Železo a rez

Píše se rok 235 n. l. a nečekaným převratem a vraždou císaře Severa Alexandra i jeho matky končí nejen severovská dynastie, ale též čtyřicet let relativního klidu, který v říši panoval. Novým císařem se stává vojenský hrdina Maximinus, zvaný pro svůj původ Thrák, první císař, který se na trůn povznesl z řad prostého vojska. Senátoři ho vítají květnatými projevy, ale dokáží se opravdu smířit s Caesarem, který jako chlapec pásl kdesi v Thrákii kozy? Nelítostná válka s barbary na severu si žádá stejně nelítostná opatření. Císař potřebuje další vojáky i peníze. A povinné konfiskace mu příliš přátel nezískají. Odhalené spiknutí rozpoutá nemilosrdnou odvetu. Svět kolem císaře zešílel a topí se v krvi. První díl trilogie nám představuje civilizaci, která je stejně jak vyspělá, tak krutá. Autor se věrně drží historie a maluje před námi obraz světa plného intrik, vražedných spiknutí, vášně i krvavých válečných střetů a bitev, světa, kde se ti nejmocnější bez milosti vraždí jen proto, aby i oni dosedli na císařský trůn. Čtenáři se již v první knize nové série setkají i se jmény bojovníků z kmene Anglů, s nimiž se poprvé seznámili v zatím posledním díle Římského válečníka. V těch dalších se pak poprvé objeví i mladý Dernhelm, později přezdívaný Balista, hrdina Sidebottomovy řady Římský válečník. Právě on Maximinovo pak panování ukončí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291097/zelezo-a-rez-o6P-291097.jpg 430

Trůn Caesarů 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány
Vydáno, BB art

Iron and Rust, 2014

Kniha Železo a rez

zdenda75
13.09.2019

Nebylo to úplně zlé. Pár historických detailů mě potěšilo, ale jak píše Etranger, je poznat, že to napsal historik. Celé je to trochu didaktické a suchopárné, jako taková lepší učebnice dějepisu. Kapitoly jsou krátké a postav je velké množství, takže nezbývá prostor na nějaké hlubší charaktery, víme jen, že ten je tlustý, ten epikurejec a onen má zase velkou bradu. Je to škoda, trocha života by z knihy udělalo luxusní počtení.

etranger
27.08.2019

Historik píše beletrii a podle toho kniha vypadá. Celkový dojem je, jako by autor moderně převyprávěl antického letopisce. Umění se zde téměř nevyskytuje.

Razič
18.08.2019

Historické romány nejsou nic, co bych nějak vyhledával, ale když jsem tuhle knížku dostal, vypadalo to docela zajímavě. Nějak jsem se do ní ale nemohl začíst, prvním problémem je příliš mnoho postav s nezapamatovatelnými římskými jmény (na konci knihy je rejstřík postav o jedenácti - ano jedenácti - stránkách, tak budiž), děj roztahaný na příliš mnoho místech, některé dějové linky jsou prakticky bez významu, některé jsou nedořešené. Během čtení jsem se už ani netěšil na závěr a udělal jsem dobře, prakticky žádný jsem nedostal. Až někde v doslovu mi došlo v čem je zakopaný pes - autor sám píše, že se pokusil o "rekonstrukci historických událostí" - z toho pramení např. i snaha za každou cenu obsadit velké množství skutečných postav. Takže pokud od této knížky nebudete čekat román a spokojíte se s popisem děje (prakticky to nemá zápletku), bude to v cajchu.
Obscénní odkazy na římské orgie už to nevytrhnou.
Na druhou stranu velkým plusem budiž líčení bitevní vřavy, zde zažijete i nějaké napětí. Občas je zdařilejší i pokus o vypracování psychologie postav.

lampernaqui
28.06.2019

Začal jsem novou trilogii od oblíbeného autora historických románů a znovu musím konstatovat, že se čtou jedna báseň. Tentokrát jde o uzavřený příběh rozdělený do tří knih, ve kterém se dozvíme, jak to bylo ve válce císařů, když se senátu znelíbil jím osobně zvolený Caesar, který je pouhopouhý voják. Příběh se rozvíjí pohledem několik účastníků na několika kontinentech a určitě se všechno jedno po druhém propojí. Zatím veliká spokojenost.

adam6249
03.01.2019

Vítejte v turbulentním římě Římě v roce 235 AD. Trůn Caesarů je mistrovské dílo historické fikce a kdybych měl použít zkratku, tato trilogie je v tom nejlepším slova smyslu něco jako Hra o trůny v antickém světě. Harry Sidebottom po zatím neukončené sáze Římského válečníka vystřihl fantastický příběh, ve které se vrátil ke hře na struny, na které to umí úplně nejlíp: intriky, zrady, napětí, loajalita, dýky bodnuté do zad, vyjednávání a nečekaná spojenectví v boji o římský trůn. Do toho epické (a krvavé) bitvy polních armád, boje s barbary i obléhání měst. Železo a rez, tedy první část trilogie ještě není dějově tak strhující, protože jsou představovány postavy. Těch je dost, ale není problém si ty hlavní zapamatovat a čtenář si může být jistý, že budou mít důležitou roli v dalším vývoji příběhu.

Jaruš7
18.08.2018

Upletla jsem si na sebe bič. Výběr byl supr, ale v e-knize tolik vad (Žel ez o a Re z), že jenom téma, udrželo mou chuť překousnout tu averzi.
Přes sílu (neskutečné množství postav), které musíte nechat příběhem proplout, mi nadšení na další nechybí. Líbí se mi přiznání v závěru na četnou spolupráci s odborníky i se studenty ( studijní reálie historie té doby).Je fajn vyplnit dodatečně příběhem historii z nově nabytých poznatků v archeologii.
Citace :" Sebezáchova kráčela ruku v ruce s povinností." (Zmizet z postu nelze).
" Ti všichni se teď třesou strachy, protože před vlastním bohatstvím tě žádná nevina nezachrání."
Změna imperátora silou vojska - legií, musí projít senátem, což je jádro boje o Moc.
Každá změna má své vyvolené a zatracené, v další se tito vymění.
Skvělé a náročné.

Michal1992
17.07.2018

Fantastická kniha. Ale doporučuji si nastudovat toto období dějin Římské říše, jinak se v tom člověk ztratí, týká se to celé trilogie.

Ramiel
18.05.2018

Románově pojaté vyprávění o dění v Římské říši ve 3. st. n. l., kdy se každou chvíli někdo prohlásil (byl prohlášen) císařem. Děj se odehrává v několika provinciích zároveň. A bohužel neustálé přeskakování z Říma přes Germánii, Balkán, Řecko až po Afriku a Mezopotámii mi příliš nevyhovovalo. Obzvlášť v případě, když jsem rozečtenou knihu byl nucen přes týden odložit, tak jsem se jen velmi zvolna rozpomínal, co že se to v dané provincii v předchozích kapitolách vlastně událo. Snad kdybych mě možnost knihu přečíst bez delších mezer, bylo by mé hodnocení lepší.

Dívka, která se dotkla nebe
Dívka, která se dotkla nebe