pipa36 pipa36 komentáře u knih

E-knihy, aneb, První pomoc pro začatečníky E-knihy, aneb, První pomoc pro začatečníky Monika Oravová

Ačkoli je značná část obsahu již zastaralá (vydáno v roce 2012), přesto je mnoho poznatků přínosných - např. vysvětlení rozdílu mezi technickým a sociálním DRM, seznamy webů, na kterých bylo (a většinou ještě je) možné sehnat e-knihy apod. Líbilo by se mi, kdyby někdo vydal aktualizovanou verzi...

08.12.2018 3 z 5

Poklad Poklad Kathy Reichs

První díl se mi velice líbil, i když už mám "teen" léta za sebou. S pokračováním jsem však měla problém - někdo tady psal, že se to zhruba do 100 stránky táhlo, potom super. Já se do té stovky nedostala. Knihu odkládám, snad někdy příště.

07.12.2018 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Dobré, velice dobré. Jen mám dojem, že pan Bryndza svou hlavní hrdinku prostě nemá rád...

28.11.2018 5 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale... Od Percyho Jacksona žádná změna - stejná šablona, zajeté koleje "divnýho týpka", který se dostane mezi bohy, tentokrát do Valhaly. Já vím, že prvoplánový nápad asi byl naši dnešní mládež seznámit vcelku nenásilnou formou s různými božstvy (řecké, římské, egyptské, severské...), ale fakt je to na jedno brdo.
Jisté kouzlo to ale má (nápad nechat hlavního hrdinu zemřít a hned to "vykecat" ve druhé větě se mi fakt líbil), ale ten zbytek...
Nic nového a přesto napínavé, takže dávám horší tak 3,5*.

17.11.2018 4 z 5

Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Rychlovky a chuťovky Břicháče Toma Tomáš Kosačík

Až na prášek do pečiva téměř ve všech "sladkých" jídlech dobrý - stejného cíle dosáhnete rozdělením vajíčka a vyšleháním bílku... Dobře popsáno, recepty, které jsem zkusila, jsou chutné a výživné. Můžu jen doporučit.

28.10.2018 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Kniha se mi líbila, ale zarazilo mě pár nelogičností:
- Děj se odehrává v horách, v prosinci, v jednom kuse sněží nebo zuří sněhové bouře... a jedna z hlavních hrdinek jako dopravní prostředek používá motorku, hlavní postava chodí hodinu před půlnocí na kávu na terasu místního baru, na návštěvě u známých je "...venku -1, v místnosti 15 stupňů..." Asi je to kniha o ledních medvědech.
- Postava Diany mi připadala zbytečná a účelová, neskutečně mě iritovala.
- Hlavní postava cca v půlce knihy ochořela - obyčejné nachlazení, protože v noci "...vyšel s kávou na terasu a probudil se až ráno...". Tedy já nebývám nemocná, ale kdybych takhle usnula jen tak ledabyle oblečená někde venku na terase v prosinci v Pyrenejích, myslím, že bych měla přinejmenším zápal plic, a ne jen "kucínek".
Až na tyhle drobnosti (kterých byla plná kniha) to však bylo dobrý, zápletka i rozluštění se mi líbilo. Další díly si určitě přečtu.

23.10.2018 4 z 5

Vrazi bez tváře Vrazi bez tváře Henning Mankell

Ke čtení této série jsem se nechala strhnout po shlédnutí 2 dílů televizního zpracování, které se mi velmi líbilo. Tak jsem se vrhla na čtení... a nedočetla. Snažila jsem se, ale po 3 týdnech to vzdávám - myslela jsem si, že pro mě bude příjemné vrátit se do 90. let a doby faxů, poznámek na papíru a vzkazů u sekretářek, ale opak byl pravdou. I přesto ale byly některé poznatky přínosné - například zjištění, že již tehdy mělo Švédsko problém s přistěhovalci, mě více než překvapilo. Zápletka byla dobrá, ale vyšetřování se na můj vkus příliš táhlo. Po 3 týdnech jsem to dotáhla na 150. stránku... Takže odkládám.

07.10.2018 2 z 5

Sluhové zla Sluhové zla Åsa Larsson

Z celé série zatím asi "nejslabší" kniha, nicméně pořád úžasná a napínavá. Poslouchala jsem jako audiobook s dětmi při cestě na dovolenou - jo jo, v poslechu této série budeme pokračovat, velmi povedené a dobře namluvené v OneHotBook (krásně namluvil J. Vondráček).
Dobré pokračování dobré série.

25.08.2018 5 z 5

Calendar Girl 2: Duben, květen, červen Calendar Girl 2: Duben, květen, červen Audrey Carlan

Knihu mi půjčila kolegyně, prý "ať mám na dovolené co číst"... Tak jsem to zkusila. Budiž mi odpuštěním, že tento typ knih obyčejně nečtu, budiž mi přítěží, že mi to nedošlo už z názvu knihy.
Na knihách mám ráda příběhy, sdělení, prostě něco, co vás nutí číst dál a dál. V knize s erotickým obsahem těch příběhů asi moc nenajdete. Takže pokud to shrnu:
- erotické scény nevyznívaly vulgárně
- hlavní "hrdinka" je typická americká blbka "World peace" s obrovským srdcem a velkou...
Dočetla jsem do května, červen už jen jako rychločetba. Ee, můj šálek kávy to asi nebude.

25.08.2018 2 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Tato série mě jedním slovem dostala. Mám pocit, že autorka měla již dopředu jasno, o čem chce psát, takže i když byl první díl dle mého názoru skvělý, další díly s ním statečně držely krok. Žádné plytké, bezduché rozvíjení tématu, pěkně bez pardónu parádní jízda od začátku do konce. K poslednímu dílu mám však malé výhrady:
1. Moc mě nebraly části, které se týkaly taktizování a dohadování se kvůli spojenectví proti vojskům Hybernu. Tyto diplomatické až špionážní tahanice z duše nesnáším, takže jsem při jejich čtení opravdu trpěla.
2. Postupné převracení povah téměř všech postav. V prvním dílu byl jasným padouchem Rhysand, ve třetím dílu aby dokonalého záporáka pohledal… (jasně, král Hybernu takovým padouchem byl, nicméně v ději knihy mu byla vyčleněna pouze okrajová, byť nejdůležitější role). Kdežto ostatní – jejich na první pohled odpudivé činy se postupně převracely v rytířské s těmi nejryzejšími důvody… Mírně infantilní, ale už asi nejsem YA.
3. Myslím, že nemám nijak zpátečnické názory, ale tolik erotiky do YA? Od 12ti let?
Přesto knihy řadím do svých oblíbených, protože se k nim určitě jednou vrátím – rozhodně žádná nuda, ale super čtení. Autorka na konci nepřímo slíbila další pokračování – pokud tomu tak bude, určitě si ho přečtu a už teď se na to těším!

21.08.2018 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Nově zpracovaná a dobře rozvedená klasická pohádka o Krásce a netvorovi... Líbilo se mi to. Hlavní hrdinka je sice taková "nána", sem tam dokonce "nána pitomá", ale po čase jsem si ji oblíbila a začala jsem jí i fandit. Do dalších dílů určitě půjdu.

16.08.2018 5 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

Po dlouhé době knížka, která mě chytla a nepustila. Mé obavy z velkého množství stran a tím pádem rozvláčnosti a nedej bože plytkosti děje se však naštěstí nepotvrdily, pořád se něco dělo. Feyre byla sice půl knihy na zabití, ale pak se to rozjelo. Tak nějak jsem již v půlce prvního dílu doufala, že bude Rhysandovi dáno více prostoru...
Hned jdu na další díl!

16.08.2018 5 z 5

Návrat Kouzelnice Návrat Kouzelnice Chris Colfer

Knihu jsem si přečetla sama, bez dětí, protože první díl mě při čtení s dětmi bavil. Na knize je téměř na každé stránce znát, že je kniha určena pro věkovou skupinu od 10 let, takže určitě nebudu hodnotit tuhle stránku. Co se týče příběhu - velmi dobře vymyšlené, i jako dospělák jsem se často načapala, jak dětem (hlavním postavám příběhu) držím palce. Do dalšího dílu už jsem se moc pouštět nechtěla, ale konec mě natolik překvapil, že to asi po nějaké době zkusím. :-)

16.08.2018 4 z 5

Koruna démonů Koruna démonů James Rollins (p)

Předchozí dva díly se mi nijak zvlášť nelíbily - bylo to překombinované, složité, nemastné - neslané. To však neplatí o Koruně démonů - Rollins je zpět v plné formě. Výborný námět, napínavé, žádná hluchá místa, jen tak dál... Jj, líbilo se mi to, takže dávám za 5 hvězd :-).

06.07.2018 5 z 5

Šampion Šampion Marie Lu

Dobře se to četlo, knihu vnímám jako dobré zakončení dobré trilogie. Hvězdu dolů za přeslazený závěr, ale jinak doporučuji!

17.06.2018 4 z 5

Brána času Brána času Pierdomenico Baccalario

Knihu jsem si vypůjčila v knihovně a četla jsem to večer dětem - bylo to i pro mě napínavé a moc se mi to líbilo. Po všech těch bezduchých poseroutcích, které do sebe děti lámou jako o život to byla velice příjemná změna, dnes si jdu vypůjčit další díl - vypadá to, že dál už budou děti číst samy... Dávám 5*.

12.06.2018 5 z 5

Fenomén Fenomén Marie Lu

Oproti prvnímu dílu to výrazně pokulhávalo, první polovinu knihy bych přirovnala k otrhávání okvětních lístků sedmikrásky se slovy "Má mě rád/a - nemá mě rád/a...". I díky této pro mě nepřitažlivé pasáži jsem knihu četla poměrně dlouho. Nakonec se ale kniha rozjela a konec mě dokonce nejen překvapil, ale i navnadil, takže jsem hned otevřela další díl. Tak 3,5*.

12.06.2018 3 z 5

Legenda Legenda Marie Lu

Dlouho jsem váhala, jestli tuhle knihu číst či nečíst - nakonec jsem ráda, že jsem ji přečetla, a hned jdu do dalšího dílu! Je to sice na můj vkus až příliš militární (dá se říci "policejní stát") a mírně naivní, ale přesto dobře napsané a napínavé. Jdu na další díl a doufám, že to bude stejně dobré. Dávám 4*.

13.05.2018 4 z 5

Neviditelný zloděj Neviditelný zloděj Åsa Larsson

Série si drží svůj standard - je to napínavé, místy až hororové, ale skvělé. Poslouchala jsem to s dětmi jako audioknihu a bavilo mě se dívat, jak jsou děti napnuté k prasknutí. Kdyby u nás někdo zaklepal na dveře... nevím nevím, co by se v tu chvíli stalo... Skvělé podání p. Vondráčka, doporučuji!

09.05.2018 3 z 5

Tajemství katakomb Tajemství katakomb Tom Egeland

Od knihy jsem očekávala něco jiného - nakonec se z toho vyjevila kniha pro mládež. Nicméně i tak se mi kniha líbila - příjemné oddechové čtení, které nijak neurazí. Takže knihu nehodnotím jako dospělý čtenář, ale z pohledu 10-12 letého dítěte - napětí, tajemno, historie... Dávám 4 hvězdy.

09.05.2018 4 z 5