Most přes řeku Kwai / Planeta opic

Most přes řeku Kwai / Planeta opic

Knihy Pierra Boulla mají v zásadě dva tématické okruhy, dobrodružný (válka, špionáž) a vědeckofantastický. V tomto svazku najde čtenář nejen ukázku obou žánrů, ale navíc ukázku reprezentující v Boullově díle to nejlepší a nejúspěšnější. Oba příběhy byly zfilmovány a dá se říci, že jsou známé po celém světě. Děj Mostu přes řeku Kwai se odehrává v táboře anglických válečných zajatců v Thajsku, kde je Japonci nutí postavit prakticky z ničeho most, po němž má být vedena dráha do Barmy, kudy Japonci chtějí vpadnout do zad Britům. A právě britský důstojník se sžije se "svým" mostem tak, že není schopen vnímat hlavní aspekty této strategicky důležité stavby. V popředí mnohem oddechovější Planety opic, románu science-fiction, je otázka budoucnosti lidského rodu a pozemské civilizace, i když příběh sám je podán způsobem dobrodružného románu, odehrávajícího se ovšem na jiné, dokonce hodně vzdálené planetě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73881/most-pres-reku-kwai-planeta-opic-73881.jpg 4.445

Le Pont de la Riviére Kwai / La Planéte des singes (1958)

Literatura světová
Vydáno:, Odeon

Květinka008

Most přes řeku Kwai jsem měla dlouho v knihovně s plánem "někdy si přečíst", protože si matně pamatuji z mládí film. Překvapilo mě, jak je příběh útlý (v této knize 126 stran), a přesto nabitý. Dějem, charakterem postav a v neposlední řadě i krásným jazykem!!! Také bych se k mostu někdy chtěla podívat...
Ad Planeta opic - také pamatuji jako dítě z filmu, přečetla jsem si ráda, a stejně jako výše žasnu, jak byl na takové novelce vystavěn celý opičí svět v mnoha filmech :-)

kacimilek
14.07.2016

Pro mě naprostá dokonalost. Doporučuji všem!

qydko
01.04.2016

Tuto dvojknihu jsem brala jako rest z dob povinné četby a příjemně mě překvapila, jak je čtivá. Nebojte se jí :)

Terry11
09.10.2013

Kvůli téhle knize jsem přemluvila celý autobus, abychom se jeli za Kančanaburi podívat. Řeka je daleko menší, než jsem si představovala, a skutečně přes ni jezdí dodnes vlaky. Také se most může v mezidobí jen tak přecházet, což jsme společně s dalšími turisty vzápětí udělali. A pak jsou tam stovky, možná tisíce bílých křížů. Jako v Bretani. Hrůzné. Knihu mám také zafixovanou ve filmové podobě a tu ústřední melodii si co chvíli pískám :-).
Planeta opic mě dostala svým závěrem. A film se podle mne povedl.

maryzka
07.08.2013

Tak jsem se pustila do čtení této knihy díky těmto komentářům. Přiznám se, že asi tato kniha nebude můj ,, šálek kávy". Po přečtení ,,Most přes řeku Kwai" jsem si vzpomněla na článek o koleji přes řeku Kwai, která se používá dodnes a nějak se nemohu ubranit tomu, zda to bylo možné. Taková fanatičnost plukovníka Nicholsona to snad ani nebylo možné. Jak uplně lpěl na tom mostu, jak ho zachranil před sabotaží britské tajné služby. Druhý příběh je sice sci- fi, ale nemohu se ubránit, že třeba na planetě Zemi budou vládnout opice. Vždyt prý i vědci dokonce tvrdí ve svých článcích, jak lidstvo už nic nevymyslý, lidé jsou negramotný- Umějí pouze číst a psat. Jinak kniha místy připomíná i jinou povídku( spíš mi připomněl jeden film - Tarzanova smrt.

Pavelpi
03.04.2013

Oba příběhy mám velmi rád.Most přes řeku Kwai je klasika z války,která ukazuje peklo zajatců v Thajsku a Planeta opic,tam snad nemusím ani mluvit.Snad jen to,že filmu uškodily hlavně další díly,které byly neustále přitáčeny,takže z toho vznikl paskvil.

Pierre Boulle

Pierre Boulle