Pět malých prasátek

Pět malých prasátek

Lucy Craleová přišla ve svých sedmi letech o matku Carolinu, která byla odsouzena a popravena za vraždu svého manžela Amyase, Lucyina otce. Po čtrnácti letech dostává Lucy dědictví jehož součástí je i dopis, který jí matka napsala před svou smrtí a v němž tvrdí, že je nevinná. Lucy se rozhodne očistit její jméno a požádá slavného detektiva Hercule Poirota o prošetření případu. Poirot případ přijímá a nejprve jde za advokátem, který před čtrnácti lety Carolinu obhajoval. Od něj se mimo jiné dozví, že Amyas míval pletky se ženami, což Caroline mlčky snášela,. Až na tu poslední, Elsu Greerovou...

Doslov Josef Škvorecký. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365/hercule-poirot-pet-m-365.jpg 4.5385

Hercule Poirot (23.)

Five Little Pigs (1943)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Mladá fronta

GabrielleE
předevčírem

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek od Agathy Christie, podle mně má hodně propracovanou zápletku. Opět byl vrahem někdo jiný, než jsem myslela. :)

Michalka98

Čtivě napsaný příběh s originální zápletkou. Takže jedinou vadou na kráse ( ovšem to není vina autorky ) je to, že jsem díky televiznímu zpracování věděla, kdo je vrah. I tak jsem si ale pěkně početla a na pár místech se knižní zpracování od televizního liší, takže jsem se dozvěděla i detaily navíc.

hlina

Agatha nikdy nezklame. Byla to prostě PANÍ SPISOVATELKA.

Vevuna

Agatha Christie mě zase dostala. Po přečtění Deseti malých čeroušků, jsem už byla připravena na jakýkoliv závěr a snažila se nevyloučit žádnou možnost. A přesto ...

pistalka

K četbě Agathy Christie jsem se vrátil po dvou letech a dobře jsem si vybral – Pět malých prasátek je Agatha Christie par excellence.

Hercule Poirot na žádost jedné pozůstalé prošetřuje šestnáct let starou vraždu. Celá kniha je mozaikou vyprávění pěti pamětníků, mozaikou pěti různých pohledů na jednu a tutéž událost, konverzační detektivkou, ve které se nikdo nehoní za zločinci a nikdo nehledá důkaz doličný. Christie to umožnilo postavit příběh čistě na psychologii člověka a znalosti lidské povahy – což je ostatně devíza, ve které vždy vynikala. Rozuzlení tak vzniklo prostým porovnáváním příběhů. A to je Agatha Christie mého srdce. My, kteří jsme tuto knihu již četli – jen si to přiznejme - můžeme třeba přimhouřit oko nad tím, jak barvitě a zřetelně (až neuvěřitelně) si protagonisté šestnáct let staré vraždy vybavují podrobnosti jednotlivých dní, můžeme se pousmívat velké neomylnosti Velkého detektiva, jako celek je to ale prostě neodolatelné. Číst to, to je královská zábava Královny zločinu. Já se omlouvám za oslavný paján pro pouhou detektivku, ale to jinak prostě nejde.

tatruszka

Je to má druhá kniha s Herculem Poirotem a i když jsem knihu přečetla se zájmem, jak to dopadne, není to úplně můj šálek kávy. Samozřejmě styl psaní je výborný, příběh dopadl úplně jinak, než jsem si původně myslela, což bude také nejspíš autorčin záměr :-)

Mi-šu-le

Jsem opět nadšená, nemohla jsem se odtrhnout. Od půlky knihy jsem si byla jistá, že vím kdo je vrah a stejně mě zase A. CH. vyvedla z omylu. Doporučuji!

Kíťovec

Bylo to tak báječně jasné a zdálo se hned zpočátku, že vrah je jasný. Ale ono ejhle, opět mé šedé buňky mozkové poraženy. Kdo byl vrah se dozvídám až na posledních stránkách a musím tleskat. Bravo!

whale77

Číst detektivky Agathy Christie není jako – ježiš, vona čte detektivky, JENOM detektivky. To je naopak přesně to, co vědci a lékaři doporučují jako prevenci proti Alzheimerovi a podobným radostem. Jakékoliv zaměstnávání mozku, procvičování paměti a trénování logiky (kterých si při četbě ACH detektivek užijete až až) je totiž prevence jako prase.
Prasátko.
Pěti malými prásátky v tomto příběhu označuje na základě podobnosti s dětskou říkankou Hercule Poirot pět svědků vraždy sukničkářského malíře, za niž byla odsouzena již před šestnácti lety jeho žena a matka dívky, která Hercula požádala o přešetření dávného případu.
I když prozradím, že Hercule Poirot nakonec najde vraha skutečného, vlastně nic neprozrazuji, neboť kdo zná Hercula, tak ví, že ten je zkrátka neomylný. Teď mě napadá – kdyby se Hercule Poirot dnes setkal s Sheldonem Cooperem z Teorie velkého třesku, kdo z nich by měl pravdu?

Nedomnívám se, že by Agatha Christie měla nějakou vysloveně špatnou knížku. Z každé její práce je poznat nejen skvělý cit pro jazyk, ale hlavně velmi dobrá, až nadčasová znalost psychologie a jednání různých typů lidí. Perfektně se jí daří říct vše podstatné a přitom čtenáři neprozradit nic, čím chce překvapit. Nabízí čtenáři velké množství tipů na řešení. Čtenář může v průběhu četby hádat, jak to dopadne, a i když se trefí, stejně je zvědavý, jakým způsobem to ale nakonec bylo provedeno. Zkrátka, detektivka jak má být. (Všechny od ACH!)

anibeni

Můj první knižní Poirot... Zajímavý a zamotaný příběh, napínavý až do konce - můj tip na vraha opět nevyšel..

denib

Malé šedé buňky opět nezklamaly. Tedy buňky Poirota, který vše brilantně vyřešil. Moje malé šedé buňky zklamaly, protože jsem jako vždy u Agathy Christie vraha neuhádla :-) I kvůli tomu to je tak skvělá kniha.

pajuu
24.11.2016

Opět skvělá a záludná Agatha Christie, opět mě dostala, měla jsem svůj tip a zase mi nevyšel.

zahadum
17.11.2016

Môže sa objasniť vražda po dlhej dobe ? konkrétne 16 rokov ubehlo ako bol zavraždený Amyas Crale..zavraždila ho jeho žena..tak znel rozsudok súdu. V čase vraždy boli s dotyčným piati ľudia...rodina..osudové ženy..priatelia..vychovávateľka...Poirot sa zameria na päť svedkov vraždy na päť ľudí z ktorých možno jeden je skutočný vrah....Agatha Christie majstrovsky zamiešala všetky fakty a dômyselne ich zakryje domnienkami..náznakmi..náhodnými slovami...

Isew
12.11.2016

Agatha Christie je zkrátka špička svého oboru. Píše tak, že nenudí ani chvilku. Čtenář musí být pořád ve střehu, aby mu neuniklaly šikovně schované náznaky. Vyhýbá se zbytečným popisům. Čte se opravdu moc dobře.

Lusi7
07.09.2016

Moje první Agatha a rozhodně ne poslední. :)

Aurorita
25.08.2016

Moje vůbec první Agatha i detektivka. Zprvu jsem se bála, aby mě kniha nenudila, přece jen mám ráda akčnější knihy. Ale musím říct, že toto byla skvělá jízda. Kniha mě ihned vtáhla do děje a nemohla jsem se od ní vůbec odtrhnout. Určitě to nebude moje poslední kniha od Královny detektivek

Jessica007
17.08.2016

Napínavá detektivka, vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Nebylo vůbec jednoduché odhalit vraha, musím ale říci, že jsem odhadla správně. Autorka odvádí podezření mistrně na scestí, postavy jsou výborně psychologicky prokreslené, detektiv H. Poirot je velice inteligentní, bystrý i celkově sympatický gentleman.

hellp
10.02.2016

Agatha Christie patří k mým oblíbeným autorům, nicméně do této knihy jsem se zpočátku nemohla začíst. Postupně se to zlepšilo, ale měla jsem pocit, že čtu pořád dokola to samé. Pro mě osobně je to jedna z jejích "horších" knih.
I u této knihy byla vrahem úplně jiná osoba, než jsem si myslela:)

Razič
16.12.2015

Velmi dobrá detektivka založená na rozhovorech a logické dedukci. Autorce se znamenitě daří držet čtenáře v pochybnosti, kdo z pětice podezřelých by mohl být vrahem. A byl to vůbec někdo z nich?
Události kolem vraždy jsou vyprávěny více než desetkrát z různých úhlů pohledu, což by méně trpělivého čtenáře mohlo odradit, nicméně mně to příliš nevadilo.
Myslím, že milovníkům detektivek se Pět malých prasátek bude líbit.

Rade
15.10.2015

Detektivka od Agathy Christie jako vyšitá, nikdo jiný by to takto nenapsal…. Nezaměnitelný rukopis.

„Podobně jako vlastník nemovitosti vysloví slovo ´bolševici´ - jako zapálený komunista vykřikne ´kapitalisti´ - jako dobrá hospodyně vypustí z úst slovo ´švábi´ - tak slečna Williamsová pronesla slovo ´muži !´ “

marcela6183
09.10.2015

Jedna z psychologicky strhujících Agát a pro mne jedna z nejzajímavějších. Neříkám, že nejlepší (v tom polemiku s ostatními neotevírám). Nechybí tomu ani nápad, ani skvělá konverzační pointa. Kdo z těch pěti je vrah mi vlastně bylo jedno. Nad knihou jsme střídavě podezírala tři z nich. A byl to někdo jiný. Tudíž bravo za knihu, za mystifikaci, příběh i zpracování.
Poirota mám obecně raději, než slečnu M. Asi proto, že je to takový mimoň a je to chlap! :-)

Sebasti
26.09.2015

Dojemný příběh točící se kolem pěti podezřelých osob, z nichž jedna chladnokrevně otrávila úspěšného malíře Amyase Cralea. A s tím se prostě musíte smířit. Někdo z těch pěti je pachatel. Netradiční detektivka, tady skoro nehádáte vraha, je nejlepší ukázat na jedno "prasátko" a říct, budu prostě podezírat tohohle. A konec vás buď překvapí celkovým rozuzlením, nebo motivem a provedením vraždy. Nevím, jestli bych knihu považoval za nejlepší poirotovku, to závisí na stylu čtenáře. Mně připadala jako velmi smutné, psychologické a konverzační hledání vraha, které si zaslouží skoro pět hvězdiček :)

ponelopa
24.09.2015

Podle mě jedna z nejlepších knih Agathy...myslela jsem, že mě už ničím nepřekvapí, ale opak je pravdou...dokonale vykreslená psychologie "pěti malých prasátek" a jejich konfrontace s detektivem Poirotem dokazuje, že Agatha je opravdu královna detektivek.

jessie01
10.08.2015

Sonda do lidských duší ve skvělém příběhu s nečekaným rozuzlením ;-) Bravo, Agatho!

mekotatko
11.06.2015

Četla jsem v originále, takže začátek příběhu byl pro mě trochu nezajímavý (nerozuměla jsem všemu :-) ). Pak se ale příběh rozjel, angličtina se nějak srovnala a úplně mě to pohltilo, četla jsem i cestou z tramvaje domů / z tramvaje do práce. Sbírala jsem nějaké indicie a už jsem si myslela, že vím, kdo je vrah, ale finální otočení příběhu mě přesvědčilo o opaku. Líbilo se mi, jak vše do sebe na konci zapadlo, i ty nejmenší drobnosti. Skvělá kniha, jdu na další od Christie :)

happy-smile
01.04.2015

V komentářích tu všichni básní, že se jedná o jednu z nejlepších knihy Agathy, ale mně se nezdá. Podle mě jde o jednu z knížek, která se řadí do Agathiny průměrné tvorby. Nenadchne ani neurazí.

Cella
29.03.2015

Úžasná kniha. Myslím, že madam A. by zcela jistě ocenila i filmový (seriálový) přepis knihy. Z toho úplně čiší ponurá a impresionistická nálada... Velký a smutný příběh navíc údajně skrývá autobiografické prvky.

Ddaannddaann
15.03.2015

Z těch Poirotů, které jsem zatím četl je tenhle asi nejlepší, zápletka, nemilosrdnost, zajímavost no prostě všechno, tahle kniha je doopravdy velice dobrá!!!!!

Wendysek
24.01.2015

Spíše z jejích oddychovějších děl.

astroweb
08.09.2014

Tradiční, hodně dobré, i když jsem si už myslel, že znám vraha, naštěstí jsem se mýlil.