Hypnotizér

kniha od:

Hypnotizér https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49733/bmid_hypnotizer-aJN-49733.jpg 4.2 5853

Detektiv Joona Linna / Joona Linna série

< 1. díl >

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Host
Originální název:

Hypnotisören , 2009


více info...

Komentáře (1064)

Komentáře 1064 Recenze 22

Nel_ita
Nel_ita
21.11.2023 5 z 5

Je to má první kniha od Keplera a musím říct, že mě nalákala číst dál ! Krástké kapitoly jsou psány z pohledů téměř všech postav a vždy je uveden čas, ve kterém se jednotlivá postava nachází, a tak čtenář vždy ví, jaký děj probíhá současně s jiným. Autor vytvořil místy až hororovou atmosféru, která mi nedovolila odejít od nedokončené kapitoly. Z námětu jsem nadšená, jedná se o originální příběh, který ani trochu nezavání nudou. Vřele doporučuji.

Ivka82
Ivka82
17.11.2023 5 z 5

Tuhle knihu jsem opravdu hltala Místy jsem se "zažrala" až moc a slzela jsem s postavami, občas jsem nevěřícně kroutila hlavou. Napínavé a čtivé, co víc dodat.


Liss93
Liss93
28.10.2023 2 z 5

V rámci výzvy jsem se dostala k Larsi Keplerovi, velmi kladně hodnocenému autoru severských detektivek. A mám rozporuplné pocity. Severské detektivky jsou velmi specifické. Z těch, které jsem četla, mi některé sedly, ale některé vůbec ne, například všude chválený Nesbø nebyl vůbec můj šálek čaje. A taktéž to mám s Keplerem. Nevím, jestli je to tím, že knihu píší dva lidé, ale některá slovní spojení, věty či rozhovory nedávaly vůbec smysl nebo byly podivně přerušeny/ukončeny. K Joonu Linnovi jsem si nedokázala vytvořit vůbec žádný vztah, kdyby zemřel, bylo by mi to upřímně úplně jedno. Jediné zajímavé bylo téma hypnózy, bohužel mi to nestačí pro to, abych sáhla po další knize ze série.

mila2411
mila2411
27.10.2023 5 z 5

První, zcela náhodné (kolega mi půjčil CD s audioknihou) setkání jak s Larsem tak s Joonou a hned láska na první pohled! Místy drsné až brutální, ale jinak 1oo% severská krimi tak jak má být!

Sova15
Sova15
26.10.2023 5 z 5

Tak to byla jízda. Napínavé do posledních stránek.

haWranka
haWranka
19.10.2023 3 z 5

Mělo to skvělé momenty, mělo to nudné momenty, mělo to několik velice napínavých pasáží i několik opravdu zbytečných a nudných. Musím říct, že je příběh promyšlený dobře, zajímalo mě to. Ale kdyby se mě někdo zeptal, jestli se mi to líbilo, musela bych říct ne. Všechno bylo hrozně chladné, až hnusné. A to nejenom případ, ale vlastně i všechny postavy včetně hlavních (snad s výjimkou inspektora Linny). Další díl mě neláká.

petym
petym
11.10.2023 4 z 5

První kniha od autora a nebylo to špatné. Ze začátku jedná akce ,pak dlouhé vyšetřování,ale ke konci se to pěkně rozjelo. Už se těším na další díl.

Zemlja
Zemlja
25.09.2023 4 z 5

Dostala jsem ji. Už jsem byla trochu opatrná a předpojatá - to jako i já začnu číst jako většina národa "severskou detektivku"? Přežila jsem to. Bylo to v zimě, u kamen, nic jiněho se moc nedalo dělat. Pozornost udržela. Je to dobře napsané. Nepokračovala jsem ale, s výjimkou jedné od toho nejznámějšího...

Veronika13
Veronika13
16.08.2023 3 z 5

Za mě to teda takový odvaz nebyl. Jen proto, že je to "severská detektivka" ji ještě nemusíme všichni stavět na piedestal. Dost věcí tam bylo nepodstatných a zbytečně popsaných. Od knih očekávám, že bude dost pracovat moje fantazie, což zde moc neprobíhalo, neboť mi každý detail byl popsán, někdy snad i vícekrát než jednou, nebo mi to aspoň tak přišlo. Samozřejmě, že mě zajímalo, jak tovdopadne, ale prvotní krvavý masakr byl naprosto zbytečný a kdyby se nestal, kniha by mohla pokračovat úplně stejne a byla by aspoň o něco kratší. Ale to je zřejmé úděl toho, že ji napsali dva lidé a každý chtěl to své ego dostatečně uspokojit :-) Přiznám se, že do dalšího dílu se mi nechce.

vklaskova
vklaskova
14.08.2023 4 z 5

Moc mě to bavilo, napínavé. Těšila jsem se, až budu moct knížku zase otevřít. Přečteno za tři odpoledne :-)

Terkishead
Terkishead
06.08.2023 3 z 5

Na dovolenou dobrý, ale jinak žádný velký zázrak.

Holubka
Holubka
04.08.2023 1 z 5

Asi jsem divná, ale já se vůbec nezačetla. Vůbec mě příběh nebavil a knížku jsem odložila. Simon s Erikem mě strašně vytáčeli.
Hrozně mě to mrzí těšila jsem se že začnu celou sérii, manžel si ji nemůže vynachválit. Přitom jsem před x lety četla Lovce králíků a ten mě hrozně bavil. Teď asi na Keplera nemám náladu. Třeba se ke knížce jednou vrátím.

simca9342
simca9342
28.07.2023 5 z 5

Přečtená před lety na střední.

První díl skvělé a tajemné série s vysokým blonďákem, který má svůj humor a inteligenci Sherlocka Holmese!
mladý psychiatr se musí vrátit zpátky do své minulosti,aby mohl začít po letech hypnotizovat a zjistit, co se stalo v jednom domě jedné rodině. Doporučuji!

ještěrka38
ještěrka38
26.07.2023 5 z 5

Skvělé, napínavé, mělo to spád.. Plus jsou i kratší kapitoly, které nutí číst dál.

martina.culik
martina.culik
24.07.2023 4 z 5

Jedná se o první knihu od autorů, co jsem četla a nejspíš to nebude poslední.
Příběh se četl dobře, i když v některých částech mi přišel trochu rozvláčný. Bavilo mě drobné přeskakování v čase, které vyprávění podalo z různých úhlů.

Ira13
Ira13
21.07.2023 4 z 5

Nedávno jsem četla Pavouka. Chtěla jsem vědět, jak to vše začalo a sehnala si 1.dil.
Zvláštní styl psaní, na který se dá zvyknout, ale chvílemi je rušivý.
Joona zde moc prostoru nemá, větší část zabírá Erik. Střed knihy - vrácení se do minulosti - ve formě,, ich,, asi nejlepší.
Od Lars Kepler si dám chvíli pauzu.

Stanas513
Stanas513
20.07.2023 5 z 5

Četla jsem jako e-knihu, takže večer před spaním. Přesto ve mě četba zanechala pozitivní dojem. Larse Keplera mi doporučili známí a jelikož jsem ho vůbec neznala, vyhledala jsem si první díl s detektivem Joona Linnem. A asi budu pokračovat v sérii. Román je čtivý, s překvapivým závěrem. Vsuvka s vysvětlením minulosti u hypnotizéra se mi líbila, bylo to nutné k vyšetřování.

Kira747
Kira747
16.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Pribeh se mi libil ale stejne mi tam toho tolik chybelo. Treba porad nechapu, proc Evelyn kousla tu policajtku? Podle me v tom jela a Josefa vyuzila. Co ja vim. Patrani po Benjaminovi me nebavilo, prisel mi jako rozmazlenej kluk a ta jeho mama byla priserne otravna, chapu, ze ma nervy z toho ze ji nekdo unesl decko, ale proc to resi sexem s cizim chlapem mi nebylo jasny. Libilo se mi vypraveni pred 10 lety. Ale jo, jinak to nebylo zly...

Kaik
Kaik
10.07.2023 4 z 5

Klasická severská detektivka - zasněžená, ponurá a drsná. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetl, ale pak se děj rozjel a bylo to výborné. Úplně fajn nebyl přítomný čas většiny vyprávění, nemám ho rád a kazí mi dojem. Ale na prvotinu spisovatelského dua to vůbec nebylo špatné a na další díly se těším.

OFKitsune
OFKitsune
04.07.2023 2 z 5

Tohle byla hrozná nuda a blbost. Pardon, ale celý případ postavený na náhodách, deus ex machina a "protože si to postava myslí, tak to tak je" opravdu není hoden popularity jakou získal. A jak se to hrozně vleklo. Každou stránkou jsem byla naštvanější, co že mi to doporučili jako kvalitní krimi/detektivku. Další knihu už fakt ne.

willy9203
willy9203
03.07.2023 3 z 5

Zápletka poměrně netradiční a pasáže s inspektorem Linnou splňovaly, co od detektivky čekáte. Ale v polovině byla pasáž, která sice souvisela s případem, ale nějak mě nudila. Chvílemi mi také připadalo, že se postavy chovají nějak nesmyslně.

Zahradnice19
Zahradnice19
03.07.2023 4 z 5

Souhlasím s ostatními, že má autor svůj styl vyprávění, na který je třeba si zvyknout. Ze začátku mne přílišné opisy a detaily rozčilovaly, ale od třetiny knihy jsem je již přestala vnímat... Skvělá kniha, má spád, nedá se od ní odtrhnout, neotřelé téma, minimálně do půlky knihy obtížně předvídatelný vývoj. Velice dobře promyšlené schéma, ano, místy méně uvěřitelné, ale je to román, ne literatura faktu. Už se těším na další knihu ze série.

animovanej medv
animovanej medv
14.06.2023 3 z 5

Na mě tam bylo straně moc úmorných detailů, co nemělo nic společného s dějem. Proč musíme číst o tom, že detektiv čekal na vánoční párty než doplní do rautu brambory?
Pardon, ale tyhle věci mi hrozně braly radost ze čtení. Od autora asi už nic číst nebudu.

peeetta
peeetta
13.06.2023 4 z 5

Velmi napínavé detektivní drama. Jen jsem se trochu ztrácela v časové posloupnosti. Poměrně nečekané vyústění. Joona Linna působí celkem suverénně, ale příjemným způsobem, je lidský.

Mišák240
Mišák240
13.06.2023 3 z 5

Má první kniha od autora a myslím, že nebyla špatná, pro mě zajímavá v oblasti hypnózy. Zkusím i další díl.

Šárka88
Šárka88
28.05.2023 4 z 5

Audiokniha- Pavel Rímský
Chtěla jsem dát hvězdy tři , protože jsem se v ději celkem ztratila a nějak mi ty severské kriminálky nesedí. Tu čtvrtou hvězdu uděluji za předčítání a hudební audio. Pak jsem se nějak vymotala z poslechu a dostala se na vlnu. Konec byl velmi rychlý, celkově nevím jak toto hodnotit, zvláštní děj a dam šanci i ostatním dílům a třeba tomu přijdu na chuť.

martineknatasa
martineknatasa
25.05.2023 5 z 5

Mě se kniha líbila. Napínavé, dobře se čte. Těším se na další díl.

charlizee
charlizee
24.05.2023 3 z 5

Jak s oblibou opakuju, detektivní thrillery jsou moje guilty pleasure. Ačkoliv často obrblu polovinu knihy, tak je čtu vesele dál, relaxuju a nějaký skvost se občas i najde Leč bohužel, Hypnotizér se k nim u mě nezařadil.
Přišlo mi, že jsou ty dvě zápletky k sobě našroubované nešikovně. Chápu, jaký byl původní záměr propojení první se druhou, jak se ale nakonec ukázalo, počínání v té první nakonec důvodem pro vznik druhé nebylo. (Rozumíte správně, že to tak neutrálně popisuju, abych nespoilovala. Třeba ještě existuje někdo další, kdo Hypnotizéra nečetl).
Dál mi ještě vadila jakási košatost, která mě vedla k pocitu, že byl předem definován počet stran, a autoři se tento snažili za každou cenu naplnit.
Po prvním dílu se ze mě tedy fanynka dua Lars Kepler nestala, ale ano, předpokládáte správně, druhý díl je již připraven. :))

Daura
Daura
16.05.2023 1 z 5

Mimo toho, že autori nejako omylom zabudli "vyriešiť" polku vrážd, kniha je chaotická, nelogická a plytká. Minimálne polku textu by som vyškrtala a vrelo by som chcela doporučiť tvorcom nejakú učebnicu kriminalistiky. Všetko z oblasti polície i medicíny naprosto mimo realitu. Naviac za celých 500 strán si nevytvoríte nijaké puto s postavami. Ako toto môže byť bestseller, to už fakt nechápem... Pritom trh je plný fakt kvalitných detektívok, o ktorých ľudia nemajú ani páru.
No nič. Idem si radšej otvoriť Grangého...

syslomil
syslomil
14.05.2023

(SPOILER) Nebylo to špatné, ale místy mi příběh přišel plný nelogičností a nereálných situací:
1) Osoba s probodanými plícemi a játry, u které hrozí krvácení, kdyby se posadila, si klidně běhá po městě a ani zdravý policista ji nedožene.
2) Člověk po srážce s autem a silným otřesem mozku se probere z bezvědomí, natáhne gatě, opustí nemocnici a jde si pátrat. A příhodně zkolabuje až na konci příběhu.
3) Matka ohlásí, že viděla, jak unesli jejího syna. Sama byla omámena uspávacím prostředkem tak silným, že málem nepřežila, a přesto to policie odmítá vyšetřit, protože se nebudou zabývat puberťákem, který odešel z domova. Navíc když nachytá pachatele v pokoji svého syna, ptá se "můžu dál?"
4) Na to, že Benjamínovi hrozí vykrvácení při každém postrčení, toho vydržel dost.
5) Popis hypnoterapie se skupinou byl zbytečně dlouhý.
6) Jak může myslet na sex matka, která se klepe o život syna, kterého unesl vraždící maniak?
7) Překladatel (nebo autor) si libuje ve slově "těžký". Od těžkého parfému přes těžké kopulační pohyby a těžké závěsy až po těžké mraky a těžkou vůni oleje.
8) Barusatt píše, že to bylo málo krvavé a drsné. No, mně tedy krvavé přišly rozčtvrcené mrtvoly, sekery zatnuté do hlavy, ustřižené nosy, několik podřezaných lidí a půlka 5letého děcka sedící před televizí.