raty raty komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Přestože knihu mám doma od dubna, nějak se mi do ní stále nechtělo. Chyba. A hodnocení? BRAVO paní Mornštajnová!

UF - toto mohl být i náš příběh. Naštěstí to dějiny napsaly jinak.

09.07.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytici jsem si v rámci letošní čtenářské výzvy vybrala jako vzpomínku na milovanou babičku, která na sklonku života nevěděla, co měla ten den k obědu, ale uměla odrecitovat celého Vodníka a Polednici. Sbírka mě mile překvapila, i když to nebylo naše první setkání. Prostě na některé věci je třeba dozrát.

PS: Polednici jsem uměla celou ve čtyřech letech. Skoro se divím, že to na mně nezanechalo následky :-)

31.05.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Přestože jsem si nechala na hodnocení dvoudenní odstup, stále nevím, jak se s ním poprat. První díl mě nadchnul, tento druhý emočně vyždímal. Bravurně předvedená historie regionu pomocí popisu života jedné rodiny. A i když toho na ní paní spisovatelka naložila víc než dost, příběh působí uvěřitelně a do skutečných událostí a míst zapadá naprosto dokonale. Děkuji paní Lednická.

31.05.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Díky oblíbeným uživatelům za jejich úžasné komentáře, které mě přivedly k této knize.
Nádherný příběh o Kye - holce z bažiny mě dostal. Jsem hodně časné ranní ptáče a už dlouho se mi nestalo abych četla přes půlnoc. Ke konci jsem jen tajila dech a byla napnutá, jak to dopadne. Poetické popisy nádherné divoké přírody se střídaly s detektivní zápletkou a vyprávěním o dívce, která od útlého věku přežívala sama v chatrči v mokřadu. Každý čtenář by určitě našel něco, co se mu líbí, mně se líbilo úplně všechno. Usínala jsem za zvuku ptačích křídel a šumění vody, kterou brázdí malý člun. Nádhera.

09.04.2021 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Dlouhé čekání na tuto knihu skončilo a začalo dlouhé čekání na další díl :-)

Dostala jsem přesně to, na co jsem čekala. Celkem poklidnou českou detektivku, dobré charakteristiky zajímavých postav, krásné a atraktivní prostředí, spoustu podezřelých a nakonec jednoho překvapivého vraha. Děkuji autorce za pohodové čtení.

Měla jsem trochu strach, že mi budou při čtení naskakovat tváře herců ze seriálu natočeného podle předchozích dílů. Naštěstí moje představivost byla silnější. Moc jsem se s televizními tvůrci neshodla.

27.04.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Myslím, že i lidé, kteří tuto knihu nikdy nečetli, znají alespoň jeden citát z textu.
A souhlasím s názory v komentářích, že při každém opakovaném čtení se dá ve vyprávění najít něco nového.
Srdcová záležitost.

16.03.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další kniha od paní spisovatelky. A zase úplně jiná.
Než se pustíte do čtení, ujistěte se, že máte dostačně dobrou náladu na zvládnutí negativních emocí, které ve vás příběh vyvolá. Těžké téma. Pocítíte lítost, beznaděj, bezmoc na tím, že se takové věci dějí. A bohužel nepocítíte žádnou naději pro hlavní hrdinku -
holčičku, které se říká Cácora......

21.04.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Potřebovala jsem nějaký osvědčený životabudič.

Takže Saturnin! To je stará láska, která nezrezavěla :-)

29.03.2023

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Vypravěčem příběhu je pes Gump, který to rozhodně neměl v psím životě lehké. Knihu plnou moudrých myšlenek jsem četla po nadšeném doporučení mojí dcery. Nejsem úplně cílová skupina - patřím spíš do "kočičího tábora", přesto mě chytila za srdce. Bohužel, ta nejsprávnější cílová skupina, která by si měla knihu přečíst a změnit chování ke zvířatům, si ji asi nepřečte :-(

Audiokniha skvěle načtená skvělým Ivanem Trojanem.

18.10.2021 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Tak vám nevím, asi stárnu :-)
Při úklidu knihovny mi padl zrak na jednu z oblíbených knih mého dětství a neodolala jsem. Prostě nostalgie. Jako dítě jsem četla tuto knihu několikrát.
Musím říct, že mě bavila úplně stejně jako před lety. Jen jsem si z ní asi vybrala trochu něco jiného než tehdy. A klobouk dolů před Julesem Vernem. Jeho vizionářství mě udivuje dodnes (i když zrovna v této knize ho zas až tolik není).

24.11.2021 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Co napsat? Kdyby se mě někdo zeptal na deset nejlepších knih, které jsem kdy četla, tato by ve výčtu nechyběla. Tak asi tak.

10.12.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nádherná, skvělá kniha. Vše již napsáno v komentářích níže. Prostě ... děkuji autorce za krásný čtenářský zážitek, náhled do méně známé historie kousku naší země a moc se budu těšit na její další knihy.

03.09.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Když se dívám na počet komentářů, tak zjišťuji, že jsem s četbou od této české autorky trochu pozadu. Pro mě první kniha a určitě ne poslední. Vše již v komentářích od mých oblíbených. Těžké, ale skvěle zpracované téma, velmi uvěřitelné a propracované. Nikdy nepochopím rodiče, kteří dokáží svým dětem takto ubližovat nebo nad tím zavírat oči. Ze čtení je člověku až fyzicky špatně.
PS: Tati, mami, díky za šťastné dětství

24.07.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Můj velký čtenářský dluh. Ne, opravdu jsem tuto knihu ještě nikdy nečetla. Film jsem samozřejmě viděla, takže v příběhu jako takovém pro mě žádné překvapení nebylo. Ovšem bavil mě moc. A ta archaická čeština, kterouž kniha táto psána jest? Tak ta mě bavila taky.

05.03.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Pan Eben mi ve svých na papír přenesených myšlenkách dost často mluvil z duše. Děkuji za milé a příjemné čtení.

Přiznám se, že jsem často uvažovala o vytrhnutí některé stránky, protože jsem si říkala, že to by bylo přímo pro toho nebo pro toho. Ne, ne. Jen ať si koupí svoji knihu, vřele ji všem doporučím a já se k té své určitě budu vracet.

01.03.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Knihy Ruty Sepetys jsou primárně určené mladým čtenářům, já si myslím, že by je měli číst všichni. V každé přibližuje čtenářům nelehkou dobu v utlačované zemi.
V této nejnovější se věnuje Rumunsku před revolucí a během ní v roce 1989. Skvěle vykreslila temnou dobu, kdy si nikdo nemohl být jistý ničím. Popsala poměry ve společnosti i nástroje, které držely obyvatelstvo ve strachu, pomocí příběhu sedmnáctiletého Christiana a jeho rodiny. Zajímavé čtení a skvělý nápad, jak udržet vzpomínky živé.

07.01.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Dávám přednost černé kávě bez mléka a cukru. Přesto si občas ráda vychutnám dobré cappuccino. A přesně takový je příběh v této knize. Našlehaný s pěnou , líbivý, trochu přeslazený a s obrázkem srdíčka ze skořice navrch. V rámci žánru dobré čtení, které nejednoho čtenáře naláká ke snění o cestě do Dánska.

02.04.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Přidávám se k nadšeným komentářům. Mix žánrů, kde je základem řešení starého odloženého případu, mě strašně baví. Někomu se může zdát popisování pocitů postav z knihy a jejich osobního života vleklé, ale já právě tohle můžu. Výborně zpracovaná zápletka, psychologie všech postav, které jsou neskutečně lidské a uvěřitelné i všechny vedlejší linky zmiňující další případy řešené detektivní agenturou - prostě já bych nevynechala ani kousek. A už netrpělivě vyhlížím další díl.

28.06.2022 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Velmi kladně hodnotím zápletku, zajímavé a čtivé zpracování i originální závěr. Něco mi při čtení ale přeci jen vadilo. Přemýšlela jsem co přesně a asi bych to nazvala jistou nevyrovnaností. Pro příklad: hlavní hrdinka je i při svém mládí nazývána zkušenou vyšetřovatelkou, která hledí na svou mladou kolegyni jako na pedagogický úspěch (po půlroční spolupráci), aby vzápětí udělala začátečnickou chybu.

Knihu přesto můžu doporučit, ostatně jako i celou sérii.
Další knihy autorky si nenechám ujít.

03.05.2023 4 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Příběh obyvatel dnes již zaniklé vesničky Chaloupky v Krušných horách.
Po překonání první třetiny knihy, kdy autor seznamuje čtenáře nejen s hlavními postavami ale i s jejich rozvětveným příbuzenstvem, se rozjíždí tragický příběh lidí, kteří chtěli jen v klidu žít tam, kde si to zamilovali. Zajímavý pohled na vývoj v Sudetech od konce první světové války až do konce té druhé.

26.01.2023 4 z 5