Pět malých prasátek

Pět malých prasátek https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/365/bmid_pet-malych-prasatek-H9c-365.jpg 5 924 160

Hercule Poirot série

Lucy Craleová přišla ve svých sedmi letech o matku Carolinu, která byla odsouzena za vraždu svého manžela Amyase, Lucyina otce. Po čtrnácti letech dostává Lucy dědictví jehož součástí je i dopis, který jí matka napsala před svou smrtí a v němž tvrdí, že je nevinná. Lucy se rozhodne očistit její jméno a požádá slavného detektiva Hercule Poirota o prošetření případu. Poirot případ přijímá a nejprve jde za advokátem, který před čtrnácti lety Carolinu obhajoval. Od něj se mimo jiné dozví, že Amyas míval pletky se ženami, což Caroline mlčky snášela,. Až na tu poslední, Elsu Greerovou... Doslov Josef Škvorecký.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

Five Little Pigs , 1942

Kakho-Oto
02.04.2024 5 z 5

Mohu napsat totéž co u mého hodnocení románu Deset malých černoušků. Opět se totiž jedná o klenot beletristické literatury. V knize neustále někdo ze svědků či lidí "z vyšetřování a soudů" vzpomíná na šestnáct let starý případ, kdy byla mladší žena odsouzena za vraždu manžela. Netrvalo to dlouho a zemřela ve vězení, nicméně její dcera je přesvědčena o nevině matky a rozhodne se proto navštívit proslulého detektiva Hercula Poirota. Ten si vyslechne všechny relevantní osoby a na základě toho dojde k závěru, že vrahem byl někdo jiný a odsouzená žena byla skutečně nevinná. Román je však navzdory tomuto na první pohled snad fádnímu příběhu velmi napínavý a podle mého názoru nemá žádná hluchá místa. Detektivka Pět malých prasátek také obsahuje pravdivou "doušku", že (zvláště po tak dlouhé době) si bude každý ze svědků příběh pamatovat poněkud odlišně. Tohle by si měli uvědomovat také orální historikové a zejména amatéři, kteří sbírají různá svědectví starých lidí (rozuměj: srovnávat výpovědi pamětníků s archivními prameny nebo odbornou literaturou a teprve na základě toho dělat případné závěry).

Jara.v
18.03.2024 5 z 5

Tenhle příběh mě opravdu velice zaujal i jako filmové zpracování se skvělým obsazením. Na první pohled jasné, ale přesto... Poirot sice jako vždy případ vyřeší, ale tentokrát už nelze zbavit nevinného obvinění. Agatha Christie byla a pro mě pořád je nejúžasnější detektivní spisovatelka, protože není potřeba spousta krve a popisování brutality, ale naopak je potřeba nechat trochu fantazie čtenáři.

Emik87
20.02.2024 5 z 5

Příběh je pro velkého detektiva malinko netypický, ale to neznamená, že by byl nezajímavý nebo nudný. Jen mi přijde, že na Agathu trochu víc temný.

babystar
18.02.2024 5 z 5

Příběh o tom, že pomsta nebývá vždy sladká. Paní Agatha nám ukazuje, jak je popis jedné události, očima nejen "pěti prasátek", ovlivněn životními postoji účastníků. A pak na základě přesné interpretace faktů dokáže geniální Hercule Poirot odhalit i po šestnácti letech skutečného pachatele. U detektivek, i když je čtu už po několikáté, si většinou pachatele nepamatuji. Tentokrát jsem si však bohužel pamatovala filmové zpracování, a tak pro mne výsledek pátrání nebyl překvapením. Přesto jsem si do čtenářské výzvy tuto milou detektivku velice ráda přečetla znovu.

martineden
16.02.2024 5 z 5

Výborná Agatha! Když jsem to četla poprvé, absolutně jsem netušila, kdo je vrah...

munka
03.02.2024 5 z 5

Nesplnitelná úloha pre Hercula Poirota, objasniť zločin, ktorý sa stal pred 16 rokmi. Zaujímavá zápletka a rozuzlenie až nakoniec. Doporučujem.

Hani77
05.01.2024 5 z 5

Příběh jsem znala z televizního zpracování, přesně jsem věděla, kdo je vrah a co ho k tomu vedlo, přesto jsem si čtení velice užila. Poirot vyslechne všech 5 podezřelých a nechá si od nich napsat jejich postřehy. A na základě toho případ uzavře. Doporučuji.

"První z pěti prasátek se na trh směle vydalo....
A to druhé prasátko zase doma zůstalo
Třetí malé prasátko mělo všeho dost a dosti
A co čtvrté prasátko? Ať prý se jen postí
Páté z nich se nakřičí až k zlosti"

666Jitka
02.09.2023 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek královny tohoto žánru Agathy Christie, ve které nic není tak, jak se na první pohled jeví, a zdánlivě není na dávno uzavřené vraždě co řešit. Geniální Hercule Poirot se k objasnění zločinu dostává až po dlouhých čtrnácti letech a díky svým psychologickým znalostem a cítění, smyslu pro detail, znalosti lidských duší a přísné logiky opět dokáže složitou skládanku pro svou klientku bezchybně složit dohromady. Opět jsem se u čtení velice bavila a s napětím jsem sledovala, jak se postupně tato motanice rozmotává, až její nitky ukážou na pravého chladnokrevného vraha.

Akléda_
01.08.2023 4 z 5

Po dlouhé době další klasická detektivka od samotné královny detektivek a nemohla jsem udělat lépe. Deset malých černoušků asi už nikdy nic nepřekoná, ale Pět malých prasátek bylo moc fajn. Na začátku jsem měla trošku problém s Poirotem, přišlo mi, že byl moc agresivní a vytáčelo mě nadměrné množství vykřičníků, možná to ale bylo jen tím že jsem četla přerušovaně, protože pak už to bylo super jako vždy. Baví mě, jak Poirot své vyšetřování zakládá na psychologii a ke všemu se snaží dopídit a žasnu nad tím, jak to vždycky dokáže. Tohle není moje první detektivka od autorky, takže bych teoreticky už měla vědět jak autorka píše a kdy mě chce čím překvapit, stejně jsem to ale neodhadla a na konci jsem byla příjemně zaskočená. Prvně jsem se trochu bála jak to skončí, ale nebylo čeho. Líbilo se mi i jak byla knížka rozdělená do několika částí a i přes to, že je tam dost postav a jmen jsem se víceméně zvládala orientovat. Agatha prostě umí a za mě je tohle další povedený kousek.

Filomena1961
28.04.2023 5 z 5

V knihobudce jsem narazila na Pět malých prasátek. Hercule Poirot tentokráte objasňuje vraždu po šestnácti letech, kdy byla odsouzena žena, která čin nespáchala. Poirot samozřejmě vraha odhalil a celý případ objasnil. Napětí trvá až do samotného konce a je to jako vždy u Agathy perfektní čtení a skvělá zápletka. Doporučuji.

Margherita_N
04.03.2023 5 z 5

Odložené případy v podání Hercula Poirota, místo té blonďaté vyšetřovatelky, kterou jsem sledovala strašně ráda asi před deseti lety. Šestnáct let stará vražda, za kterou byla odsouzená paní, která neprotestovala ani se neobhajovala, dceři ale zanechala dopis, ve kterém jí svěřila, že je nevinná. Na tom je něco divného, ona sama to už ale vysvětlit nemůže, protože zemřela. Takže Poirot se musí vyptat těch pěti (odtud název), kdo se tenkrát motali kolem, a byla jsem dost překvapená, jak podrobně si šestnáct let staré události pamatovali. Kdyby jen paní, kterou tenkrát odsoudili, věděla. Pěkný příběh, mými favority ale zůstávají první poirotovky.

milary
01.03.2023 5 z 5

Jeden z nejúžasnějších příběhů. Když nepodlehne člověk netrpělivosti. Když zaujatě poslouchá znovu a znovu totéž. A znovu. A zas.
Totéž? Kdepak! Drobné nuance, nepostřehnutelné odlesky tehdy a teď, malé lži, které se tak dobře schovají za ochabující paměť, proměna zúčastněných v průběhu dlouhých šestnacti let "poté", - nebo že by zase až tak velká nebyla?

Šestnáct let starý případ. Ukončený. Žena zavraždila svého muže malíře a po roce ve vězení zemřela.
Teď je tu ovšem její dcera, tehdy ještě úplně malá, se svými pochybnostmi a dopisem od matky, která v něm píše o své nevině. Jinak se není čeho chytit. Leda rozplétat s úmornou pomalostí zteřelé nitky dávných svědectví až (snad) k pevnější osnově současných výpovědí. Pokud k nim bude vůbec někdo ochoten.
Ale Poirota případ zajímá a výzvu přijímá...

Mám ráda interpreta Pavla Soukupa a dobře se mi poslouchalo i tentokrát.

Butterfly340
25.02.2023 3 z 5

Agathu Christie mám velmi ráda, ale tahle kniha mě prostě nebavila. Do čtení jsem se musela nutit a byla jsem ráda, když jsem dočetla.
Největší problém pro mě bylo to, že případ, který Poirot vyšetřuje, se stal už před 16 lety. Takže se víceméně jen hrabe v minulosti a chce po nejrůznějších lidech, aby mu povídali, jak si na případ vzpomínají. Takže ten stejný příběh člověk čte snad desetkrát...

Deia
09.02.2023 4 z 5

Kriminálky od Agathy mám veľmi rada, aj keď táto ma trošičku sklamala. Ale to bude hlavne tým, že som si pred čítaním prečítala pár recenzií, podľa ktorých je to jej najlepšia kniha. Čo podľa mňa nie je.
Prípad je opäť veľmi zaujímavý, stará vražda, päť podozrivých, u každého by sa dal nájsť nejaký motív. Poriadne som teda bola zvedavá, že kto z nich to bol, keďže ani jeden mi do roly vraha tak celkom nesedel. Ale vadilo mi to opakovanie sa. Prišlo mi, že dookola čítam to isté, či už to boli rozhovory Poirota s podozrivými alebo napísané spomienky podozrivých. Aj keď aj táto trošku iná forma mala niečo do seba, len to nebolo úplne ono. Ako tradične som vraha opäť neuhádla, aj keď na mnoho vecí som prišla. Myslím, že Agatha má aj lepšie knihy, ale v podstate sa mi páčila aj táto, len z nej nie som až tak unesená.

SSTknihy
21.01.2023 5 z 5

Tuhle detektivku miluju! Patří k mým nejoblíbenějším a troufám si říct, že patří i k autorčiným nejpovedenějším. Perfektně tu dokázala vyžít skutečnosti, jak jednu událost vnímají různí lidé naprosto odlišně, aniž by přitom nutně lhali. Jak jsou pro nás jednotlivé události různě důležité a jak nahlíženy subjektivní optikou často postrádají objektivní hledisko. Naplno se zde projevuje genialita Poirotových šedých buněk mozkových a jeho precizní práce s lidskou povahou. To pomalé odhalování minulosti, zasutých vzpomínek a pravého významu i těch nejmenších detailů – to je prostě čistá radost číst!

raty
06.01.2023 5 z 5

Tady se dá napsat jediné - dokonalost.

Kdysi jsem viděla film, teď jsem si případ vychutnala jako audioknihu. Musím obdivovat mistrnou zápletku a psychologii postav. A samozřejmě autorku, jejíž šedé buňky mozkové dokázaly vymyslet příběh, který zaujal již několik generací čtenářů a podle hodnocení stále baví.

dalia1769
29.12.2022 5 z 5

Podle mne jeden z nejhezčích románů s Poirotem, líčení dávných událostí z různých úhlů pohledu jednotlivých aktérů je velmi zajímavý motiv.

haki34
21.11.2022 5 z 5

opětovně přečteno u známých na chalupě. A opět jsem se divila dvěma věcem - jak to, že jsem schopna zapomenout, kdože to vlastně provedl (i když jsem to četla minimálně potřetí si myslím :D) ? a pak jsem se obdivovala Agátině mistrovství, s jakým opět spletla jednotlivé linky, jemné náznaky, vyhrála si se spletitostí povah, pestrostí lidských typů a namíchala koktejl..skvěle ochucený, barevný...
Poklidná anglická detektivka, romantické prostředí, bohémský malíř, jeho žena, milenka..trojúhelník, do kterého nahlíží několik dalších osob. A kdo byl teda vrahem ?? motivem jako obvykle láska, propletená s nenávistí...ale Poirotovi neunikne nic ;) ještěže ty lidi měli po letech setsakra dobrou paměť..na rozdíl od té mojí..Ale o to raději Agátu čtu a každé čtení si pak užiju skoro jako poprvé :D

Lolila
04.10.2022 5 z 5

Opäť výborná detektívka, trošku iná stavba príbehu:-). Najskôr prejdete výpovede svedkov (podozrivých) a potom príde odhalenie. Už som si myslela, že viem kto je vrah, ale na konci ma Poirot prekvapil.:-)

Usire
24.06.2022 5 z 5

Opět mě Poirot (Agatha) dostali, čekal jsem jiné vyústění. Celou dobu jsem byl na stopě, ale znovu mi utekly detaily, které vytvořily celý příběh. Je to prostě parádní čtení.