pipa36 pipa36 komentáře u knih

Návrh Návrh Elle Kennedy

Nad očekávání vtipné a čtivé. Dle očekávání závěr slaďoučký jak cukrkandl. Příjemná oddychovka na dovolenou - žádné složité charaktery ani děj, pouze moc příjemné čtení :-).

28.06.2019 4 z 5

Sníh nebo popel Sníh nebo popel Sara Raasch

První polovina knihy je taková spíše vysvětlující, tudíž nezáživná.
Kdo je vlastně Meira se dá odhadnout již na základě rozdělení uprchlíků do skupin při posledním útěku z pláně Rania - od této chvíle je kniha také o trochu napínavější.
Vyloženě špatné to nebylo, ale autorka se tak strašně moc snažila vykreslit šestnáctiletou holku, až z toho vzešel kýč pro věkovou skupinu tak 10-12 letých puberťaček - příběh samotný potenciál má, ale špatná stylistika, vyprávěno v ich formě, nedomyšlenost království Ročních období (Zimní království - království věčného sněhu, a přitom je soběstačné. Kde berou cokoli na jídlo? Např. v knize zmiňované jahody v ledu...).
I když byla druhá polovina knihy výrazně lepší, celkové hodnocení dávám 3* - zkusím to ještě s druhým dílem. Ale velká očekávání nemám.

27.06.2019 3 z 5

Alchymistova šifra Alchymistova šifra Kevin Sands

Sice je to román pro mládež, ale i dospělý si přijde na své. Příběh se odehrává v historickém Londýně, kde se sirotek jménem Christopher stává učedníkem mistra lékárníka. Jeho život tak nabere úplně jiný - nový a vzrušující směr, ale pouze do té doby, než je jeho mistr zákeřně zavražděn.
Velmi dobře se to četlo, myslím, že v této sérii budu pokračovat. Dávám 5*.

27.05.2019 5 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Spisovatelka opět nezklamala - výborné, čtivé, napínavé. Šla jsem do toho s čistou hlavou, nečetla jsem ani o čem to je, ani názory čtenářů. Po první zkušenosti s touto spisovatelkou jsem tak nějak čekala, že to bude sázka na jistotu. A vyplatilo se.
Hlavní hrdinka paralelně řeší 2 případy, oba svým způsobem stejně náročné. Jedním z případů je doktorka - psychiatrička - sociopatka, která na svých pacientech provádí výzkum pomocí manipulace. Vhled do myšlení a jednání člověka, který jedná bez svědomí a zájmu o druhé, je velmi zajímavý. Autorka velmi dobře popsala i neschopnost s tím cokoli udělat, osobní frustraci okolí manipulátora včetně beztrestnosti takového jednání, protože se špatně prokazuje úmysl...
Ne, že by knize nebylo co vytknout, ale paní Marsonsová umí psát, takže za 5*.

27.05.2019 5 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Kniha řeší případ vraždy luxusní tanečnice burlesky, kterou někdo ubodá na prahu jejího domu. Vyšetřování se rozjíždí naplno, ale stále není jasné, co je motivem - každý z podezřelých nějaký měl, i když každý úplně jiný.
Kniha je bezesporu velmi dobře napsaná, napínavá, bez hluchých míst - prostě tak, jak jsme od Bryndzy zvyklí. A to je právě ten problém - sice je tahle kniha jiná, než ty předešlé, v něčem je ale stále stejná, taková "bryndzovská". A i když to bylo napínavé a zajímavé, nedokázala jsem se přimět k pokračování ve čtení. Než jsem tuto knihu dočetla, přečetla a poslechla jsem si další 3 knihy. Nevím, asi mám přebryndzováno. Přesto hodnotím 4*.

11.05.2019 4 z 5

Wildcard: Divoká karta Wildcard: Divoká karta Marie Lu

Líbilo se mi to stejně jako první díl, jen hlavní hrdinka mi tady přišla trošku zmatenější. Kniha měla delší rozjezd, ale jak děj dospěl do prvního zápasu, tak to začalo být svižné a stránky jen ubíhaly. Opět velmi čtivé, odpočinkové čtení. Za mě 4*.

20.04.2019 4 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

Poslouchala jsem s dětmi jako audioknihu - výkon pana Novotného je velmi dobrý. Ke knize samotné - překvapilo mě, jak moc je děj rozdílný oproti filmu, dá se říct, že se jedná o dva různé příběhy se stejnou hlavní postavou (Škyťákem). Jinak je všechno (úplně všechno, včetně Bezzubky) úplně jinak. Ale není to špatné, prostě jiné. Dětsky jednoduché, a stejně dobré.

13.04.2019 4 z 5

Pacifický vír Pacifický vír Clive Cussler

V originálu román poprvé vyšel v roce 1983, v českém překladu pak v roce 2004 - bohužel, tímto je dán i samotný příběh. Neohrožený chlapík alá polonahý Bond, jemuž na prvních stránkách příběhu zamotá hlavu neznámá kráska s tak fantastickými kvalitami, že si je po třetím setkání (každé v délce cca 15 min) naprosto jistý, že našel životní lásku. Aby toho nebylo málo, tak se jakoby náhodou připlete do zapeklitého případu hledání nejnovějšího typu americké ponorky, která se před 6 měsíci záhadně ztratila na volném moři a nejen celé námořnictvo USA, ale i celý svět (rozdělený na ty dobré a ty zlouny) ji prostě nemůžou najít. Takže náš hlavní hrdina se do toho pustí s vervou sobě vlastní, a během 2 dnů je ponorka na světě...
Několikrát jsem se ujišťovala, že se nejedná o nějakou sešitovou řadu na téma "dobrodružství" – ne, nejedná.
Chápu, že je to kniha stará cca 35 let a tehdy se prostě psalo jinak – příběh vystavěný na úžasných drsňácích podléhajících neskutečným kráskám a řešícím problémy světa v podobě studené války. Ale bylo to až příliš klišoidní a fádní, takže za 3*.

03.04.2019 3 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Knihu hodnotím kladně, i když se mi moc nelíbilo, že k zvratu došlo až ve chvíli, kdy se tento případ jako kdyby vyřešil sám. I tak to ale bylo dobré, takže za 4*.

13.03.2019 4 z 5

Zrozena z popela Zrozena z popela Petra Stehlíková

Ke knížce jsem se dostala úplně náhodou - půjčila mi ji kamarádka, která ji našla někde v knihobudce. Vzhledem k mé neuvěřitelně kladné zkušenosti s touto autorkou a jejím příběhem Naslouchač, a relativně kladnému hodnocení kamarádky jsem se pustila do čtení. Příběh se mi moc líbil - pojednává o šestnáctileté Susan, která se po své násilné smrti probudí v těle své vražedkyně. Tady však vidím jediný zádrhel celé knihy - prvních cca 100 stran se Susan "zabydluje" ve svém novém těle a snaží se zjistit, jak majitelka jejího těla vlastně žila a co byla zač. Ovšem tohle zjišťování znamená asi tisíc neustále a dokola se opakujících otázek..., což bylo téměř ubíjející. Ale když už příběh konečně doběhl do fáze, kdy hlavní hrdinka pochopila, kým se vlastně stala a jaká je její úloha v současném životě, bylo to dobrý. Moc dobrý.
Shrnula bych to asi takhle: Každý někdy začínal, a znám výrazně horší prvotiny a výrazně horší "bestsellery" od renomovaných spisovatelů. Paní Stehlíková má prostě úžasnou fantazii a já si jen přeji, aby nikdy nikdy nikdy nepřestala psát a snít :-).

24.02.2019 4 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Dávám do nedočtených - zkusila jsem to dvakrát, ani napodruhé jsem se však nedostala ani do půlky. Prostě mě to nebaví.

15.02.2019 1 z 5

Kdy? Kdy? Victoria Laurie

Příběh šestnáctileté Maddie, která při pohledu na kteréhokoli člověka zjistí datum jeho úmrtí... Dobrý nápad, moc hezky se to četlo, bylo to i napínavé. Sice toho napětí sem tam bylo až moc, ale celkově to příběhu až tak moc neuškodilo. Za mě hvězda dolů za opravdu velmi, ale velmi přeslazený závěr - ale jinak fakt dobrý!

14.02.2019 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Na tuto knihu jsem se chystala celkem dlouho - o to víc jsem si to užila. Líbilo se mi, že se vše postupně vyvíjelo, logicky navazovalo, pěkně plynulo. Kromě toho je kniha velmi dobře a čtivě napsána. Pachatele jsem si tipla asi v půlce knihy, můj tip vyšel :-).
Ale ta britská byrokracie, která se objevuje snad ve všech anglických detektivkách, které jsem četla - vyšetřovatelé věčně bojují se svými šéfy a médii, jestli je jejich postup v souladu nebo není... Tohle mě na těchto knihách irituje, ale to asi není problém knihy, ale můj. Plný počet hvězd.

03.02.2019 5 z 5

Třetí stříbrná kniha snů Třetí stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Vzhledem k tomu, že se jedná o zakončení série, bylo v tomto dílu celkem dost děje - i moje oblíbenkyně Okrb (oblíbenkyně spíše přezdívkou) tady dostala více prostoru, a někdy to byla fakt sranda. Velmi čtivé, moc pěkné, úžasné zakončení úžasné série - až je mi líto, že už nebudou další díly.

Druhá stříbrná kniha snů Druhá stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Mě se to líbilo. Řekla bych, že tento díl je na stejné úrovni, jako první (začala jsem číst hned po dočtení prvního dílu). Oproti předchozímu dílu je tu ale více intrik a mezivztahových kliček, ale pořád je to úžasně čtivé. A ten snový svět... - být mi 13 let, tak si říkám: "Já chci taky!" :-)

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Jak to tak bývá, když nemáte co číst - zkusíte něco, co vás zaujme třeba obálkou, což byl můj případ. Nic jsem od této knihy neočekávala a šla do toho s čistou hlavou, vůbec jsem netušila, co mě čeká. Sice nejsem cílová skupina, ale jednou za čas si dát takovou oddechovku je pro mě spíše přínosem.
Moc se mi líbil nápad snového světa - ve spojení s velice dobře popsanými postavami a jejich vztahy hodnotím jako velmi příjemnou knížku, po jejímž dočtení hned sáhnete po dalším dílu. Za mě plný počet hvězd.

Nenech to být Nenech to být Harlan Coben

Skvělá kniha. Sice mi moc nevyhovoval styl vyprávění, kdy hlavní hrdina celou knihu jakoby promlouvá se svým mrtvým bratrem, ale není to nic, na co by se nedalo zvyknout.
Dobře popsaný příběh, ve kterém se pátrá po 15 let starých událostech, které možná mají přesah i do současnosti. Bratr-dvojče oběti, která zemřela před 15 lety, je téměř posedlý tím, že chce zjistit pravdu - oficiální verzi, že jeho bratr se svou dívkou spáchali sebevraždu, celou dobu odmítá přijmout. I když je to polda, rozjíždí vyšetřování "na vlastní pěst", a konečně do sebe některé věci začnou zapadat...
Správně dávkované tajemno a napětí, jen rozuzlení vztahu Nape - Maura považuji přitažené za vlasy. Moc se mi to líbilo, dala bych 5 hvězd, ale kvůli stylu vyprávění dávám za 4.

27.01.2019 4 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pohádky se mi líbily, Brumbálovy komentáře jako některým dalším čtenářům tady už moc ne. Oddechovka na jedno odpoledne ke kávě, jako návrat do světa HP po dlouhých letech super. Za mě 3*.

13.01.2019 3 z 5

Warcross Warcross Marie Lu

Knihu jsem četla poměrně dlouho - rozhodně to však nebylo způsobeno nezajímavostí knihy, ale spíše předvánočním shonem. Když už jsem se ke čtení dostala, nemohla jsem se odtrhnout...
Podobné jako Ready player one - taky se jedná o prolínání úžasného virtuálního světa a skličující, nevlídné, šedivé a bídné reality všedního dne. Pro mě byl virtuální svět dobře popsaný, téměř toužíte všechnu tu neonovou úžasnost a warcrossové turnaje také zažít. Velice dobře se to četlo, a i když jsem knihu z předvánočních důvodů musela odkládat, nikdy jsem se v ději neztrácela a neměla jsem problém navázat tam, kde jsem skončila. Konec je takový polootevřený - pokud někdy vyjde druhý díl, určitě si jej přečtu. Dávám 4*.

13.12.2018 4 z 5

Postav si svou postavu Postav si svou postavu Nikola Bartáková

Tuto knihu jsem si koupila a přečetla asi před měsícem, a dlouho jsem uvažovala, jak ji vlastně ohodnotit - z jedné strany je přehledná, přínosná, každý si tam může najít tu svoji "radu". Z druhé strany však obsahuje tvrzení, se kterým fakt nemůžu souhlasit a náhled na celou knihu mi to tak nějak "pokřivilo".
Klady: Cvičební i stravovací plán je výborný, myslím, že i člověk, který se nikdy nehýbal, podle něj dokáže své svaly a tělo obecně zmobilizovat a dohnat k potřebným "výšinám". Vše je zpracováno přehledně, přiložené fotografie upřesní popisy... jo, moc fajn. Rady na úpravu stravovacích návyků nepřináší nic nového, ale je znát, že autorka je v této věci zběhlá a zřejmě i fundovaná.
Co mě však ale "dostalo" v negativním smyslu slova, je tvrzení přizvaného odborníka Miroslava Nečase, který v kapitole 9 popisuje (komentuje) vliv stravy na psychiku, hubnutí a sportovní výkon. V závěrečném shrnutí na str. 85 v bodu 2 tvrdí, že cituji:
"H2O - ideálně strukturovaná, filtr na vodu je nejlepší investice..."
To, že tělo potřebuje vodu, protože je ze (v knize uvedených) 70% tvořeno právě vodou, je obecně známé a platné tvrzení. Ale tvrzení o tom, že pořízení filtru na vodu "...je nejlepší investicí..." je tak bezprecedentní blábol, až se mi z toho zvedá tep.
Nedávno k nám do laboratoří přišla paní se vzorky vody a prosbou o jejich analýzu, protože její dospělá dcera má dlouhodobé velké zdravotní potíže a doktorům se nedaří přijít na to, co jí je - vždyť žije tak zdravě, kupuje si pouze bio potraviny, má velmi účinný filtr na vodu za tisíce korun, nikdy se s ničím neléčila... Analýzou dodaných vzorků bylo zjištěno, že dcera dlouhodobě pila téměř "destilovanou" vodu - prostou všech minerálních látek. Tuto "zázračnou" přefiltrovanou vodu si dokonce brala v lahvích i do práce. Takže místo toho, aby byly minerální látky do těla průběžně doplňovány, tělo si "bralo", kde mohlo, a to z vlastních orgánů (mozek, krev...). Významná část všech minerálních látek, které ke svému fungování tělo potřebuje, je dodávána právě ve formě rozpuštěných látek (minerálů) v přijaté vodě. Podíl těchto látek, které přijímáme ve stravě, je pouze cca třetinový - z tohoto důvodu se také za zdravím jezdí do lázní, ve kterých se používají vody se zvýšeným podílem minerálních látek :-). Dalším celkem běžným problémem domácích filtrů je jejich zamoření faunou - prvoci, v horším případě i bakterie. Jak to s paní dopadlo, nevím.
Nejsme někde v Asii, kde je čištění vod obecně známý problém. Česká republika patří k těm zemím, kde jsou kritéria pro pitnou vodu (z kohoutku) nastavena hodně přísně a jejich dodržování je průběžně kontrolováno ať již přímo zpracovatelem (vodárnami), který má oznamovací povinnost, nebo příslušnou hygienickou stanicí. To, že má voda v některých případech barevný odstín, ne vždy znamená její závadnost - v mnoha případech je i takto zabarvená voda daleko zdravější, než kupované vody v PET lahvích nebo zmiňované filtrované vody.
U filtrů, namontovaných na kohoutku u konečného spotřebitele totiž bývá jeden velký problém, a to jejich většinou téměř nulová údržba (laicky - pokud si filtrujete kávu, také pokaždé použijete nový filtr...). Protože pokud se koncový uživatel nesprávně věnuje (či nevěnuje vůbec) údržbě či vyměňování filtru, může být výsledek opravdu tristní - prodejcům filtrů na vodu nejde o zdraví jejich zákazníků, ale pouze o prodej produktu s umělou poptávkou a většinou účelově upravenou statistikou prodejů.

Je to sice jedna jediná větička z celé knihy, ale stejně mě nadzvedne pokaždé, když se k ní vrátím. V konečném souhrnu proto hodnotím tuto knihu 3,5* - původně jsem dala 4, ale jak říkám - vyhodnotit přínos a obsah této knihy mi činilo problém a trvalo mi opravdu dlouho, než jsem si sama svůj názor ujednotila.

08.12.2018 3 z 5