Ledový drak

Stvoření opředené tisícerými legendami a vzbuzující strach. Ledový drak. Když se prohnal oblohou vysoko nad hlavami lidí, kteří jej nikdy nedokázali zkrotit, zůstala po něm jen třeskutým mrazem sálající zima a na kost zmrzlá země. Jednou v zimě, za nejstrašnějšího mrazu, jaký kdo pamatoval, se narodila Adara. Děvčátko, které se Ledového draka nebálo. Když jí byly čtyři roky, poprvé se ho dotkla, a v pěti letech se poprvé proletěla na jeho širokém, chladivém hřbetě. Později, když jí bylo sedm, jednoho klidného letního dne přiletěli ze severu ohniví draci a napadli poklidnou farmu, která byla Adařiným domovem. A jedině zimní dítě a ledový drak se jim dokázali postavit. Ledový drak je netrpělivě očekávanou první dětskou knihou George R. R. Martina. Je nezapomenutelným příběhem o odvaze, lásce a oběti. (zdroj: legie.info)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76660/big_ledovy-drak-r7B-76660.jpeg 4.1437
Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Triton

The Ice Dragon, 1980

Kniha Ledový drak

Danyskaify

Kniha je krásná, ale na můj vkus hrozně krátká .

DK197
07.06.2021

KNIHA: Dílo mě hned zkraje zaujalo názvem i tím, kdo je autor. A musím říct, že zprvu jsem byla nadšená, jelikož grafická úprava knihy mě okouzlila. Drsná a zároveň něžná pohádka vás hodí do prazvláštní příjemné nálady... Ovšem po celém přečtení uznám, že jsem čekala víc. Ve výsledku je to velice jednoduchá povídka/pohádka s jednou jedinou zápletkou, která by určitě jinému autorovi jako samostatná knížka nevyšla. Není špatná, naopak - jen příliš prostá. A to mě trochu zklamalo. Obzvlášť pokud to vyjde samostatně. V souboru příběhů by to působilo jinak, ale takhle... Chtělo to zvětšit rozsah, přidat zápletky a já bych zvyšila hodnocení.

Teclaireddy
01.05.2021

Něžný pohádkový příběh s hezkými ilustracemi. Pohladí po duši, trochu rozesmutní, připomene dětství. Kouzelná jednohubka.

baty
21.03.2021

Krásná kniha. Zhltla jsem ji za chvilku, moc se mi líbil děj a ilustrace byly taky nádherné. Opravdu povedená oddychovka.

Set123
05.03.2021

„Krása za nízkých teplot, je krása.“ Napsal Josif Brodskij. A má pravdu. Zima je neobyčejně kouzelným časem. Je časem plným krásných obrazů, je časem radosti a je časem smutku.

Tato kniha, tato kraťoučká povídka, ze které se stala kniha, je krásná. Nejlepším označením pro obsah knihy je zimní pohádka. Pravda, pohádka to není nejvřelejší, ale s odhlédnutím k některým věcem to vlastně končí dobře.

Děj je jednoduchý a přímočarý, konec konců, je to opravdu krátký text. Ale o to působivější podle mne je to, že „nízké teploty“ na vás z knihy přímo dýchají, vy vidíte nejen zmrzlé lesy a řeky, ale i ony ještěrky, které váš dotek může popálit, i ledového draka. Fascinující stvoření takový ledový drak, že?
S něčím se vám svěřím. Už od dětství jsem na draky tak trošičku… no dobře, spíš hodně, úchyl. To je ostatně také důvod proč bych osobně povídku zakončil jinak, ale člověk si tak nějak nevybere…

Ilustrace, které jsou v této nádherné knížečce obsažené (Vlastním vydání od Arga z roku 2015.), jsou prostě skvělé. Nádherně a zcela rozumně situované do odstínů modři s bílou. Nádherně dokreslují atmosféru texu samého a já jsem velice rád za jejich provedení.

Nejedná se o nikterak dokonalé fantasy, ale to co to chce dělat, to dělá dobře.

Nenwen
20.02.2021

(+ SPOILER) Knihu jsem přečetla v rámci čtenářské výzvy (téma 2021/2 – kniha obsahující ilustrace). Našla jsem tip zde na databázi, zalíbil se mi název i ilustrace na obálce, a také nástin děje, který sliboval zajímavý příběh. Podobně tomu bylo o rok dříve u Gaimanova Odda (Odd a mraziví obři), kniha měla tedy všechny předpoklady „nevšedního objevu“, a proto jsem s napětím očekávala, co mi přinese.
Bohužel, mé očekávání tentokrát uspokojeno nebylo, a to ani z poloviny. Příběh - ač s poměrně slibným začátkem – je nakonec vcelku jednoduchý, v podstatě nijak zvlášť zajímavý a velmi krátký (což se nakonec objevilo jako jeho největší plus). Většinu času jsem měla pocit, že „tohle už jsem četla nejednou a napsané mnohem lépe“ a ani závěr mě příliš nepotěšil. Adara je sice popisována jako dítě poměrně „studené“, nicméně ke konci jistou dávku citu prokáže (návratem k rodině), aby ji posléze popřela (na draka si ani nevzpomene)? Nemyslím si, že tato kniha je příběhem pro děti – co by si z něj měli odnést? A ani pro dospělé – na to je příliš jednoduchá a – v podstatě - obyčejná. Nabízí se tedy otázka, proč jej autor vlastně napsal?
Můj dojem nakonec nezlepšily ani ilustrace, které se dají jednoduše shrnout jako „stejní draci dvacetkrát jinak“, většinou s nějakým jezdcem na hřbetě a – zejména v případě válečníků - zuřivým/hrozivým výrazem (u obou). Vzhledem k vesměs nebarevným ilustracím a stejným zbraním jezdců není většinou patrné, o jakého draka se vlastně jedná. Jak jsem posléze zjistila, dostalo se mi do rukou jiné vydání (Argo 2015), než jaké jsem viděla zde na databázi (Triton 2008) a jehož hodnocení by možná dopadlo o chloupek lépe - občas dávám hvězdu navíc za obálku/ilustrace, tento případ to ale není.
Vrátím-li se ke srovnání s již zmíněným Gaimanovým Oddem, vychází tento nesrovnatelně lépe – pokud bych hledala knihu pro děti, která potěší duši i srdce (a to bez ohledu na věk), zvolím jednoznačně Odda.

KatarínaK.
11.01.2021

Adara se narodila během kruté zimy a ten chlad jí celou prostoupil. Neuměla dávat najevo své city. Neuměla se skoro smát a neuměla plakat. S lidmi, dokonce ani se svým otcem a sourozenci si nerozuměla. Jejím přítelem se stal Ledový drak. Ten ji v nejtěžší chvíli přišel na pomoc, i když za to zaplatil svým životem. Přesto se dá říci, že příběh zimního děvčátka nakonec skončí dobře. Adara najde cestu ke svému otci a láska vyžene chlad z jejího srdce. Ne, není to klasická pohádka, ale zimní příběh z pera skvělého George Martina, s nádhernými ilustracemi Luise Roye.

Luccinda
30.12.2020

Na Ledového draka jsem měla zálusk už delší dobu, říkala jsem si, že když už mi trvá tak dlouho dostat se k Písni ledu a ohně, tak by mi tahle kraťoučká knížečka mohla aspoň trošku přiblížit styl psaní George R. R. Martina a třeba mě i navnadit na jeho další (a delší) knihy. Takže když jsem na Ledového draka náhodou narazila u nás v knihovně, neváhala jsem ani vteřinu a odnesla si ho domů, kde jsem ho přelouskala za jedno odpoledne. Co odpoledne, za necelou hodinu. Na knížce jde ale krásně poznat, že pochází z pera zkušeného spisovatele. Autorovi se i na tak malém počtu stran totiž podařilo vytvořit nádherný zimní příběh, který si jistojistě zamilují děti i dospělí.

Ledový drak se nedá označit jinak než jako pohádka. Jsem si jistá, že kdybych knížku četla jindy než v zimě, ani zdaleka by mě tolik neokouzlila. Příběh je sice krásně napsaný, ale pořád velmi jednoduchý a stručný, a kdyby nebylo té kouzelné zimní atmosféry a nádherných ilustrací, asi bych Ledového draka považovala za obyčejnou pohádku pro děti. Naštěstí jsem jí ale četla před Vánoci, navíc v té správné náladě, takže jsem si její čtení opravdu užila, ačkoliv jsem s ní nestrávila příliš mnoho času.