Věc Makropulos

Koupit

Komedie o třech dějstvích uvedená poprvé v roce 1922 na scéně Vinohradského divadla, kde byl Karel Čapek dramaturgem. Podnětem k jejímu vzniku byla teorie profesora Mečnikova, že stárnutí je autointoxikace organismu. Dlouhověkost líčí, slovy autora, jako „stav velmi málo ideální a dokonce velmi málo žádaný“.

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166/big_vec-makropulos-bcx-166.jpg 4.3929

Kniha Věc Makropulos

Hani77

Zajímavý námět i provedení, ale mám raději jiné divadelní hry Karla Čapka.

anonymní.Ilja
28.12.2021

Asi moje nejoblíbenější z Čapkových her, která odhaluje, jak moc je krása všeho v životě ovlivněna tím, že jsme tu jen na pár let. Drama, které přečtete za chvilku, ale zůstane ve vás dlouhé roky. Jednou bych na tohle šel rád do divadla.

Romča11
15.12.2021

Karel Čapek je prostě geniální autor! Hlavní rozebírané téma mě neskutečně dostalo! V prvním dějství se navíc příběh zabývá soudním sporem, který se táhne už skoro sto let, ale potom se na scéně objeví paní Marthy a krásně postupně se drama dostává k hlavní myšlence díla a to je, že lidský život není na dlouhověkost stavěný. Kdo by se ženil/vdával, kdyby věděl, že je to na 300 let? Nehledě na to, že po delší době začne člověku připadat všechno plytké, nudné.
Prostě naprosto geniální myšlenka a k tomu naprosto skvělá gradace příběhu, která je nejdříve nenápadná a potom nabírá na čím dál větší rychlosti, až přijde to rozuzlení skoro ke konci. Prostě skvěle vystavěný příběh.
Postavy jsou také skvěle vykreslené a posané, hlavně ústřední postava paní Marthy.
Co by na knize mohlo někomu vadit je jazyk a celkově těžší slova, což je způsobeno tím, kdy byla kniha napsána. Ale i tyto těžší části textu rozhodně stojí za to, je překonat.
Kniha je dramatem, takže se navíc čte velmi rychle, stránky vám mizí pod očima. Nejlepší kombinace tohoto a toho, že příběh je velmi chytlavý až napínavý a čtenář má potřebu vědět, jak to vlastně dopadne.
Tahle kniha se mi neskutečně moc líbila, především díky své geniální myšlence. Celkově mám Karla Čapka a jeho tvorbu moc ráda, ať už se jedná o drama nebo román. Považuji ho za geniálního autora a každé jeho dílo prostě rozebírá nějakou důležitou a skvělou myšlenku. Doporučuji všemi deseti!

Petkona
12.12.2021

Tohle byla moje třetí kniha od Karla Čapka a musím říct, že se mi tahle líbila nejmíň. Pořád je ale skvělá, donutí vás se zamyslet a ten nápad je skvělý a příběh graduje až do poslední části. Kniha je geniální přesto možná dávám přednost Bílé nemoci a R. U. R.

martineden
20.11.2021

Jedna z nejoblíbenějších knih vůbec.

petaSk
20.11.2021

Moc pěkná hra o daru nesmrtelnosti a o tom, jak na ni nejsme připraveni.
Některé dialogy jsou z dnešního pohledu úsměvné, ale přesto je to originální příběh.
Přečteno během večera.

dominika9982
05.11.2021

Velmi dobrá kniha, K. Čapek nikdy nezklame.

KaLiBi
08.10.2021

Člověk, který pracuje, hledá a realizuje, není a nemůže býti pesimistou. Každá snažná činnost znamená důvěru, třeba bez verbálního zdůvodňování.

Čtivé dílo, které je (především v závěru) plné zamyšlení. Čapek opět nezklamal a to i navzdory tomu, že se k dílu vrátil, jak sám v předmluvě říká, jaksi z pořádkumilovnosti.