Požár na východě

Válka je peklo…“ Píše se rok 255 našeho letopočtu a nekonečná rozpínavost římského impéria přivedla říši do bodu, kdy jen stěží dokáže ubránit své hranice. Její moc a autorita jsou ohrožovány na každém ze zabraných území, na každé hranici se světem barbarů. Nejvážnější hrozbu představuje znovuzrozená Persie. Vojska nové východní velmoci se vydala na pochod přes poušť a míří k první obranné linii všemocného Říma. Město Arété, poslední vojenská výspa říše, se připravuje na nevyhnutelnou invazi. Velitelem obrany města a východních hranic říše je jmenován muž, jehož jméno je synonymem války – Balista. Jeho úkolem je postavit vojsko a čelit největší hrozbě, které kdy jeho vlast v historii čelila. Požár na východě je epické drama – příběh velké říše, plný hrdinství, zrady, odvahy a především kruté, krvavé války. Každý díl série popisuje jiné, závažné téma. V prvním románu, Požár na východě, je Balista vyslán, aby bránil město Arété, symbol řecké kultury a západní svobody, před invazí náboženského fanatismu sásánovských Peršanů. Obranná opatření jsou krutá a nelítostná. Občané jsou přinuceni strhnout své domovy, Balista pošlape jejich občanské svobody, vojáci prohledávají každého, kdo z města vychází, nebo do něj chce vstoupit. Balista si klade stěžejní otázku, která je stejně živá, jako jsou otázky, které si klademe dnes: „Jak daleko jsme ochotní při obraně našich svobod zajít, než zničíme i to, co se snažíme chránit?“ Stejně naléhavé otázky si pak kladou i další romány série, z nichž každý se věnuje jinému, přesto vždy důležitému okamžiku římské historie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76313/big_pozar-na-vychode-nVx-76313.jpg 4.274

Římský válečník 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

Warrior of Rome: Fire in the East, 2008

Kniha Požár na východě

bleekemolen
01.04.2021

Po precteni obdivuhodne trilogie Trun Caesaru (4*) me autor namlsal, chtel jsem vic. Jako ocenenim kvality techto knih necht je dukazem, ze jsem si ihned poridil vsech 7dilu Rimskeho valecnika, z nichz ne vsechny byly uplne levne.
Vcera jsem docetl prvni dil. Jedna se o autoruv debut a bohuzel je to poznat. Ze v knize nebude tolik politiky, kterou v rimskem obdobi tolik obdivuji, jsem ve vojenskem romanu ocekaval. Ovsem, jak uz zaznelo nize, ne vsechny postavy jsou uplne propracovane, autor obcas rozehrava partie dilcich pribehu, na ktere uz vsak v dalsim prubehu zapomina atp. Celkove mi uroven knihy pripominala serii s R. Sharpem od Cornwella oklestenou o superschopnosti hlavniho hrdiny a naivni romanky (coz ocenuji).
Jedna se o zabavne, oddychove cteni, Trunu Caesaru vsak nedosahuje. Nejsem vsak prilis zklaman a na dalsi dily se tesim.

martin č.
31.10.2020

(+ SPOILER) Po sérii Římského válečníka jsem šáhl po přečtení dějové předcházející trilogie Historie Caesarů let 235-238.
V Požáru na východě jsme v roce 256 a skutečně známé události (z vykopávek a starých zpráv) z této knihy by se daly shrnout do jedné věty: Král Šapůr dobyl římské město na Eufratu Dura-Europos. (v románu Ateté) Románově tedy autor mohl výrazně popustit uzdu fantazii a rozepsat se výrazně více než v trilogi zmíněné výše, kde je děj jasně nalinkovaný.
Taky mi to tak v první půli přišlo - pěkně vykreslené postavy, které si čtenář oblíbí a cesta na východ, nějaká ta politika. Od obléhání města, kdy kniha začala gradovat mě to ale paradoxně bavit přestávalo. Ke konci jsem měl pocit, že autor potřebuje zmínit opravdu úplně všechny způsoby obléhání, které ze starověku známe, aby náhodou nějaký nechyběl. A závěrčná zrada...ach jo. O překladu už tu taky zaznělo, jó dělostřelectvo! Ale četlo se to přiměřeně dobře a další díl mne zajímá.

Bolomsson
01.07.2020

Tak první díl série o Balistovi mě bavil. Čtivé, od začátku až do konce, hlavní hrdina sympaťák a popis obrany města taktéž moc povedený a napínavý. Do toho i trocha humoru mezi římskými vojáky na odlehčení, obrana města vykreslena velice realisticky...já jsem se bavil a jsem zvědavý, jak se celá série vyvine dál.
O tomto období dějin moc velké znalosti nemám, tak jsem rád, že existuje kvalitní autor, který mi čtivou formou přiblíží, jak se římská říše na východu začala pomalu bortit.

Garik
07.07.2018

Výslednému dojmu napokon nepomohla ani skutočnosť, že H. Sidebottom vie, o čom píše a pozná dané historické reálie, pretože je zároveň historikom so špecializáciou na obdobie, v ktorom sa románová séria „Římský válečník“ odohráva. A i keď ako prvotina to ani zďaleka nebolo najhoršie, predsa si myslím, že to mohlo byť zvládnuté lepšie. Charaktery postáv boli pomerne ploché a ich potenciál ostal nevyužitý. Všetky do jednej mi po celý čas ostávali naprosto ľahostajné. Niektoré dejové línie boli akoby nedotiahnuté – autor ich načal, len aby ich potom na dlhý čas nezmyselne opustil. Za najhorší počin autora však považujem záverečné odhalenie „záhadného“ zradcu a jeho kumpánov. Pravdupovediac, ono sa v tomto smere žiadne veľké prekvapenie nekonalo – to len, že som do poslednej chvíle nechcel uveriť, že by autor (i keď začiatočník) naozaj použil čosi tak stupídne a „prefláknuté“.
Aj cez uvedené výhrady však verím, že úroveň ďalších dielov série by mohla stúpať. No sledovať to už nebudem.

Čo však románu „Požár na východě“ uškodilo najviac, nie je neskúsenosť autora, ale to, ako si s jeho českým vydaním poradilo nakladateľstvo BB art. Moje výčitky smerujú k jazykovej korekcii a k prekladu.
Pre nezmyselné nadužívanie čiarok v priamej reči postáv vznikla naprosto neprirodzená dikcia – akoby dialógy patrili mimozemšťanom.
A potom je tu tá prekladateľská tragédia. Inak sa totiž to, čo postihlo túto knihu, nazvať nedá, pretože frekvencia onoho problematického termínu je mimoriadna. Delostrelectvo? Ale no tak, pán Kovács! To vážne?

Ramiel
09.12.2017

Plusové body má u mě autor za to, že zasadil děj do období 3.st.n.l., o kterém mnoho autorů historických románů nepíše. Přece jen je už trošku nudné číst x-tou verzi historie z období Julia Caesara, Claudia nebo Nerona. Sidebottom v sobě rozhodně nezapře historika. Jeho popisy jsou přesné, místy až zbytečné obšírné, drží se faktů (či soudobých názorů) o životě té doby. Pro mě je to klad této knihy. Postavy jsou dobře napsané, uvěřitelné, vyvolávající emoce.

Woodinko
27.10.2017

Musím sa priznať, že ma táto kniha veľmi nebavila. Podľa môjho názoru sa autor až príliš zaoberá popismi ktoré nakoniec uberajú na dynamike príbehu. Keď už sa konečne dostal k akcii tak to bolo super... bohužiaľ bolo tam viac popisov/opisov/politiky ako celkového príbehu.

nero 13
24.06.2017

Asi nejlepší popis obléhání a obrany proti mnohonásobné přesile nepřátel co jsem četl. Peršané byly po Kartágincích největší a nejmocnější soupeř Římské říše a autor nás seznamuje s jejich střetem ve 3. století po kristu kdy na Římskou říši dolehla těžká krize.

kalache
07.10.2015

...hlavnímu hrdinovi je těžké nedržet palce...