Solaris

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají. Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11526/solaris-11526.jpg 4.1679
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Solaris

Tatopulos

Jedna z nejlepších filosofických sci-fi a nádherný film Andreje Tarkovského. Jsem rád, že mám tento klenot ve své knihovně

Espresso

Neskutečně hluboká knížka. Víc k tomu nemohu dodat, román si musí každý přečíst a zamyslet se.

jaroiva

Zdá se mi, že víc než sci-fi rovina na mě zapůsobila filozofická rovina příběhu.
Jinak ale je poznat "rok výroby". Je to taková ta stará popisná, vysvětlující sci-fi. Některé popisy jednotlivých aspektů Solaris už mě vážně nebavily. Takový pomalu odvíjený příběh, dneska už je všechno jaksi rychlejší, nejsem na to už zvyklá. A protože to není moc dlouhá kniha, nestihne se tímto pomalým tempem moc udát.
Tím nechci říct, že by to bylo špatné, ale prostě už je i ten styl sci-fi dnes jinde. Ze starších sci-fi autorů mám jiné oblíbence, ale ještě se chystám na Futurologický kongres.

lushi

Příběh Solaris mi přišel hodně děsivý a bála jsem se číst před spaním, hlavně ze začátku. Když si pročítám komentáře, myslím, že na tuto knihu jsem byla nepřipravená. Solaris je podle mě kniha vhodnější pro pokročilejší sci-fi čtenáře. Kniha obsahuje opravdu hodně popisů a "vědeckých" rozborů, které mě jako nezkušeného sci-fi čtenáře zas tak moc neohromily, ale dávaly mi v knize smysl a aspoň trochu jsem je dokázala ocenit.

Sajdeman

Výborné sci-fi hard-core.
Zápletka je slabší, ale technická stránka popisu planety ... a všeho s ní spojeného ... je vybroušená do takové dokonalosti, že nemám sebemenší problém věřit, že Solaris může klidně existovat.
V neposlední řadě, když o tom tak přemýšlím, mě kniha svým způsobem i děsila.

wosch

Je těžký potkat se s vlastní minulostí a obstát...

JohnCZ

Se Solaris je trochu ten problém, že se v té knize vlastně nic moc nestane. Samotná zápletka je vlastně strašně banální a troufám si říci, že by v dnešní době moc neobstála. Na druhou stranu má ale Solaris věci, které moderní sci-fi díla zas až tak promakané nemají. Solaris je totiž VĚDECKO-FANTASTICKÉ dílo v pravém slova smyslu. Velkou část knihy totiž tvoří jakýsi vědecký rozbor stejnojmenné planety a onoho "živého oceánu." V tomhle směru jsem dost čuměl, jak si s tím Stanisław Lem vyhrál, kolik nápadů a myšlenek do toho vložil a hlavně, jak pokládá různé složité, někdy až filozofické otázky. Co vlastně člověk v tom vesmíru hledá? Mimozemský život v jakékoli podobě nebo odraz sama sebe? A když tento mimozemský život nalezne, dokáže ho pochopit? Bude možné vůbec najít společnou řeč? A v tom tkví hlavní síla Solaris. Všechno ostatní je tak trochu upozaděné a díky tomu to asi ne každému zcela sedne.

Kapis

Místy atmosféra připomínala Lovecrafta, místy to šlo až do psychóz alá Dick, ale zase to nebyla taková šílenost jako Deník nalezený ve vaně. Poctivá staromilská psychologická VĚDECKO-fantastická literatura. Poprvé se také někomu povedlo přenést na papír to moje vnitřní dilema, kdy mě napadají věci, které by jako nebyly ze mně - něco jakoby si to pomyslelo za mě - a i když vím, že bych "to" nikdy neudělal, představa že se "to" může zhmotnit je děsivá. Ano, občas nás napadají myšlenky, které od sebe odháníme, ale nemůžeme jim zabránit se vyskytnout - náš život, svědomí a charakter je pak sítem, který dovolí nebo nedovolí daný čin uskutečnit.

Nevím, jestli je to zrovna vrcholné dílo od Lema, ale je rozhodně hodně vysoko u toho vrcholu. Na filmy se nemám úplně odvahu dívat - z Tarkovského mám strach, že se budu dívat na půlhodinové záběry na kapající déšť do kaluže a u americké verze se zase obávám, že to bude přeslazená romantika pro bachraté Američanky, které u toho sežerou kybl zmrzliny a to podstatné tam klasicky nebude.