Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic

Představte si hádanku: Máte Haiťana s otevřenou zlomeninou holenní kosti, 4 ocelové hřebíky, karbonovou trubku, manuální vrtačku a na 15 minut k dispozici anesteziologa, abyste toho pacienta opravili. Jaký bude váš postup? Anebo: Jste nazí ve společných sprchách, kde teče jenom studená voda, a spolu s vámi je tam ještě tarantule a jedovatá ropucha… Co uděláte? Z původních deníků publikovaných formou on-line blogu jsme poskládali knihu, jejíž čtenářské ohlasy a pozitivní kritika přišly dříve, než byla vydána. Téměř každodenní zpravodajství z druhého konce světa bavilo autorovy přátele a kamarády doma v České republice. V reakci na ohlasy čtenářů vznikl nadčasový příběh ze dvou misí Lékařů bez hranic na Haiti z let 2010 a 2012. Kniha je psána uvolněným stylem, který na jednu stranu popisuje reálie humanitární mise po ničivém zemětřesení a práci Lékařů bez hranic v zemi, kde je doktorů jako šafránu, z druhé strany však odlehčenou formou a někdy až naturalisticky přibližuje čtenáři každodenní život v projektu, který je na hony vzdálený životnímu standardu, na jaký jsme v Evropě zvyklí. Kniha je určena nejen zdravotníkům, ale také široké veřejnosti. Všem, které baví cestovat, učit se, poznávat, pomáhat anebo jakkoli jinak překračovat hranice....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184916/mise-haiti-5-mesicu-s-lekari-bez-hr-184916.jpg 4.6221

Kniha Mise Haiti: 5 měsíců s Lékaři bez hranic

Aivlis
21.12.2021

Autentické čítanie - dané asi tým, že to píše človek, ktorý všetko zažil na vlastnej koži. Pútavé, zaujímavé. Až sa nechce veriť, v akých podmienkach možu ľudia žiť a na rozdiel od nás, ktorí žijeme v blahobyte, sú šťastnejší a usmiati.

Aati
13.09.2021

Doktora Tomáše Šebka sleduju na sociálních sítích už "nějaký ten rok". Takže už byl nejvyšší čas se pustit i do nějaké jeho knížky. Jako první na mě v regálu knihkupectví vykoukla jeho prvotina.
Kniha mi dala všechno, co jsem od ní očekávala. Zejména zajímavou sondu do naprosto odlišného konce světa; do národa, který bojuje s nepřízní osudu po svém; ale také do organizace Lékařů bez hranic. Všechno doplněno o řadu fotografií, které dokreslují, jaký je vlastně na Haiti život. Tady tato už tak pořádně nabitá směs zážitků a dojmů je pěkně podtržena autorovým smyslem pro humor, i když někdy poněkud peprným. Ono to tam ale sedí (slovy autora) "jako prdel na hrnec".
Knížku doporučuju. Díky stylu autora je to oddechové čtení, které však s sebou nese řadu zajímavostí a poučení. To nejdůležitější: važme si více toho, že žijeme tam, kde žijeme.

petbrab
13.08.2021

Moje první kniha od autora.
Syrový popis lékařské mise a jeho každodenní práce, kde musí často improvizovat.
Mám obdiv ke všem humanitárním organizacím, které pomáhají v zaostalejších částech světa.
Původně to byl deníkový zápis, kterým autor patrně pouštěl ventil. Proto patrně i ta občasná vulgarita.
Jako plus vítám skvělý formát knihy, množství fotek i přiznání, že nejde jen o humanitární smýšlení ale i o zkušenost, adrenalin, endorfiny a návykovost.
Jako mínus mi vadilo, že autor častokrát předhazuje, že není chytrý, má jednu mozkovou buňku apod. Jistě si to o sobě nemyslí a hází tím jen čtenáři udičku.

Vydra57
01.08.2021

Pro insidera nefalšované dobrodružství, syrová chirurgická medicina plná odvahy, invence , zručnosti a nasazení celého doktora. To už se dnes v Evropě nevidí a nedá zažít.
Podáno živočišnou formou , která nenudí a nadchne.

Miškus
07.07.2021

Kniha se mi moc líbila. Je smutné, že v jiných zemích není tak vyspělá zdravotnická péče jako u nás. Knihu doporučuji.

Kučí84
03.06.2021

Pro me jiz 3.kniha od T.Šebka a opet vyborne pocteni. Nejvic me na tom bavi ten kontrast nekdy neuveritelnych a straslivych nehod,ktere Tomas proklada svymi postrehy o zvyklostech mistnich a nevsednich zazitcich i mimo operacni saly..

Jarka_rybář
17.03.2021

Velmi pěkná kniha. Četla jsem ji až po Misi Afganistán a Nebi nad Jemenem, takže jsem si chvíli zvykala, že tady to není o válce, ale o jiné katastrofě. Bylo to jiné, ale hezké, došlo trochu i na život lidí z Haiti.

Vera1718
27.10.2020

Kniha se četla celkem dobře a bylo rozhodně zajímavé dozvědět se něco o podmínkách na Haiti i o organizaci Lékaři bez hranic.
Je ale pravda, že mi chvílemi docela trvalo se zorientovat v těch latinských názvech a asi tak v půlce knížky jsem se začala trochu bát, že to bude pořád jen o zlomeninách a zraněních. Naštěstí nebylo :). Určitě cením, že se autor dokázal rozepsat i o svých pocitech během mise. Jen jsem čekala, že v knížce bude trochu víc zmíněné to tragické zemětřesení.