Chaloupky

Kniha Chaloupky je románem z prostředí (nejen) Krušných hor. Hlavními hrdiny příběhu jsou dva chlapci z českého vnitrozemí, kteří se vinou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraničí, takzvaných Sudet. Kniha popisuje nejen jejich životy, ale i osudy jejich rodin ve vnitrozemí i pohraničí, sousedské vztahy, lidskou zlobu, lásku i přátelství.  Velká část děje knihy Chaloupky se odehrává v zaniklých obcích Chaloupky a Jelení v první polovině 20.století. Poutavý příběh o obyvatelích tohoto kousku světa, na které dopadaly události obou světových válek a všeho, co se v této složité době u nás v pohraničí dělo, vás vtáhne do nitra přírody Krušných hor, kde žili lidé vždy těžký život. A přesto tento kousek země milovali. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457519/big_chaloupky-9Cf-457519.png 3.9320

Kniha Chaloupky

Monika1717
včera

Kniha se mi moc líbila, osudy lidí, které ovlivnila doba. Po první světové válce nikdo nic moc neměl, postupem času část lidí bohatla, někteří se dali k Němcům, charaktery se měnily nebo ne. V knize je hodně postav, je potřeba na ně dávat zpočátku pozor. Mám ráda knihy ze Sudet a tuhle považují za jednu z nejlepších, která se zabývá vztahem Čechů a Němců v té nelehké době.

Formicka93
včera

Osudy česko - německých obyvatel, které se odehrávají většinou v zaniklých obcích Chaloupky a Jelení. Příběh plný emocí, nenávisti, msty, ale i věrné lásky.

Pogy

Kniha mě na začátku upřímně moc nechytla. Spousta postav se mi motala dohromady. Ale nechtělo se mi přestat. Na konec se mi Chaloupky moc líbily a určitě stojí za přečtení. Dokonce jsem si i jednotlivé obce hledala na mapě, abych viděla, kde se děj odehrává. Z Krušných hor znám jen Klínovec, ale díky této knize bych ráda poznala i jiná místa.

Pavlina50

Tak tohle byla zase trefa, můj šálek kafé.
Názorovým pojetím knihy se autor vyhnul tradičním kritikám, že buď straní výhradně Němcům, nebo výhradně Čechům…autor knihou vyjadřuje neutrální postoj a ukazuje, že celé je to více o charakteru jednotlivců a ne celé národnosti.
Generační, společenský román z pohraničí časově zasazený do téměř celého 20. století, ve kterém je opět obsaženo úplně všechno, co od takového žánru očekávám.
Tento román mě opět přesvědčil, že silný příběh umí zasáhnout i minimalistickým a jednoduchým jazykem a k tomu, aby vzbudil emoce, nepotřebuje ani výrazně složitou a uměleckou stylistiku.
Neztotožňuju se ani se zdejším docela velkým množstvím názorů, že se jedná o klasickou červenou knihovnu, nebo přinejmenším typický román pro ženy – já teda žánr červené knihovny znám v úplně jiné podobě a toto mi ji nepřipomínalo ani vzdáleně.

Za mě …smutné, ale nádherné čtení.

1casper

Budu asi jedna z mála, komu se kniha hodně moc líbila. A má moc hezkou obálku. .:-)

Kniha nás zavede do oblasti Krušných hor, kde život nikdy nebyl jednoduchý, podobně jako v mých rodných Krkonoších. Takové knihy mám moc ráda.
Popisuje život mezi dvěma válkami, obsazení Sudet a pak život za 2.světové války - a to z pohledu prostých lidí. A je to tu zase - vztahy Čechů a Němců. Před válkou, za války a po válce....
Jen....přitažená za vlasy mi přišla dějová linka vztahu Rity a Floriána. Ale budiž.

Knihu doporučuji.

Val

Vůbec nechápu tak nízké hodnocení tady . Zřejmě nejsem až tak náročný čtenář :-)
Za mě krásný , i když svým způsobem smutný příběh. Vesnička Chaloupky , české i německé obyvatelstvo , zdánlivý klid až do doby , kdy se mezi lidmi začnou projevovat nacionalistické nálady.
Z každé strany je patrná autorova láska ke Krušným horám a já , ač to mám přes celou republiku , mám neuvěřitelnou chuť se tam rozjet . Za mě jasné doporučení .

Zuzulinka

Přenádherná kniha. Smutné, ale ze života!

le21nka

Krásný a smutný příběh. Určitě stojí za přečtení.