Pět malých prasátek

Lucy Craleová přišla ve svých sedmi letech o matku Carolinu, která byla odsouzena a popravena za vraždu svého manžela Amyase, Lucyina otce. Po čtrnácti letech dostává Lucy dědictví jehož součástí je i dopis, který jí matka napsala před svou smrtí a v němž tvrdí, že je nevinná. Lucy se rozhodne očistit její jméno a požádá slavného detektiva Hercule Poirota o prošetření případu. Poirot případ přijímá a nejprve jde za advokátem, který před čtrnácti lety Carolinu obhajoval. Od něj se mimo jiné dozví, že Amyas míval pletky se ženami, což Caroline mlčky snášela,. Až na tu poslední, Elsu Greerovou... Doslov Josef Škvorecký....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/365/pet-malych-prasatek-H9c-365.jpg 4.5529

Hercule Poirot (23.)

Five Little Pigs (1943)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Pět malých prasátek

hambra1

Za mě super, moc jsem si to užila. A dokonce jsem i uhádla vraha :)

haWranka

Moje druhé setkaní s Christie a Poirotem. A bylo to mnohem lepší! Nevím proč, ale to hrabání se ve vzpomínkách mě moc bavilo. A asi mi i vyhovovalo, že detektiv byl spíš vedlejší postavou a spíš přicmrndával.

L.Helena

Už je to hoooooooooodně dlouho co jsem četla něco od Agathy, a tak, když se ke mně dostalo Pět malých prasátek v podobě audioknihy, jsem si je s chutí poslechla. Nahrávka z roku 1980, bez hudebních předělů a technické dokonalosti, jak je tomu zvykem nyní. Je tam slyšet otáčení stránek a také několik přebreptů, ale o to víc mě to bavilo. A samotná kniha - žádný akční děj, jen dokonale vykreslená psychologie postav.
Moc jsem si to užila, určitě budu pídit i po dalších "historických" nahrávkách.

Dani25

Vybrala som si ju kvôli vyzve, no čítala som aj lepšie detektívky od Agathy ;)

RHorse
21.11.2018

Po dlouhé době jsem si zase vzala do ruky Agathu Christie. A zase skvělá knížka, která se četla sama. Musím říct, že se mi znovu nepovedlo dopředu odhalit skutečného vraha, ale většinu z toho jsem uhodla, možná díky seriálu, protože Pět malých prasátek jsem určitě viděla. Ale zase smekám před dokonalým propracováním zápletky.

Alinka2
11.11.2018

Nevím jak bych ji jinak ohodnotila, než že skvělá. Jako vždy. Moc se mi líbí nápad s 16 let starou vraždou, ve své době to bylo něco nového v detektivní literatuře. A samozřejmě jako vždy - komplikovaný případ a geniální detektiv, který pomocí šedých buněk a vzpomínek pěti malých prasátek oživí dávno zapomenutou minulost.

agatha2
06.11.2018

Opět skvěle propracovaná Agathina záležitost. Za mě není co vytknout. Miluji Agathu od svých cca desíti let a tato láska nikdy nezmizí. Opětovně se k jejím knihám vracím. Vždy, když chci nějakou kvalitní detektivku bez brutalit a anomálií, sáhnu po staré dobré Anglii, Poirotovi či slečně Marplové a vím, že mě čeká skvělý čtenářský zážitek. Za tyto knihy budu nadosmrti vděčná této královně detektivního žánru.

whiolet
13.10.2018

Četla jsem už od této autorky daleko lepší knížky, Pět malých prasátek bylo průměrné čtení.

B-artX
30.09.2018

Celý víkend jsem přemýšlel, zda dát pět nebo čtyři hvězdy a nakonec jsem se rozhodl dát čtyři. Děj neměl to, čemu se říká drive. Na rozdíl od Orient-Expressu, kde bylo napětí, atmosféra a energie zdaleka větší, zde se po většinu děje nic moc nedělo. Hlavně tomu pomáhá fakt, že se děj odehrává 16 let po vraždě, takže tam nemáme tu aktuálnost, která je třeba právě u Orient-Expressu. Přesto je to zábavná knížka, co nenudí. Celou knihu si děláme obrázek a teorie a nakonec to je všechno jinak, což velmi na Agátě oceňuji. Zde mi však finální odhalení nevzalo tolik dech jako u Deseti malých černoušků nebo Vraždy v Orient-Expressu. V Pěti malých prasátkách to bylo dost zajímavé a můžu to klidně i označit za cool, ale není to "dechberoucí" jako u zmíněných knih. Očekával jsem víc. 90% na této stránce přijde až moc. Za mě slušných 83%.

jan0504
23.09.2018

Presný, systematický, psychologický...ako vždy Hercule Poirot :-) Paráda.

zdazilek
09.08.2018

Vraha jsem neuhodla ale bavilo mě to. Byla to moje první od Agathy a budu asi pokračovat.

Kerberos
17.06.2018

Poslouchala jsem audioknihu,dobrá detektivka,pět podezřelých,příběh popisován ze vzpomínek po šestnásti letech .Autorka nás vede k tomu, abychom podezřívali všechny.

LenkaK666
14.05.2018

Agathu Christie, královnu detektivek, znám asi jako každý už opravdu dlouho. Asi o ní nejde nevědět :-) Moje babička je její velkou milovnicí a má ve své knihovně asi všechny její knihy. Jednou přišla na to, že Pět malých prasátek má dvakrát, a tak mi jednu knihu darovala. Ležela mi v knihovně opravdu dlouho. Nedávno jsem viděla o A. Christie krásný dokument a když jsem procházela čtenářskou výzvu a viděla bod „Kniha poprvé vydaná před rokem 1950“, tak jsem si na Prasátka vzpomněla a konečně je vytáhla z knihovny. Doposud jsem od Christie nic nečetla. Trochu jsem se bála, splní-li knížka má velká očekávání (napsala ji autorka tak zvučného jména…). Bála jsem se také bude-li rozuzlení opravdu tak překvapivé, aby překvapilo i mě s tak velkým očekáváním. A bylo! Nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Kniha je psaná velmi čtivě, a i přes to, že jsem měla obavy nebudu-li se v ději, postavách a jejich vidění příhody ztrácet a mít zmatek, tak bylo vše tak srozumitelně a poutavě vylíčeno, že jsem si s klidem užívala příběh. Zkrátka mých obav před čtením byla spousta, ale záhy se všechna rozplynula a já se na vlastní kůži přesvědčila, že si Agatha svůj královský titul právem zaslouží :-)

kvnhvta
28.04.2018

Agáto, jsi boží

TimeLord
27.04.2018

Moja prvá detektívka, a aj moja najobľúbenejšia. Dej je napínavý, postavy sú dobre vykreslené, a ten koniec... Proste super.

Jája92
14.04.2018

Má první kniha od autorky a byla jsem jí mile překvapena. Zajímavý příběh, trochu jsem se obávala, že vyprávění pěti různých lidí bude zmatené , ale nestalo se tak. Vraha jsem neodhalila.

PPardinio
08.04.2018

Velmi zajímavý příběh od A.Christie. Hercule Poirot zde rozplétá starou vraždu trochu jiným způsobem, což se mi líbilo. Jedná se vlastně o vzpomínky vyšetřovatelů a 5 svědků. Poirot do děje moc nevstupuje. Vraha jsem neodhalil, ale důvod, proč se Caroline chovala u soudu smířlivým způsobem, my byl jasný velice brzo. Jeden z dopisů mé názory jen utvrdil. Na knize mi tak vadila jen jedna věc, kterou byla neuvěřitelná paměť všech 5 svědků. Já sám si totiž nevzpomínám, co jsme dělal před týdnem. Ale k sepsání knihy to vlastně bylo důležité, a proto dávám 5*

xxtom
04.04.2018

Ze začátku mi přišla kniha dost zdlouhavá. Vražda v Orient-expresu se mi líbila víc.

edith79
28.03.2018

Opět skvělé. Hercule Poirot se svou brilantní myslí rozplétá šestnáct let starý případ vraždy a já jen zírám nad jeho detektivními schopnostmi, ale hlavně nad fantazií královny detektivek Agáthy. Těším se na další čtení a jsem ráda, že výběr mám ještě veliký.

Pitbullka
24.03.2018

Dobrý příběh ale spíše jeden z těch průměrnějších.

MarianP
19.03.2018

Právom patria A.Christie všetky tie pomenovania ako kráľovná detektívky a podobne. Áno, ide o dielo, ktoré je vystavané výborne. Úvod, jadro, záver, smrť (vražda), podozriví, dedukcia a záver. Nechýba vysvetlenie a nejaké to prekvapenie, zvrat. Mne sa kniha páčila, ale neoznačil by som ju pomyselným plným počtom, pretože ja chcem pri knihe totálne vypnúť a realxovať a to sa pri Poirotovi nedá:). Musíte sa sústrediť a snažiť sa vypátrať vraha spolu so spisovateľkou. Ak to neurobíte, stratíte sa v deji i v neobvykle veľkom množstve mien a postáv. To je pre mňa kameň úrazu. Autorke však náleží všetok obdiv, pretože Päť malých prasiatok je jednoducho výbornou klasickou detektívkou.

evelýny
18.03.2018

Mám ráda postavu Hercula Poirota a před logičností jeho šedých buněk mozkových se skláním. Pravidelně se s nimi utkávám prostřednictvím televizní obrazovky. A pravidelně tento boj prohrávám, i když miluji analýzy a logické úvahy :-)))
Ne jinak tomu bylo i u této detektivky, kterou jsem poslouchala jako audioknihu. Přestože bylo pro mě konečné rozuzlení opět překvapením, vyšetřování šestnáct let staré vraždy se všemi detailními popisy mi prišlo nekonečné, zdlouhavé, i když velmi propracované.
Spojení dětské říkanky s vyšetřováním vraždy mi připadá opravdu skoro geniální.
První s pěti prasátek se na trh směle vydalo
A to druhé prasátko zase doma zůstalo ...
Pět prasátek - pět svědků vraždy
Které z těch pěti prasátek ví víc, než přiznalo?

18.03.2018

Tuto knihu znám dost dobře už hodně dlouho. Jako úplně první jsem viděla film, který se mi moc líbil. Až o několit let později jsem se dostala ke knize - a ta je opět výborná. Letos jsem si ji zopakovala v rámci Čtenářské výzvy a byla jsem zase nadšená. Agatha Christie totiž není královnou detektivek jen tak pro nic za nic :-).

sgjoli
04.03.2018

Tohle je jedna z těch povedenějších detektivek z pera Agathy Christie. Trochu mi to připomínalo Deset malých černoušků, a to tím, že máte skupinu lidí a není pochyb, že jeden z nich je pachatel. Pomocí vylučovací metody se pak zjišťuje, kdo je vrah. Je to skvěle napsané a vy do poslední chvíle nevíte, na čem jste. Skvělé! Moc doporučuji.

antonin0999
10.12.2017

Excelentní detektivní příběh, ve kterém Agatha Christie přesvědčuje své čtenáře o svém citlivém vnímání výtvarného umění. Zápletku čtenáři nanáší přesvědčivě jako Amyas barvy štětcem na své osudové plátno života a smrti.

MirijamFrankl
07.10.2017

Tato detektivka mne zaujala malým množstvím podezřelých a domnívala jsem se, že odhadnout vraha v tak uzoučkém okruhu lidí bude snadné. Chyba lávky! Nechala jsem se strhnout každou narážkou, fakt mě upoutaly psychologické profily i zaujatost jednotlivých svědectví.
Konečný výsledek BYL ohromným překvapením. Herculovi jsem věřila a fandila od začátku a náš belgický gentleman ani tentokráte nezklamal. Jistě doporučuji.

Lessana
04.09.2017

Skvelá detektívka! Od gradovaného napätia cez podozrievanie všetkých postáv postupom rozprávania až po nesmierne zaujímavú kompozíciu knihy - úvod, v ktorom príde za H. Poirotom klientka; prvý diel, v ktorom sú nanovo "vypočúvaní" svedkovia vraždy spred 16 rokov; druhý diel pozostávajúci z listov popisujúcich dávne udalosti jednotlivých svedkov; tretí diel - opäť s klientkou; nasleduje kapitola 5 otázok H. Poirota všetkým podozrivým a napokon Rekonštrukcia (klasická scéna, kde Poirot pred všetkými rozpráva svoje vývody), Pravda a Epilóg. Bravúrne spracovanie nápaditého príbehu, od ktorého sa nedá odtrhnúť! Vôbec sa nečudujem, že je táto kniha vždy v knižnici vypožičaná a že je v takpovediac šalátovom vydaní :). Dávno som si tak "nepochutila" na detektívke. Päť malých prasiatok bolo zatiaľ tým najlepším, čo som od A. Christie čítala. A navnadilo ma na ďalšie kúsky od nej :).

locin
30.08.2017

Výborný příběh. Agatha Christie opět nezklamala

SaraL
23.08.2017

Jakékoliv dílo Agathy Christie stojí za přečtení! V knihách nechybí napětí a jsou hrozně návykové :-)

GabrielleE
19.08.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek od Agathy Christie, podle mně má hodně propracovanou zápletku. Opět byl vrahem někdo jiný, než jsem myslela. :)