Chaloupky

Chaloupky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457519/bmid_chaloupky-9Cf-457519.png 4 745 208

Kniha Chaloupky je románem z prostředí (nejen) Krušných hor. Hlavními hrdiny příběhu jsou dva chlapci z českého vnitrozemí, kteří se vinou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraničí, takzvaných Sudet. Kniha popisuje nejen jejich životy, ale i osudy jejich rodin ve vnitrozemí i pohraničí, sousedské vztahy, lidskou zlobu, lásku i přátelství.  Velká část děje knihy Chaloupky se odehrává v zaniklých obcích Chaloupky a Jelení v první polovině 20.století. Poutavý příběh o obyvatelích tohoto kousku světa, na které dopadaly události obou světových válek a všeho, co se v této složité době u nás v pohraničí dělo, vás vtáhne do nitra přírody Krušných hor, kde žili lidé vždy těžký život. A přesto tento kousek země milovali.... celý text

Komentáře (208)


melien
melien
10.02.2024 4 z 5

Velice silný příběh, protkaný mnoha postavami, což mi občas dalo zabrat abych si uvědomila o kom zrovna příběh je. Jinak se mi kniha líbila ale uvítala bych více stran..

MarciLiška
MarciLiška
03.02.2024 3 z 5

Příběh zajímavý. Doba byla opravdu náročná. Nevím, asi jsem očekávala něco podobného jako je Sudetský dům .... rozsáhlé dílo, které
mě velmi nadchlo. Nicméně kniha se líbila.


dlabikk
dlabikk
28.01.2024 4 z 5

Jak už to u mne bývá, musela jsem začít první knihou spisovatele a dle hodnocení se můžu těšit na další knihy. Tento příběh z prostředí Krušných hor se mi líbil, ač byl smutný a úplně lehce se neposlouchal.

Vendula897
Vendula897
26.01.2024 5 z 5

Poslední stránky kroniky života obce Chaloupky. Doba, kdy vedle sebe v míru a šťastně žili Češi i Němci...ta doba se již nikdy nevrátí. Co dokáže jeden zakomplexovany knihkupec a jeden nedoceněny malíř. Změnit ze dne na den myšlení lidí, kteří spolu po staletí bez svárů žili. Není to MEMENTO naší doby? Nepoučitelní lidé, kteří se zabíjí mezi sebou.az jednou zcela vymřou...vyhynou..svou vlastní rukou.
Kniha naprosto geniálně stvořená, myšlenkové pochody obyčejných lidí, kteří během lusknutí změní ve stvůry...oko za oko, zub za zub.
Pan spisovatel odvedl neskutečně náročnou a k dokonalosti vyvedenou práci, která se výborně čte, ovšem jakmile začnete nad tím vším přemýšlet, je vám tesknou. Nad tím co bylo ...ještě více nad tím, co by mohlo v budoucnosti být. Lidé jsou nepoučitelní.. a to je podle mě i odkaz této knihy. Zlo v lidech nelze vymýtit.. Bohužel...

Gabromila
Gabromila
13.01.2024 3 z 5

Vzhledem k tomu, že mám podobné příběhy ráda jsem se ráda do knihy začetla.
Krutá doba, ve které lidé žili svůj život, milovali se , rodily se děti a bohužel se hodně i nenáviděli. Škoda, že jsem tak rychle přečetla.

Ječtečka
Ječtečka
13.01.2024 2 z 5

Místo, kde bývaly Chaloupky, jsem navštívila dříve než jsem si přečetla knihu (asi o 4 roky). Stejně tak Jelení a je to nádherné místo, kde je člověku smutno i dobře zároveň. Díky tomu se mi kniha dobře četla, protože jsem chodila po stejné cestě jako Rita, mezi Jelení a Chaloupkami.

Pengi
Pengi
31.12.2023 3 z 5

Na zacatku chvíli trvalo, nez jsem se zorientovala kdo je kdo.
Těžké osudy v těžké době.
Jedna hvězdička dolu, špatne skloňování vysloveně tahalo za oči ... "mužové" ...

petrulka
petrulka
14.12.2023 4 z 5

Začnu tím, co mi trochu vadilo. Rodinné, příbuzenské vztahy, neuvěřitelně složité, propletené...kdo, s kým, kde, jak. V tom jsem občas plavala a musela přemýšlet, kdo je kdo. Příběh jako takový se mi líbil velmi. František a Florián. Těžká, smutná doba. Smutné konce. Není to knížka pro vylepšení nálady, to opravdu ne.

emilieselden
emilieselden
09.12.2023 4 z 5

Velmi smutné a drsné čtení. Jediným mínus je délka knihy. Mohla by být delší. Takhle je hodně uspěchaná, plná postav, ve kterých se pak člověk malinko ztrácí.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
26.11.2023 3 z 5

Příběh dvou kamarádů Františka a Floriána, kteří se po první světové válce kvůli práce odstěhovali do Krušných Hor, do Chaloupek, aby zde našli své štěstí a usadili se s rodinou. I když v Sudetech nebyl život lehký, oba si tento kraj zamilovali a věřili, že zde již zůstanou do konce svého života. Ovšem člověk míní a časy se bohužel mění a právě nástup Vůdce do čela Německa, převrátil život všem místním obyvatelům. Po dočtení se ve mě mísí určité rozpaky, příběh jako takový mi přijde plochý, psaní o hodně lidech, příbuzných, známých, ale o žádném více dopodrobna. Počátek před první světovou válkou, první světová válka, poválečné časy, nástup Hitlera, druhá světová válka a vysídlení místních obyvatel. Vše je popsáno ve velké rychlosti. Líbilo se mi nastínění proč místní němci v Podkrušnohoří podporovali nástup Hitlera a SdP, kdy částečně to bylo zaviněno tehdejší vládou a to, že sudetský problém nebyl černobílý. Trochu mi vadily chyby, které zde nemusely být, např. vylodění spojenců v Normandii nebylo v dubnu, ale až v červnu. A je to sice trochu hnidopišské, ale ..... Celkově kniha nebyla špatná, ale ve srovnání s podobnými knihami např. Šikmým kostelem, mi nepřijde tolik propracovaná. Ale určitě za přečtení stojí

Isew
Isew
19.11.2023 4 z 5

Jako dítě jsem se setkávala se sudetskými Němci, kteří nebyli odsunuti. Poznat je nebylo vůbec těžké, protože se nikdy nenaučili pořádně česky a vždy měli silný přízvuk. Byla jsem dítě vyrůstající v socialismu a moc jsem nerozuměla, proč nemluví jako ostatní. A nikdo mi to vlastně ani nechtěl vysvětlit. Nechápala jsem proč, ale asi to stále bylo palčivé téma a to i přesto (možná právě proto), že většina z nich už byla velmi stará. Až po revoluci jsem se začala seznamovat s pohnutou historií Sudet a sudetských Němců. Většina informací o sudetských Němcích je z období odsunu po válce. Tato kniha se zabývá vztahy Čechů a Němců v Sudetech mezi oběma válkami. Což není příliš frekventované a prozkoumané téma. Za mě výborný a čtivý román.

klokan.1905
klokan.1905
15.11.2023 4 z 5

Chaloupky...
Od Štěpána Javůrka jsem přečetl Sudetský dům (první i druhý díl) a také Nebe nad Perninkem... Jako poslední se mi do rukou dostaly Chaloupky, tedy kniha kterou napsal autor jako první... Chaloupky se mi četly dobře, ale... Mně to přišlo takové uspěchané... Kniha má pouze 285 stran a samotný příběh začíná v roce 1915 a končí v roce 1945... Možná by bylo lepší, kdyby byly Chaloupky I. a II. ;-)
Ale dost kritiky... ;-) Můj názor je, že si Chaloupky, a nejenom ty, ale celá, doposud vyšlá, autorova tvorba zaslouží Vaši pozornost...
K samotné knize...
František Hrubý a Florián Talich - dva mladí kamarádi se z českého vnitrozemí dostávají po vzniku Československa do pohraničí... Kdo už pár knih autora přečetl, tak se nebude divit, že zavítáme do Krušných hor... Nyní do obce Chaloupky... Obyvatelstvo je téměř celé německé, v obci jsou jen dvě české rodiny... V meziválečné době spolu vychází všichni dobře, avšak posléze vznikají Sudety a nikdo z Čechů už zde není v bezpečí...
Mimo knihu...
Koukal jsem na Wikipedii a zjistil jsem, že v obci Chaloupky žilo v roce 1921 440 obyvatel, pouze jeden Čech... Samotná obec po válce - na začátku padesátých let zanikla...
U mě to má Štěpán Javůrek za Chaloupky za čtyři hvězdičky... Jestliže máte chuť na knihu od českého autora, tak určitě sáhněte po knihách Štěpána Javůrka - budete příjemně překvapeni... ;-)

Kanylka
Kanylka
06.11.2023 5 z 5

Nemám co číst, tak mi přišly pod ruku Chaloupky, přečteno potřetí...Drsný kraj, ještě drsnější doba. Díky

Ristridin
Ristridin
20.10.2023 5 z 5

Během čtení jsem to viděl na 4/5, ale vykreslení situace v pohraničí v poslední třetině knihy včetně poučného náhledu do historie to u mě vyšvihlo výš.
V první polovině mi děj přišel, že rychle utíká, velice stručně a svižně byly popisovány osudy jednotlivých postav bez většího rozvinutí, ale vše to směřovalo k tomu, jak se jednotlivé postavy zachovají a co se jim stane po Mnichovské dohodě.
Ve výsledku se na malém prostoru podařilo autorovi popsat osudy lidí nejen v Chaloupkách ale i nastínit sociální situaci a náladu v pohraničí i ve vnitrozemí v době před a po 1. světové válce, změnu uvažování (převážně německého) pohraničního obyvatelstva po tom, co se Hitler stal kancléřem, a období roku 38, které bylo pro celé Československo neblahé.
To vše zasazeno do krásné přírody Krušných hor, ve které jsem se cítil jako doma.
V průběhu čtení byl mnohokrát zmíněn “krvavý pes Frank. Nevěda toho tolik, kolik by bylo vhodné, začal jsem si v průběhu čtení předem hledat nové a nové informace o něm, SdP, Sudetech obecně, a nacházel jsem najednou pro mě nové zmínky o Teplickém incidentu, Bitvě o Habartov, A pak to vše Javůrek taky zmínil okrajově.
I za zmínku těchto událostí, které utvářely atmosféru Sudet, a že mě to motivovalo si hledat více informací, musím dát plný počet.
Navíc mám teď motivaci navštívit údolí Jelení a další okolí, které zde bylo popisováno.
Zaujala mě tato pasáž z knihy (str. 237):
“Němci se chovali jako smyslů zbavení. Útočili na vše české hlava nehlava a další a další Češi prchali pryč. Jako stádo se k těm hrůzám přidávali všichni. Mladí i staří. Slušní i lumpové. Bylo to nepochopitelné. Národ Goethův, národ Einsteinův, kulturní a vzdělaný, se choval jako nejhorší středověcí barbaři, zmámeni psychopatem, který se rozhodl zničit svět. Bylo to neomluvitelné.“

Belanna
Belanna
20.10.2023 5 z 5

Mně se moc líbilo.
Jemně a citlivě psaný příběh o životě lidí v pohraničí v dobách válečných.
Bylo tu opravdu vše, sociální a náboženské rozdíly, tvrdý život, láska i smrt.
Připomnělo mi to vyprávění jedné z mých příbuzných, která v této době v Nejdku žila a o to mi byla knížka ještě bližší.

kuruteku
kuruteku
19.10.2023 4 z 5

Hodně jsem se ztrácel v sourozencích Anny a Františka, zmatený byl pro mne začátek se seznamováním s lidmi. Ale pak už klasika - nemělo to sílu Cejchu Zdeňka Šmída, ale i tak dobré, hlavně osudy Grossovic rodiny a Floriana, ty mne zaujaly. Bohužel v době národnostních a náboženských válek stále varující a stále pravdivé. Sociální problémy vyostřily rozdíly a spirála násilí a odvet se roztočí nevídanou silou.

AlbionFoxyFox
AlbionFoxyFox
09.10.2023 4 z 5

Pro mě byla kniha slabým odvarem Mornštajnové Slepé mapy nebo Hotýlku. Záměr asi byl dobrý, ale megalomanský na malém prostoru, takže kniha byla stručná a příliš povrchní se zbytečným množstvím postav. Ale na druhou stranu velmi čtivě a stravitelně nabízí přehled o dějinách první poloviny 20. století a faktografickým chybám navzdory bych si dovedla představit, že knihu doporučím svým deváťákům.

gabriela8704
gabriela8704
08.10.2023 4 z 5

Příběh je vážně čtivý a poučný. Opět ukazuje na to, co svede davova hysterie a fanatismus. Láska k horám vás nakazí tutove.

alois.randa
alois.randa
08.10.2023 3 z 5

Trochu jsem se ztrácel v postavách, kdo ke komu patří. Místy se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý, období s odsunem ale zase bylo prosvištěno velice rychle.

Kaka.cs
Kaka.cs
03.10.2023 4 z 5

Tahle knížka byla hodně zvláštní. Na jednu stranu je příběh vyprávěn velmi stroze, velice často bez nějaké výraznějšího děje - v podstatě jen popis událostí, což je dle mého v podobné literatuře dost netradiční. Na druhou stranu i přes tuto strohost se zde dozvídáme mnoho z toho, jak vypadal život různých skupin obyvatel v období ohraničeném světovými válkami.
Původně jsem čekala, že knížka bude celá jen o životě v Chaloupkách a okolí, a proto jsem si ji taky vybrala, protože dle mého názoru je to asi nejkrásnější údolí v mých milovaných Krušných horách. Nejsem ale zklamaná. Ačkoliv je styl vyprávění dost nezvyklý, zachycuje velmi krásně, jak vypadal život mezi válkami a nekouká na to vše černobíle, ale opravdu ukazuje různé úhly pohledu a nutí člověka se zamyslet nad některými dějinnými událostmi.
Musím přiznat, že poslední kapitoly mnou hodně pohnuly. Až mi na konci ukápla slza. A to se mi stalo zatím u minima knížek.