Solaris

Solaris je vrcholné dílo Stanisława Lema, jednoho z mála neanglicky píšících spisovatelů, kteří pronikli do absolutní špičky autorů science fiction. Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání ko... celý text

Příběh se odehrává na vzdálené planetě Solaris, osídlené živým oceánem, který projevuje inteligenci, ovšem tak odlišnou od všeho, co znají lidé, že jejich pokusy o navázání kontaktu se nejen nedaří, ale vedou k naprosto nečekaným efektům. Oceán totiž dokáže zhmotnit nejskrytější lidské myšlenky, vytvořit kopie dávno zemřelých lidí, což ovšem vede k duševnímu rozvratu pracovníků, kteří se výzkumem oceánu zabývají.

Lemovo přesvědčení o nemožnosti kontaktu mezi zcela odlišnými inteligencemi, v tomto románu spojeného s hlubokými sondami do lidského nitra, přitahuje nejen čtenáře, ale i literární kritiky a umělce jiných žánrů. Známý je zejména film ruského režiséra Andreje Tarkovského z roku 1971. Film Solaris režiséra Stevena Soderbergha v produkci Jamese Camerona měl premiéru 27. listopadu 2002. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11526/solaris-11526.jpg 4.1521
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

Taťka Hraboš

Pozoruhodná, inteligentní, komorní scifi s nádechem psychologie a filosofie. Nedávno jsem četl Stokerova Draculu a kupodivu mají tyto dvě knihy jeden podstatný aspekt společný - jak se má člověk postavit k něčemu, co přesahuje meze jeho chápání, vlastně by podle něj vůbec nemělo existovat, a přece to tu fyzicky je. Dalším ústředním bodem knihy je otázka, zda lze mít plnohodnotný vztah k něčemu, co jako člověk vypadá, myslí a chová se (navíc jako člověk, ke kterému jsme kdysi měli velmi silný citový vztah), ale přesto to člověk není. Těším se, že se někdy kouknu na některý z filmů, kterým byla kniha předlohou.

Mayaku

"Ze skromnosti to neříkáme nahlas, ale občas si myslíme, jak jsme báječní. Jenže my nechceme dobývat vesmír, chceme pouze rozšířit Zemi k jeho hranicím. Jedny planety mají být pouštní jako Sahara, jiné ledové jako pól nebo tropické jako brazilská džungle. Pokládáme se za rytíře svatého Kontaktu. To je další licoměrnost. Nehledáme nikoho jiného než lidi. Nepotřebujeme jiné světy. Potřebujeme zrcadla. Nevíme, co s jinými světy dělat. Stačí nám jeden, i tím se zalykáme. Chceme nalézt svůj vlastní, idealizovaný obraz; tím mají být planety, civilizace dokonalejší než je naše, v jiných zase hodláme najít podobu naší primitivní minulosti. Jenže na druhé straně existuje něco, co nechceme přijmout, čemu se bráníme, ale vždyť jsme přivezli ze Země jen ryzí destilát ctností, hrdinský pomník lidstva! Přiletěli jsme sem takoví, jací skutečně jsme, a když nám druhá strana ukazuje pravdu - tu její část, kterou zamlčujeme -, nedokážeme se s tím smířit!" (s. 94-95)

Solaris mě hodně překvapil, je to spíš takové filosofické přemítání na podkladu sci-fi, než nějaká akční záležitost. Mně se rozhodně zalíbil, ale dovedu si představit, že pro dost lidí to asi bude docela nuda.

Guepp

Všude se dočtete, jak je Solaris dokonalé dílo, ale mě osobně moc nezaujalo. Jsem sci-fi nováček a pravděpodobně se nenajde zajem, abych znalosti prohlubovala a poustela se do dalsich knih. Ovsem některé myšlenky si od Lema urcite ponecham.

Jacck

Solaris mi trochu připomíná Kafku ve scifi kabátku. Vůbec tady nejde o nějaké technologie, jako spíš o naprostou neschopnost domluvit se s inteligencí, která se naprosto liší od té lidské. Většina (špatných) scifi vykresluje mimozemšťany jako antropomorfické tvory, kteří jsou podobní lidem a dá se s nimi nějak dorozumět. Ne tak Solaris. Mimozemšťanem je tu sentientní oceán, který s lidmi komunikuje tak, že začne zhmotňovat představy z jejich nevědomí. Jeden z vrcholů scifi žánru.

Princezna22

Velice těžká, hodně popisna kniha. Ale úžasná!! Čtení bylo dost psycho, někdy jsem musela přecist odstavec znovu,abych pochopila.. Moc popisku a zkoumání.. Ale naprosto úžasné!!! Já jsem spokojená.. Scifi jak má být.. Paráda,doporučuji

hanak_v_exilu

Dílo Stanislawa Lema se dá rozdělit do několika témat. Jedním z nich je rozvíjení myšlenky kontaktu lidské a mimozemské civilizace. Z původního optimismu se autor postupně propracoval přes střízlivý realismus, zklamaný pesimismus, až do rezignovaného odmítání porozumění. Solaris je z předestřených vizí asi ta nejdepresivnější a filosoficky nejhlubší. Není to lehké čtení. Nedává nic zadarmo a často jsem se musel zastavit a přemýšlet. Stojí to za to. Závěrečná pointa je patřičně drtivá. A poučná.

slapyd

Děj se přavaluje jako vlny na moři a vtahuje vás do děje. Chvíli je moře rozbouřené a vy jej fascinovaně sledujete a hltáte každou vlnu, aby se v zápětí uklidnilo a vyvolalo o to prudší vlnobytí myšlenek ve vaší hlavě. Vynikající kniha.

Albertos

Ze začátku to vypadalo jako výborné sci-fi, ale přibližně od poloviny autor zabředl do popisů a jen, kde už se dalo těžko chytat. Najednou zjistím, že jsem o tři stránky dál a absolutně nevím o čem to bylo. A nějak jsem měl pocit, že tomu chybí konec.....

Charlie119

Mělo to části, které se četly ztuha. Opravdu to bylo těžké spolknout. Potom tu jsou ale takové části, které mi vrtaly hlavou ještě dlouho poté, co jsem knihu dočetl. Je tam takové množství úvah a myšlenek na naši vlastní exitenci i život mimo Zemi, že nad tím přemítám i nyní, když píši tento odstavec. Také příběh hlavního hrdiny a jeho "milé" mi, starému cynikovi, přišel dojemný a to je co říci :-)

Tohle je opravdu zajímavá (audio)kniha. Sice vím, že je to kult a klasika v jednom, ale i přesto jsem netušila, co od ní mám očekávat. Byla jsem však docela mile překvapená. Poslech je ale také náročný, v knize je spousta popisných pasáží, na které je nutné se poměrně dost soustředit a které by mohly svou zdlouhavostí i nudit (tak trochu ve stylu Julese Verna). Zvukové efekty jsou zvolené naprosto skvěle a oba interpreti se svého úkolu zhostili na jedničku. Celkově bych řekla, že se jedná o originální, neotřelou sci-fi, která zaujme nejen milovníky tohoto žánru.

witiko

Opravdu špičková sci-fi neposouvá jen meze technologicky nebo fyzikálně možného, ale také překračuje hranice naší představivosti a lidského porozumění. Právě to se Lemovi v tomto románu podařilo, a proto jde o nesmrtelnou klasiku. Základní téma jeho děl – člověk objevuje daleký vesmír, ale přitom nezná sám sebe, svůj vlastní vnitřní vesmír – je tu podané v té nejčistší a nejpalčivější podobě. To už není jen sci-fi, ale hluboká, zneklidňující filosofie s otevřeným koncem.

Rawen616

Výborná záležitost. Planeta, jejíž jediným obyvatelem je "živý" oceán, který umí "plnit přání" jelikož je inteligentní a schopný tvořit různé tvary. A tp nemusí být zrovna příjemná vlastnost, když vám například vyrobí kopii dávno mrtvé manželky apod.

vlkodlaq

Na můj vkus až příliš psycho, jinak dobré čtivo s jasnou pointou.

Diegina

Když jsem tu knihu četla, bylo mi asi 11 nebo 12 let a popravdě jsem to nedávala, i když jsem do toho šla "ozbrojena" snad vším, co jsem dokázala najít od A.C.C . i jinými díly od velikánů sci-fi. No ale... Přečetla jsem to, stránka za stránkou dávala smysl, ale na konci po dočtení jsem byla zmatena, něco mi zjevně uniklo. Ale neodradilo mě to natolik, abych si to odmítla přečíst někdy v budoucnu. Takže jednoho dne se snad k tomu zas dostanu.

a.r.nick

Originálně a zajímavě pojatý námět. Fascinovalo mě, jak má autor do nejmenších detailů promyšlený děj a bohatě popsanou tu teorii okolo, ačkoliv je to všechno smyšlené; po přečtení knihy jsem měl ale dojem, že ta planeta Solaris i se všemi podivnostmi doopravdy existuje a že ji vědci už x let zkoumají :). Chvílemi to bylo možná malinko nudnější, ale jak už psal někdo pode mnou, ani tak se nedalo odtrhnout :).

Garak

Těžká kniha. Ale výborná.

aginecka

Z knihy mám různorodé pocity. Některé pasáže jsou trochu nezáživné, ale když už jsem začala číst, nemohla jsem přestat. Působila na mě až hypnoticky. Velký plus za plastický popis prostředí i psycha na stanici.

dadako

Výborných prvních 70% knihy, zbytek už jsem četl jen setrvačností.

kusma

První polovina knihy mě nadchla a při čtení jsem knihu jen nerada odkládala. Pak se ale něco zvrtlo. Začaly opravdu dlouhé popisy z historie výzkumu planety a i vztahy postav se zvláštně zasekly. Přišlo mi to v mnohém nevěrohodné, částečně nepochopitelné, mnoho nebylo řečeno. Dočítala jsem knihu jen s velkým úsilím. Na pět hvězd ale hodnotím nápad.

amaenium

Musím říct, že jsem spokojena. Knihu jsem začala číst s tím, že jsem o ní věděla pouze, že se jedná o sci-fi. Příběh se mi velmi líbil a vůbec mi nevadilo, že zde nebyli rychlé dějové zvraty, ale že se příběh spíše táhl. Díky tomu na mě působil příjemně. Je pravda ale, že jsem také měla problém s delšími výkladovými pasážemi, kde se vysvětlovala právě solaristika. Například kapitola Monstra byla pro mě opravu náročná.

stejzyy23

Obrovske zklamani, docetl jsem to jenom proto abych zjistil ze se vlastne nic nestalo. Pokud mate radi dlouhe pasaze o nezajimavych vecech, ktere vam v budoucim deji budou k nicemu, bude se vam to libit.

Ivan F

Veľké sklamanie. Tieto dve slová vystihujú moje pocity z knihy, ktorej dej je utopený v balaste opisov symetriád, asymetriád a mimoidov. Toto by som ešte nejako prežil, keby nám autor nepredkladal totálne nezaujímavú fiktívnu teóriu prieskumu Solarisu spolu s menami vedcov. Na rozdiel od suchopárnej ekonomickej teórie, pri ktorej sa dobre zaspáva, tá je na rozdiel od Lemovej reálna a má nejaký význam. Podtrhnuté a spočítané, kniha je natiahnutá nuda a tým pádom stráca na atmosfére, ktorá je naozaj hustá.

ziriant

Pro: originalita nápadu, příjemné zpracování na tak komorní příběh a atmosféra, která přiměje čtenáře knihu zhltnout za pár hodin. Proti: zbytečně vleklý a nezáživný popis teorie k dané problematice a absence pořádného zakončení. Tedy líbilo se, jenže přece jen tomu něco přebývalo a něco chybělo. Za mě lepší průměr.

čtenářka4
26.12.2016

Byla jsem velmi nadšena Soderberghovým filmem, úžasné zpracování, magická rezonující hudba, sposta emocí... Přečetla jsem si knihu a musím říct, že to pro mě bylo dost zklamání. Dlouhé a pro mě nudné popisy vědeckého zkoumání, a těch emocí tam oproti filmu moc nebylo. Ve filmu má přednost láska a emoce, v knize vědecké zprávy. Ano samozřejmě je to sci-fi, ale po filmu jsem prostě čekala něco jiného. Úžasná myšlenka, jejíž knižní zpracování (narozdíl od filmového) mě nezaujalo.

ibrahimgilbert
23.09.2016

K této knize jsem se dostala díky filmu (s Georgem Clooneym), který byl bohužel ještě horší. První kapitola mě navnadila a od knížky jsem měla velká očekávání. Bohužel, kniha je z větší části nudná a zdlouhavá, i když ten příběh sám o sobě je zajímavý.
Nejvíce mě tam iritovala nepřehlednost rozhovorů postav. Chvílemi jsem se divila, co to čtu, jelikož jsem se v tom nemohla vyznat.
Znovu se k této knize zřejmě nevrátím.

keri.H
22.09.2016

Námět mi přišel pěkný a když jsem začala číst, říkala jsem si, že to bude zajímavé. Později mi to začalo připadat vleklé a popisy solaristiky byly zbytečně moc dlouhé a všechno moc najednou. Párkrát jsem zjistila, že po přečtení celé stránky nevím, co vlastně čtu. Konec mě zrovna taky nenadchnul, takže to pro mě byla průměrná kniha.

Paulika
13.09.2016

Zvlastni kniha. Do popredi ani nejde samotna technika, jako spise psychologie. Takova psychologicka novela odehravajici se v daleke budoucnosti na cizi planete. Pokus o navazani komunikace s jinou formou zivota a jejim zpusobu komunikace. Filozoficke rozebirani moznosti komunikace a moznych forem odpovedi. Dusledne popisovani pocitu a okamziku v ich-forma dela knihu obcas zdlouhavejsim ctenim. Samotny popis solaristiky mi prijde jako vycucany z prstu bez nejake logiky se zpetnou navaznosti na samotny pribeh. Takovy autoruv vysneny svet.
Kniha dnes uz obsahuje samozrejme plno anachronismu (hlavni postava sla do knihovny-ano s temi z papiru- a prinesla si logaritmicke tabulky-wow-, aby mohla spocist orbitalni drahu s presnosti 4 desetinnych mist ;-) ), coz ji propujcuje zvlastni sci-fi atmosferu 60.let a jeji tehdejsi stav techniky. Samozrejme, ze pusobi komicky, ale patri to uz ke klasice sci-fi zanru, cimz se stava velice brzo zastaralou a zbude jen pribeh nebo jako v tomto pripade myslenka a filozoficke pojeti komunikace a moznych budoucich vztahu, coz tak rychle nezastarava.

parxel
04.09.2016

Ani s odstupem času nedovedu říci, zda mě tato kniha bavila či nikoliv. Lem, jak je pro něj obvyklé, servíruje zdánlivě banální příběh o setkání dvou forem života. Avšak jejich naprostá odlišnost vede k totálnímu fiasku, což je mimochodem název jiné z Lemových tématicky velmi podobných knih, kde to také nedopadne zrovna nejlépe. Skoro jako kdyby odlišnost a neochota usilovat o vzájemného pochopení a porozumění byly v Lemově pojetí nepřekonatelnou překážkou.

V každém případě se určitě jedná o knihu, kterou stojí za to si přečíst a ne jenom jednou. Filmové zpracován bych rovněž doporučil.

desert.fox
02.09.2016

Velmi dobré. Film se mi zdá o něco, o dost lepší - samozřejmě NE ten americký, ten ať si nechají na svém nedůvtipném kontinentu!

GreenMagritte
28.07.2016

Ač je v popředí příběhu vztah Krise k Harey, zaměřuje se Lem na vědecký popis planety Solaris a vědu zvanou solaristiku, snažící se pochopit způsob, jakým planeta funguje a reaguje na lidské snahy o navázání komunikace. Lem nezúčastněně popisuje zvláštní jevy na planetě, které nemají lidé šanci pochopit, a poukazuje na lidskou slabost a sebevědomí, s níž přistupuje k pochopení neznámého bytí. Z příběhu dýchá odcizení, stísněnost a strach. Zvlášť začátek knihy na mě působil vyloženě hororově, ačkoli pocit stísněnosti mě neopustil ani do posledních řádek.