Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka

Pokud také patříte k lidem, kteří přísahají na své kritické myšlení, vzdělání a zdravý selský rozum, je tahle kniha přesně pro vás. Přesvědčí vás, že nic takového vlastně neexistuje. Napsala ji žena, která se politickou propagandou a marketingem zabývá 20 let. Ukáže vám, jak vrtošivý, nespolehlivý, emocionálně labilní a dětsky naivní je náš mozek při vytváření názorů. Spolu s ní se ponoříte do světa, o němž se doposud nikde nepíše, protože se nachází za kulisami velkých mocenských her, kde se točí miliardy. V tomhle světě neplatí, že jedna a jedna jsou dvě. Ani pro vás ne! Je to svět manipulace a propagandy. Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry. Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni. Tato kniha vám ukáže, jak propagandu rozeznat a jak se jí bránit....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361509/prumysl-lzi-propaganda-konspirace-a-oKF-361509.jpg 4121
Literatura česká, Politologie, mezinárodní vztahy, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Triton

Kniha Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka

LKocian

Dost šokující kniha, po které se může stát, že pohled na svět už nebude stejný. Oceňuji kvalitní ozdrojování i fakt, že se k tomuto tématu konečně dostávají také čeští autoři.

Keď sme sa v roku 2004 na hodinách sociálnej filozofie bavili o možných dopadoch rozmachu internetu na spoločnosť, nevedeli sme si to ešte celkom tak dobre predstaviť. Už vtedy sa to hemžilo rôznymi konšpiračnými teóriami a bavili sme sa o tzv. informačnom šume. Tušili sme, že hrozí, že mnoho ľudí bude zblbnutých, pretože z toho ohromného návalu informácií, bežný človek nebude schopný selektovať.
Dnes už v tej dobe naplno žijeme a táto kniha je presne o tom, akú to, o čom sme sa bavili získalo tvár. Je to tvár dezinformačnej vojny vedenej z Kremľu proti nám - európskej a severoamerickej civilizácii.
Kniha je o tom, ako v tejto vojne prehrávame. Identifikuje tiež základné typy trolov, hlavné dezinformačné médiá a spôsoby akýmy pracujú. Průmysl lži sa podľa mňa veľmi dobre dopĺňa s knihou profesora histórie z Yale univerzity T. Snydera - Cesta k neslobode. To čo Snider zachytáva ako historik, Alvarová popisuje ako propagandistka.
To, že Alvarová trafila do čierneho, tiež dokresľujú aj "recenzie" niektorých tunajších "uživateľov", ktorých profily akoby vznikli iba preto, aby sa rovno v deň svojho vzniku vyjadrlili k tejto knihe, prípadne k jej autorke, presne spôsobom, aký autorka v knihe popisuje.
Dobrá práca.

Auditorka

Pani Zikešová, zase jste z Kanady zklamala. Škoda papíru. Doporučím jinou knihu, a to Válka médií: Mýtus informační společnosti od Viktora Farkase nesrovnatelně lepší počtení. Pravdu, která je pro pochopení dané reality důležitá, se uživatel většinou vůbec nedozví.

Velké zklamání .. právě tahle kniha na mě působila jako jedna velká propaganda ...když se napíše ,,a,, mělo by se napsat i ,,b ,, ... Čekal jsem objektivní pohled na propagandu konspirace a dezinformační válku

Matty_v

Opravdu precizní znalost fenoménu propagandy. Za mne rozhodně patří mezi doporučenou (ne-li přímo povinnou) literaturu pro SŠ, společně s přednáškami o kritickém myšlení.

Janek

Burcující kniha Alexandry Alvarové nepochybně stojí za přečtení. Autorka hned v úvodu vysvětluje, proč nepředkládá odbornou studii (kterou by nikdo nečetl), ale rádoby neformální varování před nebezpečími současné doby. Ale může takový formát fungovat? Na mě ne - po celou dobu čtení jsem se nemohla zbavit pocitu, že to, před čím autorka varuje (černobílé, propagandistické dělení světa na hodné a zlé) zároveň sama předkládá. Ten text je až příliš zaujatý, až moc ostrý. (A nebo jsem stran lidské povahy mnohem větší optimistka, než jsem si myslela.)
Knize také škodí špatná ediční práce - text knihy (Triton 2017) je opravdu špatně vysázen.
Přesto Průmysl lži doporučuji k přečtení. Už pro srovnání a doplnění toho, co předkládají jiné - serióznější - publikace o této problematice.
K tématu doporučuji také výbornou debatu v Dominikánské 8 (https://www.youtube.com/watch?v=FIqdkxMgGFc ), Alexandra Alvarová figuruje mezi hosty.

Bedřich63
25.11.2020

Uffff! To je tedy jízda. Myslí to opravdu autorka vážně? Takto jsem se sám sebe ptal nejméně 100x v průběhu čtení této knihy.
Nakonec jsem dospěl k závěru, že tomu tak opravdu je, že to myslí vážně. Nelituji času, který jsem knize věnoval a snad bych ji opatrně doporučil ke čtení i dalším.
Nadpis "Průmysl lži" s podnadpisem "Propaganda, konspirace a dezinformační válka" plně vystihuje každou kapitolu této knihy.
Z knihy jsem pochopil, že Rusové zcela ovládají veřejné mínění v Americe i Evropě a není proti nim obrana. Amerika je v úpadku a zcela bezbranná. V oblasti ovlivňování myšlení lidí se angažuje Rusko (Putin) a zbytek světa v tom nedělá nic, jen počítá škody. To jako vážně?
No a jen tak okrajově, skoro na hranici podvědomí, se dozvídám něco o názorech autorky např. na feminismus, uprchlíky, české hloupé muže aj.
Na konci knihy na str. 297 je uvedeno: "Bránit se proti manipulaci je naše občanská povinnost."
Ano to je pravda. Při čtení této knihy jsem se několik hodin cítil být někam manipulován.
V čí prospěch?

maro47
17.11.2020

Zrozumiteľne napísaná kniha o dezinformačnej scéne, ktorá je prehľadná a dobre sa číta. Neprekážali mi ani autorkine subjektívne hodnotenia spoločnosti, lebo má, bohužiaľ, pravdu.