Futurologický kongres

Soubor komických grotesek, pojatých jako úryvky z deníků a vzpomínek Ijona Tichého, postavy našim čtenářům již známé. Představitel současné science fiction v nich mistrně proplétá dobrodružství s humorem, parodií, recesí, prognostickou a filosofickými podtexty a představuje komplexní pohled na problematiku budoucnosti, jež vyrůstá z naší současnosti… Před vámi leží již dlouho a netrpělivě očekávaný čtvrtý soubor dosud nepublikovaných prací z obsáhlého díla Ijona Tichého, jak nám ho předložila redakční rada Sebraných spisů Ijona Tichého pod vedením profesora A.S.Tarantogy. Pět zápisů z Tichého Hvězdných deníků a tři z jeho vzpomínek nám přinášejí odpověď na řadu ožehavých otázek, jako např.: proč náš svět dnes vypadá tak, jak vypadá, a kdo ho stvořil, proč se potopila Atlantida, jaký byl pravý účel Babylonské věže, co se skrývá za Odysseou a Iliadou, proč na nás neroste listí atd., atd. Tichý nemilosrdně odhaluje pravou tvář Aristotela, Platóna, Homéra, Leonarda da Vinci, Bosche, Napoleona, Swifta a řady dalších „historických“ osobností, dá nám nahlédnout i do historie svého slavného rodu a v neposlední řadě přináší i své včasné varování před vážným nebezpečím, jaké s sebou nese překotné a vysoce neodpovědné rozšiřování automatických praček. Ilustrace autor. 1. vydání z originálů: Dzienniky gwiazdowe, Czytelnik, Warszawa, 1971 Bezsenność, Wydawnictvo Literackie, Kraków, 1971 Maska, Wydawnictvo Literackie, Kraków, 1976 vybral Ivo Železný Pozn.: Originál Ze wzpomień Ijona Tichego není v tiráži uveden....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13775/futurologicky-kongres-13775.jpg 4.2136

Ijon Tichý 4.

Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Svoboda

Dzienniki gwiazdowe; Bezsenność; Ze wzpomień Ijona Tichego; Maska, 1976

Kniha Futurologický kongres

opic 12

Futurologie jak vyšitá.
Těch nápadů co se tady s nimi doslova plýtvá.Co by za to někteří dnešní tuctáři dali.
Na jednu stranu je to geniální,někdy až moc.Na druhý pohled se dostaví pocit "už to trvá nějak dlouho"
Je tam bezpochyby jistá náročnost.A i leckterý fanouškovský Lemovec se v tom může leckdy ztrácet.Jo i můj případ :)
Satira,groteska,silný zážitek,čtenářská výzva.Bezpochyby.Humor chytrý,ale nedostane vás do kolen.Jen tak spíše souhlasně pokýváte hlavou.Na potrhání smíchy,musíte jinam.
Samotný stěžejní Futurologický kongres.Těžko se dá vypravovat natož vykládat.Matrix hadr.
Celé je to takové na pomezí,něco chvílemi ze Stopařova průvodce galaxií a snad nejblíže kto má k bratrům Strugackým a jejich Pondělí začíná v sobotu.A to ještě za rohem,kdesi někde číhá i jiné přirovnání.
Zajímavý soubor na jistě několiko dalších počtení a hloubavých rozborů.Žádná rychlovka na pláž (no on snad žádný Lem není oddychovka) to je přesně to co je na něm krásný a co by měl čtenář očekávat.Zamyšlení nad zábavou.
Jen mě tak napadá: Předběhnul Lem dobu a nebo doba předstihla vizionářství v uvažování Lemovo ?

kalache

...konečně uvěřitelná vize vzniku života na Zemi...

Satan__666

Zrovna jsem chtěl popsat své dojmy z četby, ale z velké části to už vystihla Enymey, takže bych se jen zbytečně opakoval. Snad jen, že ty některé části jsou opravdu geniální, aktuální a nadčasové. Někdy jsem měl dojem, že má naopak nápadů tolik, že nimi až plýtvá a že by z nich šlo udělat spíše několik celých románů, než je jen takto "vyplácat" na jednom místě.
Opravdu se velmi těžko hodnotí.

enymey

Tato kniha se mi těžko hodnotí, protože některé části byly skvělé, ale některé až zbytečné. Lema mám velmi ráda, ale ticholog ze mě asi nebude.
Jeho humor mi velmi připomíná Cimrmanovský humor - takový inteligentní, založený na hře se slovy. Jenže i když už se mi některé části líbily a četly dobře, tak se pak táhly donekonečna. Autor tak nějak neumí přestat v nejlepším a většina dobrých příběhů vyšuměla do prázdna a byla zbytečně zdlouhavá.
Nejvíc se mi líbila ústřední povídka - Futurologický kongres. Připomíná mi to svět Matrixu a člověk nikdy nevěděl co je realita a co iluze. Bohužel jiné povídky třeba i začaly dobře, ale pak se už skoro nedaly dočíst. Je to takové podivně rozporuplné dílo.

jik60
12.12.2019

Tuto výbornou knihu jsem četl v době, kdy mě ani nenapadlo, že se dožiji těch mravních hrůz, jaké se v ní s takovým gustem popisují. Ale jak se říká, šedivá je teorie... dnes je to ještě horší. Není potřeba s magnetem obcházet sál, stačí si přečíst diskuze na webu - mnohé daleko přesahují to, co se tenkrát jevilo jako naprostá absurdita.

lubos0780
08.12.2019

Ta kniha je naprosto geniální a ano, jak tady už někdo napsal není pro každého. Jestli chcete přímočaře prostoduchou oddechovku tak se jí vyhněte. Jestli chcete velehoru materiálu k zamyšlení tak je pro vás. A že je napsaná jak je napsaná je jen dobře, kromě podnětu k zamyšlení i výborně pobaví.

Ivan F
19.08.2019

Po pravde, nič moc príbeh a to som si ho zobral ako oddychové humoristické sci-fi čítanie na dovolenku. Začiatok výborný, ale postupne mi začali vadiť všetky slovné patvary, až ma iritovali natoľko, že som bol rád, keď sa príbeh skončil. Na to, že je to humoristické čítanie, tak zasmiať som sa nezasmial, sem-tam pousmial a ako celok ma kniha otrávila. Moje prvé stretnutie s Ijonom Tichým nedopadlo dobre a napríklad takému Návratu z hviezd nesiaha ani po päty.

velkyel
19.07.2019

Tichy je nekompromisni borec.

Já, robot
Já, robot