Anglické listí aneb Coolturní šok

Hlavní hrdinka odjíždí pracovat jako au pair do Londýna a už tam zůstane. Ve svých fejetonech popisuje svůj každodenní život v cizím prostředí. Mění rodiny, kde hlídá, najde si přítele, vdá se, přichází děti, stěhování. Nakonec se autorka stává se učitelkou na plný úvazek… Vše je prošpikováno nesmírně vtipným komentováním britského způsobu života a zvyků od pití čaje po úctu, které se těší bájný tenisový Wimbledon. S úctou i rebelským stěžováním, autorčin styl připomíná Roberta Fulghuma....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/346315/anglicke-listi-aneb-coolturni-sok-aNt-346315.jpg 3.9141
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Anglické listí aneb Coolturní šok

bookcase

Trochu chaotické - v jedné kapitole byla autorka au-pairka a jedla chipsy, v další chystala svatbu. S kým? Jak se seznámili? To mi chybělo. A občas jsem taky měla pocit, že je to psáno trochu křečovitým násilným humorem. Ale jinak fajn čtení, další kamínek do mozaiky knížek o anglické kultuře pro milovníky Británie.

SBH

Prostě báječná kniha. Vtipná (nad českými výrazy přepsanými tak, aby je přečetl Brit, jsem plakala smíchy, ale vlastně bylo takových míst vícero), zábavným způsobem poučná a střídmě dojemná (nesnáším přehnaný patos, jsem Čech). Líbil se mi i osobní příběh autorky, který probíhal příjemně na pozadí. Taky vysoce oceňuji kultivovaný jazyk a jiskrné výrazivo. Autorka v tomto ohledu strčí do kapsy mnoho soudobých uznávaných českých spisovatelských hvězd.
Ihned mi naskočilo srovnání s knihami M. Szczygiela, z nichž cítím povrchnost výběru a zpracování témat a hlubokou nenávist vůči Čechům vydávanou za pokroucenou přízeň (jak katolické!). V knize paní Damijo naopak vnímám upřímnou lásku k Británii. Děkuji. Určitě sáhnu i po dalších dílech autorky.

Denčaa

U této knihy jsem neměla skoro žádná očekávání. Myslela jsem, že autorka bude popisovat různé zvyklosti a poznatky ze života v Anglii. Toho se mi také dostalo. Ale byla jsem docela zaražená z toho, kolik prostoru věnuje svému osobnímu životu, aniž by tam bylo něco zajímavého. Asi i proto jsem strhla jednu hvězdičku dolů. Ze začátku tam spíše popisovala věci, které jsou skoro každému známé - stravovací návyky, svátky a nebo mizernou zdravotní péči. Tady už jsem se bála, že mi kniha nic nového nepřinese. Ale ejhle, v konečném důsledku jsem se dozvěděla mnoho nového - jak probíhá vzdělávání dětí, že mají úplně jinak prázdniny než my a když se manžel v příchodu domů opozdí, nutně to neznamená, že ho zamordovali. Je to velice pohodové čtení, které bych doporučila všem, co chtějí nenáročnou knihu, ale chtějí se i něco dozvědět, případně pobavit. Velmi oceňuji i autorčin styl psaní, kdy máte pocit, že sedí vedle vás a vše vám vypráví z první ruky.

Vidlička

"Nesmírně vtipné" mi to teda rozhodně nepřišlo. Spíš jsem celou knihu cítila úpornou snahu o to být vtipná a jazykově nápaditá, prostě trochu křeč. Přesto se sem tam nějaký vtip zdařil a jako nenáročná oddychovka se to četlo celkem příjemně. Jen jsem měla sto chutí hlavní postavu profackovat, ale každý s každým si holt vždycky nesedne.

_Janina_

Celkem trefně, vtipně popsané každodenní situace obyčejného života v jiné zemi českým pohledem. Pohodová oddychovka.

Terka18
25.11.2018

Knihu jsem nedočetla. Musela jsem se do čtení nutit a nakonec jsem ani nevěděla o čem čtu.

Ketrin.TR
21.11.2018

Coby bývála au-pair v UK jsem si tuhle knížku prostě musela přečíst. Bylo příjemné zavzpomínat na moje au-pairská léta a připomenout si britské tradice a zvláštnosti, kterými vás autorka vtipně provede. Octové brambůrky, kouhoutky v koupelně, cider, cupoftea... Prostě krásné déjávu :-) Jenom jsem možná čekala trošku víc au-pair zážitků místo učitelských postřehů, ale i tak mě knížka hodně bavila. A ta krásná obálka!

Johhanka79
05.11.2018

Od srdce jsem se opravdu zasmála. Příjemná kniha. Dokonce i můj přítel si ji chce přečíst. Ženy hrdě vystavujme svůj Mischelin:-DDD

niknikita
10.10.2018

Bylo to milé a svěží setkání s Anglií, spousta užitečných informací a postřehů a patřičná dávka humoru nechyběla snad v žádné kapitole.Užívala jsem si tento krátký výlet za malou louži se vším, co autorka nabídla.
Mimořádně vydařená obálka byla velké lákadlo - nezklamalo.

knihovnička007
27.09.2018

Původně jsem čekala kapku něco jiného (nečetla jsem předem názory, moje chyba), ale kniha se mi četla moc hezky a líbila se mi.
Autorka v knize komentuje různá témata, s níž některá mi nesedla, ale v celku je kniha příjemná na čtení a člověk se u ní občas od srdce zasměje.
Já ji četla částečně i v čekárně u lékaře a občas jsem měla dost velké problémy nesmát se nahlas :)

Barykefa
16.09.2018

Velmi vtipně pojatá kniha, doporučuji

akinomV
12.09.2018

Už dlouho jsem se tak nenasmála (i nahlas) jako u této knížky. Možná je to tím, že paní je moje vrstevnice a máme podobný pohled na svět i vzpomínky na dětství. Krátké příběhy plné příjemného humoru a zajímavostí z Anglie. Určitě doporučuji.

Alena_S
20.08.2018

Zážitky jsou poučné a výmluvně popsané - a vtip ocením vždy. :) Jen ta první půlka knihy kdyby byla ucelenější; měla jsem pocit, že jde o kolísavý výběr příhod několika lidí, než se ustálil přechod autorky od au-pair přes manželku k učitelce s trvalým pobytem... Díky té druhé si ale ráda přečtu i pokračování.

Šárkaxx
04.06.2018

Jako bývalou au-pair mě knížka přivedla ke vzpomínkám na svoje zážitky. Doporučila bych ji lidem, co chtějí takhle vyjet do Anglie - dozvěděla jsem se tu navíc i spoustu informací, kterým jsem tam tehdy nerozuměla..

i.stefany
23.05.2018

Knížka složená z několika krátkých kapitolek na různá témata. Autorka vtipně vypráví nejen své osobní zážitky z pobytu v Anglii, ale nabídla nám i mnoho poučných informací, situací, ať už typických pro Angličany, nebo netypických pro Čechy. Vše je popsáno s vtipem. :-) Příjemné čtení.

happy-smile
30.04.2018

Anglie je mi blízká, a tak jsem sáhla po této knížce. Za sebe musím říct, že se jedná o skvělou kombinaci - humorné příhody a poučné části. Všechno se tak nějak přirozeně střídá a ve výsledku má kniha také střízlivou délku. Pokud by někdy vyšlo pokračování, tak do toho určitě půjdu.

Lennji
22.04.2018

Knihu jsem dočetla jen proto, že nemám ráda nedočtené a rozečtené knížky..Chtěla jsem ji odložit už u druhé kapitoly..Vůbec mi nesedl styl psaní, slovní spojení a obraty, skákání z jednoho tématu na druhé, nic mi to nedalo, nepřišla mi ničím zajímavá a opravdu bych ji doporučila jen těm, co nechtějí při čtení moc přemýšlet a chtějí si odpočinout u tenké knížky, kde je jedna kapitola na stránku a půl..

Alma5
09.04.2018

Je to příjemné čtení a dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí. Jenom jak už zde bylo zmíněno, chyběla tam nějaká pasáž o seznámení s manželem, od aupair k svatbě a porodu tam byl trochu náhlý přechod.

May
05.03.2018

Bohužel patřím k těm, kdož ani v dnešní době neumí anglicky :-( Takže moje jediná výhrada ke knize je, že chybí překlady anglických vět ... Není jich v knize příliš, ale přesto mě to mrzelo. Vysvětlení UHO v knize je a osobně si myslím, že ani my, co jsme nikdy na žádném školním obědě nebyli, ho nepotřebujeme, ale překlad by bodnul ... Přesto dávám knize plný počet hvězdiček, protože neznalost angličtiny je zcela a jen můj osobní problém a nedostatek. Kniha je vtipná, zajímavá, místy dojemná a celkově báječná :-) , rozhodně stojí za přečtení! :-)

Danago
03.03.2018

Tak za mě toto byla skvělá knížka. Humornou formou jsem se toho hodně dozvěděla o Londýně a Anglii, o běžném životě v této zemi. Od srdce a nahlas jsem se u knížky zasmála , za to autorce moc děkuji, protože to se mně osobně stává jen velice zřídka.

Artep25
17.02.2018

Příjemné oddychové čtení a ještě se něco člověk dozví :) Za mně dobrý .

Evik84
13.02.2018

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, ale začetla jsem se do ní a líbila se mi. Autorka hezky popisovala jak to chodí v Anglii ve srovnání s ČR. Bavila mě.

vivienna
01.02.2018

Očekávala jsem víc…knížka mě nijak zvlášť nezaujala…zpočátku se autorka snaží psát o typických anglických specifikách, pak sklouzne ke svému těhotenství a výchově dítěte…Poslední lekci „Kde domov můj“ musím však dát palec nahoru, ta se podařila…

charlizee
18.01.2018

Rychlé a pohodové čtení, oceňuji, že si autorka dala práci s tím, že hledala i původ určitých jevů (svátků) - takovou učitelku bych přála svým dětem :) Zajímala by mě i anglická verze, pokud někdy vyjde.

Camri
15.01.2018

Je to zábavné, zajímavé i čtivé. Musím ocenit zejména, bohatost slovní zásoby autorky (nu bodejť - psala to vystudovaná bohemistka). Zdá se mi ale, že si nějak příliš oblíbila slůvko "zánovní" (podle mě jej užívá i tam, kde se příliš nehodí). Nicméně vliv na obsah, kvalitu a spád knihy to samozřejmě nemá.

Co se mi líbilo: sonda do anglického vzdělávacího systému, popis svátků a významných dnů, zevrubné vylíčení britských kulinářských delikates, realistický pohled na "téměř dokonalý Západ"

Co mi vadilo: netušíme, jak se z au-pair najednou stala snoubenka, celkově málo informací o manželovi (tedy kromě toho, že jednou přišel domů vážně pozdě) (dobrá, dobrá; chápu, že jsou tu hranice soukromí, ale když píšete knížku o svém životě...?)

Mimochodem, po přečtení kapitoly "Zdraví nemocní" jsem fakt ráda za české zdravotnictví!

Po zběžném googlení jsem narazila i na v knize zmiňovaný internetový blog Aleny Damijo. Myslím, že si v nejbližší době vymezím jedno odpoledne a pár kafí na bližší prohlídku těchto stránek.

velun15
14.01.2018

Super! Úplně jsem se v tom viděla, protože mám téměř stejnou zkušenost s hostitelskou rodinou v UK. Styl psaní Vás nutí knihu neodkládat a číst ji jedním dechem a sem tam se i od srdce zasmát :-)

magnolia
27.12.2017

Knížka působí dojmem, že bude přečtená raz dva. Překvapila mne množstvím informací, reálií a také větší či menší dávkou humoru (na ten jsem si docela rychle zvykla ). Autorka přidává i soukromé zážitky z rodinného života, které mě bavily, protože se mohly stejně tak odehrávat u nás (třeba příběh o zapíchnutém manželovi) a tady je toho humoru více. Pravdivost faktů o školství, kuchyni, svátcích a dalších britských každodennostech, nemohu posuzovat podle vlastní zkušenosti, takže je beru jako zažité, potvrzené a zajímavé. Občas je to takové neuspořádané vyprávění avšak klady převažují a jsem moc ráda, že i obálka knížky je pohledná a nepokazila ji nějaká kýčovitě "veselá" ilustrace.

elenai
29.11.2017

Mám ráda knihy, ve kterých lidé sdílejí své zkušenosti, obvzlášť pak z cizích zemí. Myslela jsem si, že o Velké Británii toho vím hodně, ale paní Damijo mě utvrdila o opaku. Především se mi líbil popis svátků, které se slaví, a o nichž jsem neměla ani tušení. Vůbec by mi nevadilo, kdyby byla kniha delší, a ráda se k ní zase vrátím.

jahlina
26.11.2017

Milé, čtivé, vtipné.

tereza8418
15.11.2017

Knihu se mi nepodařilo dočíst, takové plytké skokové povídání, bez hlavy a paty. Nevím, možná jsem nepochopila koncept, ale narazila jsem i na faktické chyby, které mě definitivně přesvědčily knihu odložit.

Anglie humor

Alena Damijo