Pog Pog komentáře u knih

Gemina Gemina Amie Kaufman

(SPOILER) Pokud jsem prvnímu dílu dala 4 hvězdičky, musím tomuhle dát jenom 3. Bylo to téměř na chlup stejné jako první díl - záporáci z BeiTechu se snaží někoho vyvraždit, zároveň naše hrdiny zužuje i biologická hrozba, pár náctiletých dětí zachrání hned dva vesmíry a nějakou dobu se zdá, že hlavní mužská postava je mrtvá. To mi trochu připomíná situaci s Ezrou v Illuminae. Tentokrát jsem na to ale neskočila a čekala jsem, kdy a za jakých okolností Nik ožije :D samozřejmě nesmí chybět špičková hackerka, která vždy zachrání situaci ve chvíli, kdy už autorům došly nápady, jak jinak své postavy zachránit.
Ten otřesnej překlad konverzací už mi lezl krkem v prvním díle, tady to bylo snad ještě horší (třeba slovo fťypnej - to fakt někdo myslí vážně?)
Ezra v prvním díle i Nik v tomhle se taky vyznačovali naprosto debilní vlastností řešit kraviny ve chvíli, kdy jim jde o život - například Nikovo řešení přezdívky v chatu, zatímco se mu Ella snažila vysvětlit že brzo umře. No, aspoň byl Nik sympatičtější než Ezra, toho jsem fakt nesnášela.
Jinak to odhalení, kdo je vlastně Rapír... to byl jeden z těch WOW momentů, díky kterým jsem si zamilovala hlavně první díl. Rapírovo rozhodnutí na konci knihy bylo dojemné. Byla to dobrá postava :)
Mrzí mě, že SPIRO tady neměl tolik prostoru a projevil se vlastně až na konci, ale to je pochopitelné, když se děj odehrával na Heimdallu :D doufám, že v posledním díle dostane prostoru víc, protože ho fakt žeru

02.05.2022 3 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Celou knihou se táhla hrozně tíživá atmosféra. Nejlépe to popsala dominika8192 přede mnou - zoufalství, beznaděj a rezignace.
Nemohla jsem pochopit chování matky, která svou dceru opustila v těch nejdůležitějších chvílích. Nechápala jsem otce, který byl schopen takhle ublížit vlastní dceři a potom dělat, jakože se nic nestalo. A nechápala jsem, proč Evžen svou sestru tolik nenáviděl. Jediná osoba, která nebyla zralá na nakopání do p*dele, byl Milan.
Jedinou světlou chvilkou v celé knize bylo přátelství mezi Sárou a autistickým Vojtou, které pak Sára taky, dá se říct, poslala do kytek.
Ale co bylo hrozně zajímavé, byly informace o houbách. Většinu věcí jsem ani netušila.
Kniha byla napsána naprosto perfektně, vyvolala ve mně přesně ty emoce, které měla. Postavy byly jedinečné, měly svůj charakter a byly odlišitelné od ostatních.
Jediné, co mi tak nějak chybělo, byl konec. Jak to teda nakonec dopadlo? Co se se Sárou dělo pak?

02.05.2022 5 z 5

Kráska a zvíře – Román podle filmu Kráska a zvíře – Román podle filmu Elizabeth Rudnick

Takové nenadchne, neurazí.
Postavy byly skvěle zpracovány, hned od prvních chvil vyzařovaly přesně tu energii, jakou měly. Atmosféra různých okamžiků byla hmatatelná. Příběh byl krásný.
Ale všechno bylo takové hrozně rychlé a romantická linka nebyla uvěřitelná. Vždyť se nesnášeli a o dvě stránky později milovali. Nevím, jiným linkám dala autorka hrozně moc prostoru, aniž by to bylo kolikrát nutné, ale to nejdůležitější - vyvíjející se vztah Belle a Netvora - bylo moc uspěchané.

17.04.2022 3 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pan Tolkien nám i ve druhém dílu Pána prstenů připravil spoustu okamžiků plných napětí (i když pochybuji že vůbec existuje někdo, kdo neví, jak to skončí :D) a nádherně vykresluje atmosféru daného okamžiku. Postavy jsou naprosto úžasně zpracovány - mají charakter, jsou od sebe odlišitelné, každá má své chyby a působí díky tomu uvěřitelněji. Už ve filmech jsem si oblíbila Faramira, ale ten knižní je úplně boží.
Taky jsem uvítala více informací o entech. Kapitoly s nimi mě sice moc nebavily, byly takové zdlouhavé, ale našla se místa, která byla moc zajímavá. Řeřábek mi byl asi nejmilejší :D
Co mi vadilo, byly popisy. V prvním díle jsem je skoro nezaregistrovala, ale tady mě fakt fakt nudily :D a moc mi nevyhovovalo to, že první polovina knihy byla jenom o Aragornovi a spol., zatímco druhá o Frodovi a Samovi. Podle mého názoru by bylo mnohem lepší, kdyby se to střídalo, protože pak bylo těžko přehledné, které situace se vlastně děly zároveň.
A co musím vypíchnout (ale s autorem to nemá co dělat, proto to do celkového hodnocení nezahrnuji), je, že všechny díly Pána prstenů očividně prošly korekturou a text se dá číst. To v dnešní době vidím málokdy :D
Na rozdíl od prvního dílu se tentokrát filmová verze držela předlohy mnohem víc.

15.04.2022 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

No tak tohle bylo něco. Prvních zhruba 200 stran jsem se přemáhala, abych četla dál, přišlo mi to jako hrozná kravina, přeceňovaná ostatními asi hlavně kvůli grafickému zpracování, které bylo bezesporu boží. Děj se skoro nehnul a hlavní mužská postava - Ezra - mi přišla strašně, ale strašně otravná.
Ale potom? Potom jsem se tak ponořila do děje, že jsem se jen stěží mohla odtrhnout. Kady jsem si naprosto zamilovala, začala jsem pociťovat strach o postavy, smutek nad ztrátou některých z nich, vztek na jiné... Ke konci jsem byla už strašně napjatá a ani jsem nedýchala, když jsem dočítala. A SPIRO? Milovala jsem ho od první chvíle, kdy přišel na scénu :D A byl to právě on, kdo vlastně hýbal celým dějem a přichystal nám několik "COŽE?!" a "NO DO P*DELE!" momentů.
Naprosto úžasný je přebal knihy, pořád jsem ho sundávala, prohlížela, osahávala hrany... :D
Co mi ale vadilo, byl ten úplně hloupý překlad konverzací mezi mladými postavami - ta snaha o... ani nevím co. Nedalo se to číst, kolikrát jsem musela přemýšlet, co ty podivné zkratky a výrazy znamenají... Kdo četl, ví, o čem mluvím (tywoe, ty sešteda, taxi myslim, jaxi to věděla...).
Dále mi přišlo, že kniha neprošla korekturou? Nebo korektor snad neovládá ani shodu podmětu s přísudkem?

DÁLE JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ, OBSAHUJE DŮLEŽITÝ SPOILER
SPOILER
Myslím, že Ezru měli nechat mrtvého, takhle je to až moc velký happyend

01.04.2022 4 z 5

Velmi zajímavá knížka o životě v KLDR. Mnohdy jsem jen stěží mohla uvěřit, že někde lidé mohou žít tak, jak autorka předkládá, musí to být hrozné. Jsem ráda, že žiju tam, kde žiju.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Nádherné dílo, které nám ukazuje, že každá mince má dvě strany

Gejša Gejša Arthur Golden

(SPOILER) Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné ženy. Od začátku knihy až po chvíli, kdy začala válka, jsem knihu hltala jedním dechem, pak mě to už moc nebavilo. Nicméně jsem pak hledala na internetu a dozvěděla jsem se, že ačkoli se autor dušoval, že je příběh pravdivý, není tomu tak. Velká škoda, příběh pro mne tímto ztratil na své původní atraktivitě.
Moc se mi ale líbilo vykreslení vztahů mezi jednotlivými postavami a jejich vývoj (hlavně Dýně, ta prošla asi největší proměnou osobnosti) nebo vysvětlení mnoha pojmů a reálií světa starého Japonska.
Hlavní hrdinka krásná, milá, chytrá, vtipná Mary Sue, ale i přesto jsem si ji vcelku oblíbila. Co mi vadilo, bylo její jednání na konci příběhu, kdy (SPOILER) zradila Nobua tak ohavným způsobem jen proto, aby mohla být s mužem, který jí kdysi dávno koupil zmrzlinu...ach jo. Každopádně Nobu mi byl protivný svým chováním taky :D

28.03.2022 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Na filmovém Pánovi prstenů jsem, stejně jako mnoho dalších lidí mé generace, vyrostla. Knihy jsem se pokoušela mnohokrát číst, ale nikdy jsem u toho nevydržela. Ten správný čas nastal až teď, v mých 23 letech :D Přiznám se, měla jsem co dělat, abych se dostala přes první kapitolu, ta mě vážně nebavila. Potom jsem ale knihu nedokázala odložit, strašně mě to chytlo, i když mi nikdy předtím Tolkienův styl psaní moc nesedl. Mnoho situací, které jsem do té doby znala jen z filmů, mi začalo dávat smysl. Nehledě na to, že snad polovina knihy ve filmu chybí :D pověstných Tolkienových sáhodlouhých popisů krajinek jsem si ani nevšimla, byly tam vůbec? :D Hobit se mi teda četl hůř, co si pamatuju. Těším se, až se vrhnu na Dvě věže.
Jinak co se týče postav, Frodo se zdá méně neužitečný než ve filmech, Sam je ještě větší zlatíčko a Boromirovi bych nejradši prohnala šíp tělem hned na začátku :D hrozně mě štval. Přátelství mezi elfem a trpaslíkem mi ale přišlo líp vykreslené ve filmu, abych pravdu řekla.

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

(SPOILER) Zpočátku jsem měla problém se do knížky začíst (myslím, že hlavně proto, že se mi Jeva zpočátku jevila jako ukázková Mary Sue). Málem jsem knihu nadobro odložila, ale nakonec musím říct, že jsem ráda, že jsem to neudělala. Zhruba od poloviny už jsem příběh hltala natolik, že odložit jej pro mne bylo utrpení. Taky se mi vcelku líbily kapitoly Zvířete, které krásně ukazovaly jeho momentální rozpoložení a byly i graficky pěkné.
Vzhledem k tolika negativním ohlasům na epilog jsem čekala něco, co celý příběh úplně pokazí, ale nakonec to nebylo vůbec hrozný :D ano, bez něj by to bylo lepší, ale není to žádná tragédie. A nakonec musím souhlasit s mnoha komentáři ostatních čtenářů - propojení příběhu s příběhem o ptáku Ohnivákovi bylo nádherné.

SPOILER
Pomalu se vyvíjejícímu vztahu Krásky a Zvířete jsem nejen opravdu věřila, ale hrozně jsem jim fandila. Bylo to krásně napsané, nenásilné a uvěřitelné. A když Zvíře Krásku na konci nazvalo Ohnivákem, tak jsem málem umřela blahem :D

28.03.2022 4 z 5

Po zemi do Bangladéše Po zemi do Bangladéše Majda Slámová

Jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst, protože její autorka vypráví skutečně poutavě, děj krásně odsejpá, člověk se ani chvíli nenudí... Zároveň Majdu strašně obdivuju za její odvahu vydat se sama na tak dlouhou cestu v podstatě do neznáma. Styl vyprávění v člověku zanechá pocit, jako by tuhle nádhernou cestu sám prožil. Navíc je kniha doplněna moc hezkými fotografiemi přírody i lidí, což čtenáři vyprávění ještě líp přiblíží.
Doufám, že touto knihou autorčina tvorba nekončí :)

17.01.2022 5 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Jako všechny knihy od Picoultové mě i tahle chytla a nepustila. Co se vlastně Jess stalo, mi tak nějak docvaklo zhruba v polovině knihy, ale to, jestli jsem se mýlila, nebo ne, jsem se dozvěděla asi 5 stránek před koncem. Picoultová prostě umí udržet napětí až do poslední chvíle. Bohužel mi tak nějak chyběl konec... :D jak to vlastně dopadlo?

06.01.2022 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tahle kniha je druhá, kterou jsem od paní Sepetys měla v ruce. Potrhaná křídla jsem ještě dočetla, tohle ale ne. Neříkám, že by kniha byla špatná, naopak. Ruta Sepetys má styl psaní, který mi vcelku sedí, náměty na příběhy jsou určitě zajímavé... Ale kvůli čemu jsem knihu odložila, byla hlavní hrdinka. Prostě dokonalá, úžasná, skvělá a všestranně nadaná Mary Sue bez jediné chybičky. Vždyť to se nedá číst...

19.07.2021

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) Nechce někdo přepsat epilog? Protože ten mě fakt naštval :D
Jinak kniha jako taková byla rozhodně zajímavá svým tématem, se slovanskou mytologií asi moc knih nenajdeme. Líbilo se mi, že nás autorka tímhle stylem alespoň povrchově seznámila s vírou našich předků.
Postavy byly takové neslané nemastné. Hlavní hrdinka chudinka, kterou nikdo nemá rád, skoro ukázková Mary Sue. Lukáš takové naivní zlatíčko, Irma zákeřná potvora, Nemoj kdysi zrazený v lásce a dodnes zahořklý... No, všichni byli dost černobílí, ale to asi k téhle knize patří, zvlášť pokud mluvíme o té "zlé" straně. Jediný, kdo se mi doopravdy zamlouval a čí charakter se během příběhu nějak zásadně vyvíjel, byla asi Kora.
Na knize mě dost štvalo, kolik překlepů se tam objevovalo. To už dneska knihy neprochází nějakou korekturou? Tenhle problém má snad každá druhá kniha...
Co se mi ale líbilo, bylo to, že děj byl dost nepředvídatelný a opravdu jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne. Když nad tím tak přemýšlím, konec byl hodně hodně uspěchaný, nevadilo by mi, kdyby tam bylo pár stran navíc.
Dál čtěte jen na vlastní nebezpečí, jsou tam spoilery :D

(SPOILERY)
- Romantické lince mezi Nemojem a Lenou jsem nevěřila, pardon, ale to fakt ne.
- Mile mě překvapilo, že to neskončilo happyendem, ale i tak mě epilog naštval :D

Ale abych pravdu řekla, tuhle knihu jsem si koupila i navzdory tomu, že jsem se zapřísáhla, že už si nikdy nekoupím žádný "humbook tip". A snad poprvý v životě nelituju, že jsem si "humbook tip" koupila :D
Nevěděla jsem, jestli knize dát 3 nebo 4 hvězdičky, dala bych tak 3,5, kdyby to šlo :D ale ve finále jsem se rozhodla pro 4.

10.05.2021 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Celá kniha má takovou ponurou atmosféru, už od prvních stránek jsem doopravdy nenáviděla matku a sestru Báry, později se mi chtělo zvracet i z otce. Nejhorší je asi to uvědomění, že Vrány nejsou jen nějaká fikce, ale pro mnoho dětí krutá realita.
Knihu jsem měla přečtenou za pár hodin, mrzí mě, že byla tak kraťoučká. Až ke konci jsem si uvědomila, že to vlastně nemá ani pořádnou zápletku, ale vůbec mi to nevadilo.

27.04.2021 5 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Hvězdičky dávat nebudu, jelikož jsem měla obrovský problém knihu vůbec vzít do ruky a pokračovat ve čtení, takže jsem ji nedočetla. Jsem naštvaná, protože vždycky naletím na "humbook tipy" a vždycky jsem zklamaná. Asi už jsem na takovou literaturu stará, nebo já nevím.
Jelikož mi je proti srsti mít rozečteno více než jednu knihu, raději jsem tuto odložila, aby dostala šanci jiná. Škoda, příběh zněl lákavě...

08.04.2021

Elizino tajemství Elizino tajemství Dominik W. Rettinger

Jak již psal někdo přede mnou, kapitoly s Annou byly vcelku zbytečné a opravdu by stačily pouze na začátku a na konci. Upřímně řečeno, asi v polovině knihy jsem je začala přeskakovat, protože byly opravdu o ničem. Jinak příběh Elizy jako takový je jiný než v ostatních knihách o Osvětimi, a to nejen tím, že hlavní protagonistka pracuje v táborovém nevěstinci, ale i tím, že postavy tu nejsou úplně černobílé, včetně právě Elizy. Víc než její příběh mě ale zaujal příběh krásné Magdaleny, kterou jsem si oblíbila mnohem víc než hlavní postavu.
Mrzí mě, že kniha u mě nedokázala vyvolat žádné emoce...

10.03.2021 4 z 5

Prehistorie Prehistorie David Burnie

Nádherná encyklopedie, plná fotografií a informací, která nás provede historií naší planety a života celkově. Jediné, co mi v ní chybí, jsou latinské názvy rostlin i živočichů.

28.01.2021 5 z 5

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Spousta otevřených konců, naprosto nevyhovující styl vyprávění pozpátku, až na konci člověk zjistí, proč je v příběhu vůbec zakomponovaná Beth a kde se celou dobu skrývá Georgova Lil... Za mě nejslabší dílo autorky (zvlášť po tom, co jsem přečetla Je to i můj život a Vypravěčku). Dočetla jsem jen proto, že jsem zrovna neměla u sebe žádnou jinou knihu...
Na druhou stranu, zvolené téma je jako vždy zajímavé a autorka krásně vykresluje jeho problematiku.

07.12.2020 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Nějak se mi nedostává slov pro hodnocení téhle knihy, ale její příběh budu mít v hlavě ještě hodně dlouho...

27.11.2020 5 z 5