Útěk

Román o tom, jak nás formují naše touhy a jak rozhodující, avšak proměnlivou roli hraje v našich životech přátelství. Je rok 1965 a pětice teenagerů pod vedením sedmnáctiletého Jacka Mackaye opouští své domovy v Glasgow a míří do Londýna. Jack nemusel přátele dlouho přemlouvat, aby utekli před svými nudnými životy a násilnickými rodinami a aby jako kapela vyrazili za slávou a štěstím. Jenže chlapci brzy zjišťují, že realita nemá s jejich sny nic společného, a tři z nich se do osmi týdnů od útěku vracejí domů s nenávratně poškozenými životy. O padesát let později dojde v Londýně k brutální vraždě a tři muži, nyní téměř sedmdesátníci, se musejí vrátit do města a čelit démonům, kteří je po pět desetiletí strašili a ničili jim život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295920/utek-IjZ-295920.jpg 4.2251

Runaway (2015)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Host

pavel9410

Cekal jsem detektivku a misto toho prisla road story. Nektere casti zapletky byly lehce prekomplikovane, ale cele to docela dobre drzelo pohromady. Doporucuji si pri cteni vyhledat “Quarry Hills Leeds”, zajimavy experiment v socialnim bydleni.
Co mi mic nesedelo bylo to pofnukavani po tom, co by mohlo byt, kdyby + jak je dneska spatne oproti “tenkrat”.

Johncze

Příběhy od Petra Maye mají jednu velkou nevýhodu, neskutečně rychle jste na konci. Útěk je opět kvalitním počinem, který je žárově zase trochu jinde, ale vypravěčský styl, popisy děje, postav a jejich rozpoložení nadále fungují na jedničku. Banda hrdinů je sympatická a jejich putování tak musíte prožívat s nimi a to se počítá.

Koka

Nějak se v posledním desetiletí roztrhl literární pytel se staříky na cestách (Stoletý stařík, který vylezl z okna ... , Nepravděpodobná pouť Harolda Freye, ...). Neodolal ani Peter May a využil to cestování v čase po rodné Británii ke konfrontaci 60. let minulého a druhé dekády nového století. Díky střetům mladičkých, sedmnáctiletých výrostků a pak starých, nemocných, osamělých chlapů s realitou života (architektury, infrastruktury, sociální péče, morálky ve vztazích, elektronizace veškeré komunikace, ... ) měl v knize možnost vyslovil, co si o proměnách a stavu své země myslí. Své mladé i pak tytéž staré, nemocné až umírající hrdiny nechal zajiždět do takových měst a míst, které mu umožnily podat obraz sociálních, mravních a kulturních proměn, kterými Skotsko a Anglie za 60 let prošly. Chvílemi jsem opravdu měla pocit, že příběh dvojnásobných uprchlíků mu posloužil pouze jako věšák, na který pověsil své názory na sociální a ekonomické proměny Británie. Dobře a zajímavě rozehranou partii o hodnotách života, odpovědnosti a účování však v mých očích naprosto shodil ten závěrečný pokus udělat z velmi lidského příběhu dramatický krvák a psychothriller, a můj původní příznivý dojem úplně pohřbilo finále natolik vykonstruované a nepravděpodobné, až působilo lacině.

tanjaj

Musím napsat, že je to mé první setkání s Peterem Mayem. Bylo to skvělé čtení od začátku do překvapivého konce. Ani na chvilku mi nedovolil abych se nudila. Celý příběh mě pohltil a já jsem nemohla odtrhnout oči od pětice chlapců, kteří se rozhodli uskutečnit své sny. Těším se na další knihy autora, který už teď má své místo v mojí knihovně.

NADEI

Skvělé počteníčko. Velmi poutavý příběh chlapců na útěku za štěstím do světa hudby, sexu a drog v šedesátých letech, prolínající se jejich vrácením se na místo o 50 let později se snahou vše vysvětlit a uvést na správnou míru na sklonku života. Velmi dojemné a čtivé.

Maarty

Skvělé!

zee

Skutečnost, že tuto knihu napsal Petr May lze poznat snad jen podle jeho schopnosti vždy vytáhnout z klobouku originálně barvitý a obrazný popis rozmarů počasí. I když na popis neustálých deštů na ostrově Lewis to samozřejmě nemá. A nejen na to. V případě Útěku si asi budou drbat hlavu lidi škatulkáři, protože je obtížno rozklíčovat, co to vlastně je za žánr, když ne detektivka. Nejblíže to má asi k road story, kdy hlavním poznatkem je asi to, že po Británii se nedá cestovat bez toho, aniž by vám někdo ukradl auto, peníze, nebo vás chtěl alespoň zabít. A je jedno, jestli dnes nebo v šedesátkách, jestli jste mladík nebo stařec. A musím přiznat, že tento přítlak na pilu dramatičnosti mi trochu vadil. Celková myšlenka knihy dobrá, způsob vyprávění, střídání dějů, postupné odkrývání informací skvělé. Ale proč prosím tolik dizastrů po cestě? Že by něco bylo pravdy na mém pocitu, že zápletka je vlastně poměrně jednoduchá a celou knihu čekáme, až příjde jedna z postav a odhalí nám i ostatním staré tajemství? Že by si toto uvědomoval i sám autor a snažil se proto knize uměle dodat víc napětí a dramatičnosti honičkami, krádežemi a podobně? Možná. A co teprv skutečnost, že během prvních dvou dnů v Londýně potkáte nejdřív Lenona (možná) a pak Dylana? Pěkná náhodička, ale nechci nařknout Maye z prvoplánu, hezky se to tam hodí, do té atmosféry šedesátých let. Ta, musím říct, mě bavila. Víc, než ta současná linka, která čpěla stářím, nostalgií a bilancováním. Ovšem měla v sobě i pozitivní prvek opětovné naděje a optimismu v podobě sociálního vzkříšení postavy Rickyho. Tato nenápadná postava vlastně zajímavým způsobem propojila obě roviny. Případný druhý díl by vlastně mohl být jen o něm. Shrnuto podtrženo kniha čtivá a doporučení hodná, nikoliv ale bezvýhradně skvostná.

PetK

Pro Petera Maye mám slabost, protože napsal geniální Ostrovní trilogii. Bohužel - stejně jako u všech dalších hodnocení - musím podotknout, že i když ostatní jeho knihy vůbec nejsou špatné, laťka je u nich holt níž.
U Útěku se mi líbilo, že se autor věnuje docela opomíjenému tématu stáří, a potěšily mě odkazy na hudbu 60. let. Akorát jsem tak nějak měla pocit, že děj netáhne, nemá nahozený motor, i když střídání časových rovin a 1. a 3. osoby tomu trochu pomohly. Ani rozuzlení nebylo nijak ohromující.
I přesto budu Maye číst dál a doufat, že v jeho tvorbě najdu další perlu typu Ostrovní trilogie.

orinka3

Knížku jsem slupla jako malinu. To byla jízda! Neuvěřitelně živé vyprávění o partě naivních chlapců, kteří jeli dělat díru do světa. Odehrává se ve dvou časových rovinách a obě jsou stejně výborné. May mě nepřestává udivovat svými neotřelými nápady, prostředími i stylem. Výborný autor, skvělá kniha. Nic víc nemohu napsat, jen snad to, že je škoda si ji nepřečíst.

evka.jurca

Smutný příběh o zmařených nadějích.

esfinge

Krasny nostalgicky pribeh.

babsi66

Jsem velice mile překvapena. May napsal román, který se neodehrává na skotských ostrovech a de facto nejde ani o detektivku a je to podle mě to nejlepší, co napsal.

janeausten

Kniha se mi líbila, jako vše od Maye. Jen mě znepokojuje, že starci na konci života se narodili jen o deset let dříve než já... :-(

Nočnípták

Peter May umí. Tak je to prosté. Je všestranný. Ať už jsem od něho četla čínské thrillery, trilogii z ostrova Lewis, nebo romány Ostrov Entry a Umrlčí cesta, vždy jsem byla nadšena. On není jen spisovatel detektivek, on je hlavně vypravěč. A tento román je toho důkazem. Detektivní zápletka zde není tím nejdůležitějším. Ta jenom doplňuje příběh o přátelství a touhách mladých kluků, které vydrží až do stáří.

ivdol

Úžasné. Knihy P.Maye se nečtou, ale prožívají. Byla jsem spolu s Jackem a ostatními na útěku.

AlenaF

Působivý příběh, citlivě zpracovaný.

gordon13

Perfektní...jako vždy. Pan May dosahuje v mých očích úrovně literárního boha :-)

kacenka72

Že je Peter May výborný vypravěč netřeba zdůrazňovat - dokázal skvěle propojit dvě časové linie, dobové reálie, vykreslil pěkně charaktery i celou jejich road-movie (tehdy i dnes)... Autor dokázal předat pocity tak sugestivně, až mě donutil přemýšlet, co si budu říkat já až mi bude 70 let a jestli budu litovat toho, co jsem (ne)udělala... Jen bych to žánrově nezařadila pod detektivky - vražda je tam spíše doplňkem než hlavním prvkem.

petunkav

Po ostrovní a čínské sérii jsem zkusila Útěk - a musím říct, že jsem nadšená. Kniha z úplně jiného prostředí, jiný žánr a opět úžasná. Pan Peter May je Pan spisovatel. Člověk by ani neřekl, že tak rozdílné knihy opravdu napsal jeden autor.
Děj se příjemně prolíná, je to moc pěkné počtení.

milena8281

Tak jako si člověk často "škatulkuje" herce, škatulkuje si i autory. Peter May - autor skvělých detektivek. Jenže tady ukazuje, že je hlavně vypravěč skvělých příběhů, realistických a napínavých. Hned na začátek umístí záhadu .... vraždu, aby vás pak další stovky stránek vedl příběhem, aniž by se k ní přibližoval. Pořád vás drží napjaté a v očekávání vývoje. Říkáte si, co se stalo? Kde se to najednou zvrtlo ke zločinu? Nutí vás soucítit s těmi kluky, kteří tvrdě narazili na skutečný život a během pár hodin přišli o všechny své sny a iluze. Příliš tvrdě. A drží vás napjaté až do samého závěru. Chvílemi vás až mrazí. Chvílemi vás baví.
May mě baví. Bylo to jiné, než knihy, které jsem od něj dosud četla. A ráda příště zase sáhnu po další .

Magnovak

A tohle bylo zase z úplně jiného soudku, pane May!

Velmi čtivě napsaný "obyčejný" příběh jednoho útěku za štěstím. Ačkoli se toho mnoho stane, všechno je uvěřitelné a až bych i věřila, že se to všechno opravdu stalo...

Příběh je taková "road-movie" a jsem ráda, že konec knihy a epilog napsal autor tak, jak to napsal. Rozhodně zajímavá kniha a doporučuji přečíst.

Iki1

Jedná se o dostatečně silný příběh, dobře zpracovaný. Autor vychází z dobré znalosti tehdejších reálií (hudba Beatles, Rolling Stone..., vyzkoušení drog jako LSD, první objevování sexu ve všech podobách), výborný jazyk, charakteristika postav. Příběh se občas líněji posunuje vpřed, ale to je vyváženo svižným střídáním časového děje. Román tedy celkově přináší dobré počtení.

haski

Očekávala jsem napínavou severskou detektivku, ale pořád se nic nědělo. Postupně jsem přicházela na chuť "obyčejnému" vyprávění, kde se střídaly dvě časové linie. Nakonec mě to vtáhlo do děje a nepustilo. Moc se mi líbil i pohled stáří, které vzpomíná na své mládí. Moc pěkné a od autora (pro mě) nečekané. Doporučuji.

hanulka26
31.12.2017

Peter May je prostě skvělý vypravěč a mistr ve střídání časových rovin.Hořký střet naivity mládí s realitou života ve velkoměsta, zase výborná kniha, která mě hodně bavila.

Lemurka
21.12.2017

Má první kniha od autora. Nebylo to špatné, ale ani žádný zázrak. Za mě průměr.

Miláček484
04.12.2017

Kniha mě úplně pohltila, velmi zajímavé čtení, úžasná zápletka.

Andulka VK
03.11.2017

S klidným srdcem dávám pět hvězdiček ... zatím jsem ostrovní trilogii nečetla,tohle byla po Výjimečných lidech teprve má druhá kniha od Petera Maye,ale naprosto mne uchvátila.A obě linie příběhu se plynule prolínaly,návraty do roku 1965 a zpět do roku 2015 byly psány nenásilně-moc se mi tato kniha líbila-a i ta konfrontace mládí(unuděného Rickyho)se zkušeností starší generace mne silně oslovila...každopádně stojí za přečtení,přestože při čtení komentářů je mi jasné,že všem se tento styl psaní líbit nemusí.Peter May prostě psát umí !

šipek
10.10.2017

Tak spíše než detektivka je tato kniha román v kterém se prolínají dvě časové linie. Vražda je pouze okrajová záležitost. Pěkně napsané jak je u tohoto spisovatele zvykem, ale ostrovní trilogie je nesrovnatelně lepší.

Roubas
06.10.2017

Šedivá realita narážející do snů, nerozvážnosti a ideálů mládí zabalená do Mayova dokonalého vyprávění. Kniha o síle přátelství, ale hlavně o tom, že je třeba žít. Aby se nestalo, že až se vlak bude blížit do poslední stanice, nás ohlédnutí za ujetou trasou nesežralo zaživa.

Sonik1974
02.10.2017

Moc se mi kniha líbila. Příběh o tom, jak stáří může být prospěšné mládí.

Peter May

Peter May