Já, Mengsk

Šedesát tisíc světelných let od Země se Koprulský sektor zmítá v tyranském sevření zkorumpované Terranské konfederace, která ovládá soukromí a životy všech svých obyvatel. Jeden muž se však zkaženému impériu odváží postavit a přísahá, že ho srazí na kolena. Je jím Arcturus Mengsk – geniální propagandista, taktik a bojovník za svobodu. Do Arcturova srdce zaselo sémě vzpoury obludné krveprolití, není však prvním Mengskem, který se vzepřel útlaku. Než Arcturus dospěl v muže, jeho otec, Angus Mengsk, také vzdoroval Konfederaci a snažil se ukončit jeho brutální vládu. Osud rodiny Mengsků je již dlouho provázán s Konfederací a Koprulským sektorem, ale co čeká její příští generaci v novém impériu, jež povstalo z popela svého předchůdce, a s mimozemšťany, kteří ohrožují samotnou existenci lidstva?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/170517/ja-mengsk-bsl-170517.jpg 4.117

StarCraft

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Fantom Print

I, Mengsk, 2008

Kniha Já, Mengsk

Razič
13.01.2018

Jako fanoušek herního starcraftu jsem po tomto kousku v knihovně sáhl téměř automaticky. Neodradil mě ani v dnešní době už skoro vtipně patetický název typu "Já, /dolplň libovolnou kravinu/". Ale tady se ten název i vyjímečně docela hodí.
Knížka víceméně splnila mé očekávání. Je segmentována do tří částí vztahující se ke třem generacím jedné rodiny. Z toho vyplývá asi největší zápor, a to, že příběh je vyprávěn takřka letem světem. Chvíli jste tu a za pár stránek jste za 6 let později. Mezi kapitolami se pak například stane něco, co bylo součástí herní předlohy. Plus pro fanouška starcraftu, jelikož si to dokáže spojit a vyvolá to v něm nostalgii na hru, stejně jako popis akčních scén (které jsou mimochodem výtečné), a různé narážky na zbraně, budovy a postavy z herní předlohy. Kdo starcraft nezná, nic z toho nepochopí a knížka tak pro něj bude takřka poloviční. Také je škoda překlepů a několika málo gramatických hříšků v českém překladu.
Ve finále se to čte dobře a srdce fanouška zaplesá. Pro ostatní bych doporučil sci-fi spíše z jiného soudku.

between
02.09.2015

Dostal jsem se k anglické verzi této knihy.
Jak již psal Harry, kniha je rozdělena na tři části. První část je věnovaná rodinnému boji Anguse s Arcturusem, tedy otce se synem. Je to spíš takové zahřívací kolo, které zasvětí do mentality Mengsků. Druhá část byla podle mne jednoznačně nejlepší a začíná vstupem Arcturuse do Confederační armády. Odehrávají se tam boje, má to napětí a i bez výskytů ostatních civilizací to má prostě náboj. Třetí část se točí kolem Valeriana a do jisté míry opakováním historie - souboje otce se synem, tentokrát Arcturuse s Valeriánem. Napětí ubude a je to o "zrození" Valeriána a jeho vztahu k otci a umírající matce.

Přirovnal bych to asi ke knížce Nova, ve smyslu, že jde o střípek do skládačky, který podrobněji přibližuje některé postavy této hry a není to hlavní proud děje. Každopádně pro fanouška Starcraftu to jsou určitě důležité střípky.

Harry_
28.07.2014

Nechci suplovat krátkou recenzi, na kterou je zde odkazováno, ale pár slov napíši. Do universa StarCraftu přibyla koncem minulého roku další kniha v češtině a je s podivem, že do této chvíle zde nebylo hodnocení nebo komentář.
Knihy o StarCraftu byli doteď hodně dynamické, plné přímé řeči a bojů. Z akce ubrala trologie Sága temných templářů a nyní román o rodu Mengsků. Kniha pěkně dokresluje pozadí a příčiny rozpadu Konferederace lidských světů, o kterém vypráví první díl slavné hry. Na začátku změn stál Angus Mengsk, ale plně se do rozkladu lidské civilizace pustil až jeho syn Arcturus. Tomu samozřejmě hodně pomohl příchod mimozemských Zergů a Protossů. V knize jsou zmíněni, ale neuvidíte ani jednoho z kůže staženého zerglinga, ani jednoho hrdého Protosse. Kniha je o rodu Mengsků a duševních pochodech členů rodiny. Což neznamená, že se tam nestřílí, i sám Mengsk měl v ruce - možná překvapivě často - gaussovu pušku a na sobě bitevní zbroj. Do třetin rozdělený svazek zakončuje část věnována Valeriánovi, kterého jsme poznali přitom až ve StarCraftu II.
Kniha nemusí být pro každého, protože je pomalejší a přemýšlivější, než jiné starcraftovky. Pro fanouška universa je to však cenný dílek skládanky, který by neměli opomenout.

Najdi odpověď
Najdi odpověď