Poslední přání

Nově přeložené geraltovské povídky ze Stříbrného meče, něco z Věčného ohně a Meče osudu & kompletní povídka Hlas rozumu, kde Geralt vysvětluje, jak to všechno začalo. Zaklínač, ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. Povídky: Cesta, z níž není návratu Hlas rozumu 1 Zaklínač Hlas rozumu 2 Zrnko pravdy Hlas rozumu 3 Menší zlo Hlas rozumu 4 Otázka ceny Hlas rozumu 5 Konec světa Hlas rozumu 6 Poslední přání Hlas rozumu 7...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30396/posledni-prani-0z9-30396.jpg 4.62590

Zaklínač: povídky, sága a další příběhy (1.)

Ostatnie życzenie

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Leonardo

martina1199
předevčírem

Tušila jsem to, ale teď to vím jistě. Tohle bude láska na celý život :-)

PawlušQa
27. listopadu

Zaklínač mě v začátcích mé lásky - čtení, úplně minul, ale jsem ráda že jsem se k němu dostala. Tyto povídky mě opět vtáhly do jeho světa, neboť jej znám z hry. Musím říct, že postupně byly povídky lepší a lepší a poslední se mi asi líbila nejvíce. Rozhodně patří ke knihám, které jsem nečetla jen jednou!!

Lie
20. listopadu

Většina fantasy knih poslední doby je jednoduchá, naivní a úplně nerealistická. To však neznamená, že by fantasy nemohla být dobrá a hodnotná. Musíte si jen vybrat. Zaklínače čtu již podruhé a považuji ho za velmi hodnotou knihu, která svou hloubkou a přemýšlivostí předčí leckterého klasika. Postavy jsou neskutečně realistické, žádné Mary-Sue, které se v moderních fantasy objevují dosti často. To je neskutečné plus této knihy. Není to ani konflikt dobra a zla, kniha nás učí že nic není černobílé. Zároveň je psaná s humorem, často jsem se nahlas rozesmála. Jsou v ní odkazy na naši společnost, řeší se v ní otázky morálky a má také lehký antirasistický podtext, hlavně v pozdějších dílech. Pokud bych měla něco vytknout, nevěděla bych co.

slaska77
19. listopadu

Těšila jsem se dle ostatních komentářů na poutavé a napínavé vyprávění, což i místy bylo. Jinak ale ve mně převládl pocit, že se pořád snažím zapamatovat si desítky postav, u každé povídky se znovu zpočátku marně snažím vpravit do děje a po jejím vyvrcholení se zase marně vpravuji do mezidějů. Má své kouzlo, ale to není pro každého, no, třeba s odstupem času zkusím nějaké to pokračování.

LynnGunn
19. listopadu

Vážně super, dala jsem na radu od kamaráda a nelituju, těším se na další díl :)

pink_unicorn
19. listopadu

O Zaklínači už jsem toho slyšela mnoho a tak jsem se do této série pustila i já a zatím to vypadá, že nebudu litovat. Povídky jsou zajímavým úvodem do světa této fantasy a už se těším na další díly.

Anoell
17. listopadu

Tohle je snad poprvé, co jsem sáhla po povídkách, a rozhodně toho nelituji. Na Zaklínače jsem zatím slyšela jen samou chválu a nemůžu jinak než souhlasit, fantasy mám ráda a tohle je navíc vtipné, napínavé a zajímavé, rozhodně jsem se ani jednou nenudila, nově příchozí postavy vždy ožijí s lehkostí a líbí se mi také narážky na některé pohádky, zkrátka a jednoduše se nemůžu dočkat, až se dostanu k dalším Geraltovým dobrodružstvím.

Kamcatak
12. listopadu

Tak toto je pořádná dávka solidního fantasy :)

Úžasně napsané povídky a mistrně sestavené do jedné knihy, kde tvoří jeden ucelený příběh.

Emetiore
08. listopadu

Nejsem si jistý, jestli bych mluvil celou pravdu, kdybych řekl, že Zaklínač je mou nejoblíbenější fikční sérií. Kdysi dávno, ve vcelku útlém věku, když jsem se s Posledním přáním setkal poprvé, mě Sapkowski natolik uchvátil, že jsem běžel za mámou a řekl jsem jí: "Mami, mami, tohle je ta nejlepší knížka na světě!"
A ona mi s úsměvem odpověděla: "To víš, že teď ano. Ale až vyrosteš, uvidíš, že je spoustu lepších a opravdovějších..."
Jenomže, zcela výjimečně, se spletla. Kdybych Zaklínače nazval svou nejoblíbenější fikční sérií, nemluvil bych celou pravdu proto, protože celá sága jako celek je možná kus literatury, který se mi do srdce zaryl nejvíc ze všeho, co jsem četl.
Ano, chápu, že s tím má nostalgie spoustu co do činění a že Geralt coby sám mnohdy tápající hrdina je ideální parťák pro pubertální snění, ale stejně si stojím za tím, že když ty knihy dnes po letech znovu otevřu, jejich kouzlo na mě dýchne. A není to takové to naivní, pohádkové kouzlo, které by kdekdo čekal od fantastického románu; je to kouzlo hmatatelné atmosféry a neuvěřitelně uvěřitelného, lidského přesahu. A to je něco, pro co jsem těm sedmi knihám velice snadno ochoten odpustit těch pár fantasy klišé, několik trapných hlášek a podobných drobností.
Jestli Zaklínač neztělesňuje to nejlepší z klasického, plnokrevného (a nezanedbatelně dobrodružného) románu, nad jehož smyslem a poselstvím se dá i párkrát pořádně zamyslet a jehož příběh čtenáře donutí, aby postavy doopravdy poznal a zamiloval si je, tak nemám tušení, co potom ano.

kacka29

Knihu mi doporučil kamarád, který ji vychvaloval jako jednu z nejlepších fantasy, jakou kdy četl... Děj se mi velmi líbil, i když jsem se občas ztrácela v návaznostech jednotlivých příběhů. Byl napínavý, promyšlený a velmi vtipný. Jediné, co mi trochu vadilo, byly sprosté a místy velmi naturalistické pasáže... Aneb důvod, proč jsem nečetla a ani číst nebudu Hry o trůny... :D

trainmaster

Pěkný rozjezd ságy Zaklínače. Povídky na sebe moc nenavazují a dávají první náhled, jak se bude Geralt vyvíjet do budoucna.

Dragonian

Po 15 návrat k Zaklínači. Měl jsem strach, že už mě nebude bavit a bude nudný. Ale je to pořád skvěle napsáno a nenudil jsem se ani chvilku.

JirkaDitt

Knížka se mi líbila, ale zase se nedá říct, že by mě nadchla. Mám raději romány, než povídky. Ale prý se to zhruba ve třetím díle má z povídek vymanit. Kdybych ovšem tohle nevěděl dopředu, asi bych v četbě téhle série nepokračoval.

Jass

Tak jsem se konečně dostala k tomu slavnému Zaklínači (provolejme "sláva" pražskému metru!). Přiznávám, že dlouho mě nějaká kniha takhle nenadchla, i když na času četby se to nijak neprojevilo, protože prostě nebyl čas... Knížka je pro mě ideálním mixem toho, co od "odpočinkové literatury" (bože, nesnáším tohle slovní spojení) očekávám. Akční příběh, zajímavá hlavní postava, tak akorát milostná linka, spousta nejrůznějších potvor, vtipné situace a krásné ilustrace. Možná by se hodilo napsat: "Jak jsem tuhle knížku mohla pomíjet tak dlouho? Měla jsem si ji přečíst už dávno!" Ale já jsem ráda... Teď na ni byl zkrátka ten správný čas. Doufám, že se někdy v dohledné době dostanu k dalšímu dílu.

readah

Sapkowski zvládá povídky mistrovsky. Hlavním kladem pro mě je, že jsou opravdu vtipné. Opravdu, několikrát jsem se nahlas smál, což se mi u tohoto žánru snad u žádného jiného autora nestalo.

Geralt mě sice moc nebaví, ale ostatní postavy jsou perfektní. Všechny vedlejší postavy, které se třeba jenom na chvíli objeví v příběhu, jsou velice uvěřitelné a lehce si je čtenář zapamatuje.

Dějově jsou povídky trošku slabší, ale ani trošku mi to nevadilo. Autorův jazyk, zábavnost a postavy z knihy vytvoří výborný zážitek. Český překlad je špičkový. 5* a doporučuji všem.

Mato14

Veľmi podarené fantasy, rozhodne nenudí, zaujímavé nápady prenesené do dobrodružných scén Geralta so svojím strieborným mečom. Celé to korunujú vtipné a trocha sarkastické komentáre hlavného hrdinu. No čo dodať, hor sa na ostatné diely ;) rozhodne odporúčam

Himbus

Moje první zkušenost se Zaklínačem, kniha plná nečekaných zvratů a akce. Už se těším až si přečtu další knihy o zaklínači. Zároveň přemýšlím o koupě hry Zaklínač s možností porovnání s knihou. Všem fanouškům fantasy doporučuji.

coquus

Zaklínač mě lákal už dlouho, a tak teď na něj konečně došlo. Knížka splnila mé očekávání akčnějšího děje, v němž mě sem tam příjemně překvapil i pokus o hlubší myšlenku. Při čtení prvních povídek jsem měl silný dojem celkem jednoduchého popisu děje či zápletky, ale postupně jak šel autor víc do hloubky jednání postav, šla kvalita dost nahoru.

Ree

Na to, jak moc mi povídkové knihy nesedí, jich čtu nějak moc... Na druhou stranu jsem zjistila, že mi sedí spíše povídkové knihy světa, který už znám, protože přelouskat tuhle (velmi malou) knihu mi dalo práci. Nejde o to, že by mě to vyloženě nebavilo, ale sotva jsem se začetla, už povídka končila. Celkově vypadá svět, který Sapkowski vytvořil, zajímavě a Geralt je ztělesněním všeho, co na hrdinech miluju - drzosti a sarkasmu.
Z Posledního přání nejsem tak nadšená, jak jsem čekala, ale to jsem nebyla ani z jiných povídkových knížek, kdy mě jinak zbytek série naprosto dostal. Věřím, že se brzo přidám k těm, kteří jsou z celé série Zaklínače nadšení (protože jsem ještě neslyšela o nikom, kdo by nebyl).

notsohappyanny

Po delší době zase pořádná fantasy, která mě do děje vtáhne a nepustí. Postavy jednají logicky, takže tu nehrozilo, že bych se musela každých pět minut plácat do čela a říkat si; Bože, co to zase je? :D Nejdřív jsem ze stylu psaní byla poměrně rozpačitá, bála jsem se že mě knížka nebude bavit, že ji budu číst hodně dlouho, ale díky bohu mě kniha bavila neskuečně a byla hrozně čtivá. Doporučuji a sama si nadávám proč jsem si nekoupila víc dílů!

fantom12

K Zaklínači se vracím po sedmi letech a má očekávání jsou vysoká. Hledám vyprávěče, práci s jazykem, postavy a příběh. Hledám nitky, které mi před lety unikly a doufám, že nebudu druhým čtením zklamán.
Teď něco málo k první knížce…
Povídky zde obsaženy jsou příjemným seznámením s Geraltovým světem. Některé zapůsobily víc, některé míň. Celkově se jedná o lehké a svižné čtení. Nejvíc se mi líbil Sapkowského humor a cynismus. Nebojí se vzít si na jazyk cokoli, čímž samozřejmě vytváří mnoho nevšedních slovních spojení a situací. Dokonce jsem nabyl dojmu, že své postavy a města často pojmenovává, jak ho zrovna napadne. Nejkrásnější na tom je, že je to úplně jedno! Ty příběhy fungují! Pro mě neuvěřitelná věc. Oprostit se od detailů a přesto zachovat pocit realistické fantasy, to se opravdu jen tak nevidí.

ManželéMannovi

Tak jsem opět vzal do ruky zaklínačskou sérii a Zaklínač mě prostě baví. Hodnocení jsou individuální, ale kam se hrabe Tolkien. Pán prstenů jsou pohádky pro děti od 8let. Zaklínač je jiný level. Legendy a pohádky převlečené do temného kabátu, sex, násilí a občas i filozofující postavy, nutící k zamyšlení. Nemyslím, že by první díl byl pouhými povídkami, bez provázanosti na další knihy. Pokud čtenář nezačne Posledním přáním, nepochopí dostatečně díly následující. Už se těším na nový seriál v americké produkci. Podílí se na tom i Sapkowski, tak snad bude lepší než jeho polský předchůdce. Pokud to vezmou správně do ruky, tak se můžeme dočkat nové Hry o trůny.

Mann

makynka911

Možná vinou mou, možná ne, ale knižní podoba mě opravdu neuchvátila.
Vzhledem k množství recenzí, které nešetřily superlativy, jsem se celá nedočkavá vydala do knihovny a jen díky částečnému zatmění mysli si naštěstí nepůjčila díly všechny.
Prostě mě to nebavilo, jako chápu, že to může být jen moje momentální náladička, protože já jinak miluju fantasy, také jsem hrála hry a dokonce jsem viděla celou seriálovou sérii, z té jsem byla opravdu nadšená, ale prostě mi to nešlo číst a ač jsem se sebevíc snažila to přelouskat, nakonec se mi nepovedlo. Takže za mě dvě hvězdy, protože díky knižním předlohám jsem se dočkala skvělého seriálu a her :)
Nicméně neztrácím naději a třeba za nějaký čas se o to pokusím znovu :)

mirektrubak

Fantasy literatura je pro mě docela neznámou krajinou. S výjimkou příběhů ze Středozemě, které mě ovlivňovaly v době dospívání a ságy Píseň ledu a ohně. Té jsem zcela bezhlavě propadl před pár lety.
Sapkowskeho jsem dosud nepotkal. A to ani v žádné filmové/televizní podobě a ani jako počítačovou hru. Ale Zaklínač je takový fenomén a ve svém okolí registrují stále další a další nadšené komentáře a tak jsem jednoho dne s lehkou nedůvěrou otevřel tuto povídkovou knihu...

Zdá se mi, že rozumím toho, proč je Geralt tak populární. Je to zkrátka velký sympaťák. Tvrdý, ale se smyslem pro čest a spravedlnost. Cynik, ale s dobrým srdcem. A navíc osobnost s temnou minulostí a jizvami na těle i duši. Muži chtějí být jako on. Ženy by rády někoho takového po svém boku a děti si takovou postavu představují jako svého velkého kamaráda a ochránce.
Myslím, že je těžké napsat postavu jako je Geralt tak, aby nebyla černobílá, směšná nebo patetická. A Sapkowski to v těchto povídkách dokáže. Vytváří svět plný magie a nestvůrných bytostí, kde ovšem udržují postavy svoji vnitřní logiku a působí uvěřitelně. Navíc je to občas vkusně legrační a také se často dotkneme témat, které přesahují rámec žánru. Někdy se přiblíží k hranici kýče, ale pouze tehdy, když to slouží zápletce.

Zaklínačův svět se asi nestane mojí novou vášní, ale čas to byl strávený velmi příjemně a jistě v budoucnu Geralta ještě znovu vyhledám.

Beatrice_s

Moc pěkná povídková fantasy kniha, v rámci níž čtenář poznává spoustu různých monster. Příběhy nesou vždy nějaké ponaučení a nadčasová životní moudra. Mnohokrát jsem se u tohoto dílka díky trefným a vtipným postřehům od srdce zasmála. :) Určitě plánuji číst další díly série.

Vaceda

Za mě osobně, je to snad první fantasy kniha kterou jsem si přečetl, a dostal jsem se k ní především, kvůli nezměrné hráčské komunitě, mezi nimiž mám přátele. Nemohu nic vytknout, krátké příběhy, dodaly celé knize svižné tempo, a materiál je velmi čtivý, jediné co mi občas přišlo, bylo, že Geraltova mluva a vystupování, občas nekorespondovaly s mou osobní představou vznešeného bojovníka se zlem, který se nazývá Wiedźmin.

AndreaD

Veľmi vydarená knižka, vrátila ma do detstva, kedy som prečítala jej český preklad. Jediný chaos som mala trochu v menách postáv, ktoré sú preložené inak do češtiny a inak v slovenčine. Navyše, keďže som hrala aj PC hru, sa mi to doslova miešalo :-) Ale samozrejme, nemalo to vplyv na kvalitu tohto autora, ako sa vie pohrať s dejom, zápletkou, humorom postáv, vyhovuje mi jeho štýl a každá postava tu má svoje miesto. Odporúčam všetkým milovníkom fantasy sveta.

l.e.d

Zaklínač je pro mě série, která trumfla vše co jsem dosut četl, viděl i hrál. Přepsané pohádky do drsnější podoby. Svět inspirovanej slovanskou kulturou. Drsná mluva, vtipní trpaslíci. Knihy jsem četl několikrát a zhltnul jsem jak seriál, film i PC hry.

První díl jsou samostatné povídky, hlavně na seznámení s postavami. Příběhy zapadají do sebe až po přečtení vícero knih. Pokud čtenář potřebuje ucelený děj bez skoku v čase atd. asi bude zmaten.

Škubín

Upřímně nevím co na této knize všichni vidí..

Upřímně autor vzal pohádkové příběhy, přepsal je do "temné" podoby obsahující znásilňování, loupení a vraždění.

Navíc jsem se v textu ztrácel a do třetiny knihy jsem naprosto nevěděl o co jde...

Aqua-bella

Na Zaklínače jsem četla samá skvělá hodnocení a recenze. S chutí jsem se tedy pustila do prvního dílu a bohužel přišlo poměrně velké zklamání (částečně asi způsobené velkými očekáváními). První díl jsou v podstatě samostatné povídky v nichž se seznamujeme se Zaklínačem, jsou spojeny relativně volně. Což by nevadilo, pokud by byly napsány trochu lepším jazykem. Způsob vyprávění mi absolutně nesedl, přišel mi velmi jednoduchý, místy až hloupý, a nebyla jsem schopná se do knihy pořádně začíst. Knihu jsem přečetla celou (ač jsem se občas musela do čtení nutit) a přišlo mi, že ke konci se způsob vyprávění zlepšoval a příběh se dostával na trochu vyšší úroveň. Další díl snad bude lepší.