Hypnotizér

Hypnotizér obálka knihy
Mé hodnocení:

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/hypnotizer-aJN-49733.jpg 4.14913

Detektiv Joona Linna / Joona Linna 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Host

Hypnotisören, 2009

Kniha Hypnotizér

JanuldaN

Knihu jsem se pokoušela číst asi před čtyřmi lety, tehdy jsem to v půlce vzdala... Tentokrát jsem se rozhodla pro audio verzi načtenou Pavlem Rímským, tu už jsem úspěšně doposlouchala. Hurá!
Za mne se jedná o průměrnou severskou detektivku. Nedokázala jsem se smířit s tím, že se v polovině knihy vytratí původní děj i zločinec a najednou se zde objeví zcela jiný případ. Navíc se dle mého příběh v polovině knihy dost táhne - hlavně když se vracíme s Erikem do jeho minulosti. Dech potom nabere až ke konci, kde je ale zase zdárně vystupňované napětí. Zkrátka průměr. Každopádně v sérii budu pokračovat.
Oceňuji skvělou interpretaci Pavla Rímského.

HugeBookworm

Knížka mě okamžitě vtáhla, já mám prostě pro tyhle znepokojivé, zdlouhavé severské detektivky velkou slabost. Prolínání časů a dějů a pomalé rozplétání lidských osudů je moc hezky pojaté, ale na plný počet bodů tomu ještě chybělo to něco navíc, kdy mi spadne brada a nad koncem budu dumat ještě týden poté. Každopádně se, pro mě, jedná o detektivní lahůdku, mňam.

Maciiik

Bylo to takové nějaké kostrbaté. Zápletka byla hodně šroubovaná, postavy se často chovaly pro mě naprosto nepochopitelně. Čekala jsem mnohem víc, protože série má báječné hodnocení - ale četla jsem v poseldní době dost lepších knih...

RadimWiniarski

Nastal čas, abych se i já postupně vrhnul na díla manželů Ahndorilových, kteří vystupují pod pseudonymem Lars Kepler. Jejich prvním dílem, které představuje postavu detektiva Joony Linny je kniha Hypnotizér.
Kniha už od startu nasadí strhující tempo, ve kterém se snaží nejen představit ústřední zápletku s hodně surovým a nevyzpytatelným vrahem, ale také se snaží postupně uvést do děje zbývající postavy, které si procházejí svými problémy z minulosti. Tyto problémy se totiž postupně navrací a donutí tak naše hrdiny opět vytáhnout ze skříně kostlivce, o kterých si mysleli, že už o nich nikdy neuslyší. Postavy jsou psány velice realisticky, kdy žádná z nich nemá jen samé pozitivní vlastnosti, ale má i své stinné stránky a démony. Jediná postava, která je na můj vkus vykreslována až přehnaně dokonale je paradoxně hlavní detektiv Joona Linna, který více než policistu připomíná nejlepšího kamaráda všech zbývajících postav, a který policejní zákony bere spíše jako formu doporučení, než že by se jimi přímo řídil. Na druhou stranu je to postava opravdu kladná a čistá jako lilie, takže ji nejde nemít alespoň trochu rád.
Příběh se po strhujícím startu, který rozhodně neskončí jen u několika mrtvých, poté lehce uklidní a zaměří se více na problémy v kruhu naší ústřední rodiny, díky kterým se snažíme přijít na to, proč se tato rodina ocitá v postupném rozkladu. Skrze flashbacky se poté dostaneme i do minulosti, ze které se dozvíme spoustu zásadních informací důležitých pro příběh v současnosti. Jak už to ale bývá zvykem, tak díky tajnůstkaření našich postav vše trvá o poznání déle, a než se dopracují ke zdárnému konci, musí si projít několika zbytečnými nezdary. Tato část tak patří mezi jediné, které se zbytečně táhnou, a kterým by slušela kratší část. Čemu by však slušela daleko větší pozornost je závěrečná část, kdy u některého podstatného úmrtí prakticky nezaregistrujete, že se stalo, což je u knížky, která se snaží každičký kousek příběhu prokreslit do naprostého detailu lehčí mínus. I když závěr může působit lehce uspěchaně, tak určitě není odbytý. Je plný akce, napětí a právě díky postupnému odkrývání příběhu postav pociťujete, že máte o své hrdiny opravdový strach.
Celkový výsledek mě ale jinak velice mile překvapil a jsem rád, že se nějaký můj počáteční strach z přehnaného natahování děje nekonal, a že jsme dostali více, než povedený start do této severské krimi série. 85%

Evar88

Kniha má slibný začátek a napínavý konec. Prostřední část se ale neskutečně vlekla a vůbec mě nebavila. Navíc mi v knize vadily časté ,,střihy", jako kdyby autor (autoři) nakousl myšlenku, ale pak hned utekl k jiné. Styl psaní je tím pádem dost těžkopádný a některé pasáže nepochopitelné. Detektiv Joona Linna v příběhu pouze ,,přicmrndává", hlavní postava je rozporuplná a výsledkem pátrání je, že se několik psychopatů sešlo ve stejný čas na stejném místě. Napínavé krimi, ale za mě přesto zklamání.

JustWomen

Za mě zase pecka, miluji ten styl psaní, ty strohé, vše vystihující a do děje vtahující popisy prostřed, situací a pocitů, šel mi mráz po zádech. A ano, bylo tam hodně neuvěřitelných momentů a konec byl překombinovaný, ale bavilo mě to, a to hodně.

Jana92

Keplerovi knihy mi připadají trošku těžší na přemýšlení a hlavně je v jeho knihách spoustu jmen a postav, takže knihy musím číst za úplného klidu a ticha. Děj mají promyšlený dobře, ovšem vždycky mám takové etapy,kdy je knížka napínavá a nemůžu se odtrhnout a z toho mi připadne hrozně vleklá a mám co dělat,abych se prokousala dál.Ale i tak mě konec vždycky překvapí a jsem napnutá do poslední chvíle..

hnusák
30. březnaodpad!

Nejslabší kniha pojednávající o Joonu Linnovi, nedočetl jsem.