Útěk

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295920/utek-IjZ-295920.jpg 4.2308
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Host
Orig. název

Runaway, 2015

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (97)

Kniha Útěk

Přidat komentář
kalache
01. února

...smůla nechodí po horách,ale po lidech.Opravdu jsem ty hochy litoval...

Tomasblaha
14. ledna

Jak je u Maye zvykem, perfektně vykreslené prostředí a atmosféra roku 1965 i 2015: emotivní příběh, do kterého se na začátku musí člověk trochu zakousnout (ti důchodci nepůsobí nejdříve moc sympaticky), ale pak se lze jen ztěží odtrhnout - člověk si ty scény v Leeds nebo Londýně roku 65 dokáže úplně vizuelně představit. Je to nádherný emotivní příběh party kamarádů. Není to ovšem poprvé, co jsem u Maye zklamán koncem. To rozuzlení je najednou moc rychlé, těžko uvěřitelné, epilog moc krátký, a čtenář (tedy alespoň já) má pocit, jako by mu byl autor ještě něco dlužen, jako by příběh zůstal tak trochu nedopovězen...

Vlaďkaa4
31.12.2019

Zase je to vic pribeh nez krimi. Zacatek me moc nebavil a najednou byl epilog????

klikas
27.11.2019

May trošku jinak a opět zajímavě...

petula6844
21.08.2019

Má druhá knížka od Maye, opět husí kůže na konci, nemůžu se dočkat až přečtu další!

SuperSojka
29.06.2019

Myslím, že žánr detektivky je u Maye poněkud zavádějící. Žadná z mnou zatím přečtených knih nestála na klasickém detektivním příběhu/zápletce, ale spíše na umném vykreslení atmosféry místa potažmo doby, které skrývají nějaké tajemství. V této knize se pro změnu hraje na nostalgickou strunu, odehrává se před námi příběh dávno uplynulého mládí a události, která měla fatální následky pro všechny zúčastněné. A May podle mě tu atmosféru (opět) dokázal skvěle vystihnout.

P1tr
19.06.2019

Po několika zklamáních od Petera Maye přichází opět povedené dílo, ve kterém nezáří o samotě autorovi vyjadřovací schopnosti, ale jsou podpořeny i zajímavým a emotivním příběhem. Tentokrát autor neskrývá, že nejde o detektivní příběh, ale jde o knihu především o přátelství a o hledání smyslu života a sebereflexi. Samozřejmě se dočkáme nějakých těch překvapivých odhalení, ale dílo na nich nestojí a obešlo by se i bez nich. Postavy jsou velmi dobře vykreslené a lidské a je zajímavé sledovat, jak se každá vyrovnává se stejnou situací po svém, což každému charakteru dodává na jedinečnosti. Mezilidské vztahy fungují a jsou hnacím motorem příběhu. Jsou sice občas přehrocené a lehce přitažené za vlasy, ale nikdy to není příliš přehnané a nereálné a po většinu knihy fungují. Celý příběh provází příjemné, pozvolné tempo a proto je až překvapivé, jak useknutě a přeplácaně působí konec. V něm chce autor odhalit najednou všechny karty a na poli pár stránek vše vysvětlí a zavalí čtenáře takovým množstvím informací a šokujících odhalení, až to působí skoro jako telenovela, či poloparodie. Samotná nová fakta jsou přijatelná, ale fungovala by lépe, kdyby byla dávkována v příběhu průběžně, aby měla čas uzrát. Útěk je trošku jiným dílem, než na jaké jsme od Petera Maye zvyklí, nicméně to není vůbec na škodu, spíše naopak a i přes pár chybek jde o velmi povedené dílo, které se čte samo.

Adreinda
01.06.2019

Tato kniha mě moc nezaujala oproti jiným knihám stejného autora. Musela jsem se hodně přemáhat, abych ji vůbec dočetla. Škoda.

1