Průmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformační válka

Pokud také patříte k lidem, kteří přísahají na své kritické myšlení, vzdělání a zdravý selský rozum, je tahle kniha přesně pro vás. Přesvědčí vás, že nic takového vlastně neexistuje. Napsala ji žena, která se politickou propagandou a marketingem zabývá 20 let. Ukáže vám, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů. Spolu s ní se ponoříte do světa, o němž se doposud nikde nepíše, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy. V tomhle světě neplatí, že jedna a jedna jsou dvě. Ani pro vás ne! Je to svět manipulace a propagandy. Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry. Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni. Tato kniha vám ukáže, jak propagandu rozeznat a jak se jí bránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361509/prumysl-lzi-propaganda-konspirace-a-oKF-361509.jpg 489
Literatura česká, Politologie, mezinárodní vztahy, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Triton

Kniha Průmysl lži – Propaganda, konspirace a dezinformační válka

switch.man

Tohle byly jedny z mých nejlépe investovaný peněz do knihy vůbec. Samozřejmě.. Člověk o farmách, trolech, hybridní válce, dezinformacích zaslechne něco zde, něco jinde; má spousty dílků puzzle a přemýšlí, jakého obrazu tyto díly skládačky vlastně jsou. A v této knize vám ten obraz autorka ukáže v nahé prostotě. Děkuji. Obávám se ovšem, že autorčino přání, aby se kniha dostala do rukou lidem zaslepených propagandou, se bohužel neuskuteční. A v knize si i sama odpovídá, proč se to nestane. Protože lidé vesměs hledají informace, které potvrzují jejich již utvořený názor. Těžko si dokážu představit hltače Aeronetu, jak si tento titul půjde koupit. Stejně tak má maličkost sáhla po této knize z důvodu toho, že jsem měl nějaké indicie o mediální manipulaci z ruské strany.
Jak zde bylo zmíněno, tohle by měla být povinná četba. Literární milovníci mne asi utlučou biblí, ale upřímně si myslím, že pro dnešního člověka je téma této knihy MNOHEM důležitější než Babička (promiňte, paní Němcová).

Maverick

Zajímavé, místy až děsivé, bohužel velmi pravdivé čtení. Zkušená novinářka popisuje obecné i osobní zkušenosti s nejenom ruskou propagandou. Ukazuje, jak pracují internetoví trollové (a jejich farmy) a to, co je jejich skutečným záměrem - rozdělit společnost na 2 názorově rozdílné tábory, za použití všech možných taktik. Tento způsob boje o politickou moc se sice na první pohled může zdát jako naprosto nevinný a neškodný, opak je ale pravdou.

Osobně si myslím, že podobné knihy by měli být součástí povinné četby. Vlastně celkově výuka internetové a mediální gramotnosti (neoficiální termín) by neměla chybět na středních a vysokých školách. To, že lidé na sociálních sítích nejenže nepoznají evidentní lež (fake news), ale šíří ji rovnou vesele dál, je opravdu nebezpečný problém současných médií. Potlesk pro všechny lidi, kteří se s fake news a s propagandou snaží bojovat a šířit osvětu.

peří

Kniha stojí za přečtení. Vnímám ji jako varování před propagandou, ovšem napsané propagandistickým způsobem. AA straší Velkým zloduchem, každý argument je dobrý, sama používá nálepky (český Hobitín aj). Poprava Tuchačevského jako důsledek desinf. od Heydricha je zřejmě fáma, a ne zjevená pravda. Velmi cenné je připomenutí důležitých manipulací z posledních let a myšlenka, že cílem propagandy je relativizace pravdy a polarizace společnosti. Ke knize také existuje seznam žargonu, který autorka používá. Takto pojmy vysvětluje Wikipedie:
https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedie:Knihy/Průmysl_lži .
A citát ze strany 290, kapitola Co mohou dělat státy:
"Pochopit, že propaganda je zbraň a vyčlenit obranné prostředky.. Bránit šíření propagandy je pro stát stejně sebezáchovnou povinností, jako bránit šíření drog nebo pandemii. Je to smrtelné riziko."
Jak aktuální!

Paulus.1987

Stejně jako někteří z předchozích komentujících jsem i já měl s hodnocením této knihy problém, váhal jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami.

Autorka ve své knize podle mého názoru velmi čtivým a srozumitelným stylem popisuje, jakým způsobem funguje propaganda, dezinformace a manipulace s naším vědomím. Z tohoto pohledu jsem se dozvěděl mnoho zajímavého a přínosného. Mimo jiné mě zaujala například informace o tom, jakou roli zde při degradaci mediální gramotnosti sehrály trapné televizní estrády z 90. let, které si sám pamatuji, nebo zpravodajství na komerčních televizích. Velmi zajímavé byly také kapitoly o tzv. Gerasimovově doktríně, o fungování a typech tzv. trollů, nebo o šíření propagandy na maminkovských webech. Z tohoto pohledu autorce tleskám.

V předmluvě však autorka uvádí, že nechce psát odbornou literaturu a čtenář tedy nemá očekávat kvalitní poznámkový aparát a důsledné citace. Knihu prý napsala proto, aby ji lidé četli. Její záměr a pohnutky chápu, ale na druhou stranu v tom spatřuji problém.

V některých částech knihy bych uvedení zdroje ocenil, např. při autorčině exkurzi do dezinformační historie, ve které popisuje nevědomý podíl Československa a známého dvojitého agenta A54 Paula Thümmela na dezinformační akci Německa proti sovětskému maršálovi Tuchačevskému. Poslechl jsem tedy radu autorky a snažil se tuto informaci ověřit. Podle historika Karla Straky „chybí zřejmý a jasně dokumentovaný pramenný doklad, že se tak skutečně stalo“. Zajímalo by mě tedy, odkud autorka získala oporu pro svá tvrzení...

Kniha tedy své mouchy jistě má, ale pro chápání současného informačního světa je velmi důležitá. Závěrečnou kapitolu obsahující rady, jak se dezinformacím, propagandě a manipulacím bránit, vyzdvihuji obzvlášť vysoko. Nakonec tedy dávám pět hvězdiček, ale „plná palba“ to není.

francouz

Tak nevím jestli mám být pozitivní, ale to co jsem si přečetl v této knížce mě jenom utvrdilo v náhledu, který jsem si udělal po přečtení Cesty k nesvobodě od T. Snydera.
Bohužel žijeme v době, kdy opravdu zapomínáme na sílu slova, protože doba ve které žijeme, je o vnímání vjemů, které nám servírují různé zpravdajské servery, nebo privátní televize.
Co je nejdůležitější, je množství negativních zpráv. Když si to uvědomíme, jak málo chceme vidět pozitního, ale jakmile vidíme něco, co se nepřihodilo nám, tak jsme zase o trošku veselejší....
Kam se poděl Sofokles s jeho rčením, že nikdo nemá rád posly špatných zpráv...
Je to opravdová sonda do světa deziluzí, fake news a jenom mě utvrdilo, ve věcehc, kterým by normální uvažující mozek přece neměl uvěřit, ale ano, manipulace je na každém kroku, tolik muslimů se valí do našeho údolí, ........
To co tady vzniklo, politika vulgarismů, nenávisti a bohužel žádný roll model na obzoru, no musíme se snažit žít poctivě svůj život a snažit se diskutovat o tématech, ktará se pomalu vkrádají do duší i našeho národa.
Jestli Vám není lhostejná budoucnost Vaše a vašich dětí, tak si tuto knížku rozhodně přečtěte, opravdu stojí za to, jenom nevím jak se poté budete cítit...

Kristyna1712

Opravdu skvělá knížka, kterou by si měl přečíst každý, komu není lhostejná naše budoucnost. Ačkoli je kniha o poněkud složitějším tématu jako je lež, polopravda, dezinformace, hoaxy a hlavně ruská propaganda, které nyní vládnou světu, je napsaná velmi čtivě a srozumitelně. Odhaluje, vysvětluje a pomáhá bránit se proti dezinformacím, což je v dnešní době opravdu důležité.
Některé komentáře odsuzují autorku za neobjektivní hodnocení "Zeman a Rusko zlé, Amerika a EU dobré", ale autorka, zabývající se zejména ruskou propagandou, se v knize zabývá ověřenými fakty, přičemž kritizuje i samotnou Ameriku či EU. Ale uznávám, někteří lidé tomu bohužel věřit nebudou.

Petr391
16.10.2019

Moc pěkná a zajímavá knížka. Obávám se, že milovníci "alternativních pravd" a pocitu, že "... všichni jsou proti nám .... a ti ostatní stejně řídí naše osudy.." ji číst nebudou. Stejně by asi nezměnili svůj nazor, což je samozřejmě velká škoda. Určitě zajímavé čtení pro ty, kterým vadí, jak na nás útočí ti, kteří nám toho tolik vzali a pomohli zkazit tolik dobrého. Škoda, ze neexistuje snadný lék na uzdravení otrávených.

hnatlubo
24.09.2019

Výborná analýza propagandy, zejména té ruské.