Razič Razič komentáře u knih

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Tohle je slušné ukrácení čekání na Vichry zimy. Pěkně se to čte, je tam napětí, jsou tam dějové zvraty. Pro mne jako pro fanouška Písně ledu a ohně tohle bylo příjemné čtení. A není to tak dlouhé a rozvláčné. S hrdiny se mi dobře sžilo, jen v poslední povídce jsem se ztrácel ve větším množství postav. Dobré, dobré.

28.03.2018 5 z 5

Stručnější historie času Stručnější historie času Stephen William Hawking

Srozumitelněji se to asi už vysvětlit nedá. Ne ale že bych všemu rozuměl. Oceňuji pochopitelná přirovnání. Ten úžas nad nekonečnem mě snad nikdy neomrzí.

25.01.2018 4 z 5

Já, Mengsk Já, Mengsk Graham McNeill

Jako fanoušek herního starcraftu jsem po tomto kousku v knihovně sáhl téměř automaticky. Neodradil mě ani v dnešní době už skoro vtipně patetický název typu "Já, /dolplň libovolnou kravinu/". Ale tady se ten název i vyjímečně docela hodí.
Knížka víceméně splnila mé očekávání. Je segmentována do tří částí vztahující se ke třem generacím jedné rodiny. Z toho vyplývá asi největší zápor, a to, že příběh je vyprávěn takřka letem světem. Chvíli jste tu a za pár stránek jste za 6 let později. Mezi kapitolami se pak například stane něco, co bylo součástí herní předlohy. Plus pro fanouška starcraftu, jelikož si to dokáže spojit a vyvolá to v něm nostalgii na hru, stejně jako popis akčních scén (které jsou mimochodem výtečné), a různé narážky na zbraně, budovy a postavy z herní předlohy. Kdo starcraft nezná, nic z toho nepochopí a knížka tak pro něj bude takřka poloviční. Také je škoda překlepů a několika málo gramatických hříšků v českém překladu.
Ve finále se to čte dobře a srdce fanouška zaplesá. Pro ostatní bych doporučil sci-fi spíše z jiného soudku.

13.01.2018 3 z 5

Net Force Net Force Tom Clancy

Pokud vás nudí dlouhé popisy krajiny a počasí, tak jste u této knihy správně. Příběh je segmentovaný do krátkých kapitol a má neskutečný spád a nenudí ani na chviličku, což je hlavní přednost této knihy. Četl jsem ji několikrát jako kluk, a teď mě přitáhla neméně, i když jsem příběh znal. Kniha byla napsána v roce 1998 a pojednává o sci-fi budoucnosti v roce 2010.. dnes už trošku úsměvné, i když např. virces je vlastně dost přesným předobrazem dnešního smartphonu. S hrdiny, kladnými i zápornými, jsem se sžil velmi snadno a občasné vtípky za to taky stojí. Povinná četba pro fanoušky technologické sci-fi.

26.12.2017 5 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

"...ale když se strefil do diagnózy dříve, než ji potvrdila pitva, byl na vrcholu blaha. Byl to - jak říkal jeho asistent - celkem typický internista."
Jedna z nejvtipnějších knih jaké jsem kdy četl - s opravdu dobrým humorem. Vzpomněl jsem si na svá studia a za ty desetiletí se spoustu stereotypů vůbec nezměnilo. Výtečné dílo.

07.12.2017 5 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Tak po úžasném prvním dílu tohle byla docela studená sprcha... Největší problém je v příběhu samotném. Vadila mi na tom stejná věc, jako kdysi např. u PC adventury Syberia - na začátku jsou jasně rozdány karty, cíl je pevně daný, všechna tajemství byla odhalena již v prvním díle, takže celá kniha je v podstatě road show, kdy se cestuje do předem známého cíle, a řeší se pouze peripetie po cestě (a ještě ne nějaké nápadité nebo napínavé). V podstatě jediný zvrat, který jsem nečekal, přišel až na samém konci. Nápaditý humor, který mě bavil u prvního dílu, na mě tentokrát vyskočil asi jen dvakrát. I logika začala trochu pokulhávat. Skoro se mi nechce věřit, že druhý díl psal stejný člověk. Ale zase na druhou stranu, nečetlo se to vyloženě špatně, neměl jsem chuť knihu odložit. Takže díky, nebylo to úplně špatný, ale čekal jsem prostě mnohem víc... Do třetího dílu už nejspíš nepůjdu.

29.11.2017 2 z 5

V první řadě nutno říci, že jsem ještě neviděl, aby nějaká kniha takto klamala tělem. Jedná se o scénář divadelní hry, takže ačkoli je to čtení na jedno nedělní odpoledne, knížka sama o sobě vypadá docela tlustě (má přes 400 stran). Navíc jméno J. K. Rowlingové na obálce je tam také spíše kvůli prodejům, autorem je Jack Thorne. Dokáži si představit, že se pár lidí v knihkupectvích už nachytalo...
Ale ke knize samotné - to, že je to divadelní hra, má své výhody i nevýhody. Dobrý je rychlý spád příběhu, který je velmi pěkně vymyšlený (nejsilnější stránka knihy) a silně vás ke knize přiková. Nevýhodou je zejména obtížnější čtení textu a scénáristické poznámky, které opravdu vytrhávají ze čteného příběhu.
Jako člověku, který na Harrym Potterovi vyrůstal, se mi tohle čtení velmi líbilo. Bez znalosti světa HP to vůbec číst nedoporučuji. Na vás pak záleží, co od této knížky očekáváte...

01.10.2017 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Tak jsem ji konečně od Vánoc přelouskal. Opět jsem s ní strávil nemálo večerů, a musím říci, že mi byla nanejvýš příjemnou společnicí. Není to holka, se kterou byste strávili jeden či dva vzrušující večery, ale ona na vás jde pěkně pomalu, dlouho si vás hladí a hýčká, a když přestane, tak prostě chcete ještě...
Tancem s draky se Píseň ledu a ohně vrátila na vrchol. Z čehokoli jsem byl rozpačitý u Hostiny pro vrány, tady to neplatí. Českému vydání vytýkám pouze do očí bijící překlepy a jazykové hříšky.
Kdyby se mne někdo zeptal, která kniha ze série byla nejlepší, tak bych řekl, že asi první. Ale třetí a tato pátá za ní není daleko.
Doufám, že G. Martin hodně brzy začne jíst místo tacos spíše zeleninu, protože jestli ho ta obezita zabije, než dokončí další knihu, tak fakt nevím co budu dělat.

12.06.2017 5 z 5

Kniha se čte velmi pěkně, líbí se mi Riggsův vypravěčský styl, má spád a obsahuje netradiční humor.
Příběh je chytře poskládaný, uvěřitelný a velmi oceňuji, že do očí nebije žádná logická nesrovnalost či renons v podobě časového paradoxu, s kterými se v podobných dílech běžně setkáváme.
Taková lehčí Lovecraftovská atmosféra mě přikovala ke knize tak, jak se to povedlo snad jen Pánovi prstenů či některým z Brownových knih. Požitek z knihy umocňují i originální fotografie. Kniha je vzhledem k nim i mnohem kratší, než se na první pohled zdá.
Chtě nechtě musím přiznat, že tato kniha je jednou z nejlepších, které jsem kdy četl.

04.01.2017 5 z 5

Vlaštovky se vracejí Vlaštovky se vracejí František Bernard Vaněk

Je to kouzelné čtení, zvláště pro milovníky Pelhřimovska, začít s Vaňkem ale doporučuji u jiné knihy, např. Na krásné samotě.

31.12.2016 3 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

I když tempo oproti Bouři mečů trošku polevilo, je to pořád skvělá fantasy. Obzvláště se mi líbila Cerseina linka o politikaření a intrikaření v Králově Přístavišti. Už se těším, až mi Ježíšek přinese Tanec s draky.

23.07.2016 4 z 5

Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic Tomáš Šebek

Tuto knihu jsem četl po Misi Afghánistán, a musím říci, že Haiti se mi četlo o kapánek hůře. Ale pořád je to skvělé a inspirativní čtení, které stojí za to. Líbilo se mi, že kniha je plná fotografií.

16.05.2016 4 z 5

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Nejlepší dobrodružné povídky jaké jsem kdy četl, a to nejen jako kluk. Kniha chytne a nepustí!

11.03.2016 5 z 5

Zlatý skarabeus: devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea Zlatý skarabeus: devatero podivuhodných příběhů Edgara Allana Poea Edgar Allan Poe

Četl jsem vydání s povídkami Zlatý skarabeus (5*), Ukradený dopis (4*), Sestup do Maelstromu (2*). Klasický Poe.

29.02.2016 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Můj první Asimov.
Výborná sci-fi detektivka, smysluplná, inteligentní, uvěřitelná. Zajímavá vize budoucnosti, ve které je všechno jinak, jenom ti lidé se těžko mění...
Příběh má spád, je promyšlený a nakonec do sebe všechno zapadne.
Baley opravdu není nejsympatičtější hlavní postava všech dob, čtenář by ho občas nejraději praštil. Ale je kompenzován výborným Daneelem.
Určitě se pustím i do dalších dílů.

28.01.2016 4 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Na Šebkův Afghánistán jsem se velmi těšil, zejména po účasti na besedě s ním na půdě naší fakulty. A knihu jsem přečetl jedním dechem!
Je to vlastně soubor denních blogových zápisků, psaných během samotného pobytu. Autor nejenže popisuje svou práci a pacienty, ale věnuje se i - pro našince velmi zajímavému a poučnému - srovnávání afghánské a evropské kultury.
Chválím, že autor při psaní myslel i na laiky. Když se objeví nějaký odborný výraz, je hned vysvětlen, nemusíte tedy být ani lékař, ani medik nebo sestra, abyste pochopili, co ten Šebek v té poušti vlastně dělal.
Své konzervativní češtinářce ovšem s ohledem na její zdraví knihu číst spíše nedávejte, je psána nespisovně a vulgárně, no... prostě jako od chirurga. Mnohé situace ale ani trefněji popsat nelze.
Po Misi Afghánistán rozhodně sáhněte, uděláte si rozhled ve věcech, do kterých je kvůli našemu komfortu jinak těžké vidět.

21.01.2016 5 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Velmi dobrá detektivka založená na rozhovorech a logické dedukci. Autorce se znamenitě daří držet čtenáře v pochybnosti, kdo z pětice podezřelých by mohl být vrahem. A byl to vůbec někdo z nich?
Události kolem vraždy jsou vyprávěny více než desetkrát z různých úhlů pohledu, což by méně trpělivého čtenáře mohlo odradit, nicméně mně to příliš nevadilo.
Myslím, že milovníkům detektivek se Pět malých prasátek bude líbit.

16.12.2015 4 z 5

Úder přijde z mlhy Úder přijde z mlhy Karel Vrchovecký

Vrchoveckého vypravěčský styl se mi velmi líbil. Místy jsem se sice lehce ztrácel v postavách, poněvadž jsou představovány nové a nové v celém průběhu knihy. Nicméně díky tomu je děj vyprávěn z mnoha zajímavých perspektiv od Adolfa Hitlera až k těm nejposlednějším bažantům. Se zájmem jsem si přečetl i socialistickou předmluvu, která kdysi zajišťovala, aby občan pochopil válečné souvislosti v tom správném východním světle...
Milovníci válečné literatury, s touto knihou určitě nešlápnete vedle.

19.11.2015 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

O této knize jsem poprvé slyšel již na střední škole v literatuře, kde nám byla dána jako jeden z mála příkladů děl žánru sci-fi. Mé dojmy:
Kniha se mi příliš nelíbila. Po první kapitole jsem byl nadšený, poněvadž Kelvinův přílet na stanici vypadal přesně tak, jak bych ho od hutného science fiction očekával. Poté ale děj značně zvolnil a po dočtení knihy mám dojem, že bych ho dokázal kompletně převyprávět několika větami. Chování a uvažování postav je často vyfabulované, nepřirozené. Nejhorší jsou však dlouhé a nudné pasáže z historie solaristiky a velké množství teorií. Toto by nevadilo v obsáhlém univerzu, krátkou knihu to však zabilo dokonale.
Ale abych jen neplísnil: Samotný nápad setkání s takto netradičními formami "života" je úchvatný. Taktéž některé psychologické aspekty vztahu Kelvina a Harey stojí za to.
Dokáži si představit, že v 60. letech byl Solaris magickým čtením. Dnes už ne.

11.10.2015 2 z 5