Ocelové jeskyně

Ocelové jeskyně

Elijáš Baley je detektivem na Zemi. Když dostane příkaz vyšetrovat vraždu Vesmířana, spolupracovat přitom s jiným Vesmířanem a ješte k tomu s robotem, jehož pouhá přítomnost ve měste vyvolává davovou hysterii, má pocit, jakoby se celý svět zbláznil. Děj Ocelových jeskyní se odehrává v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Ze... celý text

Děj Ocelových jeskyní se odehrává v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Země je spoutána naprosto uzavřenými a xenofobními gigantickými městy. Žádný Pozemštan by Venku nestrávil dobrovolně ani minutu. Pozemštané nenávidí roboty a jejich nenávist stále sílí.

Dlouhověcí a všech nemocí zbavení Vesmířané, obyvatelé padesátky Vnějších svetu, které byly osídleny v dávné minulosti, jsou naopak na roboty zcela odkázáni a z pozice vítězů nutí pozemštany podřizovat se jejich podmínkám.

Z hlediska celkové linie Asimovova sveta Nadace je tento příbeh prvním krokem v procesu, na jehož konci povstane Galaktické Impérium. Zde se začínají objevovat první známky počínajícího úpadku Vesmířanů. Elijáš Baley je proti své vůli ovlivněn Fastolfovými slovy, že další expanze lidstva je nezbytná. Začíná přehodnocovat své názory na nevyhnutelnost života na Zemi v jejích ocelových jeskyních. Jde samozřejmě pouze o nepatrné úpravy náhledu na svět. Ovšem i malé kamínky dokážou strhnout lavinu. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/621/ocelove-jeskyne-621.jpg 4.3265

Romány o robotech (1.)

The Caves of Steel (1954)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Ivo Železný

Jacck

Klasika žánru scifi. Užil jsem si celou tetralogii (Ocelové jeskyně, Nahé slunce, Roboti úsvitu, Roboti a impérium) a za celou sérii dávám jasných pět hvězd. Země je přelidněná a lidé žijí v obrovských ocelových městech (proto ocelové jeskyně). Naproti tomu vesmířané, tj. bývalí kolonisté ze země, co žijí na jiných planetách, mají dost prostoru, dokázali se zbavit nemocí, prodloužit lidský život. Elijáš Baley je detektivem na zemi. Poté co je zavražděn jeden vesmířan na zemi, je pověřen vyšetřováním. Partnerem v tomto vyšetřování se mu stává robot Daneel Olivaw. Vypátráním pachatele končí první díl. V knize je skvělě zpracovaný vztah mezi Elijášem a Daneelem, kdy od počátečního odmítání robotů se z nich stanou přátelé. Další díly se pak odehrávají na planetách kolonistů, kde Asimov popisuje jiné formy uspořádání společnosti. Celé dílo je nadčasové a nejde na něm vůbec vidět, že bylo psáno před mnoha desetiletími.

Janadvorackova

Řeknu vám, moc na větvi z toho nejsem. Ve své době to byla bezesporu pecka, už kvůli tématům, která kniha bez obalu nastínila. V mé době holt držkuji nad tím, proč je nutné do všeho tahat boha, a že nenávist je tak všudypřítomná, že mi už ani divná nepřijde. Díky tomuto vlastnímu postoji zjišťuji, že naše budoucí Galaktické impérium nejenže nezanikne, ale nikdy nevznikne. Zvláštní, jak se během relativně krátké doby - ani ne století - může změnit svět a pohled na něj. Jme už prostě jiným druhem Vesmířanů.

Série Nadace, jíž tahle kniha předchází, se mi naopak líbila velmi. Až jsem se podivovala nad tím, jak mi to sedlo.

Zergun

Ani né tak detektivní případ jako reálné úvahy o vrtkavém společenství mezi lidstvem a roboty zasazené do hluboké budoucnosti, která nepřináší zrovna růžové vyhlídky. Vzájemná nedůvěra mezi prostými Pozemšťany a Vesmířany silně prosazujícími robotiku zde pramení spíše ze strachu o vlastní existenci než z čiré nenávisti. Nepřipomíná Vám to něco?

jirincz
12.07.2016

Dočetl jsem to... Ale nemám důvod se k tomu někdy vracet, nezaujalo, dlouhé, táhne se to. Nefunguje to ani jako sci-fi ani jako detektivka.

Honzeecheck
13.06.2016

Celkem průměrná SF detektivka, na který už se čas přeci jenom razantně podepsal. Hlavní hrdina postupně obviňuje všecky kolem sebe, dokud se konečně netrefí. Čtenář je nucenej přijmout dogmata, který nejsou příliš dobře vysvětlený - vůbec jsem třeba nepochopil proč dělaj takový halo z toho, že by někdo měl projít pár kilometrů volnou pustinou. Beru to jako opatrnej úvod do kultovní série, určitě ještě nějakej díl dám, ale takhle samo o sobě je to o ničem.

Palorizek85
14.03.2016

Řekl bych povinné pro všechny fanoušky sci-fi. Kdo si nepřečte sérii od Asimova, tak jakoby sci-fi ani neznal. Není to tak rychlé jako novodobá sci-fi, ale na druhou stranu je to "klasika".

MaxQ
11.03.2016

Já nevím. Ve své době to mohla být super sci-fi detektivka. Bohužel, vzhledem k tomu, že se věnuje spíše než vyšetřování popisu budoucího světa, o kterém je už teď jasné, že tak vypadat nebude, začíná být kniha (nerad to říkám) zastaralá.

Hadati
09.02.2016

První příběh Asimova, kde se objeví robot Daneel R. Oliwav, který má pomoci hlavní postavě, detektivu Elijáši Baleyovi, vyřešit případ vraždy vesmířana, tedy jednoho ze skupiny lidí, jehož předci již před delší dobou opustili svou rodnou Zemi a rozhodli se žít na jiných planetách. Detektiv Baley však musí nejprve překročit vlastní stín, překonat svůj zažitý odpor a nedůvěru k robotům a k vesmířanům, a hlavně překonat své předsudky vůči nim, aby dokázal případ vyřešit. A jaký je nejlepší způsob, než ten, když robot je ten jediný, na koho se při řešení případu může spolehnout?
Asimov se vydáním této knihy otřel i o některá ožehavá témata společnosti. Jeho roboti totiž vyvolávají u lidí řadu negativních emocí. Zejména se zde opakuje minulost tím, že lidští dělníci poškozují roboty v obavě o svoji práci, stejně jako to bylo v době industrializace při ničení manufakturních strojů. Asimov však také využil lidskou stránku robotů, tedy jejich podobu s lidmi, aby poukázal na soudobé problémy společnosti, ve které žil – americkou rasovou segregaci (kniha byla vydána v roce 1954). Zejména scéna, kdy obyčejná „slušná“ žena požaduje své právo na to, aby mohla být v obchodě obsloužena „lidmi“, namísto „těch druhých“. Tím vyprovokuje u jiných podobně smýšlejících lidí násilnou reakci vůči „těm druhým“, a následně jí důsledky jejího jednání samotnou vyděsí.

borknagar
30.01.2016

Klasické sci-fi s detektivní zápletkou. Mám rád tyto klasiky, protože nejsou zbytečně překombinované, technicky nepřehledné, zdlouhavé a nepochopitelné. Příběh má spád, skvělé myšlenky a vše tak nějak srozumitelně plyne a najednou je konec a člověk se jen usměje nad spokojeností ze čtení. Postava detektiva Baleye mi celkem sedla, není to kdovíjaký sympaťák a možná právě proto mi byl víc sympatický. A jestli bude budoucnost taková, jakou zde Asimov vylíčil (přelidněná planeta, města bez oblohy a přírody, umělý vzduch a strava, lidé bez práce díky robotům, vše na příděl dle úrovně zaměstnání) máme se na co těšit. A hlavně k tomu máme pomalu a s jistotou nakročeno........

Razič
28.01.2016

Můj první Asimov.
Výborná sci-fi detektivka, smysluplná, inteligentní, uvěřitelná. Zajímavá vize budoucnosti, ve které je všechno jinak, jenom ti lidé se těžko mění...
Příběh má spád, je promyšlený a nakonec do sebe všechno zapadne.
Baley opravdu není nejsympatičtější hlavní postava všech dob, čtenář by ho občas nejraději praštil. Ale je kompenzován výborným Daneelem.
Určitě se pustím i do dalších dílů.

Pralev
02.01.2016

Skvěle napsané inteligentní sci-fi přesně v tom stylu, jaký mám rád - autor se příliš nezaměřuje na technologie budoucnosti, ale spíše na psychologii postav, sociologii a zajímavé myšlenky. Několikrát jsem při čtení zvedl hlavu a začal v duchu sám rozvíjet ideje, které jsem si právě přečetl. Co mě při čtení trochu brzdilo, byl mluvený jazyk postav (spousta spisovatelů má problém s přímými řečmi - jednoduše postavy nemluví tak, jak lidi ve skutečnosti mluví; Asimov tenhle problém obešel podobně jako Herbert v Duně tím, že je to sci-fi a v budoucnosti takhle lidi mluvit mohou, přesto to působí při čtení nepřirozeně) a ne úplně sympatická hlavní postava (Elijášova nerudná povaha mě občas skutečně rozčilovala). Poslední výtka je k českému překladu - tolik překlepů jsem už dlouho v žádné knize neviděl.

Dinosaur
16.11.2015

(9/10) Přečteno na jeden zátah. Inteligentní detektivka ve sci-fi kulisách, která se krom vyšetřování zločinu zaměřuje i na problémy fiktivního budoucího světa, který na mě působí neuvěřitelně nesvobodně a depresivně. Pokud by takhle měla budoucnost skutečně vypadat, tak tedy díky Bohu za přítomnost, protože na této Asimovově představě vývoje lidstva se mi líbí snad jen přítomnost robotů, které v knize naopak většina lidí nenávidí, nebo je alespoň minimálně nemá ráda. A právě mezi ně patří i náš hlavní hrdina, který dostane za úkol vyšetřit záhadnou vraždu, přičemž mu je přidělen zajímavý parťák, kterého jsem si velmi oblíbil... (12. 11. 2013)

Prometheus
14.04.2015

Naprostá pecka! Děj se vůbec nezastavil a těším se dál na Daneela...

ZuzikBubu
26.01.2015

Výborná detektivka, chytlavě napsané, děj stále graduje až do naprostého vrcholu, kde hlavní hrdina dosáhne velikého poznání...
Zajímavé je, že ač je toto dílo velmi staré, je zároveň i na dnešní dobu průkopnické! Vize budoucnosti mě zaujala, Asimov je skutečně pan autor!
Tuto knihu opravdu doporučuji všem, kdo mají rádi sci-fi literaturu, toto je prostě klasika!

Isew
01.08.2014

Detektivka, kde se na vyšetřování podílí robot, který je na první pohled (možná i na druhý) od nerozeznání od lidí. Je obdařen inteligencí, ale chybí mu lidské pocity. Těch má naopak lidský detektiv víc než dost. Nesourodá dvojice, která se musí naučit spolu vycházet a spolupracovat. Zajímavý námět. I zápletka je docela obstojná. Jen mám dojem, že těch zapeklitých detektivek, kdy je vrah odhalen na posledních stránkách, bylo v mé četbě v poslední době už nějak moc. Asi sáhnu po nějakém Colombovi, kde vím, kdo je vrah od počátku do konce. Jen tak pro změnu.

LucyMi
01.07.2014

Toto je překrásná detektivka, která je pokládána na pravdivých údajech s originálním příběhem. :-)) Doporučuji :3

opic 12
12.05.2014

Nápaditá Asimovka,plná zvratu nad kterou vlaje dvojka E+D . Takřka chnapne a nepustí,čtivostí,myšlénkama,slovní přestřelky,opět famozně vygradovanej závěr,to je záruka pestrého vějíře vzdálené budoucnosti,na to máte slovo robota. Nejskvělejší na tom je,že poslední stránkou příběh věru nekončí a lze se tak těšit na pokračování.
Postupné odhalování a usvědčení,ne ted nebudu rozhodně nic prozrazovat. Jen mi v hlavě utkvělo zařízení,jakási promítačka,z poslední kapitoly,kterou má k dispozici Eliáš,která mi připomněla film Zvětšenina,načež i scénu s detektivem Deckardem a jeho nalézáním zásadních stop,indícií z fotografie ze Scottova Blade Runerra. Střípky pravdy,pomíjivost reality,ze zdánlivě nevinného - obyčejného záznamu skutečnosti a to už v roce 1954. Ti co četli,jistě vědí.

Krásně jednoduše nadčasový.

Evus
11.05.2014

Detektivní sci-fi, ve kterém se teprve seznamujeme s Eliášem a Daneelem a oni se seznamují spolu, což bylo opravdu zajímavé sledovat...

marlowe
05.05.2014

Velice zajímavá (a povedená) symbióza dvou žánrů - detektivky a sci-fi.
Knížku by si měli přečíst všichni nespokojení brmlalové, kteří hudrají na kdeco. Čekají-li totiž na naše potomky takové vychytávky, jakou jsou potraviny z kvasinek a společné veřejné koupelny, bude se jim dnešní nedokonalý svět jevit jako nedostižný ráj...

Bear Reader
28.12.2013

Výborně napsaná detektivka. Slovní přestřelky Elijáše a R. Daneela nemají chybu, jen ta vize života, který vedou Pozemšťané, tak ta mě děsí.

Axiom
08.08.2013

Výborně postavená detektivní zápletka v hlavní roli s racionálně uvažujícím anachronickým tajným policistou Eliášem, jehož výbuchy a obzvláště četné obviňování svého robotího kolegy mne posílaly smíchem do kolen.

Scéna v obchodě a následné Daneelovo vysvětlování kroků, které podnikl na základě aplikování lidské psychologie v praxi, patří mezi jeden z mých nejoblíbenějších výstupů vůbec.

"Lidstvo se dál podřizuje mlčenlivým příkazům hodinové ručičky."

p.mihoc
06.06.2013

Všichni skandinávští a ostatní (až na výjimky) krimipisálkové nesahají detektivní kvalitou Asimovově mistrovství ani po seschlou a náležitě zatvrdlou kožní skořápku ulpívající na jeho patě. A to je to spisovatel, který o tento žánr zavadil, samozřejmě s maximální sci-fi příchutí, pouze okrajově.

mora.nocna
01.04.2013

Čtivé, napinave, zaujimave.. proste asimov. R. Daneela si nemozno neoblubit. A jeho posledna veta bola veru super:)

Phoenix16.cz
02.01.2013

Přiznám se, že první díl tetralogie mě ze začátku moc nenadchl. Přečetla jsem ho s tím, že to byl zajímavý detektivní příběh, ale ostatní věci, které Asimov v knize řešil, jako rozdíly mezi Vesmířany a lidmi, mi začaly dávat větší smysl, až když jsem přečetla další díly. Kniha sama o sobě je docela dobrá, ale teprve v celku vynikne.

helmiczka
20.12.2012

Úžasná kniha. Jednu hviezdu strhnem za úvod, kde som sa musel zorientovať, a tak trochu aj preto, lebo dúfam, že ďalšie diely budú ešte lepšie :)
Zápletka, zauzlenie, rozuzlenie boli úplne strhujúce. A posledná Daneelova veta stála za to ....;-)

3DD!3
04.01.2012

Dnes už klasický kousek. Pro mě první ne-povídka od Asimova a skvělá ukázka práce s žánry. Klasický detektivní příběh, i když dost triviální by se nakonec dalo říct, využívá prvky sci-fi ve prospěch děje a ne naopak jak je u některých autorů zvykem. Navíc je tu představen Daneel Olivaw, největší kápo série, drsný bouchač a zdroj údivu pro ubohého detektiva Baleyho. ;-)

yerry
23.08.2011

Dnes už klasická sci-fi s detektívnou zápletkou a s typickým Asimovovským rozuzlením. Riešenie prípadu ako to už u Asimova býva sa nachádza na posledných stranách knihy po tom, čo páchateľom može byť úplne každý a pomocou vylučovacej metódy to je zvyčajne ten najnepravdepodobnejší :-)

Dávam plný počet hviezdičiek s prihliadnutím na to, že toto dielo je už klasikou...

Esmit
09.02.2011

Moje první knížka od Asimova a můžu řict, že v ní bylo přesně to, co jsem čekala. Napětí, roboti, rozhodování, neustálé rozjímání nad něčím. Skvěle se mi četla a myslím, že je zbytečné říkat, že bych ji doporučila :))