salamandrina salamandrina komentáře u knih

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Velmi zajímavá a zvláštní kniha. Nejvíc se mi líbila a oslovila část poslední, z pohledu sestry. Stojí za přečtení, jsou tam krásné obraty a obrazy, má divnou magickou atmosféru. Četla jsem v angličtině.

14.07.2017 3 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Občas se člověk zasměje, především na začátku, po asi padesáti stránkách je to ale jen opakující se nuda a nechápu, proč je kniha a následující díly tak populární. Každé zboží má svyho kupce.

10.07.2017 1 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Celá trilogie měla i slabá místa, ale v zásadě mě to bavilo hodně. Já mám fantazy literaturu na to, abych si oddychla a dostala do jiných světů a v tom jsem se u těchto knih nezklamala. Části s Velinem byly pro mne nejzajímavější, naopak ty s Frentisem už ve třetím díle pokulhávaly. Náročné je množství vedlejších postav, ale vlastně někdy nezáleží na tom, že se až tak neorientujete.

06.07.2017 4 z 5

Hilda se vrací Hilda se vrací Luke Pearson

První díl se mi možná líbil víc, ale to na věci nic nemění - Hilda je skvělá. Miluju humor toho komiksu, naštvanej havran, divný skřítkové, trollové, obří pes co skáče skrz auto... Krásný. Vždycky zvedne náladu.

02.07.2017 5 z 5

Plíseň Plíseň Siri Pettersen

první díl se mi líbil víc, nějak mě ten náš svět tolik neoslovuje :) ale i tak jsem nebyla zklamaná a těším se na třetí díl.

19.06.2017 5 z 5

Všichni ptáci na nebi Všichni ptáci na nebi Charlie Jane Anders

Nějak nevím, co si o této knize myslet. Četla se dobře, nápady a hezký obrazy tam nechyběly, ale nějak jsem to dočetla a měla jsem pocit, že autorka vlastně neví, co chtěla psát.
Klobouk dolů PR propagaci této knihy, protože jsem si ji kupovala fakt s tím, že ji musím mit. Ale závěrem je spíš lehká deziluze.

11.06.2017 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

četla jsem v angličtině, původně byl záměr si hlavně procvičit jazyk, ale kniha mě úplně pohltila. Skvěle popsaná atmosféra válečné Francie. Jsem ráda, že jsem knihu měla v angličtině, protože v češtině jsem si jí díky ne moc vydařenému obalu moc nevšimla. Takže pro všechny, kdo si myslí stejně jako jsem si myslela, že se jedná o nějakou pitomou červenou knihovnu z 2.světové války, "do not judge book by its cover" ;)

08.01.2017 5 z 5

Viditelná temnota: Paměti šílenství Viditelná temnota: Paměti šílenství William Styron

jasná, výstižná, vlastně docela klidná kniha o depresi, která velmi dobře popisuje, jak se člověk, co touto nemocí trpí, musí cítit. Pro mě velmi silné téma.

03.01.2017 4 z 5

Cestovní pas Cestovní pas Herta Müller

ač uznávám, že to je velmi kvalitní kniha, tématicky i slohově, dělalo mi velké problémy ji přečíst, i když má jen sto stran...nevím ani proč, asi to tím, že se člověk musí opravdu soustředit, že věty jsou nezvykle poksládané...scénu s prstem manželky hlavní postavy už asi bohužel z paměti nevymažu...silné obrazy v celé knize.

18.12.2016 4 z 5

Dokonalý! Přesně takový kouzelný svět miluju. Severský Miyazaki. Akorátže je mi tenhle skandinávský model mnohem bližší a pochopitelnější. Nenásilný humor a krásný ilustrace. Přečteno bohužel velmi rychle jedné mrazivé noci. Už se těším na další díly a děsím se animovaného seriálu na Netflixu.

04.12.2016 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Četla jsem v originále, abych si procvičila angličtinu. Na tyto účely vhodné.
Co se týká kvality, tak je to prostě romantický příběh pro teenagery typu Hvězdy nám nepřály. Dalo by se to napsat zajímavěji a vytřískat víc poloh z docela nadějné základní zápletky, ale takhle to je jen oddychové čtení zfouknuté za den.

27.11.2016 3 z 5

Stoner Stoner John Williams

Ze začátku mi vadila strohost, kterou autor popisuje životní události, ale postupně jsem se do knihy začetla a zanechala ve mě poměrně silný pocit.

06.11.2016 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Je to hodně dobře napsaný, ale paradoxně se mi to četlo hodně těžce. Nemyslím si, že jsem zrovna optimistický a sluníčkový člověk, ale na mě to bylo moc temný a negativní, hlavní postava mi byla vyloženě nesympatická tím, jak se neustále povyšovala nad ostatní (sic také nesympatické) postavy.
Nicméně po literární stránce je to zajímavá kniha. Donutila jsem se jí dočíst kvůli tomu, ale musím upřímě říct, že jsem jí brala do ruky často nerada, co zas negativního se stane.

28.10.2016 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Není to kniha, kde byste se nějak sbížili s hlavní postavou. Spíš sledujete její život jako němý divák. Je to svědectví o tom, že ne vše je černobílý a o tom, že jako lidi jsme nepoučitelný. Je super, že se konečně píše i o těhle dějinách a konečně se demýtizuje pohled na Čecha jako toho hodnýho, utlačovanýho, pasivního chudáka. Co mě přišlo na mysl během čtení této knížky je to, jak je úplně naprosto nehorázný to, že to prostě vždy prochází těm sviním. ti, co kolaborovali s nacistama, pak byli halvníma komoušskejma pohlavárama, aby po 89 najednou zas mávali klíčema (zjednodušeně řečeno). Silná kniha, Tučkové styl se mi moc líbí a takhle těžký téma se čte jednoduše a lehce.

26.10.2016 5 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Michael Cunningham je bůh!

29.09.2016 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Myslela jsem, že to bude taková ta americká sentimentální kravina, která bude hrát na city. Naprosto špatný odhad. Autorka píše tak, že se nemůžete od knihy odtrhnout. Četla jsem hodně knih o holocaustu, ale u téhle jsem občas musela knihu odložit a rozdejchávat to (no, možná už jsem stará). V Osvětimi veselé konce nebyly a jsem ráda, že autorka to popsala tak, jak se to dělo... rodiny se rozpadaly a člověk byl najednou naprosto sám a v takové situaci, do které nevěřil, že by někdy mohl upadnout, že by se mohla stát právě jemu - když nic neudělal. Tohle všechno autorka skvěle vystihla, prostě jednoduše. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem v tomto roce četla.

17.09.2016 5 z 5

Útěk Útěk Peter May

Jakmile v knihách Petera Maye nefiguruje severské drsné počasí, ztrácí příběh na kouzlu. Alespoň pro mě. Kniha mě nebavila, věty typu "kdybych byl věděl, že kdybychom tam nesli, nás život by dopadl jinak" mě dohanily k šílenství. Nerada nechávám knihy nedotčené, takže jsem i tuto knížku dokončila, ale vlastně to jak to všechno dopadne, mě vůbec nezajímalo. Nutno podotknout, že předtím jsem četla knihu Můj boj od Karla Oveho Knausgarda a ta mě dostala do kolen, takže jsem Útěk četla možná jen ve špatném čase.

02.09.2016 2 z 5

Smrt v rodině Smrt v rodině Karl Ove Knausgård

kdy bude druhý díl?!?!?
Tak skvělou knihu jsem juž dlouho nečetla, rytmus, plynulý tok slov, popisy, detaily, smrt, řešení sebe sama...Karl Ove píše jako bůh!

30.08.2016 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Konečně po dlouhé době knížka, kterou jsem četla jedním dechem. Už se nemůžu dočkat pokračování!!!

07.08.2016 5 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Strašně dobře napsaný. Odbočky a "nerománovost" mě vůbec nevadilo, naopak to tomu všemu dodávalo intenzity.

25.06.2016 5 z 5