Elizino tajemství

Elizino tajemství obálka knihy
Mé hodnocení:

Prostituce ve stínu hákového kříže. Jak vysoká může být cena přežití? Je možné si i v pekle zachovat lidství? Čekala je těžká volba na strašlivém místě: buď budou žít dál jako řadové vězenkyně koncentračního tábora v Osvětimi, nebo výměnou za snesitelnější podmínky začnou pracovat v táborovém nevěstinci. Mladá žena Eliza si vybrala druhou možnost. Když se po konci války její vzpomínky dostanou do rukou matce bývalého důstojníka SS, s hrůzou zjistí, co vše musely zubožené dívky a ženy podstupovat, aby získaly alespoň nepatrnou šanci přežít. Elizin boj o přežití a chorá, nebezpečná láska důstojníka SS se prolínají s líčením skutečného táborového života a fungováním esesáckého veřejného domu, který dosud nikdy nebyl v literatuře popsán....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432801/elizino-tajemstvi-Bd6-432801.jpg 4188
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, XYZ (ČR)

Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość, 2019

Kniha Elizino tajemství

Aghatte

Těžké téma, nejednoznačné.
Vše, co souvisí s Osvětimí a holocaustem, je pro našince nepochopitelné.
Měla jsem období, kdy jsem četla jednu knihu za druhou, až jsem musela přestat. Tato kniha je po dlouhé době výjimkou, a opět si dám pauzu.
Jediné slovo, které mě napadá, je odosobnění - všech protagonistů. Oceňuji na hlavní hrdince, že se nesnažila dělat hezkou ani obětí. Prostě jen bezcitně popisovala, co se dělo. V dobách míru byla pěkná potvora. Kapitoly s Annou byly také důležité. Bylo mi ji líto málem víc, než Elizy.
Našlo se tam pár opravdu hlubokých krátkých myšlenek, které by stály za vytesání.
Celé je to ale příšerné, čeho je člověk schopen. Jeden malý trapný poskakující kašpar udělá z milionů lidí vrahy, kurvy a mrtvoly. Jak je to vůbec možné! Ale stalo se to.

Ovšem překlad a chyby, to je ostuda vydavatele. Chybělo tam i celé slovo zůstalo z něj jen písmenko "é". Čárky ve větě jednoduché, souvětí, samá a a a , a pak...

iva23
01. dubnaodpad!

Stejná bída jak Tatér z Osvětimi.
Pro náročnější čtenáře, nebo pro ty, co už mají nějaký ten román s tématikou koncentračních táborů za sebou, ztráta času.

marci8
26. březnaodpad!

Kniha mě zklamala. Literární úroveň je podprůměrná a kniha je suchopárná. Hlavní hrdinka Elza je nesympatická. Anna to vylepšuje, ale bude to spíše pobytem v Izraeli, který miluji. Četba této knihy je ztráta času. Pokud druhá světová, tak doporučuji Lustiga. Nedávno jsem jinak četla Vypravěčku. Je to tisíckrát lépe napsané a čtenář příběh prožívá.

Nymf

Skvělý příběh, jiný než ostatní z tématiky o holocaustu. Přivíráte oči i nad tím koncem, protože víte, že se jedná o fikci. Moc se mi líbil nápad kdy hlavní hrdinka jaksi spolupracuje s Měsícem na obloze- používá svou ženskou intuici.
Ale před čím nepřivřu oči, jsou ty pravopisné chyby v českém překladu, kterých je tam jak much na hnoji.

vendysantos

Další silný příběh z Osvětimi, ale úplně odlišný od všech, které jsem dosud četla. Líbil se mi autorův styl psaní. Děj je samozřejmě hrozný a při čtení si říkáte, jak se takto mohly chovat lidské bytosti...

Pog

Jak již psal někdo přede mnou, kapitoly s Annou byly vcelku zbytečné a opravdu by stačily pouze na začátku a na konci. Upřímně řečeno, asi v polovině knihy jsem je začala přeskakovat, protože byly opravdu o ničem. Jinak příběh Elizy jako takový je jiný než v ostatních knihách o Osvětimi, a to nejen tím, že hlavní protagonistka pracuje v táborovém nevěstinci, ale i tím, že postavy tu nejsou úplně černobílé, včetně právě Elizy. Víc než její příběh mě ale zaujal příběh krásné Magdaleny, kterou jsem si oblíbila mnohem víc než hlavní postavu.
Mrzí mě, že kniha u mě nedokázala vyvolat žádné emoce...

Mišák240

Další, ale zase jiný příběh z Osvětimi. Eliza, hodně svérázná osoba, která se snaží za každou cenu přežít hrůzy koncentračního tábora. Pro mě nové téma Kommando Puff. Škoda jen rychlého konce, ale knihu doporučuji.

hrosik3

Silný, zajímavý příběh. Trochu jiný pohled a konec poněkud přetažený.