Sníh nebo popel ekniha

Jaro před šestnácti lety dobylo Zimní království. Jedinou nadějí zničené země je osm přeživších a Meira je jednou z nich. Celý život prožila jako uprchlík, nepoznala své rodiče a vychovali ji jako válečnici. Avšak i jako nelítostná bojovnice se zamilovala. Nešťastně. Ani zlomené srdce ji ale nezastaví – udělá cokoliv, aby její království získalo svobodu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352804/snih-nebo-popel-jDQ-352804.png 3.8384

Sníh nebo popel (1.)

Snow like Ashes (2015)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno: (ekniha), CooBoo

sassenkka
11. listopadu

Nejsem cílovka. Fantasy nečtu zas tak často, ale mám je ráda a říkala jsem si, že to zkusím. Tak nelituju toho, ale úplně nadšená taky nejsem. Čekala jsem, že se do toho začtu a nebudu moct přestat. Že budu zběsile shánět další díly. Nestalo se. Střídaly se pásaže, které mě vyloženě bavily, ale bylo tam i spoustu těch, které mě prostě nudily. Hlavní hrdinka mi přišla taková nijaká. Nevím no. Byla to fajn oddechovka, ale úplně mě to nezaujalo. Tři hvězdičky dávám hlavně za to, že i přes výše napsané mě zajímalo, jak to dopadne.

Kasandra109
01. listopadu

Zajímavá a chytlavě napsaná kniha. I když tam bylo pár klišé a věci, které by se mohli změnit, knihu jsem si moc užila. Rozhodně ji doporučuji. Přečteno za dva dny.

Zabka27

Zajímavé pojetí světa Ročních a Střídavých období. Ze začátku mě Meira lezla trochu krkem, ale po pár kapitolách jsem si na ni zvykla a nakonec mě opravdu zajímalo, zda to dokáže. Fajn bylo, že děj není úplně předvídatelný a opravdu jsem v určitých situacích byla překvapena. Každopádně, jsem zvědavá, kam nás příběh dále zavede.

Silmarien

Mala som čitateľský blok, tak som si vytiahla niečo, o čom si myslela, že bude jednoduché, ľahké a rýchlo čitateľné, nech už to bude originálne a dobré alebo nie.

Ocitla som sa na zabudnutých planinách fantasy sveta, kde prežíva posledných osem z kráľovstva Zimy. Zimy, ktorej ukradli mágiu, zavraždili kráľovnú, odvliekli všetkých do otroctva, kde živoria v pracovných táboroch a pracujú pre slávu Jari - kráľovstva, kde vládne krutý vládca. Dvadsaťpäť ich ušlo tú noc, keď padla Zima. Z nich ich ostalo osem. Medzi nimi syn kráľovnej. Syn, ktorý nemôže byť dedičom mágie, ale môže zabezpečiť dedičku, ktorá mágiu Zimy ovládnuť môže - ak nájdu obe polovice medailónu a spoja ho. Lenže k tomu je cesta dlhá a oni už šestnásť rokov tápajú v tme... až kým... a o tom je celý ten príbeh.

Dokázala som dejovú líniu sledovať celkom dopredu, pre mňa bola pomerne predvídateľná (až na pár menších detailov), ale vôbec mi to nevadilo.
Niekoho by mohol rušiť prítomný čas a prvá osoba, mne sa to naopak páčilo, sledovať dej priamo z pohľadu Meiry bolo zaujímavé.
Samotný štýl bol čitateľný a kniha mi ubehla veľmi rýchlo, bola by to klasická fantasy jednohubka, keby som mala čas prečítať ju naraz (čo som nemala, ale aj tak to bolo príjemné). Knižka má pokračovanie, ja si ho určite prečítam.

janyska13

Kniha se mi líbila, originální námět, který mne bavil do poslední stránky, zjištění na konci jsem nečekala..

Tohru-

Ja vám neviem, voči tejto knihe som bola už od začiatku podozrievavá, keďže YA fantasy veľmi nemusím, nakoniec som sa však na to dala. Nebolo to úplne zlé, niečo tomu však chýbalo a vadilo mi, že celá podstata je úplne rovnaká ako v Tróne zo skla (s tou sériou sa to však nedá ani porovnávať). Nápad s kráľovstvami bol celkom zaujímavý, štýl písania ma však niečím vyrušoval, opisy mám väčšinou rada, no tu nijak nepomáhali. Nech tam bolo hocikoľko opisov, jednoducho som si to celé nevedela v hlave predstaviť. Čo sa týka hlavnej hrdinky a jej románikov, nebol mi sympatický ani jeden z nápadníkov a táto stránka mi prišla v knihe zbytočná. Aj napriek tomu ma to však do príbehu vcelku vtiahlo a som zvedavá, ako to skončí + Sira som si veľmi obľúbila. Slabší priemer.

Sabča92

Od knihy jsem neměla žádné očekávání a možná i právě proto mě čtení bavilo. Kniha mi nepřišla tak špatná, jak ostatní říkali, ale žádný zázrak to zase nebyl. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Rozhodně jí dávám tak 3,5* protože 3 by bylo hodně málo. Druhý díl vynechám ale třetí díl zvažuji :-)

SarahRoyalAss

Mě to bavilo. Ne že ne.
Po přečtení recenzí jsem od knihy neměla vůbec žádná očekávání. Čekala jsem spíš, že se budu do čtení nutit a vůbec si to neužiju.
A jak mě to překvapilo!! Čtení jsem si fakt užila. Meira byla občas pěkně na pár facek a dalo mi zabrat, než jsem pochopila, jak je to se Střídavými a Ročními královstvími. Příběh byl z 50% předvídatelný, ale to mi nevadilo.
První díl mě překvapil a určitě si přečtu pokračování. :)

MagicaDeSpell

Hlavni hrdinka na velkou facku. Mather k sezrani. Asi tomu dam sanci a koupim si i dalsi dily.

A.K.A.R.

Knihu sníh nebo popel jsem začala číst kvůli její obálce ,ale rozhodně nelituji.Sníh nebo popel byla velmi čtivě napsaná a já jsem si ji oblíbila.Avšak ,i k ní mám ovšem své výtky a to například zdlouhavý úvod nebo neuzavřený konec.I přezevše se mi kniha líbila, pobavila jsem se s Meirou a někdy mne i zastihla nepřipravenou na akce v rychlém sledu.Tuto fantazi by si rozhodně nikdo neměl nechat ujít.

Julinka679

Tahle kniha mohla dokázat víc, měla pro to předpoklady, mohla se stát vážně dobrou fantasy knížkou... Jenže je tu to slovo "MOHLA".
Začátek i přes to, že obsahoval hodně popisů (které mi zas až tak nevadily) byl hodně dobrý a do světa Ročních i Střídavých království jsem se vžila bez problémů. Někde uprostřed už moje nadšení začalo dost opadávat a ke konci jsem se držela jen tak tak... Což mě hodně mrzí :-/
Sara Raaschová ale umí psát, používá správná slova, dobře popisuje postavy i svět kolem nich. Problém knihy je v překombinování, Sara se (bohužel) snažila do příběhu dát všechno. Věřím, že kdyby se v knize dohromady nebili milostný trojúhelník, magie, Roční království smíchaná se Střídavými (což moc nedávalo smysl) a mnoho dalšími věcmi, které z děje vyplývají tak by se jednalo o hodně dobrý příběh. Jak se říká "V jednoduchosti je krása.", tak i tady by polovina věcí klidně mohla scházet.
Dějový zvrat mi došel už někde před prostředkem knihy a proto mě potom už moc nemělo co překvapit. Meira mi navíc ke konci už trochu lezla krkem a já si jen říkala "Proboha, co to jako děláš?!", ostatní postavy ale byly celkem fajn...
Hodně mě to mrzí protože jsem se na knihu těšila, už jen díky té obálce jsem si ji chtěla přečíst.
Hodnotím 3* - 1* za skvělou obálku a dobrý začátek, 2* za dobré vykreslení postav a okolí, 3* za celkový jazyk knihy.
Druhý díl bude muset být ale o hodně lepší než ten první abych po něm sáhla a přečetla si ho :-/ :-)

Percabethka

Na tuhle knížku jsem se hrozně těšila - ze strany Albatrosu a Humbooku byla hrozně popularizovaná, má krásnou obálku, zajímavý námět a navíc jsem viděla několik skvělých rozhovorů se Sarou Raasch. Když jsem se do ní ale začetla, byla jsem celkem zklamaná.
Spoustu důležitých věcí jsem odhadla hned na začátku, což by zas až tak nevadilo, jenže se k tomu přidávají další faktory. Přijde mi, že se chvílemi děj neskutečně vlekl (hlavně na začátku) a bylo tam víc popisu, než by bylo třeba, v dalších částech ale popis naopak chyběl a všechno bylo popsáno hrozně jednoduše a neuceleně. Co se Meiry týče, byla mi docela sympatická, ale vadily mi ty její milosté problémky - a jak tam vzdychala nad tím, že je někdo bez košile... Achjo. No a konec mi přišel hrozně uspěchaný.
Rozhodně si ale jdu přečíst další díly, protože přes to všechno mě do sebe příběh docela vtáhl a chci vědět, co se bude dít dál. Tak snad to bude lepší :D

hasenp

Moc pěkný příběh. I když si člověk myslí, že ví, jak vše dopadne, nepřestane se nudit. Spousta zvratů mě přímo uchvátila. Jdu se hned vrhnout na druhý díl.

Evule114

Nechci tady spoilerovat jako některé z nás. Proto se přidávám k těm, kdo měl problém se prokousat začátkem, což v závěru knihy nedávalo vůbec smysl, jak mě chytla. A musím se sama sobě poprvé divit, že mi vše nedošlo už v polovině jako vždy, ale až v momentě, kdy jsem o tom četla. Sama sobě jsem se musela zasmát. Proto mě to tak bavilo, že jsem si neříkala, kdy už nastane to odhalení. Prostě super. No a přiznám se, že jsem tajně Theronovi fandila...

okeey

,,Jakmile v tobě vyklíčí semeno strachu, nepřestane růst."
Napínavý příběh ve světě Primorie, začátek byl takový mdlý, ale pak se to rozjelo a nepřestalo mě to bavit až do konce. Když jsem se dozvěděla, že první verzi příběhu napsala autorka už v 11 letech, tak můj obdiv stoupá. Už se těším na další díly.

Padfoot

Příběh není nijak zvlášť originální, fungování magie je dost překombinované, podnebí v královstvích podle ročních období naprosto nedává smysl a velmi inovativně tu je už zase ten připosranej milostnej trojúhelník. No to je zas dilema napínavý, žejo… Achjo. Přesto se to nečetlo tak špatně. Je to prostinké, zvrat je jasnej od půlky knížky, ale v jistých chvílích je to celkem sympaticky přímočarý. Nicméně druhý díl by musela být úplně jiná paráda, aby se úroveň série zvedla…

maja11231

Začátek knihy mě moc nebavila ale asi v polovině knihy to začínalo být zajímavé. (Pozor SPOILER!!!!) Myslela jsem si že Meira je královna Zimy a taky se mi to potvrdilo.
Určitě si přečtu další díl a doufám že si u ní taky odpočinu
Doporučuji ❤

Barik05

Určitě doporučuji, překvapivé, napínavé, super.

terka98

Jako začátek trilogie to bylo fajn. Ze začátku mi dělal problém styl a jazyk ve kterém je příběh napsaný, ale po pár kapitolách jsem si zvykla. Také mi to nejdřív přišlo lehce klišé a předvídatelné. To se, ale naštěstí během knihy také srovnalo. A nakonec mě autorka zápletkou i překvapila.

Terr_y

No, musím říct že ze začátku jsem si myslela, že to ani nedočtu. Za boha jsem se nemohla začíst a zvyknout si na autorčin styl psaní. Za půlkou už jsem byla ráda že jsem odolala a vydržela to dočíst! I když příběh není nic nového v tomto žánru, mě to bavilo. Mám tyto knihy ráda a nakonec hodnotím kladně. Doufám že druhý díl se bude číst lépe a že nezklame. První díl mohu ale doporučit, vydržte stojí za to :)

Miyunka

Knížka mě na začátku příliš nebavila a trvalo mi se začíst, i přesto, že jsem slýchávala samé kladné recenze. Od půlky se můj názor změnil a konec vše naprosto zachránil. Bála jsem se, že kniha bude jednou z těch, které mají typicky předvídatelné zápletky, ale konec mě opravdu mile překvapil. Díky tomuto dám šanci také dalším dílům.

betule3

Vzhledem k tomu, že jsem na knížku slyšela ne zrovna pozitivní reakce, měla jsem z ní docela strach. Ale nakonec mě mile překvapila. Děj byl napínavý a krátké kapitoly mě nutily číst stále dál. Meira mi byla sympatická, i když mě někdy její rozhodnutí štvaly. Jednu hvězdičku odebírám hlavně za milostný trojúhelník, který mi tady teda vůbec nesedl.

lumiyeu

Nad touto knihou jsem dlouho premyslela jestli ji vubec zacit cist. Respektove jestli si ji vubec nakoupit a zaradit do knihovny. Nakonec jsem se rozhodla pro kompromis a knihu jsem si precetla, jako eknihu. Na to jak je kniha propagovana a neustale na me na kazdem rphu vyskakuje reklama na jeji dalsi dily me nijak neuchvatila. Kdyz se nad tim tak zamyslim, tak napad to urcite neni spatny, ale rozhodne by chtel lepsi zpracovani. Hlavni hrdinove jsou velice tuctovy, ze jsem ani nemela potrebu si k nim vytvorit nejaky vztah. Young adult literatura je mou srdecni zalezitosti, i ldyz do teto kategorie davno nespadam, ale tato kniha pro me byla velkym zklamanim a jsem uprimne rada, ze jsem si ji ukvapene nekoupila. I ldyz obalka je velice lichotiva.

1v8na

Kniha byla velmi čtivá. Měla krátké kapitoly, které mě nutily číst dál.
Příběh byl napínavý, dobrodružný. Líbí se mi mapa, která je nakreslena na začátku knihy - pomůže Vám lépe se zorientovat v tom, kde se pohybují hlavní hrdinové. Hodně mě dostal nápad Střídajících se království a království Ročních období.

Na YA literaturu je to hodně dobře promyšlená a napsaná knížka.

Mojepočteníčko

Young adult fantasy je pro mě ve světě knih příjemným odlehčením. A protože mi v knihovně chybí množství dílů do konkrétních sérií, zaměřila jsem se na knihy, které již mají na pultech v knihkupectví svá další pokračování, nicméně v mé knihovně chybí. A právě Sníh nebo popel je jednou z nich.
 Meira je šestnáctiletá dívka, sirotek, vychovávaný coby bojovnice padlého království zvaného Zima. Po bitvě s Jarním královstvím už zbyla jen hrstka Zimanů, která se stává nadějí pro znovuobnovení říše.
Ačkoli je vskutku tvrdou dívkou, lásce se neubrání a zamiluje se. Avšak její city neprovází štěstí. I přes bolest v srdci je ale ochotná vytrvat a položit za navrácení země právoplatnému králi třeba i vlastní život...
 Než přejdu k pocitům ze samotné četby, přiznám se, že kniha Sníh nebo popel, je díky své obálce jedním ze skutečných skvostů mojí knihovny. Je nádherná a ve stejném duchu by měly být vyvedeny i obálky dalších dílů této série.
 Sníh nebo popel je autorčinou prvotinou a zároveň jde o jeden z faktorů, který jsem si musela neustále připomínat. Asi bych ocenila, kdybych se na samém počátku mohla dozvědět něco víc o jednotlivých zemích. Minimálně o těch, které v příběhu opakovaně vystupují. Oproti tomu se mi líbilo, že má každé království nějaký vlastní atribut a charakteristické rysy.
 Meira se pro mě stala postavou, která svou odolností a odvahou dokázala člověka potažmo čtenáře solidně "nakopnout". Občas však svými schopnostmi a konáním působila jakoby mírně přitažená za vlasy. Z mého pohledu jí chybělo něco lidského. Něco, s čím bych se mohla ztotožnit a vzít tak hlavní hrdinku za svou. Navíc jsem díky jiné fantasy sérii doslova alergická na sloveso „zlomit se“. Příběhu ale nechybí takové vlastnosti jako napětí, akce, spád, překvapení a špetka romantiky.
 Ačkoli by to tak podle mého hodnocení nemuselo vypadat, hodnotím tuto knihu pozitivně. Ráda vám ji doporučuji k přečtení a budu se těšit na děj dalších dílů.
 (nakl. CooBoo)

Andreanis

Musím říct, že ze začátku mě kniha moc nebavila. Od půlky už to bylo podstatně lepší, ale konec knihy je vážně nepřekonatelný.
Ze začátku mi Meira šíleně vadila. Na jednu stranu chápu, že se chtěla Sirovi zavděčit a dokázat svou cenu, ale chvílemi mi to přišlo až trochu přehnané. Také musím říct, že Sirovo chování k ní, obzvláště když se jí povedlo získat polovinu medailonu. V ten monet si zasloužila víc uznání.
Ke konci mě ale neskutečně mile překvapila, jak je silná a jak se dokáže postavit za svůj lid.
Rozhodně se moc těším na další díl :)

Adush

Moc pěkná oddechová kniha. Hned jdu na další díl

andrejci

Nato že o knížce všichni říkají za je špatná a nelíbila se vám já s ní byla velmi spokojená. Očekávala jsem teda něco trošku jiného ale aspoň jsme byla příjemné překvapená.

teri1003

Tak tahle kniha mě dočista zklamala ... drobněji bych dala 2,5 hvězdičky. Knihu jsem si přečetla z důvodu, že autorka přijede na Humbook, tak jsem si říkala, že to musí být něco super ale není. Kniha mi vůbec nepřišla čtivá a děj se mi dost táhl. Na to, že má kniha pouze 290 stránek, tak mi to přišlo, jakoby to byla 400 stránková kniha. Pozitivní na tom byly dvě postavy a to Mather a Theron, i hlavní postava Meira byla symptaciká ale to je asi jediné to dobré.

Knihomolkajá

Celou knihu nádherně shrnuje: https://www.fantasymag.cz/snih-popel-spatna-kniha-dvanactilete-holky/
Skvěle jsem se při čtení recenze pobavila a doporučuji každému, kdo dal maximálně čtyři hvězdy. :)