Kluk z kostek

Alex svou ženu Jody miluje, ale zapomněl, jak jí to dát najevo. Zbožňuje i svého autistického syna, ale ani za mák mu nerozumí. Sam je plný překvapení a svět je pro něj hádanka, kterou bez pomoci nedokáže rozluštit. Až díky hraní Minecraftu pro sebe otec se synem najdou společný prostor, v němž se začnou lépe poznávat a navzájem se chápat. Dokáže se rozpadlá rodina kousek po kousku, kostku po kostce dát znovu dohromady?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/323320/kluk-z-kostek-Gky-323320.jpg 4.3113
Originální název:

A Boy Made of Blocks

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (44)

Přidat komentář
sirojezkin
14. února

Velice zajímavý pohled do světa hráčů Minecraftu a autistů. Jistě je těžké být rodičem takového dítěte. Hezký román s dobrým koncem.

Haen
20. ledna

Zajímavý román o tom jaké to je, když se narodí "jiné" dítě. Hledání cesty k autistickému dítěti je popsáno s pochopením i nadhledem, je vidět, že autor tento svět dobře zná a cesta k vlastnímu synovi jistě nebyla snadná.

alka1
15. ledna

Čtivá, s nenáročným dějem, žádné překvapení. Pěkné vykreslení autismu, komunikace mezi rodiči ...

sgjoli
14. ledna

Přiznám se, že téma autismu bylo pro mne v literatuře novinkou. O to víc mne zaujalo zjištění, že autorem je člověk, který má s výchovou autistického dítěte své vlastní zkušenosti. To bylo pro mne jistou záštitou, že autor ukáže svět autistů takový, jaký opravdu je. Ve výsledku to byl pro mne opravdu zajímavý čtenářský zážitek. I přes to, že mi hlavní hrdina Alex byl místy nesympatický, nabízí kniha spoustu silných, dojemných pasáží, které člověka nemohou nechat chladným a nejednou ho přivedou k zamyšlení. Doporučuji.

LuckyZ
28.12.2017

Na knihu jsem se těšila, ale z počátku se mi četla hůře. Mohla být napsaná více čtivým stylem. Ale rozhodně doporučuji přečíst všem, kdo se zajímají o Minecraft, rodičovství, autismus a hlavně mezilidské vztahy.

Marekh
12.12.2017

Kniha se mi moc líbila.

Příběh otce, který se odstěhuje z domu kvůli svému synovi, který je autista. Postupně si k němu nalézá cestu přes hru Minecraft. Závěr knihy byl moc dojímavý.

hopla
18.11.2017

Citlivě napsaný příběh s věrohodnými dialogy. Velmi čtivý, s dobře vykresleným prostředím i atmosférou. Žádná vata a natahování děje, naopak velmi účinné prostřihy mezi kapitolami. Proto mne překvapilo, že autor není až tak spisovatel, jako spíš ajťák - než jsem se dočetl, že příběh je tak trochu i jeho osobní. A kdo jiný by nás měl seznámit se světem autismu, než ten, kdo jej prožívá osobně, ve své rodině...? Jsem rád, že v sobě objevil talent psát víc, než články o počítačových hrách a doufám, že u nás brzy vyjdou i jeho "Days of Wonder."

buccaneerka
20.10.2017

Ačkoliv je kniha velmi vychvalovaná, nemyslím si, že by patřila k nejlepším, co se týká problematiky autismu. Myšlenka je zajímavá a pasáž, kdy Sam vysvětluje, proč na soutěži postavil to, co postavil, je dojemná, ale vadí mi příliš mnoho odboček. Příběh sestry Emmy by mi vůbec nechyběl, kdyby tam nebyl. Stejně tak Matt a Clare. U jména Prudence jsem na konci knihy musela uvažovat, kdo to vůbec má být. Není to špatná kniha, četla se snadno a přemáhat jsem se nemusela, ale že bych z ní byla nějak příliš nadšená, to se říct nedá. Za mě průměr a například kniha "Nejsem jako vy" byla o 100 % lepší.

Zorka
14.10.2017

Knih o autismu už jsem přečetla mnoho. Některé byly lepší než Kuk z kostek, jiné horší. Proměna Sama pro mě byla trošku náhlá, nicméně chápu ji spíše jako proměnu vnímání Sama ze strany otce. Pak ano, člověku se může dítě měnit před očima. U autistů to tak bývá. Když je člověk nechce chápat, dokážou mu lézt na nervy. Ale když víte... cestu si najdete stejně, jako si ji našel Samův otec. Je ale jasné, že ne vždy je to takhle jednoduché.

bara5465
08.10.2017

Hezké, zajímavá proměna hlavní postavy. A ten závěr poslední kapitoly. Boží.

Kabátice
05.10.2017

Moc pěkně napsané, i když jsem čekala, že to půjde trošku víc do hloubky. Ale i přesto mě kniha dojala. A po dočtení jsem si stáhla demo verzi Minecraftu, abych si zavzpomínala, jak jsem před pár lety budovala svůj vlastní svět :-)

broskev28
28.09.2017

V jednom z komentářů je srovnání s knihou Řvi potichu, brácho - tady jde o jiný typ autismu, o dítě, které je autistou, ale přitom je průměrně (někdy i nadprůměrně) inteligentní. A přesto, i když se to nezdá, je jeho výchova pro rodiče ukrutně náročná.
I já mám doma inteligentního autistu a tahle knížka mě nadchla. Okamžitě jsem pochopila, že autor má osobní zkušenost s autismem, není to žádný vykonstruovaný příběh. Náročnost výchovy autisty má velmi často za následek rozpad rodiny - většinou právě otec neunese tu jednotvárnost, přesně nalinkovanou existenci plnou nesmyslných a často zdlouhavých rituálů. Mnoho otců má navíc pocit vlastního selhání, když jejich potomek není schopen normálního života. Mámy bývají psychicky odolnější a své děti neopouštějí, i když se vymykají běžným normám.
O to větší poklonu zaslouží otec, který má snahu své autistické dítě pochopit a který nově hledá způsob komunikace nejen s ním, ale i se svou ženou. Nevím, nakolik kniha čerpá z autorova života, ale přesto smekám.
Mimochodem: víte, že autistického syna vychovává také spisovatel David Mitchell? Vskrytu duše doufám, že jednou i on napíše knížku na toto téma - už teď se na ni těším . . .

qydko
12.09.2017

Řekla bych, že autistický chlapec je trochu idealizovaný, ale jinak příjemné čtení.

Magriva
06.09.2017

Dvakrát jsem se nad knihou dojala: když se znovu stavěl Tower a Sam si našel kamarády a když překonal svůj strach a vystoupil před davem lidí. Knížka je napsána z pohledu rodiče, docela hezky, ale nijak hluboce. Mám možnost srovnání a v tomto směru byla lepší kniha Marka Haddona: Podivný případ se psem. Možná i proto, že se tam víc řeší vnitřní svět autisty.

Verrrunka
04.09.2017

Sakra, to byl ale doják. Nevím, jestli se mnou jako ještě nemlátí poporodní hormony, ale konec, i když jsem ho samozřejmě čekala, mi prostě vehnal slzy do očí. Jsem prostě měkká. Alexe jsem ze začátku fakt neměla ráda, ale postupně jsem začala chápat jeho situaci, každý by někdy nejradši od všeho utekl pryč. Další skvělá knížka o autismu, která vás prostě polapí a nepustí až do konce. Čtivě napsáno, ten britský styl mi trochu připomněl Nicka Hornbyho.

Agatha84
18.08.2017

Dojemné, milé, úsměvné a inspirující. Úžasná kniha. "Tak jo, do toho!"
Autorovi mile ráda odpouštím nedokonalost a slibuji, že si Kluka z kostek přečtu ještě minimálně jednou!

babyboar
14.08.2017

Kniha je velmi čtivá a srozumitelná i někomu, kdo Minecraft nikdy nehrál. Moderní námět, kde se otec snaží najít cestu k svému autistickému synovi pomocí společného hraní videoher je zajímavý. Kniha dodá sílu každému, kdo má zkušenost s péčí o postižené, nejen o autisty.

sporran
11.08.2017

Této knize prostě musím zvednout hodnocení. Poutavě napsaný příběh o realitě. O tom, jak někdy člověk se svými blízkými žije a zároveň nežije, jak je jednoduché říci ne, než se zamyslet, než se snažit přiblížit svému dítěti, než si s dítětem hrát... Obzvlášť těžké je najít cestu k malému autistovi. V tomto směru autor žene některé "scény" do extrému, jinde mu musím dát za pravdu. Happy end je tak trochu v americkém stylu. Ale pointa komunikace prostřednictvím Mindcraftu mě zaujala. Ještě navíc, když vychází vlastně z autorovi praxe a jeho života se synem. Pěkná kniha, která se dobře četla.

Ildi
02.08.2017

Veľmi pekný príbeh. Pútavo napísaný. Odporúčam prečítať . Treba sa zamyslieť nad tým čo prežívajú rodičia postihnutých detí a ako to ovplyvní ich partnerský život.....

martinami
30.07.2017

Teď jsem knihu odložila a zaplavil mě příjemný pocit. Je to úžasně napsaná kniha plná hlubokých myšlenek. Neznám osobně nikoho s autismem, ale teď mám pocit, že jim tak nějak rozumím. Hluboké myšlenky o této nemoci a zároveň hluboké myšlenky o běžném životě. Jsem nadšená, jsem ráda že jsem jí dostala jako dárek a pyšně jí budu půjčovat dál

Lexand
19.07.2017

Trochu jsou vidět švy (pokud by spisovatel byl krejčí a kniha oděv), ale je to čtivé a chytré. dělá mi radost, že je knížka úplně současná, je vidět, jak málo se dnes od Britů lišíme.

alzbeta4340
18.07.2017

Autor ví o čem píše, hlavně ze začátku jsou některé momenty až syrově autentické. Konec je více beletrizovaný, ale přiznávám, že mě docela dojal.
Kluk z kostek je kniha, která nutí k zamyšlení a na kterou čtenář určitě jen tak nezapomene.

Sobotikova
15.07.2017

Moc pěkná kniha, ale o něco více se mi líbila kniha od naší autorky I. Březinové - Řvi potichu brácho, která je také o autismu a připadá mi reálnější.

VladkaBU
08.07.2017

... v době, kdy Minecraft hrály naše děti, jsem nevěděla skoro nic. Zato teď jsem bohatší o tolik věcí. Člověk by neřekl, co to se vztahem dokáže udělat. Kráááásnááá kniha o složitém životě s autismem. Četla se sama a řadím se mezi ty, co doporučujou ji přečíst

allebra
06.07.2017

Velmi poutavý příběh nejen o hledání vztahu otce k autistickému synovi, ale i o přátelství a vyrovnávání se se ztrátou blízkého člověka. Moc se mi líbilo oboustranné nadšení při hraní počítačové hry, při níž se Alexovi podařilo k Samovi přiblížit a blíže proniknout do jeho světa. Velkým bonusem je, že má autor také syna autistu, takže je jeho vyprávění autentické a přirozené, což jako blízká příbuzná malého autisty oceňuji. Kniha mě doslova pohltila, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě doporučuji k přečtení!

iška
19.06.2017

Mohu děkovat osudu, že jsem měla děti zdravé a v pohodě. Člověk částo zvládne víc než si myslí, ale není to vždy jednoduché. Stoprocentně platí (a to i pro zcela zdravé děti), že bychom jim neměli vnucovat jen naše představy o životě, ale snažit se naslouchat a pochopit ty jejich. Ta kniha byla napsaná s láskou.

Renatecka
18.06.2017

Příjemná knížka ze současnosti se zajímavým tématem - autismus. Doporučuji.

kika 13
13.06.2017

Četla jsem ji každou volnou chvíli a bylo při ní opravdu o čem přemýšlet.A přiznám se,že jsem změnila svůj pohled na autismus.Znám ve svém okolí rodiče a je jich více,kteří mají autistické děti.Omlouvám se jim,že jsem si některé věci kolem nich špatně vykládala.

mschmidtova
06.06.2017

Ještě teď jsem z té knihy úplně paf. Vážně. Každou chvíli jsem si připomněla, že ve svém životě musím něco změnit. Určitě stojí za přečtení.

nase_zuzu
29.05.2017

Mně se kniha moc nelíbila. Byla nezáživná a zbytečně zdlouhavá. Posledních 100 stránek šlo rychločtením.