Razič Razič komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Lehkej nadprůměr.
Většina textu je vlastně ukrutná nuda. Nějak mě nenadchly informace o tom, kolikrát musí watney běhat sem a tam s kamením. Je to skoro celý de facto technickej popis věcí, co on musí udělat. Jo, koho zajímá technika/fyzika/chemie, tak by si tu mohl trochu přijít na svý, pro nás ostatní to spíš neni. Navíc po chvíli už se o toho týpka přestaneš bát, když víš, že přežije všechno, a když je to nutný, tak si z pytlíku od svačiny a vlastního prdu dokáže vyrobit atomovou raketu. Brzy přestaneš věřit, že by to přežil i ve skutečnosti a že by tam opravdu měl všechny ty věci co potřebuje..
To už mi spíš připadalo zábavnější dění na Zemi, případně na Hermesu, kde mimochodem v rámci genderový vyváženosti velí ženská.
Jo a velký plus za sebeironii, s tim se dokážu ztotožnit.
A teď mě omluvte, jdu sledovat živý přenos přistání Perseverance.

18.02.2021 3 z 5

Bílá smrt Bílá smrt Petri Sarjanen

Neni to knížka pro každýho.
Ale hele, takhle já si představuju "životopisnou naučnou" literatutu, je to prostě udělaný tak, že se to dá číst. Takový ty životopisy, kde první kapitola začíná "ten a ten se narodil tehdy a tehdy tam a tam do rodiny rolníka, v dětství chodil do školy..." jsou podle mýho užitečný tak leda k tomu, aby se tím člověk v nouzi utřel, ne ke čtení před spaním. Stránky týhle knížky však hnědého osudu byly uchráněny a zůstaly bílé.. (jako sníh, he he..)

25.01.2021 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Film jsem viděl už před lety, věděl jsem do čeho jdu. No a od knížky jsem čekal hodně, protože tenhle koncept by se na papíře mohl prodat docela dobře, ne? Co?
Fakt jsem se těšil na styl. Na přebalu jsem se dočet, že se tu "mažou hranice mezi styly a žánry" - no a v reálu bych nad tím teda musel hodně přihmouřit voko. Hele vsaď se - když ti otevřu knížku na náhodný stránce, nebejt toho, že je to třeba uvozený datem nebo oslovením, tak bys beztak nepoznal, jestli čteš deník, dopis nebo memoár.. (s výjimkou Sonmi samozřejmě).
Některý kapitoly se docela dobře čtou, zvlášť Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe. Hele po dlouhý době jsem narazil na čtivo, který je místy (fakt!) vtipný. Další kapitoly jsou děsně roztahaný a neděje se tam prakticky nic.
Řeknu ti, co mi nejvíc vrtá hlavou. Když už se autor grafomanicky pustil do spojování nesourodejch příběhů, představil hafo postav, snažil se řešit sociální problémy v šesti různejch časovejch obdobích (trochu přebral chlapec), tak bych čekal, že ty příběhy na sebe budou nějak navazovat, ovlivňovat se.. Všimni si, že sem tam nějaký odkaz tam je, postava vždycky najde nějakej předmět, co tam nechal někdo z předchozí povídky, ale, a to si všimni obzvlášť dobře, ten předmět tam ve finále ovlivní naprostý prd! Wtf? Představ si, jaká bomba by to byla, kdyby se třeba v tom 19. století spustilo domino událostí, který by měly dalekosáhlý následky v budoucnosti, to by bylo opus magnum! Ale ono, ehm, to tam prostě neni. A žádnej konec to taky nemá.
Atlas mraků se dá vystihnout předevšim jako promrhaná šance.
Jo a k českýmu překladu - utekly tam opravdu fatální gramatický chyby!

17.01.2021 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Tvl, já se na tu "klasiku sci-fi" asi už fakt vykvajznu, když je to jedna hovadina vedle druhý. Tohle jsou tuším čtyři samostatný povídky propojený tématem.. O čem byly nebo co tam vystupovalo za postavy po dvou dnech po dočtení marně vzpomínám, jen nějaká základní myšlenka zůstala. Jako fakt, zatím se mi nestalo, abych každej večer musel znovu číst poslední dvoustránku, abych si od včera vůbec vzpomněl co se tam děje, nebo spíš o čem tam kecají. Jako základní idea dobrá, ale je to takový lehce neslaný, postavy placatý, bez hlubšího čehokoli a naprosto zapomenutelný. Navíc mají zoufale neoriginální jména, asi takový, jaký jsem dával postavám já, když jsem ve třinácti čmáral sci-fi povídky zezadu do sešitu přírodopisu. Takže jako opět - asi super knížka před 50- ti lety, dneska ne - a fakt ne, nedám tomu pět hvězd jenom proto, abych vypadal, jakej jsem znalec...

18.11.2020 2 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

(SPOILER) Taky jsem po Kmotrovi musel sáhnout. Jsem takovej ten týpek, co ve třinácti smažil Mafii beze zvuku, když rodiče spali a obdivoval, jakej byl don Salieri řízek a jak byl s tím doutníkem cool. Film Kmotr jsem kdysi viděl, ale příběh jsem si pamatoval jen v hrubých obrysech, nicméně hlavní dějové zvraty už mi byly známy. Co si budeme povídat, je to kvalitka, zejména co se týče stylu vyprávění, prostředí, postav atd. Dlouho jsem váhal, jestli frcnout čtyři nebo pět hvězd, přece jenom jsem byl v určitejch rozpacích z linky Johnyho Fontana apod., chápu, že v době vydání knihy měl lidi šokovat popis toho co se děje v holywoodu, ale ten tendenčně cpanej sex na každou druhou stránku už se mi za chvíli začínal zajídat (obzvlášť když si tam Puzo očividne projikoval svoje neukojený horkokrevný fantazie), jestli se Nino uchlastá nebo ne mi bylo upřímně jedno a pánevní dno Lucy Manciniové mi bylo zcela volný (ha- ono taky volný bylo). Až do konce jsem se bál, že tuto plkání o vedlejších postavách nedojde nějakýho vyvrcholení (ha!) a že se to nakonec nijak nespojí. Spojilo se a můžu bejt spokojenej.

02.11.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Bombastická knížka. Závěr krásného putování v krásném světě. Rád bych zmínil, že pro českého čtenáře je požehnáním mimořádně dobrý a citlivý překlad Stanislavy Pošustové. Skvělá práce.

08.10.2020 5 z 5

Špinavá hra Špinavá hra Tom Clancy

Spousta lidí stále netuší, že velkou většinu knih, které mají na obálce Tom Clancy, tento vůbec nenapsal a jménu tu figuruje čistě jako obchodní značka. Nejinak je tomu u Špinavé hry, autorem je Jerome Preisler a nikdo jiný.
Knížka je nezáživná, nemastná, neslaná, spíše taková prodloužená povídka na pokračování, postav mnoho na malém prostoru - nevzbudí přílišné emoce či sounáležitost, napětí nízké a český překlad je horší kvality.

23.08.2020 2 z 5

"Must read" kniha.

02.08.2020

Duna Duna Frank Herbert

No když se řekne klasika sci-fi, tak už mi automaticky vstávaj vlasy na hlavě, co že to zase bude za obsolentní hovadinu. Ale! Duna je fakt vybroušená. Perfektní. Podle dojmu by člověk čekal že byla napsaná tak aspoň v devadesátejch letech a ono ejhle, je to starý a moc dobrý. Všechno tam do sebe zapadá. Psychologie postav dle mýho soudu v podstatě nepřekonaná. Možná je to dobrý hlavně proto, že to prostředí ve kterým se to odehrává je vlastně hodně prostý, nikdo tam nehoní žádný technologie, jejichž představy prostě ve starších sci-fi nevyhnutelně zastarají..

21.07.2020 5 z 5

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Film jsem viděl už v 90. letech, tenkrát to bylo jako zjevení, to prostředí, efekty..
Teď jsem se pustil do knížky a musím říct, že je to řemeslně opravdu poctivé akční sci-fi. Dobré postavy (chamtivý Hammond, skvělý Malcolm!), čtivý příběh a technický a filozofický vhled do věci. Rozhodně doporučuji!

29.05.2020 5 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Pěkné ilustrace..

06.05.2020

Zábavná kniha o lékařích Zábavná kniha o lékařích Peter Gitzinger

Příjemná kniha na zkrácení dlouhé chvíle :)

06.05.2020

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

I po letech výborná kniha, pokračující v příběhu v tak úžasně svébytném a krásném fantasy světě. I když z příběhu lze pořád cítit temnou atmosféru, napětí už nebylo takové jako u Společenstva prstenu - škoda že už se na obzoru nepohybují žádní černí jezdci. I když finále v doupěti Oduly napínavé opravdu je.
Jen mě tak mimochodem napadlo, jak bych příběh hodnotil, kdybych ho neznal z filmů notoricky nazpaměť. To by asi pět hvězdiček nestačilo.

19.04.2020 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Dodnes stále výtečná fantasy. Komplexnost světa, napětí a tajemnou atmosféru můžou současné knihy Společenstvu prstenu mnohdy závidět.

18.02.2020 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Je to o něco slabší než první díl, kde mě připoutalo bombastické mystérium. Druhý díl také obsahuje spoustu napětí, ale je o něco rozvláčnější, obsahuje poměrně zbytečné pasáže a těžko uvěřitelný konec typu Kill Bill mě vůbec neuspokojil. Přesto se ale jedná o špičkovou knížku.

15.01.2020 4 z 5

Dům Páně Dům Páně Samuel Shem (p)

Dům páně asi laik těžko ocení. Nečekaně věrně odráží absurdní realitu systému, ve kterém musíme fungovat. Říká, že lékařství je jedno z mála povolání, se kterým se sám lékař musí srovnat. Když ne, špatně dopadne. Vlastně dostaneme i odpověď na otázku, proč jsou doktoři tak nerudní a proč je ta práce často nebaví.

21.12.2019 5 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Asi to mělo být tak, že Brown vybuduje příběh se spádem na pozadí nábožensko-eticko-vědecké tématiky. Spíše mi přijde, že to dopadlo naopak. Příběh vatikánských událostí, jakýkoli má spád, s hlavní postavou obskurního profesora neexistujícího vědního oboru mi přijde spíše jako pojivo snahy autora rozhřešit ve skutečnosti ne až zase tak žhavý konflikt vědy a víry.
Ono se to dobře čte, což u Brownovy knihy není žádné objevné tvrzení.

K hodnocení si přidejte ještě dvě hvězdičky pokud:
1) jste neviděli film a dějové zvraty pro vás budou opravdu zvraty
2) přeskočíte filozofické a pseudohistorické pasáže
3) nebudete přemýšlet o tom, kolikakilometrový pád bez padáku se dá ve skutečnosti přežít apod.

14.11.2019 3 z 5

Drsný sbohem Drsný sbohem Frank Miller

Opravdu drsný komiks, film znám, takže příběhově žádné překvapení. Kresby jsou určitě umělecky originální, ale občas mi přišly trošku nepřehledné.

17.10.2019

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tady je pět hvězd naprosto jasných. Atraktivní téma, napínavý a mazaně promyšlený příběh, od kterého se nelze odtrhnout. Toto je knižní bomba.

16.10.2019 5 z 5

Archimédův efekt Archimédův efekt Tom Clancy

Tady jsem byl spokojen, je to důstojné završení celé série. Záporáci tentokrát dobří, příběh se mi líbil, Jamal brnkl přesně na tu notu jako kdysi Tyrone (škoda že jeho linka zanikla někde v půlce série).
V sérii Net Force celkově považuji za nejlepší první díl, potažmo první 3-4 díly, které byly ve své době jako zjevení, potom už šlo o lehce natahovanou kašičku, ale jsem rád, že jsem s těmito knížkami mohl pár večerů strávit.

08.09.2019 5 z 5