Pes baskervillský
Nejslavnější Doylův detektivní příběh. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné vřesovištní krajině. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zdánlivě vzpírají lidskému chápání, vychází u této nejznámější anglické detektivky z principů gotického románu.... celý text
Originální název: The Hound of the Baskervilles, 1902
více info...
Komentáře knihy Pes baskervillský
Přidat komentář
Moje první kniha o Sherlocku Holmesovi. Rozhodně ne poslední. Občas jsem u ni usínala ale závěr byl fenomenální. Mistrnost se kterou byl případ vyřešen mě opravdu ochromila.
Kniha se mi četla celkem dobře a byla dost napínavá. Kniha a příběh ma tajemnou atmosféru. Postava Sherlocka byla chytrá a zajímavá a líbilo se mi jak logicky přemýšlel. Závěr knihy byl překvapující a knihu doporučuji.
Kniha je o detektivovi Sherlocku Holmesovi a jeho kamarádovi doktoru Watsonovi. Řeší případ záhadné smrti sira Charlese Baskervilla. V okolí jeho sídla se podle staré legendy objevuje obrovský pes, který má rod Baskervillů pronásledovat. Právě tahle legenda hraje v příběhu velkou roli a vytváří napětí.
Po smrti sira Charlese má jeho majetek zdědit sir Henry Baskerville. Holmes s Watsonem se snaží zjistit, jestli mu nehrozí nebezpečí. Děj se hodně odehrává na venkově, kde se dějí divné věci a objevují se podezřelí lidé. Postupně se objevují různé stopy, které naznačují, že za celým případem může být něco víc než jen pověra.
Kniha mě bavila hlavně tím, že byla napínavá a měla tajemnou atmosféru. Líbilo se mi, že se dlouho nevědělo, jak kniha dopadne, jestli jde o něco nadpřirozeného, nebo o lidské jednání. Některé kapitoly byly hodně zajímavé a nutilo mě to číst dál. Na druhou stranu mi ale některé části přišly zbytečně dlouhé, proto jsem se občas v ději trochu ztrácel. Celkově si myslím že kniha stojí za přečtení.
Je to napínavý a atmosférický detektivní román, který mě vtáhnul od první stránky. Arthur Conan Doyle mistrně kombinuje tajemství, lehký nádech hororu a logické uvažování Sherlocka Holmese, čímž vytváří silný čtenářský zážitek. Temná atmosféra anglických blat a postupně odhalované indicie mě udržovali v napětí až do samotného závěru. Kniha se čte velmi svižně.
Detektivní klasika, která mě nikdy neomrzí. Ráda se k těmto knihám vracím, mají své kouzlo a neměli by být zapomenuty. Není co vytknout.
Celkově: 4*
Interpretace: 4*
Příběh: 4*
Doposloucháno v podobě audioknihy. Vasil Fridrich namluvil tohle dílo velmi dobře, jeho hlas zkrátka sedl k našim hrdinům.
Začátek byl pěkný, prostřední část se malinko táhla a konec dopadl epicky.
Doporučuji všem fanouškům SH !
Přečteno jako kniha a později i poslechnuta audiokniha. Jako čtenář detektivek jsem nemohla vynechat. Detektivní příběh patřící už do klasiky se skvělým rozuzlením. Není víc co dodat.
Četla jsem jako první knihu od autora a popravdě jsem trochu zklamaná. Čekala jsem asi víc. Před pár měsíci jsem četla Královskou pomstu od Uladzimira Karatkěviče, která je přirovnávaná právě k této knize s tím, že Sherlock Holmes je ale lepší. Pro mě bohužel vůbec. Tím, že jsem byla Královskou pomstou nadšená, jsem tady čekala nejaké to WAU a “sednutí si na zadek”, ale niz z toho se nekonalo. Na druhou stranu ale věřím, že kdybych jako první četla Psa Baskervillského, byla bych nadšená. Autorovi i Sherlockovi dávám určitě ještě šanci a jdu číst další knihu.
Klasická detektivka. I když může jazyk působit zastarale, když si na něj zvyknete, musíte uznat, že má určité kouzlo.
Na tuto knihu jsem se dlouho těšil. Jedná se o klasickou detektivku. Bohužel jazyk byl pro mě dost historický. Příběh běžel plynule. Kniha mě relativně bavila, ale další knihy od autora si pravděpodobně nepřečtu. 3/5.
(SPOILER) Pes baskervillský byla moje prvotina se Sherlockem Holmesem. Ačkoli je vyprávění po logické a konstrukční stránce velmi zajímavé a dobře vygradované, tak to přesto byla asi zároveň moje poslední "sherlockovka"... Dílem je na vině špatná výroba, respektive sazba, knihy, kdy jsem často narážel na pravopisné chyby a spletená písmena, řídčeji ale i na špatný slovosled, chybějící nebo naopak vícekrát užitá tatáž slova, leckdy zcela jiná. Vzhledem ke složitosti větné stavby byly toto překážky, které čtení dost komplikovaly. Jako pro milovníka sci-fi, fantasy a thrillerů na mě ale byl příběh příliš nudný a utahaný. Největší zklamání přišlo ve chvíli konečně velmi očekávaného objevení baskervillského psa, aby byl hned v dalším odstavci zabit. To, na co jsem 230 stran čekal, a kvůli čemu jsem knihu neodložil, zmizelo rychleji než močál zahalovala mlha té noci... Zbylých asi 20 nebo 30 stran již pro mě byla nezbytná nutnost, a těšil jsem se, až to budu mít za sebou.
2025/15
Asi moje první setkání se Sherlockem Holmesem, a určitě jde o jednu z příjemných klasik. Někdy už jsem viděla film, a něco dalšího se dalo odhadnout, takže pro mě nešlo o nějaký velký detektivní šok. Ale četlo se to hezky, a je to jedna z těch věcí, které se hodí mít v knihovně.
Další napínavý příběh Sherlocka Holmese, ten opět řeší složitý případ, který kombinuje záhady, dědictví a temné legendy. Navíc jsou tam napínavé honičky na blatech a spousta tajemství, které drží čtenáře v napětí až do konce. Četla se mi velmi dobře a doporučuji ji všem milovníkům klasických detektivek.
Kdo by neznal toto dílo, nejslavnější Doylův detektivní příběh. A přesto jsem si jeho poslech v podání p.Fridricha užívala. Temné kulisy, které vytvořil Pavel Šporcl, jak jinak než hrou na housle, dokreslovaly napětí. A i přes detektivní zápletku, tajemství, bažiny, močály a vytí psa jsem strávila příjemné chvíle při poslechu. Doporučuji.
Pes Baskervillský mě příjemně překvapil – zejména krásným archaickým jazykem českého překladu, který podtrhl atmosféru příběhu. Ačkoli jsem čekala temnější a strašidelnější děj, ukázalo se, že od hororu má kniha daleko. Přesto jde o klasiku detektivního žánru, která si právem udržuje své místo mezi čtenářskými skvosty.
Moje nejoblíbenější "Holmesovka". Atmosféra temného zámku a mlžných blat, rodová kletba v podobě pekelného psa, podivní sloužící, uprchlý trestanec...a Holmes tentokrát v roli šedé eminence v pozadí. Mám ráda jak knihu, tak rozhlasové zpracování v podání Jiřího Holého (i když nejlepší Holmes a Watson jsou pro mě pánové Preiss a Brousek st.).
Hororový příběh o legendárním Baskervillském psu jsem viděla jako dítě po částech samozřejmě tajně. Pamatuji si některé filmové scény do dnes, hlavně psí vytí a k tomu patřičnou hudbu z blat. Nyní jsem si děj připomněla v aknize, vyšetřování o záhadných úmrtí na Devonském panství vyšetřuje doktor Watson, jenž byl požádán známým detektivem Sherlockem Holmesem. Líbí se mi, že každý má svůj postup, svůj styl vyšetřování a přesto se navzájem doplňují. Stále i v dospělém věku mám velký respekt z velkých černých psů.
Na danou dobu skvěle napsaná kniha. Chytlavá a neotřelá, ovšem relativně předvídatelná.
Čtenáři před vámi navštívili ještě tyto knihy:
Štítky knihy
mýty a legendy detektivní a krimi romány zfilmováno záhady anglická literatura Sherlock Holmes napětí tajemství horory bažiny, mokřady, močály, blata krimi psychologické thrilleryArthur Conan Doyle také napsal(a)
| 1978 | Pes baskervillský |
| 2010 | Případy Sherlocka Holmese |
| 1982 | Dobrodružství Sherlocka Holmese |
| 1971 | Ztracený svět |
| 1987 | Muž s dýmkou a houslemi |

80 %
74 %
Pes baskervillský
Klasika a taky jedna z nejznámějších knih o Sherlocku Holmesovi a jeho příteli Dr. Watsonovi. Vřele doporučuji :)