Tanec s draky

kniha od:

Tanec s draky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124835/bmid_tanec-s-draky-OaI-124835.jpeg 4.6 2655

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa série

< 5. díl

Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Mezi nimi i trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají... Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene – stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých... A za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

A Dance with Dragons , 2011


více info...

Komentáře (226)

Komentáře 226 Recenze 14

mila2411
mila2411
30.10.2023 5 z 5

Od "Trůnů" jsem si musel dát pár měsíců oraz. Je to vždy těžké čtení a na hodně dlouho. Ale zase mě to přitáhlo a zase jsem to hltal od začátku do konce. Ano, občas musel pomoci strýček Google, protože jsem nějaké to jméno či souvislost prostě neudržel, ale pořád to má svou neuvěřitelnou kvalitu a neopakovatelný styl. Snad se dočkáme dalšího dílu, ale hlavně žádnej spěch :-)

boruf
boruf
23.07.2023 4 z 5

U tohoto dílu série jsem si spravil chuť. Je podstatně čtivější, než předchozí Hostina pro vrány. A protože je další díl v nedohlednu, je čas se poohlédnout po něčem jiném.


dpxcz
dpxcz
04.07.2023 5 z 5

Poslední vydaný a zatím nejdelší díl série Píseně ohně a ledu je konečně přečten! Opět skvělý příběh na krásných 1100 stranách mi dal zabrat, ale postupně jsem se prokousal až do konce. Kdybych neviděl seriál, tak jsem napnutý jak kšandy na další díl, který podle všeho jen tak brzo nevyjde a to ani nemluvím o dílu závěrečném. Ale co, konec známe, tak snad se někdy dočkáme i knižního zpracování.

A jako obvykle vyzdvihuji nový skvělý překlad Dominiky Křesťanové z nakladatelství Argo.

Hor89
Hor89
23.06.2023 3 z 5

Pátý díl Písně ledu a ohně je i přes velký rozsah hodně čtivý, svět i hlavní postavy jsou propracované, ale (podobně jako u přechozího dílu) je v něm spoustu vaty. Některé dějové linky (hlavně Victarion Greyjoy a Doran Martell) mi přišly v podstatě zbytečné. Snad dostanou nějáký smysl v příštích dílech, pokud je G.R.R. Martin někdy dopíše.

Rihatama
Rihatama
15.06.2023 5 z 5

"Když hraješ hru o trůny, buď zvítězíš, anebo zemřeš. Žádná střední cesta není!"

Středověká fantasy George Martina se mi usadila pod kůží. Dotančila jsem Tanec s draky, a byl to dlouhý, předlouhý tanec. Málem jsem si ošoupala střevíčky... Výše ocitovaná hláška z první části Her o trůny, se ale Martinovi v průběhu těch tisíců stran trochu vymkla z rukou. Svým postavám umožnil ještě třetí cestu - únik. Nevím, jestli u nás vyjde další pokračování Písně ledu a ohně, ale v tuto chvíli, ač o život přišly k mé lítosti některé postavy, které čtenáře provází od prvopočátku, hře o trůny unikla (zatím?) celá plejáda adeptů na trůny, počínaje Cersei Lannister a jejím incestním dvojčetem a královrahem Jaime Lannisterem, a Aryou či Sansou Stark konče. Nejasný mi zůstal i osud Daenerys, které byl v této části věnován významný prostor, jak naznačuje i samotný název. Martin dotáhl do další dramatické fáze i osud Zdi, Divokých a Černých vran vedených lordem Sněhem. Jon Sníh by mohl mít před sebou ještě hodně práce a možná i onen trůn, o nějž od počátku taky jde. Martin je mimořádný vypravěč. Jeho mnohovrstevnaté vyprávění nepostrádá hloubku, detail ani myšlenku. Detail obzvlášť, když vezmeme např. osud Theona Greyjoye. Na něm se Martin skutečně vyřádil, tedy při popisu toho, co všechno mu udělal nebo vzal Ramsay Sněh. Vzhledem k monumentální šíři Her o trůny je zřejmé, proč jsme stále ještě někde na půli cesty. A já se těším, až budou u nás vydány i poslední dvě knihy Písně ledu a ohně. Člověk si je může přečíst anglicky, ale čeština je přece jenom barvitější a překladatelé si vedli výborně.

veronica 01
veronica 01
15.06.2023 4 z 5

Já teď vůbec nevím, co budu dělat se svým životem! Nutně potřebuju další díl!

Vůbec nemám tušení, jak chce autor tohle dílo nějak rozumně ukončit, protože mi přijde, že děj se stále větví a rozrůstá, místo toho aby to bylo naopak.

Jsem moc ráda, že jsem se do čtení celé téhle ságy dala, jedná se totiž o opravdu skvělé a hlavně návykové čtení! Kdyby autor vyškrtl dějové linky okolo Železných ostrovů a Dorne, bylo by to na 5*

DennisMoore
DennisMoore
25.04.2023 5 z 5

Miluji ty pasáže, ve kterých se na první pohled nic neděje, ale protože čtenář většinou ví o něco víc než postavy, jsou zároveň napínavé a tak nějak potměšile zábavné. V takových okamžicích G. R. R. Martin jako vypravěč naprosto trimfuje a omotává si mě kolem prostu ještě těsněji. Je pravda, že kdybych měl z celé (zatím nedokončené) série vybrat nejslabší knihu, byla by to asi tato, ovšem neznamená to, že to zároveň není jedna z nejlepších fantasy knih, jaké jsem kdy četl. Jen jí prostě chvílemi tak trochu chyběl spád a nebylo úplně jasné, kam která dějová linka právě míří. Jsou to ale jen takové drobné kazy na kráse, které lze s radostí odpustit.... a při tom doufat, že se dočkáme dalších dílů.

Ametymka
Ametymka
20.03.2023 5 z 5

Celou sérii miluji, netrpělivě čekám na další díl:D.

rick6410
rick6410
11.03.2023 5 z 5

Ďalší skvelý diel, opäť trochu pomalší, aby sa postavy spamätali a pripravili na ďalšie boje, tentokrát však z pohľadu inej skupiny postáv. Ku koncu sa dej vyrovná s predošlou knihou a potom koniec a čakanie viac než 10 rokov! :D Tak ako u trojky, aj tu dávam prednosť českej verzii, lebo je to jedna veľká kniha a nie rozdelená na dve časti ako v slovenčine, čo mi vadí. Inak nemám žiadne výhrady.

Jančislava
Jančislava
23.10.2022 4 z 5

Tak po několikaleté odmlce dotčeno. Musím říct, že se mi to nejdříve vleklo, ale po té pauze mě to začalo bavit a bylo mi líto, že jsem ji dočetla. Zvláště, když vím, že pokračování není. Moc by mě zajímalo, jak by to bylo dál podle něj. Co by bylo a Aegonem a Daenerys a vše má vlastně. Celkem se to od seriálu liší a tím moje zvědavost roste. No nic s tím neudělám nic a tak jdu dočíst aspoň Oheň a krev.

morienhithwen
morienhithwen
29.09.2022 3 z 5

Mno, na začátek mám potřebu říci, že k seriálu jsem měla spoustu výhrad od prvního dílu první série do posledního, vždycky mě v něm bavily jen určité pasáže/postavy, a během čtení předloh jsem si uvědomovala spoustu věcí, které si scénáristé vymysleli sami a které stály úplně za prd. (Často sex a násilí a znásilňování, a tak.) Zároveň jsem ale během (zatím) posledních dvou knih stále silněji vnímala, že celkový příběh autoři seriálu uchopili, respektive adaptovali lépe, než jak se zatím vyvíjí na stránkách. Vynechali milion slepých a nezajímavých uliček a oblíbené a nosné postavy přenesli k sobě a do centra dění místo těch bizarních izolovaných solo storýček, kam je žene Martin. Proč například v sáze jako jeden z "hlavních hráčů" figuruje Victarion dodnes nechápu a asi nepochopím, ani kdyby to Martin náhodou dokončil. Všechny jeho kapitoly jsou jenom zbytečné nabobtnávání už tak značně objemného textu a doposud se to nijak nedotknulo ostatního hlavního děje. I události v Dorne zůstávají nadále nerelevatní jak bič. Chápu, že to je tak trochu pointa Doranovy postavy, že čekal příliš dlouho a všechno jeho ovoce je už přezrálé a měkké, ale i přesto je částečně frustrující a částečně nudné číst o tom, jak s někým o něčem donekonečna mluví, místo aby se to člověk dozvěděl skrz nějakou akci či činy. Kupříkladu Mladý Griff je do příběhu přiveden mnohem organičtěji. A Dany, to mě opravdu přivádí k šílenství. V seriálu sice taky zvažuje manželství, aby mohla zajistit nějakou stabilitu osvobozeným, ale události jsou tam poskládané jinak a lépe než v knize, na stránkách se to celé odehrává, jako kdyby se ona i všichni její nejbližší rádci pomátli, a s ohledem na budoucí plány nic z toho nedává smysl. Ale abych nebyla jen negativní, tak co se Martinovi v rámci Tance draků povedlo byla Theonova dějová linka, respektive jak se stal ze Smraďocha opět Theonem. Všechno se to člověk dozvídá skrz jeho vnitřní monolog a smyšlení sám o sobě, to a samozřejmě věci na Zdi byly moje nejoblíbenější pasáže.

Anylola
Anylola
27.08.2022 5 z 5

Tanec s draky je za mě nejlepší díl celé série. Modlím se ke všem bohům, starým i novým, ať tuhle sérii pohádkový dědeček dopíše.

HDKate
HDKate
30.05.2022 5 z 5

Z celé série se mi četla nejlépe, o to zasmušilejší jsem byla, když bylo dočteno. Příběh byl v plném proudu, dějové linky dávají spousty prostoru k rozvinutí. Jelikož mě seriál nezaujal, nenechávám si vnitřně vnutit seriálové konce a jsem zvědavá, zda se pan autor pochlapí příběh dotáhnout do konce...

blazejmartin
blazejmartin
09.02.2022 5 z 5

Na dlouhou dobu nejspíš poslední díl ze série Písně ledu a ohně. S ohledem na věk a rychlost psaní spisovatele pomalu přestávám věřit, že plánované dvě pokračování vzniknou. Každopádně, tato kniha je masterpiece, kterému se po epické stránce může rovnat snad jen Pán prstenů.

Karoley
Karoley
01.01.2022 5 z 5

Píseň ledu a ohně prostě miluju! Nejprve jsem viděla několik řad skvělého seriálu a pak při čekání na další díly jsem se ponořila do knih a strávila několik krásných měsíců ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy. Zamilovala jsem si Daenerys Targaryen, Jona Sněha, Tyrona Lannistra, Aryu i Sansu Stark, jejich příběhy mě nejvíc bavily a netrpělivě jsem očekávála, co jim osud připravil. Snad se Martin trochu pochlapí a ságu konečně dopíše, na poslední dva díly mám totiž už v knihovně připravené místo!

"Zima se blíží.."
"Ty nevíš nic, Jone Sněhu."

Sága ledu a ohně
1) Hra o trůny
2) Střet králů
3) Bouře mečů
4) Hostina pro vrány
5) Tanec s draky
6) Vichry zimy
7) Sen o jaru

Mája873
Mája873
12.11.2021 5 z 5

Přečteno ...A co teď ? Jsem hrozně zvědavá, jak bude tenhle knižní velikán pokračovat. Tak trochu doufám, že se bude od seriálu lišit, protože podle mého měl autor trošku jiný záměr. Konec mi připadá nedomyšlený, ...na rozdíl od knih, které jsou naprosto perfektní a jejichž děj vás vtáhne a nepustí do poslední stránky. Už teď lituji toho, že jsem četla tak rychle :-)...Snad vyjdou brzy zbylé dva díly.

Květ
Květ
18.10.2021 4 z 5

Tak jsem konečně zdolala tohoto knižního obra :) Jak už zde bylo několikrát v komentářích řečeno, čtení je obsáhlé, příběh se rozvětvuje a je vyprávěný do posledního detailu. Na scénu se vrátili mí oblíbenci a to mě nesmírně těšilo, na druhou stranu mi přišlo, že autor zařadil více násilných scén, které se mi nečetly zrovna lehce. Moc ráda bych věděla, co bude dál... nezbývá než čekat, jestli autor ságu dokončí.

Jaklová.katka
Jaklová.katka
10.07.2021 4 z 5

Zima už je skoro tady

andysek88
andysek88
20.05.2021 5 z 5

Moje srdce plesalo, celou sérii jsem dala na jeden zátah, krásné čtení. Modlím se, aby R. Martin stihl dokončit poslední dva díly. Miluju.

Polinius
Polinius
12.05.2021 5 z 5

Všechno už bylo vyřčeno v předchozích komentářích. Tohle je opravdu knižní špalek který je určen pro milovníky čtení, kteří mají opravdu trpělivost. Autor psát umí. Děj se zaměřuje na nejvíce oblíbené postavy, takže i tady je to v pořádku. Děj se od seriálu trochu liší, což je také fajn. Znalost seriálu neškodí, protože jsem stejně všechno zapomněl a některé scény se mi znovu připomněly a já byl potěšen jak byl seriál v určitých ohledech doslovný. Kniha končí v tom nejlepším a v úplném závěru se konečně děj pohne pořádně kupředu.

Určitě bych vypíchl postavu Theona Greyjoye, jehož osud zlomeného člověka v knize ještě lépe vyzní.

Mirka2778
Mirka2778
28.03.2021 5 z 5

Tanec s draky, začíná souběžně s Hostinou a já se těším na hrdiny, kteří se do hostiny nevešli. Ale jsou tu další a další nové postavy. To je víc, než jsem schopná pojmout. Tanec jsem četla už hodně pomalu.
Hostinou i Tancem si Martin jistě jen připravil prostor a rozestavěl figurky ke skutečné hře a teď nás napíná: Jaký bude první tah? Kdo vlastně začne? Která figura je silná, slabá, nebo zbytečná? Jsou naznačená spojenectví opravdová, nebo zdánlivá?
Za dva měsíce jsem se pročetla pěti díly. Nebo-li, chytlo mě to! A s ostatními fanoušky napjatě čekám na velkolepé finále.
Doufám, že Martin má poslední díly dopsané a teď už jen ladí, uhlazuje, cizeluje, abychom my čtenáři mohli dál jen chválit tenhle fantastický příběh.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
16.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Další z pokračování Her o trůny, kdy i tentokrát se jedná o velmi obsáhlý děj. Na východě Daenerys osvobodí otroky a získá obrovskou armádu. Jenže každá akce plodí reakci a tímto činem proti sobě poštve jiné vládnoucí rody. Na severu je Jon Sníh jmenován velitelem Zdi a pomocí Divokých se snaží ochránit Zeď. Jenže i on má mocné nepřátele, kteří jsou nejen za Zdí, ale skrývají se i uvnitř jeho hlídky. Na jeho bývalém rodném sídle Zimohradu se sadistický Ramsay Bolton ožení s falešnou a nastrčenou Aryií Stark a stává se vládce království Zimohradu. Kniha obsahuje velké zvraty a překvapivé situace, které čtenář nečeká. Celkově dílo je tak obrovské a rozsáhlé, že pár slovy nejde napsat recenzi k této knize. Za mě naprosto fantastická sága. Osobně mě nejvíce baví rod Starků a jejich Sever.

dominika9982
dominika9982
11.03.2021 4 z 5

Tento díl byl pro mne obzvlášť náročný a musím říct, že jsem se už děsila, až knihu dočtu a vrhnu se na nějakou oddychovku. Ale jako vždy Martin perfektní.

ejwa1937
ejwa1937
06.02.2021 5 z 5

Tentokrát se mi čtení táhlo vážně dlouho, ale stálo to za to. Parádní jako vždy. Konec gradoval až se místy tajil dech, ale teď... Nezbývá než čekat :)

Guarnere
Guarnere
24.11.2020 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem četla nejdéle a kdybychom ji nakonec po volných chvílích (u vaření, mytí nádobí apod.) nečetli s přítelem nahlas, sama bych se do konce asi nikdy nedohrabala. Kapitoly se vlečou, některé odstavce by bylo možné odstranit, aniž by to ději nějak ublížilo. A přesto nakonec hodnotím všemi pěti, protože se musí uznat, že děj je neskutečně propracovaný, a tak rozvětvený, že nezbývá, než před autorem smeknout. Na stranu druhou to vzbuzuje jisté obavy, jestli takové množství dějových linek a postav dokáže vůbec rozklíčovat. Ale bylo by to fajn, opravdu mě zajímá, jak tohle dopadne, i postavy, které mě před tím nijak zvlášť nezajímaly, jsou nakonec vrženy do takových situací, až jsem napnutá, co s nimi bude dál. A to nemluvím o skvěle popsaných charakterech postav.

sojkapraskacka
sojkapraskacka
16.11.2020 5 z 5

Další díl v řadě mistrovské série Písně ledu a ohně. Tentokrát nás zavede na místa, na něž v Hostině nezbylo místo. Hlavními vypravěči jsou: na Severu Jon, Stannis, Theon, Davos, Asha, na Jihu Jaime, Cersei a v Essosu Tyrion a Daenerys. Doplněné o linky za Zdí (Bran), o železných (Victarion) a v Dorne (Quentyn). A samozřejmě další.

Obsahově jde asi o nejvleklejší a nejnudnější díl hned po Hostině, oba tyto díly slouží k přípravě půdy pro Vichry zimy. V Tanci nejsou nijak zásadní bitvy, ani nečekané masakry na svatbách. Naopak, jsou zde popisy jídel na celou stránku i kapitola celá věnována Dannyinu průjmu.

Zato se právě zde budují zvraty, které nám přinesou Vichry. A že jich je. Kniha nás doslova zanechá na bitevních polích, a ukazuje nám, jak hrozná je momentálně situace všude na světě. Jídlo se stává nedostatkovým, a i bohatí lordi se musí začít uskromňovat. Na mnoha místech již zásoby dochází, a to ještě ani nezačala zima. Navíc je ekonomika v celém světě rozvrácená, v Západozemí kvůli roky trvající válce o nástupnictví, ve Východozemí se začínají projevovat nevýhody nově nabyté svobody - nedostatek pracovní síly.

Válka pěti králů sice s Tancem doznívá, ale Západozemí se neulevilo, ač by to tolik potřebovalo. Přes moře připlouvají nové spory a války, a na dalekém Severu se rozhoduje, zda lidé dokáží táhnout za jeden provaz - neboť za Zdí již zbývá jen hrstka těch, kteří mohou přiložit ruku k dílu.

A právě tady nás Martin zanechává - v nejistotě. Ať už se strachujeme o naše oblíbené postavy, o zásoby jídla, o vývoj situace v dalších hrách o trůny... nebo o to, zda se vůbec dalšího dílu dočkáme.

jordys
jordys
11.11.2020 5 z 5

První knihu jsem otevřel až po seriálu, třeba mě to chytne. Asi 4000 stránek uteklo jak nic!
Děj se natahuje, což mi vůbec nevadí, naopak. Jen kdyby tu bylo dalších 4000 stran...
Doufám, že tu brzy bude pokračování, které neskončí tak urychleně jako seriál.

Haloon
Haloon
25.10.2020 5 z 5

Jako kdyby nám chtěl autor ukázat celý svůj nádherný svět, a tak nás tentokrát vzal především do exotických vzdálených zemí.
Méně intrik a válek, ovšem stále napínavé a čtivé, jen škoda konce, který jsem marně očekával ve velkolepějším stylu.

Elka252
Elka252
03.10.2020 5 z 5

Toto byla úžasná kniha. Nechybí v ní láska, zrada, přátelství, válka a rychle přibývající mrtví lidé za zdí. Kniha mi asi přišla že všech dílů nejslabší a nejdéle jsem ji četla. Kdešto v předchozím díle se střídaly mé oblíbené postavy - Jamie, Brienne, Cersei.. tak v tomto díle jsem měla ráda i postavy které jsem v předchozích dílech moc nemusela jako - Jona nebo Daenerys. Mou nejoblíbenější postavou zůstává stále Tyrion..

kub27
kub27
26.09.2020 4 z 5

Celá série je výborná. Tenhle díl nezklame, jen místy se děj vleče oproti předchozím.