Tanec s draky

Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Mezi nimi i trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají... Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene – stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých... A za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/124835/tanec-s-draky-124835.jpg 4.62090

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa (5.)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Talpress

A Dance with Dragons (2011)

Kniha Tanec s draky

zlovlk

V Tanci s draky toho tolik chybí! Už před vydáním knihy bylo jasné, že navzdory vzrušujícímu názvu nebudou již z logiky pozvolného tempa vyprávění hrát ohňostrůjní veleještěři až takovou roli, jakou by jejich příznivci rádi viděli. I tak jsem ale doufal, že se dočkáme alespoň pořádného meereenského tanga – a i toto přání bylo splněno jen tak polovičatě. Schází také část postav, která si své odehrála v Hostině pro vrány, chybí velká odhalení o Jiných a jejich záměrech, která byla inzerována už jen přítomností Branových kapitol... a v neposlední řadě musí člověk oželet řinkot a běsnění nějaké té pořádné bitvy, neboť oba dva zásadní konflikty, ke kterým se v Písni ledu a ohně již delší dobu schyluje, totiž velká sněhová bitva na severu a velká zpocená bitva na jihovýchodě, byly vinou přílišné obtloustlosti textu odsunuty až do následujícího svazku ságy. Jenže: způsobuje kterákoliv z těchto absencí, že by snad Tanec nebyl skvělým fantasy románem? Ve jménu bohů starých a nových, jistěže nikoliv!

Dílo je důstojným pokračováním svých předchůdců, respektive – vezmeme-li v potaz průměrnou rychlost četby těchto návykových textů – svých předběžců. Na čelných místech místech stojí Tyrionova linie neboli sentimentální pouť po orientálních pamětihodnostech a starožitnostech, svými melancholickými akordy upomínající na dávno zesnulou slávu zašlých civilizací, a tím trochu připomínající Martinovy starší sci-fi romány a povídky záhvězdného osamění, dále pak Daenerysina linie těžkého života reformátorky aneb anatomie kulturního šoku a receptář grilovaných cvrčků s medem... a především Jonova linie, dokonalý příklad toho, jak zkonstruovat co nejdeptavější psychologický horor. Snad ještě nikdy jsem při čtení čehokoliv neměl tak vlezlý pocit toho, že je něco špatně, že atmosféra houstne hrůzostrašněji než za průmyslové revoluce a že se blíží smrtonosný pravý hák nějaké děsivé katastrofy – a to přitom většinu času jenom sčítali množství uskladněných tuřínu ve sklepeních!

Na Georgu R. R. Martinovi si nejvíce cením toho, že neustále dokáže překvapovat ve velkých otázkách i v drobnostech. Nenechává příběh plynout samospádem znuděné řeky, nýbrž ho vhání do věru nečekaných koryt, přes všemožné peřeje a úskalí. Kdo by byl čekal, že jedna z postav bude potetována na neobvyklé části těla, jiná si málem pustí do gatí při spatření želvy, další pak bude pravděpodobně zkonzumována během aktu veselého kanibalismu... a dokonce se na scéně objeví i svůdná trpaslice? A že to všechno bude současně naprosto logické a smysluplné jak z hlediska pravidel fantastického světa Západozemí (a přilehlých končin), tak z hlediska narativního? Drahý pane Martine, klidně další díl pište třeba dvacet let, pokud si udržíte tuto kvalitu!

alois.randa

Určitě lepší než Hostina pro vrány, nicméně už mi to přijde zbytečně moc větvené, že člověk musí někdy dlouze přemýšlet, která postava kam patří. Ale těším se, až bude vydaný další díl.

Lavender756

Asi stejně vleklé jako Hostina pro vrány, další slabší díl. Mnoho postav.....nekdy ani nevíte o kom čtěte. Prvních 400 stran to bylo super, zajímavé,odsypalo to, ale dal tedy horší a horší, některé kapitoly za mě tedy netřeba číst, stačí si přečíst jejich poslední dvě stránky,kde se konečně k něčemu doberete a je to. Taháky byli Jon a Theon, Denearys postupně nudnější a nudnější, potěšila mě Aria a Cersei, ale premnoho stran o piklech otrokářů a neskutečně ubíjející Tyrion pro mě knihu degradovali.

Celestino

Ač se jedná o nejdelší knihu série, pořád bych se nezlobil, i kdyby měla jednou tolik stran – tak je za mě skvělá! Je milé vidět své staré oblíbence zase po něco slabší Hostině pro vrány, v takhle skvělém světle. Častá výtka této knihy je velké zaměření se primárně na Daenerys, kterou mnozí zrovna nemusí. Pro mě, jako pro jejího fanouška, je to jedině dobře, ale přiznávám, že některé pasáže byly snad až příliš rozvláčné. ALE chtěl jsem více Cersei! Doufám, že ve Vichrech se jí dočkám... (teda..., jestli jestli se toho dočkáme, protože mám ten pocit, že dříve „slunce vyjde na západě a zapadne na východě“)
Ale zpátky k plusům, kterých je samozřejmě daleko více než mínusů. Je veliká škoda, že seriál nás obral o Aegona (toho pravého!), ale ještě více lituji toho, že jsme se nedočkali Jona Conningtona! Tenhle ryšavý griff mi přirostl k srci jako málokdo... Ale škoda, že se finální bitvy nejspíše nedožije...
Na závěr se sluší ještě říct, že pevně doufám, že pokračování se bude značně lišit od seriálu...

Iamblichos

No....je to dlhe...tak dlhe ze keby to bolo o polovicu kratsie tak by to aj tak bolo dlhe....autor by uz mohol vynechat siahodlhe opisy myslienkovych pochodov, opisy oblecenia, opisy skonzumovaneho menu atd atd...skutocne sily s postupujucimi dielmi a narasatjucou hrubkou knih klesaju..docitane s dost velkym usili

ydnac

Zbožňuji Hru o trůny:-)není co dodat. Snad jen škoda, že až(jestli vůbec)bude další díl, uvidím už závěr seriálu a pak je divné zakončit třeba jinak knihu.

OslicekCZ

Tahle série má jen jednu chybu, klade svojí laťku tak vysoko, že už vám bude připadat jakékoliv další fantasy jako šíleně nedokonalé. Takže se budete zbytek života stále vracet k písni ledu a ohně s pocitem, že jste ustrnuli v jednom bodě a nijak se nevyvíjíte. Kdo to cítí stejně, tomu doporučím Brandona Sandersona a jeho Archiv bouřné záře, nic jiného se písni ledu a ohně ani omylem neblíží.

Mabie

Seriál v televizi jsem nikdy neviděla, takže hodnotím skutečně jen knihu. Jen ty Martinovy popisy, ty mi tedy dávají zabrat! Bože, je to grafoman!
Za mne toto byl, spolu s Hostinou pro vrány, nejslabší díl, ale i tak stál za to. Ano, děj je stále plný zvratů a změn - většina hrdinů je místy obludně týrána, nejsympatičtější jedinci hynou, nastal opravdový zlom v životě sebestředné Cersey (už bylo načase), opět nenávidím psychopata Boltona, hodně mě překvapily další kotrmelce v životě Tyriona a naprosto mě rozsekal Jon Sníh.
Co bych ale chtěla zdůraznit jako opravdu nekvalitní, to je příšerná čeština. Copak neměla kniha korektora?! Těch překlepů je prostě MOC!!!

Zkřížené hnáty
Zkřížené hnáty