Hostina pro vrány

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po staletích krutých zápasů a osudových zrad se sedm mocností vládnoucích jedné říši navzájem zdecimovalo natolik, že jim nezbývá než nyní žít v tísnivém příměří. Nebo to tak alespoň vypadá… Pár jedinců si stále ještě dělá nárok na kdysi zoufale žádaný „Železný trůn“, ale jsou příliš slabí nebo vzdálení, než aby se jim to mohlo podařit. Válka, která zuřila tak dlouho, strávila sama sebe… Avšak jako v dohře jakéhokoli vrcholného zápasu netrvá dlouho, a začnou shromažďovat zrádci, psanci, odpadlíci a mrchožrouti, hašteřící se nad kostmi mrtvých a nad kořistí přeživších. S tím, jak se lidské vrány slétají ke své hostině z popele, se v Sedmi královstvích rodí nové intriky a vznikají nebezpečné aliance, zatímco ze zlověstného soumraku minulých zápasů a chaosu se vynořují překvapivé postavy. Je to čas, kdy se moudří a ctižádostiví, ale i zrádní a silní snaží pomocí svých schopností, moci a magie přežít kruté a strašlivé časy, jež nastaly. Je to čas, kdy se lidé prostí i urození, bojovníci i čarodějové, úkladní vrazi i mudrcové dávají dohromady a snaží se bojovat o své místo na zemi a své životy. Protože na hostině pro vrány je mnoho hostí – ale jen pár jich nakonec přežije....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122031/big_hostina-pro-vrany-vX3-122031.jpeg 4.42661
Série:

Píseň ledu a ohně / Pieseň ľadu a ohňa 4.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy

Vydáno: , Talpress
Originální název:

A Feast for Crows, 2005


více info...
Nahrávám...

Komentáře (223)

Kniha Hostina pro vrány

JohnMiller
26. května

S touto časťou som mal trošku problém. Moja čiastočná nespokojnosť tkvie v tom, že kým sa v predchádzajúcej časti skrížili rôzne frakcie príbehu ktoré vyústili k ozbrojeným konfliktom hrdinských činov, a považujem to za vrchol ságy, (vrchol kým tu nemáme iné pokračovania) tak tuto akoby sa roztrhlo vrece s nie práve najzaujímavejšími dejovými linkami, ktoré mňa čitateľsky vôbec nelákali. Ako už samotný názov prezrádza Hostina pre vrany je príbeh kde sa zbieha to, čo z minulých dielov prežilo a aj dejové linky sa už rozkúskovali na toľko, že som s tým začal mať problém. Príliš veľa postáv s príliš detailným prerozprávaním každodenného života ( čo samo o sebe nie je zlé, klasické diela svetovej literatúry by o tom mohli rozprávať) ale bolo toho priveľa a dej sa až tak veľmi nehýbal.

Roni34
01. května

(+ SPOILER) Knihu jsem četla tak dlouho, až se stydím. Ale neodložila jsem. I když jsem nad tím několikrát přemýšlela. Jak už tu mnozí psali, je to převážně dlouhé natahování ničeho. Autor přidá postavu, poté se 500 stran o ní nic nedozvíte a když se k ní znovu prochroupete, tak ji useknou hlavu, kdyby tu ser Arys nebyl, tak se asi mnoho nestane, jako spousta dalších.

Brienne - neustále cestuje od nikud nikam, ztrácím se, kde přišla k informaci, že hledat Sansu zrovna tam, kam se podivně vydá. Přijde mi až fanatická. A Rafan? Martin zřejmě potřeboval přidat nový stupeň nechutnosti.

Železní - pro mě nejnudnější kapitoly. Hlasování bych zkrátila tak na čtvrtinu textu.

Samwell - po sedmistech stránkách přišel o panictví, jediná asi podstatná informace, nedodržel přísahu. Jinak také nuda.

Bleskový lord a banda kolem - baví mě o něco víc než Železní, ale také nuda. Ztrácím souvislosti. Napínavý je pouze návrat Cat.

Cersei - konečně osoba, která hýbe dějem, ale zase do toho tahá další a další postavy, vrabčáky některá nová jména už ignoruji.

Dorne - no dobrý, ale taky žádnej odvar, zase jen nové postavy, nudné.

Jaime - možná nejlepší postava. Obléhání Řekotočí bylo fajn.

Sestry ze Zimohradu celou knihu zachraňovaly.

Předchozí díly jsem četla jedním dechem a tady bylo jednoduše něco špatně. Čtení mě začalo znovu bavit až v poslední čtvrtině a to je u tak tlustého svazku opravdu hodně pozdě. Do poslední knihy jdu s nechutí a zklamaná, tak snad se autor vrátí k zábavnějším postavám.


Hor89
21. dubna

Čtvrtý díl Písně ledu a ohně je první díl u kterého musím snížit hodnocení. Román se i přes větší rozsah dobře čte, postavy i svět jsou propracované, ale přišlo mi že je v knize spoustu vaty - prokrácení by knize prospělo. Další mínus je, že většina mých nejoblíbenějších postav v knize vůbec není, nebo mají jen malou roli (Jon, Davos, Tyrion a Daenerys). Nový překlad od Arga (Michala Marková) je opět výborný.

czpilar
02. dubna

Čtvrtý díl série Píseň ohně a ledu je opět skvělým pokračováním, i když se tentokráte kniha věnuje spíše vedlejším postavám. Na pouhých cca 800 stranách se také potkáme s postavami, které se do seriálu nedostaly, a přečteme si i někdy detailnější příběh známých postav.

Přečetl jsem v novém a skvělém překladu Michaly Markové z nakladatelství Argo.

veronica 01
29. března

Je to stále skvělé! Nemůžu si pomoct, ale prostě miluju Cersei! Její kapitoly jsou pro mě to nejlepší co v této knize je. Je to potvora, ale stejně ji tak nějak fandím :) Pak mě také hodně bavil Jaime. Jeho postava je jedna z nejlépe propracovaných v celé sérii a ta proměna, kterou si prošel je prostě zajímavá.

Super byla také část z Dorne. Sice se tu zatím nic extra důležitého nestalo (i když na konci jsou jisté náznaky, že by to mohlo mít nějaký vliv na další knihu), ale bylo zajímavé poznat pár nových postav a být i jinde než jen v Králově přístavišti.

Naopak jako za trest bylo cokoliv, co se týkalo Železných ostrovů. Nemám ráda Greyjoye a všechno okolo nich mi přišlo strašně nudné a vážně se mi to nechtělo číst. A navíc ty jejich neustálé kecy okolo Utopeného boha... přitom je to jen banda pirátů, násilníků a magorů co pijou slanou vodu. Čím míň toho o nich bude v dalších dílech, tím líp.

Celkově hodnotím na slušné 4* a pokud znáte jen seriálovou verzi příběhu, asi budete hodně překvapení. Tohle je totiž už úplně jiný příběh!

hroneczek
27. března

Tentokrát mi čtení dalo trochu zabrat. Některé kapitoly byly stále napínavé a čtivé. Ale kapitoly věnující se osudu mých méně oblíbených postav byly občas za trest. Přesto dávám pět hvězdiček - propracovaný děj, čtivé popisy míst, zvyků i osob, neotřelé zápletky, nečekané zvraty.
A i přesto, že jsem po přečtení otírala pot z čela, těším se na další díl.

rick6410
10. března

Dej sa trochu spomaľuje, aby si postavy mohli oddýchnuť a pripraviť sa k novému boju, povedal by som že najslabšia časť série, ale stále skvelá. Dej sa rozširuje o množstvo nových miest, postáv a príbehových liniek, a to je opäť kladným bodom.

DennisMoore
25. února

V poněkud zlomyslném epilogu George R. R. Martin říká, že sice mohl napsat knihu, ve které by byly i ty postavy, jež spoustě lidí chybí, jenomže ta kniha by skončila stylem "Pokračování příště", a tak se rozhodl raději než půl příběhu všech postav vyprávět celý příběh jedné poloviny. A já si myslím, že to byl dobrý nápad a že postavy, které z Hostiny pro vrány vynechal, vynechal oprávněně. Zejména Tyrion a Daenerys si ten oddych zasloužili, aby dostali čas na spřádání plánů, dorůstání draků a na to, aby byli čtenářstvu vzácní a i my se mohli ptát, kde je jim asi konec. To mě děsně bavilo. Co se týče postav, o nichž Hostina pro vrány byla, mojí absolutní jedničkou je Brienne z Tarthu, ale na chuť jsem přišel také Victarionu Greyjoyovi. Stále platí, že Martin má čtenáře stoprocentně v hrsti a ví, jak je potrápit. A že jeho dialogy jsou stejně skvělé jako popisy soubojů a bitev. Často jsou i stejně smrtící.

1 ...