Mise Afghánistán

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pět měsíců s Lékaři bez hranic: „Desetiletý Rahmudin přišel s proraženou lebkou. Nevěřil jsem, že se kdy probudí z kómatu. A po operaci ten malej syčák chodí!“ Tomáš Šebek byl v Afghánistánu dvakrát, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je osobité a mnohdy humorné. Je to nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty. Koupí této knihy podpoříte organizaci Lékaři bez hranic....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263911/big_mise-afghanistan-263911.jpg 4.5480
Nahrávám...

Komentáře (112)

Kniha Mise Afghánistán

puczmeloun
12.08.2022

Když jako první čtete Africkou zimu, těžko se u staršího Afghánistánu vyhnete srovnání. Je to krapínek zmatenější, více lékařsky odborné a ve výsledku méně povedené a přístupné jako celek. Jsou za tím předpokládám dva důvody. Nebyla kniha původně ve formě pravidelně zveřejňovaného deníku? Něco se tak opakuje, někdy to méně navazuje, než je zdrávo, sem tam něco chybí, očekává se určitá znalost medicíny (i v klíčových momentech)... A pak je důvodem samotná země – a opakuje to v textu i autor – rád by toho viděl, poznal i popsal víc, ale mimo nemocnici se prakticky nedostal. Každý postřeh zpoza zdí nemocnice je skvělý, včetně chování a zvyků ("prdlavky syn"), zdejších prací, proměn, historií lidí i míst, ale je toho bohužel hodně málo...

Pokud pak knihu hodnotím třemi hvězdami, je to opravdu čistě čtenářský zážitek. Není to nic proti práci autora samotného. A ani styl mi nevadí, je to přátelské povídání o zajímavé a těžké práci, kde je osobní pohled i přístup jen výhodou. Díky autorovi a jeho přímosti jsem naopak začal pravidelně Lékařům bez hranic přispívat. Je to neuvěřitelná práce, zvláště, když si člověk uvědomí, že...
...ve stejný rok o pár chvil později, co byl v Afghánistánu na své druhé misi, město na čas obsadil Tálibán a následně došlo ke spojeneckému bombardování, které skončilo 42 mrtvými. V té samé nemocnici, kde pracoval.
...že je to teď rok od doby, kdy Tálibán nakonec obsadil celou zemi a pomalu ji znovu vrací do středověku. I přes množství lidí, jak z knihy vyplývalo, kteří si pro svou zemi přejí (a dělali pro to maximum, včetně studií v zahraničí) úplně něco jiného, lepšího.

pavel9410
02.04.2022

Ctive, strhujici a i kdyz tem odbornym terminum nerozumim, smekam klobouk


Analady
30.12.2021

Cením si práce lékařů, kteří pracují v tak náročných podmínkách. Bylo zajímavé dozvědět se něco o fungování organizace Lékaři bez hranic, o práci lékařů i o životě v Afghánistánu. Škoda jen toho stylu, jakým je kniha psaná. Chápu, že důvodem je zachování autentičnosti. Nicméně mně tento styl nevyhovoval.

Verucha
18.12.2021

Šebkovi knihy jsou strhující brutálním popisem nám neznámé reality

Chajda69
15.11.2021

Ne, tuhle knihu si bezprostředně po dočtení hvězdičkami hodnotit netroufám. Bral bych to jako naprosto povrchní zhodnocení odvahy, statečnosti, odborné erudice, výkonů na hranici vyčerpání odváděných v prvotřídní kvalitě v bojových podmínkách a obecně celé Šebkovy činnosti.

Osobně mi příliš nesedí knihy psané hovorovým jazykem, i když nemůžu říct, že se to pro zápisky lékaře z Afghánistánu nehodí. Nerozuměl jsem příliš popisu prováděných operací, i když postupně jsem začínal chápat, o co jde; to ale není něco, co by mě vůbec napadlo dávat autorovi za vinu.

Smekám před Šebkem, smekám před každým, kdo s Lékaři bez hranic vyrazí a smekám před samotnou organizací Lékařů bez hranic.

ddkk
04.09.2021

Tak takhle to vypadá v nemocnici v bojových podmínkách, kde denně hrozí smrtelné nebezpečí. Kde se lékaři musejí rozhodovat okamžitě, kde není čas na konzultace a kde jde často o vteřiny. Nepředstavitelné situace, s nimiž se lékaři potýkají často sami, protože prostě nikdo další není k dispozici...

Chce to spoustu odvahy, obětavosti i schopnosti improvizovat, taky asi i značnou dávku odolnosti a - v tom nejlepším slova smyslu - jisté otrlosti. To, čeho jsou lékaři bez hranic denně svědky, by většina z nás těžko zvládala. A nejde jen o dospělé oběti, nejhorší ze všeho je to, že často na příšernou místní situaci doplácejí ti nejmenší...

Poučná kniha, kterou je dobré si přečíst. Kdo ví, co vše se ještě právě v Afghánistánu odehraje...

Doporučuji.

pejty
16.08.2021

Moje druhé setkání s tímto autorem a musím říct, že je pro mě mnohem příjemnější než to první. Kniha byla velmi zajímavá a bavila mě, ale když jsem začal číst druhou půlku knihy, tak už se to začalo pořád všechno opakovat a ja postupem ztratil zájem.

Ale jinak je prostě úžasné, co dokáží lékaři bez hranic vše udělat a smekam
před každým dobrovolníkem, který se nejen tohoto projektu účastní. Klobouk dolů.

Miškus
06.08.2021

Toto je moje druhá kniha od Tomáše. Zase uspokojila moje očekávání. Mám ráda příběhy podle skutečné události a ještě k tomu z lékařského prostředí. Je tam hezky ukázáno jaké mají podmínky lékaři v jiné zemi. A jak si musí poradit v krizových situaci bez potřebných nástrojů. Knihu mohu jenom doporučit.

1