Království

Království https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/439320/bmid_kralovstvi-1z4-439320.jpg 4 1369 383

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

Kongeriket , 2020

Vevericka.eva
03.03.2022 5 z 5

Království stojí mimo sérii Harryho Holea, tak jsem byla zvědavá, jestli mě bude také bavit. A Nesbo nezklamal - zvraty jak se sluší a patří, čtivé, napínavé, prostě super.

Jůšo
01.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Do knihy jsem se pustila s nadšením už jenom proto, že je z pera autora, který mě dokázal nadchnout už tolikrát předtím. Tentokrát jsem se však trošku zarazila hned na samém začátku, protože jsem neočekávala hovorový jazyk. Nicméně na ten jsem si poměrně rychle zvykla, protože k postavě Roye tento styl vyjadřování zkrátka sedí. Sympatie nebo alespoň pocit, že bych mu chtěla fandit, ve mně však nevyvolal. V některých chvílích mě rozčilovalo, jak jednoduše dojde k ukvapeným závěrům a jsem si více než jistá, že v reálném světě by mu všechno to vraždění neprošlo. Ve druhé polovině knihy jsem si usilovně přála, aby mě čekal alespoň velkolepý závěr, ale po dočtení jsem si spíš povzdechla. Celou dobu jsem byla přesvědčovaná o tom, jak moc Roy po Shannon touží, jak si vysnil budoucnost po jejím boku a v jednu chvíli byl ochotný pro splnění tohoto snu udělat cokoliv. Brzy na to ale otočí o 180 stupňů, její smrt ho nijak zvlášť nerozhází a život jde prostě dál. Nemůžu se tedy přidat k davu spokojených čtenářů, nicméně věřím, že mě s Nesbøm čekají ještě jiná, zajímavější dobrodružství.

Bakulka
20.02.2022

První seznámení s tímto spisovatelem. Kniha se mi četla dobře. Příběh byl zajímavý, ale někdy méně je lepší než více. Určitě to nebude poslední kniha, kterou si od něj přečtu.

YangJie
19.02.2022 5 z 5

Tak za mě je to nejlepší autorova kniha. Čteno bez dechu od začátku do konce. Doporučuji.

Hana62
16.02.2022 5 z 5

Dočteno!!! Po více jak ročním odhodlávání. Loni jsem plánovala číst ve "výzvě" jako příběh z vesnice, ale neodhodlala jsem se. Nyní musím konstatovat, že román patří k nejlepšímu, co Nesbo napsal. Že je psycholog asi všichni víme, ale je i básník, Mistr zkratky, zkušený "manipulátor" s našimi představami.... Stojí za to knihu vzít do ruky a nechat se unášet. Je to sice těžké čtení, které spolkne celého člověka, ale nastartuje ve čtenáři snahu pochopit, odpustit, předvídat, revidovat předešlé. Jděte do toho!!!

Mihal27
11.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Ďalšia výborná kniha od Nesba. Dosť dlho som odkladal tútu knihu, chcel som mať kľud pri jej čítani a ten konečne prišiel. Dvaja bratia sa musia vysporiadať s rôznymi nástrahami. Roy svojho brata Carla chce chránit za každú cenu, dokonca je schopný aj zabíjať a nie raz. Roy sa zamiluje do bratovej ženy Shanon a začína boj. Čo zvýťazí láska k bratovi alebo k žene? Ja mam jasno. Nesbo je neskutočne dobrý autor severskej krimi. Aspoň podľa mňa.

"Kľúčom k vášni je moment nemožnosti získať celého človeka, ktorého ľúbiš"

"Rob, čo treba, Všetko záleží na tebe. Sprav to teraz"

Schrödingerka
10.02.2022 5 z 5

Takové "velmi křehké vztahy" po Nesbovsku ;-)
Až absurdní kumulace vražd nerozporuje fakt, že rodina je základ a i vrazi mají své city!

knihomolka525
06.02.2022 5 z 5

kniha mě naprosto dostala.Propracovaný námět.Nechybí jonesbovské pohrávání si se čtenářem.A když vše dospělo do konce a přepočítala jsem konečný stav mrtvol tak mi to přišlo podobenstvím jako příběh Sedm malých černoušků.Velice kvalitní překlad a oceňuji hustě psané stránky kdy nemusím neustále listovat což snižuje komfort čtení.Jsem naprosto unesená.Již jsem se setkala s několika knihami Jo Nesbo ale ne všechny mě přesvědčily abych se dobrala konce příběhů..I když anotace k tomu vybízely.

pif69
05.02.2022 4 z 5

V předchozích letech jsem si přečetl pár horordetektivek s Harry Holem , naprosto úchvatné , promyšlené a zároveň depresivní čtení .
Království je ze stejného soudku - plného toho nejhoršího co zvrácení lidé dokážou . Na druhou stranu podáno z úplně jiného pohledu a v některých rozuzleních i velmi nečekaně .
Dobré čtení . Jen ne pro dlouhé tmavé zimní večery . :-)

karolina0511
03.02.2022 1 z 5

Od Nesbeho jsem přečetla celou sérii o Harrym Holeovi, která si mne naprosto získala. Nyní musím bohužel zkonstatovat, že kniha Království pro mne byla jedno velké trápení. Hlavní hrdina Roy mne absolutně ničím nezaujal, za celou knihu jsem neměla pocit, že bych s ním jakkoli soucítila, nevyvolal ve mě žádné emoce. Jedna depresivní příhoda za druhou už mne natolik unavovala, že jsem se mnohokrát přistihla, jak vůbec nevnímám obsah a namísto toho se těším a přemýšlím nad tím, jakou knihu budu číst, až tuhle hrůzu dočtu. V pasážích, které byli pro zvýšení napětí vždy v poslední větě kapitoly, kde Roy naráží, že bude muset dojít k další vraždě, jsem se musela už smát nad absurditou a pro mne i ubohostí. Zároveň mě rozčilovala lehkost, s jakou si Roy své jednání vždy ospravedlnil a skutečnost, že mu téměř nepřišlo divné, že jako řešení na všechny jeho problémy, je vražda. S každou větou jsem se těšila víc a víc na konec.
Navzdory mému dojmu z obsahu musím vyzdvihnout autorovo umění vyprávět. Věty jsou příjemné na čtení, nikde se nezadrhnete, dialogy jsou věrohodné a celkově se kniha čte lehce. I přes mé trápení s příběhem jsem knihu díky tomu přečetla poměrně rychle.
Je mi velmi líto, že přidávám tak negativní kritiku a je mi jasné, že mnoho jiných čtenářů se mnou nebude vůbec souhlasit. Tato kniha mi ale prostě nesedla. Přesto ale pro mne Jo Nesbo zůstává uznávaným autorem.

Nela.Rob
31.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělé. Od Nesba jsem měla delší pauzu, protože Harry Hole už mi trošku lezl na nervy, jsem ale velice ráda, že jsem to s autorem nevzdala a přečetla si Království. Od samého začátku až do konce jsem knížku naprosto hltala. Kniha je skvěle napsaná a hlavní hrdina si mě naprosto získal. Miluji severské autory a můžu jen doporučit.

konicekbily
31.01.2022 5 z 5

Autor stvořil jeden z nejpromyšlenějších monologů, jaký jsem kdy četl. Určitě se zpracováním vyrovná našemu monologu ve "Spalovači mrtvol" - a to v temných úvahách hlavní postavy. Čtenář se postupně seznamuje s minulostí a přítomností hlavních hrdinů příběhu. V uvažování Roye nalézám hodně myšlenek použitelných v životě nebo k hlubšímu zamyšlení. Skvěle promyšlená psychologická fikce podpořená špičkovým překladem!

raty
30.01.2022 5 z 5

Uf, čtení této knihy mi dalo zabrat. Bylo to jako vylít si na hlavu kbelík deprese. Naprosto nevhodná volba knihy na zimní dovolenou.
Když pominu načasování, četla jsem velmi temný příběh dvou bratrů s opravdu originální zápletkou. Příběh o vině a spravedlnosti, o rodině, která stojí nade vším. Vyprávění jedním z bratrů v Ich formě umocňovalo všechny pocity. Skvělý, netradiční počin autora.

PS: Teď jdu na nějakou červenou knihovnu.

Nudlesmakem
25.01.2022 5 z 5

Minulý rok jsem ji začala číst a po asi 30 stránkách odložila. Ale znáte to nutkání - to se přeci MUSÍ dočíst. Tak jsem se do ní pustila znovu. A zase ten začátek jako 1000x omletý western a pak náhle se tam začaly dít další a další věci. Vždy jsem si něco myslela a ejhle ukázalo se, že to je jinak a než se bych řekla Nesbø...byl konec.
Takže skvělé.

Eva88
23.01.2022 4 z 5

Moje první seznámení s Jo Nesbøem. A teda bylo to něco. Příběh čtivý od začátku do konce. Napínavá, ponurá atmosféra. Za mě sympatický a empatický hlavní "hrdina". Jestli ho tak lze v jeho případě označit. :-) Rozhodně se těším na další knihy tohoto autora. Království bylo pecka.

Doubravka1975
22.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Super, Super , Super!!!
Příběh a jeho vypravěč se mi dostal pod kůží od první stránky....

No, když jsi ve sračkách až po krk, je dobrý nevěšet hlavu.
Udělej co je třeba a udělej to hned !

Spoiler!
A i když jsem si moc přála jiný konec. Tak S. jsem prostě nevěřila, to co udělala, to já neodpouštím, to se prostě nedělá.....

85098211
18.01.2022 5 z 5

U této knihy jsem měla tu potíž, že jsem ji nutně potřebovala poslouchat jako audio (moji oblíbení jsou povětšinou obeznámeni s tím, že mám opravdu hodně špatný zrak), ale v češtině mi nevyhovoval nespisovný překlad. Proto jsem posléze začala poslouchat knihu ve slovenštině. Ta se mi sice líbila, ale je bohužel zkrácená - a to mi vadí také. Nakonec jsem si ji tedy pořídila v němčině a konečně jsem byla spokojená ;-). Pokud jde o příběh jako takový, tak ten je opravdu hodně neobvyklý, pokud jste od autora zvyklí na sérii s Harrym Holem. Toto srovnání je ale naprosto zbytečné, protože i zde se jedná o výborně napsanou a neskutečně čtivou knihu, přestože si jsem jistá, že nesedne každému ;-). Máme tady trojúhelník, který tvoří Roy, jeho mladší bratr Carl a Shannon. Jak již bylo v komentářích níže napsáno, všechny osoby jsou nesympatické a většina z nich také zkažená až do morku kostí. Začátek knihy ještě dává jakousi naději, že by všechno nemuselo být úplně marné a i já jsem původně s Royem víceméně sympatizovala... Brzy se ale ukázalo, jak hluboce jsem se (nejen) v něm mýlila. Protože oba bratři jsou stejně špatní, i když každý z nich jinak. Postupem času mi už začalo vadit, že se v knize vraždí až nenormálně často - ale na druhé straně to tak asi autor zamýšlel, proto mu jeho záměr nebudu kritizovat :-). A také toho hnusu začínalo být i na mě trochu moc. Závěr knihy mne nepřekvapil, přestože jsem toužila aspoň po nepatrném happyendu... No, nestalo se tak, právě naopak, celkově na mne kniha zapůsobila spíš dost depresivně. Plný počet si ale právem zaslouží a také doporučení pro milovníky brutálních, drsných a originálních thrillerů! ;-)

smardice
14.01.2022 4 z 5

Drsná, psychologická krutost, divné morální hodnoty, temný a ponurý příběh s překvapivým koncem.

petra.kind
10.01.2022 4 z 5

Pan Nesbø bude opravdu "the king of Nordic Noir" :) Tohle mě ohromně bavilo! Skvělé postavy, takové trochu panoptikum :D, zajímavý způsob vyprávění, dokonce ani ty ptačí odbočky mě nenudily. Snad jen trochu navíc mi tam přišla ta epizodka z kadeřnictví. Asi jsem divná, ale dokonce mi to ani nepřišlo nějak brutální, ale to bude tím, že mám ještě v poměrně živé paměti poslední knižní setkání s Keplerovci :D

Karoley
07.01.2022 5 z 5

Poprvé jsem sáhla mimo osvědčenou sérii detektivek s Harrym Holem a jsem moc spokojená, Nesbo umí. Zapadlá vesnice v norských horách, dva bratři, jedno království, nespočet tajemství. Příběh o lásce a smrti. Poslední stránky jsem dočítala nad ránem, celá napnutá, jak tohle jenom může dopadnout. Silný čtenářský zážitek, vřele doporučuji.