salamandrina

Surový tvarSurový tvarLukáš Palán

(+ SPOILER) Tyve číst takovouhle knihu v týhle době, ty si umíš Zuzano vybrat. No hele je to skvěle napsanej kousek, takovej lážoplážo příběh o klukách z vesnice, který vám nejdřív přijdou jako banda klasickejch venkovskejch sígrů, než vám dojde, že je to tak trochu disutopickej svět a že ty chlapce byste rozhodně nechtěli potkat. Za mě super, jen mi z toho je trochu špatně, ne že bych teď začala na oddych číst Jojo Meyersový, ale přeci jen něco milejšího si asi dám.

Vězeň časuVězeň časuMatt Haig

Tentokrát opravdu lze soudit knihu podle jejího coveru...

NastereaNastereaPetra Stehlíková

(+ SPOILER) džísus, já měla za to, že je to už poslední díl, tak jsem si to chtěla zakončit, ale evidentně to ještě bude pokračovat. Smrt všem nekonečnejm fantazy ságám, který vycházej s ročními rozestupy a vy si nepamatujete, co se tam sakra dělo. Umím si představit, jaký vrzušení to bylo, když fanoušci čekali na to, co se stalo s Frodem a Samem v Mordoru a jak to bylo super, když se jim konečně dostal do ruky další díl; v tomhle případě je to jen taková lehká nuda, která evidentně ještě navíc nekončí.
Nemyslím si, že je to špatný příběh nebo dokonce blbě napsanej, jen mě to prostě nechytlo a ta rozvláčnost mě už unavila, takže další díl(y) si ujít nechám.

Případ astrologických vraždPřípad astrologických vraždSódži Šimada

bomba! Konečně po všech těch nudných psychologických severských krimi na jedno brdo zas klasická detektivka s motive záhady zavřeného pokoje. Zhltnuto na posezení...skoro ;) Jen mě štvalo, že jsem na to nepřišla :)

16.09.2021

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Chvili mi trvalo se zacist, ale pak Murakami nezklamal. Hodne se me to osobne dotklo a sedlo.

12.06.2021

PiranesiPiranesiSusanna Clarke

Zklamani. Pribeh me vubec nevrahnul. Neco mi tam chybelo. ach jo.

26.05.2021

Hledání přítomného okamžikuHledání přítomného okamžikuRuth Ozeki

Ale jo. Jen ten závěr mi přijde takovej rozpačitej. Nebo jsem ho nepochopila.

17.04.2021

Ve stínu hvozduVe stínu hvozduNaomi Novik

Fajn pohádka. V zajetí zimy mě ale bavilo víc.

13.04.2021

Osmý život (pro Brilku)Osmý život (pro Brilku)Nino Haratischwili

Rodinná sága z Gruzie. Bavilo, i když některé pasáže mě úplně nechytli - což se odvíjí od toho, jak moc mi postavy byly sympatické. Každopádně dobře napsané, čtivé a pro mě i z historického hlediska dost poučné.

Jediný co vytýkám - klidně bych tady obětovala kvalitu papíru a zvolila nějakou menší gramáž - fakt se to nedá držet v ruce jak to tlustý :)

25.03.2021

Húrinovy dětiHúrinovy dětiJ. R. R. Tolkien

Tolkien je láska, ke které se vracím kdykoliv, když potřebuju se uklidnit a najít sílu. Něco jako pro věřící posvátné knihy :)

08.03.2021

Strážce dušíStrážce dušíDeborah Hewitt

Fajn pohádka, která není blbě napsaná. I když ty erotické scény byly dost úsměvné :)

01.03.2021

MlíkařMlíkařAnna Burns

Skvělý!

25.02.2021

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Audio. Kvůli bloklýmu krku jsem nemohla číst a tohle byla fajn oddechovka. Miluju jak Petra Špalková říká slovo “doprdele”.

17.02.2021

Lesní eseje. Texty z česko–rakouského pomezí a ŠumavyLesní eseje. Texty z česko–rakouského pomezí a ŠumavyJosef Kroutvor

Hned po prvních stránkách jsem měla jasno - letos na čundr jedu do Novohradskejch hor. Četla jsem bez dechu ty eseje, útržky z autorova chození po horách, po zaniklých místech, po zničený zemi kolem bývalý hraniční čáry, po lesích okolo, který jsou zatím nezničený a srdce mi divně bušilo. Takovej ten pocit, kdy víte, že je něco správný a spřízněný. Hodně krásný úvahy i příběhy. Už koukám do map kudyma by to šlo, nervózní z objevení něčeho tak blízkýho, co zatím neznám.

19.01.2021

Věci, na které nastal časVěci, na které nastal časPetra Soukupová

Nic, co by tady už xkrát nebylo. Dobře napsaný, určitě osloví hodně lidí, ale za mě taková Třeštíková pro intelektuály. Přečteno sice se zájmem, ale za den už o tom nevím.

18.01.2021

NespavostNespavostStephen King

Bavilo, ale úplně “nemůžu přestat číst” efekt to nebyl. Ale nápad pěknej a bichle v době, kdy jsou zavřený knihovny, se taky šikla :)

10.01.2021

Jak si správně přátJak si správně přátPierre Franckh

Princip mě přes to všechno ezo baví.

29.12.2020

Hory a nekonečnoHory a nekonečnoViktorka Hlaváčková

Skvělá kniha. I když mě dalkový treky a hory tolil nelákají, mám radši “jen” chození, tak tohle se četlo samo. A to díky síle autorky. Ne vždy mi sedla, ale děsně mě to bavilo číst. Bylo to totiž strašně normální a lidský. Pro mě velká inspirace a to nejen co se týká nachozených kilometrů.

26.12.2020

NervyNervyRaina Telgemeier

Skvělý. Tuhle autorku fakt miluju za to, jaký témata si vybírá. A číst něco takovýho v covidový době je taky hodně dobrej nápad.

23.12.2020

Brána z obeliskůBrána z obeliskůN. K. Jemisin (pseudonym)

Stejně jako první díl - dobře se to čte, ale nějak se úplně do toho neumím ponořit.

23.12.2020

DoupěDoupěJ. Katalpa (pseudonym)

Já nevím, napsaný je to dobře,ale postavy mi byly všechny tak cizí, že jsem to přečetla takřka bez zájmu. Nějakou propojenost tam taky nevidím a ze všeho tak zbyl pocit kombinující lhostejnost a smutek.

19.12.2020

Návrat domůNávrat domůJohn Bradshaw

Je to zajímavá kniha, určitě mi něco dala a posunula zas dál. Ale úplně life changer to není. Ta náboženská část mě tam moc nebavila. Ale pokud se zajímáte o seberozvoj a řešíte v sobě nějaký věci, tak určitě k přečtení doporučuji.

15.12.2020

Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní MajerovéAnička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní MajerovéPetr Koťátko

Moc hezké ilustrace, příběh zajímavý, zajímalo by mě, jak to baví děti. Podle mě víc než dospělé.

15.12.2020

V zajetí zimyV zajetí zimyNaomi Novik

Moc jsem už nedoufala, že se dá najít nějaká zajímavá, neblbá fantazy pohádka. Ale tohle mě mile překvapilo a chytlo. Hodně mě baví, když jsou takovéhle příběhy postavené na folkloru nebo mytologii a slovanský je fakt málo využívaný a přitom krásný. K plusu i silné ženské postavy a fakt, že příběh není založen na milostném vztahu. Prostě bezva pohádka na adventní čas.

13.12.2020

Každá věc má něco společného se štěstímKaždá věc má něco společného se štěstímPetr Borkovec

Milá kniha. Krásný ilustrace, ale troufám si říct, že spíš pro sentimentální dospělé než pro děti.

11.12.2020

Města zdí. Život a smrt obchodních centerMěsta zdí. Život a smrt obchodních centerAnna Beata Háblová

„Toto předstírání duchovní plnosti, která je naopak duchovní prázdnotou, odhaluje obchodní centra jako psychopatické budovy, které vás finančně i psychicky vysají, a na místo odpočinku zde pocítíte úzkost a vyčerpání..”

Zajímavá kniha od architekty o obchodních centrech. Není úplně jen kritická, ale ukazuje i cesty, jak to dělat jinak a lidštěji, aby OC byla součástí města a ne jen nepřátelskou kostkou na kraji, kam se nedá dostat jinak než autem

08.12.2020

Pobřežní cestaPobřežní cestaRaynor Winn

Další kniha o chození, putování. Trochu smutná-ne vždycky se vydáte na cestu jen abyste jako dokázali, že jste dobrý, že jste dali trek a jaký super vybavení jste měli. Někdy vám už nic jinýho nezbejvá.
Kontempluji. Když je ta bronzová neděle.
A mám chuť na fish and chips.

06.12.2020

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Četla jsem v dětství. Nebavil mě. Pak mě tím, jak ho všude adorujou, začal štvát (jemně řečeno). Oukej, dala jsem tomu šanci-přeci jen nechci kritizovat něco, co si už skoro nepamatuju. A nedopadlo to. Malej princip mě s prominutím s*re dál. Pomáhá si ho představovat jako aliena, ale jinak prostě tuhle filosofii nedávám.

01.12.2020

Šance tu je...Šance tu je...Richard Russo

Trošku jako Sedmilhářky, ale v pánským vydání :) Ale jo, svižný, dobrý, ne blbý. Neurazí, nedostane do kolen.

30.11.2020

Hod mrtvou labutíHod mrtvou labutíOndřej Hübl

Nedočetla.

26.11.2020