Ocel a krev

Druhý díl trilogie anglického historika Harryho Sidebottoma nás vrací zpět do období krize římského císařství. V jediném roce vznese svůj nárok na trůn hned šest uchazečů a vláda toho prvního se právě chýlí ke konci. Píše se rok 238 n. l. a v Římě je zavražděn prefekt císaře Maximina, císař sám je prohlášen za mrtvého a vlády se s podporou senátu ujímají Gordianus Starší a Gordianus Mladší. Senát doufá, že oba příslušníci starobylého rodu vrátí zemi klid a zbaví ji hrozby občanské války. Zpráva o zradě se rychle donese Maximinovi a ten jedná tvrdě a nemilosrdně, tak, jak je za celý svůj vojenský život zvyklý. Na prašných pláních před hradbami Kartága se schyluje k nelítostné bitvě, kde ocel a krev rozhodnou o dalším osudu impéria....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341855/big_trun-caesaru-ocel-a-krev-6oj-341855.jpg 4.427

Trůn Caesarů 2.

Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: , BB art

Blood and Steel, 2015

Kniha Ocel a krev

bleekemolen
08.01.2021

Serie, i pres obrovske mnozstvi postav, kupodivu stale drzi pohromade. Nejedna se o vrcholne dilo svetove literatury, ovsem ctenar se dozvi velke mnozstvi informaci a pochopi motivy jednani jednotlivych charakateru v obdobi krize rimske rise.

martin č.
29.09.2020

Při čtení druhého dílu mne napadlo, že není vůbec na škodu to, co se může zdát chybou v první části - totiž příliš mnoho postav a spletitý děj po celé ploše Římské říše dané tím, že autor prostě popisuje historii tak, jak se udála, resp. jak ji zapsali antičtí autoři.
Skutečné děje let 235-238 nabídly opravdu spoustu románových zápletek a nepolíbený čtenář bez předchozích znalostí nemusí vůbec tušit, jak se situace vyvine.

hanzmb
24.06.2020

Proti Válečníkovi, který je přece jen jednoduchou historickou (trochu cestopisnou) dobrodružnou sérií, mi Trůn připadá mnohem propracovanější a zajímavější. Především z historického hlediska. Jediný problém vidím ve spoustě hlavních postav. Jelikož jsem četl s delším odstupem od prvního dílu, dost dlouho trvalo, než jsem získal plnou orientaci. Tu chybu už nezopakuji. Je škoda si příběh neužívat už od prvních stránek.

lampernaqui
11.07.2019

Druhý díl trilogie je stejně dobře napsaný, jako ten předchozí. Karty jsou rozdány a hra o trůn může začít. Barbarský císař se znelíbil, africký se snaží ukázat zuby a doputovat do Itálie. A Řím samotný? V něm to řve a boj o moc není o nic menší. Zatím skvělá série, která si laťku, doufejme, udrží i v poslední díle.

adam6249
03.01.2019

Ocel a krev považuji osobně za mistrovské dílo a nejlepší část celé trilogie. Postavy představené v prvním díle rozehrávají velkolepou hru o římský trůn, ve které každá sleduje své vlastní zájmy a cíle. Klid je jen prvních pár strán úvodní kapitoly. Pak se epický děj rozjede s tak neúprosnou silou, že je problém najít si přestávku na záchod. Při čtení této knihy jsem měl intenzivní pocit, že "jsem tam". Oblíbil jsem si čestného Menophila, bezskrupulózního Timesithea i rozvážného Pupiena. Závěr Krve a oceli patří k tomu nejlepšímu, jaký jsem kdy u knížky četl. A to ještě zdaleka není konec celé ságy.. (POZOR!! Nečtěte anotaci u třetího dílu, a to ani první řádek - dozvíte se, jak to dopadlo ve dvojce).

Jaruš7
27.12.2018

Ocel a krev, bitvy.
Druhý díl po knize Železo a rez. Z dobových pramenů jde o 20 dní, ve kterých v Římské říši jde o ovládnutí moci z různých zemí, končin říše. Senátní zrada a její výhody pro zúčastněné jsou příčinou pro neustálý vàlečný stav.
Citace:"Dosednout na trůn Caesarův, však znamenalo sdílet i osud Damoklův, sedět pod mečem zavěšeným na tenké niti."
Život nebyl peříčko.

mr.Zdenek
10.08.2018

Historické knihy, mimo jiné, patří do mých oblíbených. Ocel a krev není sice úplně top, ale venku, u vody se dala. Mám v knihovně zamluvený další díl.

Zmitko.m
02.04.2018

Kniha se mi četla docela dobře a rychle, jen se mi zdálo, že Maximinovi se zpráva o zvolení 2 jiných císařů donesla v knize až příliš pozdě. Někde za polovinou knihy...Nejlepší podle mne byla rozhodně závěrečná bitva před Kartágem vyprávěná z pohledu mladého Gordiana. To rozhodně nemělo chybu, sledovat jak z původního přesvědčení se propadal až do úplného zmaru...Už se těším na závěrečný díl trilogie..