Razič Razič komentáře u knih

Železo a rez Železo a rez Harry Sidebottom

Historické romány nejsou nic, co bych nějak vyhledával, ale když jsem tuhle knížku dostal, vypadalo to docela zajímavě. Nějak jsem se do ní ale nemohl začíst, prvním problémem je příliš mnoho postav s nezapamatovatelnými římskými jmény (na konci knihy je rejstřík postav o jedenácti - ano jedenácti - stránkách, tak budiž), děj roztahaný na příliš mnoho místech, některé dějové linky jsou prakticky bez významu, některé jsou nedořešené. Během čtení jsem se už ani netěšil na závěr a udělal jsem dobře, prakticky žádný jsem nedostal. Až někde v doslovu mi došlo v čem je zakopaný pes - autor sám píše, že se pokusil o "rekonstrukci historických událostí" - z toho pramení např. i snaha za každou cenu obsadit velké množství skutečných postav. Takže pokud od této knížky nebudete čekat román a spokojíte se s popisem děje (prakticky to nemá zápletku), bude to v cajchu.
Obscénní odkazy na římské orgie už to nevytrhnou.
Na druhou stranu velkým plusem budiž líčení bitevní vřavy, zde zažijete i nějaké napětí. Občas je zdařilejší i pokus o vypracování psychologie postav.

18.08.2019 2 z 5

Odrazový můstek Odrazový můstek Tom Clancy

Devátý díl série už ničím nepřekvapí, tentokrát vyměnění hrdinové stojí proti číňanům. Je to delší, lepší a komplexnější než minulý díl, ale několik dní po dočtení už marně vzpomínám o čem to bylo.

28.06.2019 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Neuspořádaný proud myšlenek, který tne hluboko. Autor si občas docela protiřečí, ale to nic nemění na tom, že něco takového bylo nutné napsat a přečíst si. Díky.

23.05.2019 4 z 5

Znovu 89 - Týden po týdnu, den po dni Znovu 89 - Týden po týdnu, den po dni Dušan Radovanovič

Chvályhodný projekt, který tu poměrně chyběl, zcela správně tu máme populárněji podaný přehled událostí roku 89. Určitě doporučuji mladším ročníkům, které tyto události ještě nemohly prožít.
Nicméně na to, že - pokud jsem to správně pochopil - za knížkou stojí novináři, v ní najdeme několik významných chyb. Historickou správnost moc hodnotit neumím, ale chyby ve shodě podmětu s přísudkem vidím, chyby v datech v záhlaví taky a Česká socialistická republika, o které se na jedné ze stránek dočteme, to už je nebetyčná hovadina.

11.04.2019 4 z 5

Střídání stráží Střídání stráží Tom Clancy

Už na obálce je vyblito, že tohle Clancy už nenapsal, jeho jménu tu funguje už jenom jako značka. Chápu, že výměna hlavních postav měla přinést svěží vítr do série, ale nějak mě to nezaujalo, je to pořád to samé dokola a oproti prvním dílům je to bída, navíc příběh není moc konsistentní najdeme taky několik logických wtf momentů. Knížka je taky o něco kratší, přičemž úseky, které by měly být stručnější jsou roztahané a rozhodující pasáže jsou sfrcnuté pár stránkama. Net Force ale určitě dočtu až do konce.

11.04.2019 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tleskám vestoje, tohle je naprostá exhibice, vrchol, skoro až exhibicionismus, toho, co se dá v současné době vytvořit za dílo. Nikdy jsem nečetl nic lepšího, než tuto trilogii. Poslední díl mě naprosto dostal do kolen a hluboko zasáhl. Tu neskutečnou fantazii a vhled autora zcela upřímně obdivuju. Od téhle chvíle se budu na sci-fi - a nejen na ni - koukat úplně jiným prizmatem. Skoro se mi ani nechce číst nic dalšího, protože vím, že lepší než Vzpomínka na zemi to nebude. Jo, až tak. Fakt.

20.02.2019 5 z 5

Válečný stav Válečný stav Tom Clancy

Opět setkání se starými známými, noví záporáci Ames a Junior nejsou vůbec odlišní od těch starých, průměrný díl série.

26.01.2019 3 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Jojo, Šifru jsem četl, tak jsem přibližně věděl do čeho jdu. No.. slušnej spád a tempo nezklamaly, jak by taky mohly u Browna, žejo.. no nic, knížka má v podstatě dvě hlavní příběhový linky, z nichž jedna se točí kolem intrik v supertajném sídle jedné tajné americké agentury (neasi), kde je všechno od konstrukce prostředí, přes postavy až k fungování toho všeho tak přitažený za vlasy až to fyzicky bolí. No nic, když už jsem se se začal soustředit aspoň na příběh, tak jsem zjistil, že asi po 20. šokujícím zvratu už tomu pomalu přestávám rozumět, ale co už, je tu ještě druhá hlavní příběhová linka, a to trapná pátrací akce jednoho vysokoškolskýho profesůrka - jazdkovědce v Seville, ze kterýho se během jedinýho dne stane z tuctovýcho chlápka briskní vyšetřovatel, nepřemožitelej závodník, nesmrtelnej bojovník a odborník na šifry. Ale no tak...
Všemu nasadí korunu napínavý závěr, kde se všechny postavy chovají jako nesvéprávní idioti, ale co už, hlavně že všechno klapne na vteřinu přesně, ale já jsem se jim u toho teda tlemil tak, že jsem málem vykašlal appendix.
No, takže jedna hvězda za to, že se to ve finále docela dobře čte, druhá za velký písmo a krátký řádky, a třetí za to, že z tý knížky je přece jenom cejtit takovej zajímavej spirit.

02.01.2019 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

3,5*
Po dočtení poměrně rozporuplné pocity. Knížka je poměrně čtivá a má spád. Sympatický cit pro detail, který jsem jinde zatím neviděl. Mínusy jsou poměrně překombinovaný příběh a několik wtf nelogických momentů a sovislostí. Úplně nekvituju ani snad několiksetstránkový flashback.
Suma sumárum, na prvotinu to není špatný. Některé věci musí ale autoři vyladit, uvidím v dalším díle.

15.12.2018 3 z 5

Most přes řeku Kwai / Planeta opic Most přes řeku Kwai / Planeta opic Pierre Boulle

Most přes řeku Kwai - vlastně dost absurdní příběh o jednom mostu, ale celkem napínavý. Nedají se jen tak odpustit jazykové a slohové hříchy (možná je to záležitost překladu, originál jsem nečetl), větší množství archaických výrazů ani není problém. 3,5*
Planeta opic - klasika sci-fi, o dost zajímavější než třeba Solaris z podobného období, kdy cestovatel přilétá na planetu, kde vládnou opice nad lidmi. Z dnešního pohledu jsou již vidět logické díry např. v popisu vesmírného cestování či v některých jiných věcech, nicméně planetu opic mohu doporučit. 4*

02.12.2018 4 z 5

Příspěvky, které sice již znám z fb, ale vždy pobaví. Je ale potřeba znát nějakej kontext, žejo..

12.11.2018 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Ještě lepší než první díl, příběh je konzistentnější a nepřestal mě překvapovat, jako by se autor potutelně vysmíval očekávání čtenáře. Jsem unešen.

09.11.2018 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Pět hvězdiček si Problém tří těles nezaslouží proto, že by mě připoutal promyšlený příběh se šíleným spádem a nabušenými postavami jak to mám obvykle rád. V nějaké recenzi jsem si přečetl, že tohle je úplně jiné, než nabízí západní sci-fi a než jsem knihu přečetl, tak jsem nevěděl co si s tímhle tvrzením počít. Je to ale tak, Problém tří těles je odlišný. Zvláštní, neokoukaný. Prostředím, problémy které řeší a způsobem jak je řeší. Zorientovat se v čínských jménech není ve finále velký problém (díky i za rejstřík), ale to, co po vás kniha chce a bez čeho se tu neobejdete, je veliká míra představivosti. Když ji nezapojíte a budete to číst jen jako příběh, asi toho moc nepochopíte. Některé pasáže knihy moc zábavné nejsou, ale vše dohromady tvoří impozantní mozaiku, kterou jinde nenajdete.

21.10.2018 5 z 5

KyberZemě KyberZemě Tom Clancy

Nadprůměrný díl, přibylo trochu filozofování a tempo se pořádně rozběhlo až na konci. Opět dobří záporáci.

22.09.2018 4 z 5

Bod dopadu Bod dopadu Tom Clancy

Tentokrát Net Force zasahuje proti chytrým drogám. To je samo o sobě fajn. Tempo je ale v tomto díle poněkud rozvláčnější než jsem byl zvyklý v předchozích. Užuž bych dal 3 hvězdy, ale čtvrtou zacháránil infarktový závěr.

20.08.2018 4 z 5

Bod zlomu Bod zlomu Tom Clancy

Nadprůměrný díl co má spád, i záporáci jsou tentokrát dobří, skvělý profesionál Ventura a zkaďkalhoty Morrison jsou skvělá dvojka.

27.07.2018 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Výtečné, čtivé fantasy povídky se skvělým příběhem, postavami, jež si člověk oblíbí, napětím bojem a nějakým morálním dilematem.
Jedním dechem od začátku do konce. Geralt je skvělý!

16.07.2018 5 z 5

Noční pohyby Noční pohyby Tom Clancy

Je to trošku na jedno brdo, ale pořád se to pěkně čte.. Záporáci už se trošku začínají plést (kromě toho starého známého...). Dobrá oddechovka.

08.06.2018 3 z 5

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Jo, přiznávám, půjčil jsem si ji proto, že je to Sapkowski.
Bohužel jsem zjistil až po dočtení, že na konci je slovníček pojmů... Ale co už, pod pojmy ural nebo áká si něco umím představit. Kdo neumí, tomu Zmiji moc nedoporučuju. Na příběh se vlastně díváme z docela netradičního pohledu, který spojuje absurditu války a socialismu a každodenní boj pologramotnejch sovětskejch vojáčků (je tu už taky někdo přesycenej dílama, kde hraje prim hrdinství amerických vojáků??). Ale od míchání časovejch linií jsem čekal něco trochu jinýho a vůbec mi nějak utekl celej point tutoho polofantasy.

30.05.2018 3 z 5

Skrytá akta Skrytá akta Tom Clancy

Opět skvělé a dynamické čtení. Něco z detektivky, konspirace, akce, nějaká ta romanťika...

21.05.2018 5 z 5