pipa36

SílaSílaS. Pettersen

Super! Další svět, do kterého se hlavní hrdinka vydala, se mi se vší tou ledovou surovostí moc líbil. Napínavé od začátku do konce - ještě 8 stran před koncem jste si nebyli jistí, jak to dopadne (a to 3 strany zabírá poděkování autorky...).
Moc se mi to líbilo, vůbec mi nevadil ani fakt, že je to YA - světy, které autorka vytvořila v jednotlivých dílech, byly celkem kompaktní a dobré, každý s vlastními zákonitostmi a principy.
Škoda toho mírně chaotického druhého dílu, ve srovnání s ostatními bych ho zpětně hodnotila spíše 3 než 4 hvězdami.

PlíseňPlíseňS. Pettersen

Dobré pokračování, i když pro mě už ne bez výhrad. Stále to bylo čtivé a napínavé, ale už ne tak propracované, jako v prvním dílu.
I když se největším úskalím tohoto dílu mohl stát nový svět, do kterého autorka uvrhla svoji hlavní hrdinku, není tomu tak. Nejvíce mi na hlavní hrdince začala vadit její naivita, která dosáhla nové, a snad již maximální úrovně, včetně nelogičnosti jejího cestování po celém světě s jejím novým známým (opravdu to postrádalo jakýkoli smysl i vysvětlení). V některých momentech jsem se dokonce ztrácela a nechápala, proč je někdo vlastně kladným a druhý záporným hrdinou - i když jsem pasáže s vysvětlením četla vícekrát, jejich význam mi unikal. Je možné, že to bylo způsobeno úsporností jazyka, jakým byla kniha napsána - to, co jsem v prvním dílu shledávala přínosem, bylo zde spíše chaosem.
Nicméně určitě si nenechám ujít závěrečný díl, protože i přes zmíněné nedostatky mě příběh opravdu bavil a jsem zvědavá na rozuzlení.

Ódinovo dítěÓdinovo dítěS. Pettersen

Výborná fantasy (ano, pro mládež), psaná úsporným jazykem.
Příběh před námi otevírá celkem složitou a docela dobře propracovanou společnost aetlingů, jejichž výrazným fyzickým znakem je ocas. Patnáctiletá Hirka se od všech odlišuje tím, že právě tuto fyzickou část těla postrádá – a tím je odsunuta na okraj společnosti. Je však silná a chytrá, takže si z předsudků ostatních až tak moc nedělá. Na věci si dokáže udělat vlastní názor, a i když na svět pohlíží s notnou dávkou respektu (v některých případech spíše naivity), rozhodně to není žádný strašpytlík. V jejím životě jsou důležité pouze 2 osoby – její otec a její o tři roky starší přítel z dětství, který však patří do úplně jiné sociální skupiny, a tudíž je jejich přátelství něčím naprosto zapovězeným. Jenže Hirka má opravdový problém, se kterým jí může pomoct právě jen její nejlepší přítel. Tím se však rozpoutá kolotoč, který nakonec změní celý svět, který Hirka do té doby znala.
Na rozdíl od jiných fantasy knih jste zde vhozeni přímo do děje, ve kterém musíte plavat. A i když se jedná o fantasy s velmi propracovaným světem, sociálními vazbami, božstvy a názvy, vysvětlení pojmů nepřichází a nepřichází. Postupně jste v příběhu nuceni některé zákonitosti a výrazy pochopit až z průběhu děje. Když k tomu ještě přidáte severská jména a pojmenování (vazba na severská božstva vychází už z názvu knihy), může pro někoho být čtení této knihy opravdu oříškem. Ale ten, kdo vydrží a počáteční nezdary překoná, je odměněn dobrým a poutavým příběhem. K celkové čtivosti přispívá i autorčin styl psaní, který je i přes velký počet stran velice úsporný – v knize je použita spousta jedno až dvouslovných vět, které v řadě za sebou dávají čtenáři málem víc, než složitě vykonstruovaná souvětí.
Mimo jiné byla v knize celkem dobře popsána až fanatická víra v něco, co nikdy nikdo neviděl, a přesto tato víra řídí životy všech. Jak se člověk upíná na to, že nejsme odpovědní sami za sebe, ale za vše dobré může ten, kdo nás střeží (v tomto případě Vidoucí), a za vše špatné jeho protipól (zde Kolkagga jako nástroj Vidoucího v podobě trestu).
Konec byl takový zvláštní, zůstalo ještě celkem dost nezodpovězených otázek. Určitě si nenechám ujít pokračování – jsem zvědavá, jak se příběh bude dál vyvíjet.

Defy: Nebezpečná láskaDefy: Nebezpečná láskaL. J. Shen

Zbytečně příliš vulgární. Ale i nadále čtivé a jednoduché.

Scandalous: Šokující láskaScandalous: Šokující láskaL. J. Shen

Tak tohle bylo.... úchylný. A jsem úchylná já, když mi to přesto připadlo "zábavný"? Úchylný totiž bylo úplně všechno – od hlavního hrdiny (arogantní sociopat, prostě ho*ado k pohledání), přes věkový rozdíl hlavních postav až po "praktickou stránku" jejich vztahu. Ale přesto to bylo v něčem lepší, než předchozí dva díly.
Edie, osmnáctiletá blonďatá surfařka a dcera nového společníka FHH, se potýká se spoustou problémů, většinou proto, že odmítá cokoliv, co by pocházelo od jejího otce. Aby toho nebylo málo, přitahuje ji poslední nezadaný FHH – Trent, svobodný třiatřicetiletý otec malé čtyřleté holčičky, která nemluví. Trent je sice celkem obstojný sociopat (v mnoha věcech si nezadá ani se svým psychopatickým kamarádem z prvního dílu - Viciousem), ale jako "správný starší chlap" odolává – ale asi je jasné, jak dlouho jeho odolnost vydrží…
Samotnou mě překvapilo, že jsem tuto knihu přes její zjevnou úchylnost snad úplně ve všem shledala "zábavnou" a "lepší" než předchozí díly. Rozhodně to nebylo čtivější nebo vtipnější, ale tak nějak reálnější, uvěřitelnější (i přes obvyklý přeslazený závěr jejích úchylných hrdinů :-)). A naprosto chápu, proč má tato autorka dva tábory čtenářů - ty, kteří její knihy hodnotí jako výborné a ty, kteří vůbec nechápou, co ji vedlo k tomu, aby něco takového vůbec napsala - natož vydala.

Jedna noc s nímJedna noc s nímE. Kennedy

Taková harlekýnka na sobotní odpoledne. Neměla jsem žádná očekávání, jen jsem prostě u kamarádky otevřela knihu, co ležela na stole. No...
Příběh hollywoodského sexy playboye a prosté servírky z Manhattanu je stejně nepravděpodobný v knize, jako by byl ve skutečnosti. Sice on je velice charakterní a ona opravdu cílevědomá, ale pořád je to takové... klišoidní? Hezky se to četlo, ale nevěřila jsem jim - obzvlášť dovolená na Bahamách na mě působila uměle.

Ruckus: Šílená láskaRuckus: Šílená láskaL. J. Shen

Příběh dalšího ze čtveřice FHH, tentokrát Deana. Dobře se to četlo, místy to bylo i vtipné, ale překvapení se nekonalo. Deanův přístup k dobývání ženy jeho srdce byl z jedné strany přímočarý a zarputilý, z druhé strany lehce egoistický (spíše ve smyslu že věděl, co chce než ve smyslu přehlížení zdravotního stavu své vyvolené). Jen mám (asi trvalý) problém s přeslazenými konci v tomto typu knih. Sice sama nevím, jak jinak by měly končit, ale takové to pohádkové "...a žili šťastně až navěky..." mě neuspokojuje. Za mě 3*.
Konec léta - konec knižního pankáčství.

Vicious: Divoká láskaVicious: Divoká láskaL. J. Shen

Docela se mi to líbilo, ale nějak jsem si nemohla najít cestu k hlavnímu hrdinovi - myslím, že jsem vcelku tolerantní člověk, ale s čím opravdu neumím pracovat, je arogance. A hlavní hrdina byl teda arogantní psychouš jak vyšitej. Možná i proto jsem některá jednání hlavních postav nechápala a připadalo mi to "divné". Než skončí léto, ještě to zkusím s pokračováním.

Barva půlnociBarva půlnociL. J. Shen

Moje první kniha od této autorky - nebylo to špatné, ale...
Příliš jednoduchý a až neuvěřitelný děj, zakončený nesmyslnou zápletkou s tak sladkým koncem, že by se za to nemusela stydět ani harlequinka z levných knih. Nicméně dobře se to četlo, za jeden den je po všem. Je to kniha, po které ve vás nic nezůstane - vlastně ani nevíte, co vás přimělo knihu otevřít a začít číst.
Hlavní hrdinka, jednadvacetiletá modrovlasá holčina, která před čtyřmi lety při nehodě přišla o oba rodiče, se stane "chůvou" rockera, který má problém snad se vším - s alkoholem, drogami, chováním a hlavně sám se sebou. Jejím úkolem je udržet ho během turné střízlivého a "čistého". A co myslíte, jak to dopadlo? Stejně jako v každé knížce tohoto typu, žádné překvapení.
Přidaná hodnota této knihy je nulová, jen se to dobře četlo. Za mě 3*.

HraHraE. Kennedy

Tento typ knih je spíše na léto na dovolenou (alespoň pro mě). V běžném chaosu mimo dovolenou mě jaksi nebaví, do čtení se většinou musím nutit - jako to bylo u předchozího dílu této série. Ale s třetím pokračováním jsem byla spokojená - svižné, vtipné, lehké, velmi dobře se to četlo. Postava Huntera s jeho pravidly pro kapitány se mi z celé série líbila snad nejvíc... Moc se mi líbil autorčin sarkasmus, který vdechla hlavním postavám - někdy jsem se smála opravdu nahlas. Dávám 4*.

RiskRiskE. Kennedy

Bylo to dobré, ale oproti předchozím dílům se mi tenhle zdál slabší. Možná je to tím, že jsem ho nestihla přečíst na dovolené a za běžného provozu to vnímám jinak... Nevím. Každopádně mám pocit, že chemie mezi hlavními postavami fungovala cca do půlky knihy, potom už to bylo tak nějak... jiné? I tak se ale jedná o příjemné čtení, u kterého se velmi dobře bavíte.

LovLovE. Kennedy

Již dříve jsem od spisovatelky četla sérii Off-Campus, jejíž alfou a omegou byla univerzita Briar. I když jsem to mohla očekávat, stejně mě překvapilo, že se jedná o pokračování této série, kde se objevují původní postavy.
Kniha jako taková je velice vtipná - Summer i Brenna mají pořádně prořízlou pusu a s ničím se nemazlí. Moc se mi to líbilo - příjemné, lehké, svižné. Než skončí dovolená, snad ještě stihnu 2 a 3 díl.

PoutoPoutoA. Todd

Počáteční skepse po přečtení prvního dílu byla s každým dalším pokračováním odplavována a nahrazována nefalšovanou zábavou a zájmem. Je to opravdu napsáno velmi podrobně, takže jste přímo vtaženi do děje a máte pocit, že prožíváte každý den, mejdan, přednášku, průšvih, zklamání, kamarádství a vše ostatní s hlavními postavami. Při čtení této série jsem se opravdu bavila, po dočtení je ve mně dokonce jakési „prázdno“, které touží se do tohoto světa vrátit. Ale…
Čtvrtý díl nedokázal konkurovat svým třem předchůdcům – vtipem, dynamikou příběhu, poutavostí, prostě ničím. Asi do poloviny knihy to ještě bylo jakž takž dobré, ale ten zbytek (konec) mě opravdu zklamal. Nejvíc mě na celém příběhu odrazovala snaha hlavní hrdinky „změnit“ svého kluka v toho „dokonalého“ – věčná touha něžného pohlaví uchopit, sežvýkat, vyplivnout a chlubit se, jak je výsledek dokonalý. O tom byla právě i druhá polovina čtvrtého dílu – rebel a vyvrhel Hardin z prvního dílu byl na konci celé série chápavým, inteligentním a vnímavým „rytířem“, který se ze všeho nejdřív zajímá o city své drahé polovičky… Můj názor je trochu jiný – život není o změně, ale o kompromisu.
První polovina knihy tak 4*, druhá maximálně 2*. Výsledná za 3.
Doplnění cca po 1 týdnu po dočtení:
Dozvuky této série ve mě pořád rezonují, fakt to bylo dobrý. Ale souhlasím s názorem níže (rosie.black) - děj měl zůstat na vysoké škole a neroztahovat ho až na usazené čtyřicátníky...

TajemstvíTajemstvíA. Todd

I když kniha opět začíná přesně tam, kde skončil minulý díl, tentokrát se nám děj výrazně posunul. Už nešlo jen o "otrhávání lístků květiny" se slovy má mě rád - nemá mě rád (chce mě - nechce mě), v knize výrazně přibylo děje. Avšak nevím, jestli se mi to líbí. Sice jsem se opravdu bavila, kniha opět nepostrádala neuvěřitelnou čtivost a velmi často jsem se opravdu od srdce zasmála, jak to bylo vtipné, přece jen se mi však moc nelíbí směr, který to nabralo. Mě se i přes věčné hádky a výbuchy více líbil Hardin jako vlk v rouše beránčím a ne ten nový Hardin jako beránek s tváří vlka. I z tohoto důvodu se mi předchozí díl líbil více. Uvidíme, jak to bude pokračovat, protože rovnou otevírám další díl :-).

PřiznáníPřiznáníA. Todd

Příběh navazuje přesně tam, kde skončil první díl. Posun je pouze v tom, že mezi hádka - sex - hádka - sex - hádka se sem tam vklíní i troška rozumu v celé jeho náctileté kráse. I když se tento komentář může zdát spíše kritickým, není to tak - je to sice hodně rozvláčné, ale opravdu velice čtivé. Nakonec přece jen lapena příběhem otevírám třetí díl :-).

PolibekPolibekA. Todd

Žádná houpačka, ale vztah jak na horské dráze. Rozhodně nejsem romantik, takže možná i proto jsem hlavní hrdinku většinu knihy vnímala spíše jako nevyzrálou nánu a "vztah", ve kterém se nakonec s Hardinem usadili, jako takový divně splácaný nepřirozený útvar. Opravdu mě téměř frustrovalo to jejich věčné vzájemné nekonečné ujišťování se o tom, jak se milují, a to na závěr jakéhokoli rozhovoru - i třeba o tom, jak mají rádi kafe. No řekněte, bavilo by vás to v reálném životě i po týdnu? Já bych měla problém už na konci prvního dne. Nicméně i když bylo chování hlavních hrdinů mnohdy nelogické (hádka - sex - hádka - sex - hádka...), a v případě hlavní hrdinky naivní a hysterické, přece jen to příběhu udávalo jakousi dynamiku, která mě u knihy udržela až do konce. Přečtení nelituji, zkusím ještě další díl - ale moc si od toho neslibuji. Na to, abych si myslela, že s někým chodit znamená naprostá ztráta soukromí partnerů (všechno MUSÍ dělat spolu, a když ne, je to špatně...) - na to už jsem asi stará :-).

Jako ledJako ledJ. Lynn (pseudonym)

Takové lehké čtení k vodě - vtipné, svižné, nenáročné. Příběh se mi líbil, jen celá část se Zachem mi připadala umělá, jakoby vložená dodatečně.

Láska pod parouLáska pod parouJ. Lynn (pseudonym)

Přečteno během jednoho dovolenkového dne - lehké čtení, které téměř tři čtvrtiny ubíhá samo. Potom se to ale zkomplikuje - autorce se dle mého názoru docela věrně podařilo vykreslit sebedestrukční chování lidí s diagnózou, kterou v knize trpěla hlavní hrdinka. Závěr příběhu byl takový hodně americký a až přehnaně romantický - v reálném životě to tak ale vždycky není. Takoví lidé zůstávají často sami, protože všechny, kterým na nich záleží, jednoho dne od sebe prostě odeženou, protože jsou opravdu sami o sobě přesvědčení, že jsou špatní a nic dobrého si nezaslouží. A konce potom bývají smutné.
Ale čtení to bylo dobré - hvězda dolů za ty romantické plky na konci.

Bouře začínáBouře začínáD. Dibben

Sérii jsem náhodou našla v knihovně, protože mě zaujala obálkou. Letmo jsem otevřela a nahlédla - a zavřela až po dočtení. Nejsem cílovka, ale i přes dětskost a určitou naivitu příběhu je děj opravdu napínavý a ve spojení s možností cestovat v čase zajímavý. Série u nás šla z ruky do ruky a všem se to moc líbilo.
Škoda, že knihy tohoto typu (pro děti okolo 10 let) mají na DK tak málo hodnocení a je tedy velmi složité se v tomto žánru jakkoli orientovat. Stejnou náhodou jsem před časem v knihovně narazila na sérii Ulysses Moore - taky byla staršího data vydání, ale dětem se moc líbila.

Dokonalé stopyDokonalé stopyH. Fields

Velice dobré, čtivé a napínavé.
Agent Interpolu Luc Callanach se z osobních důvodů nechal přeložit z francouzského Lionu k policejnímu sboru v Edinburghu, kde se jeho prvním případem stává únos prominentní právničky. Když je nedlouho poté unesena i velmi oblíbená farářka, je jasné, že případy spolu souvisí, ale nikdo neví jak...
Autorce se kromě velmi dobře vystavěného případu podařilo obzvlášť bravurně vykreslit hlavního záporáka - to byl opravdu úchyl k pohledání. Možná k tomuto dojmu přispěl svým vynikajícím výkonem i pan Šťastný, který v audioverzi podal výborný výkon. Doporučuji - knihu i audioknihu.

Buď se mnouBuď se mnouJ. Lynn (pseudonym)

Podobnost s Elle Kennedy a její sérií Off-Campus už nemůže být náhoda, ovšem dle data vydání je originálem série Počkám na tebe - začala vycházet o rok dříve. Sérii Off-Campus jsem již četla, takže můžu srovnávat - obojí je dobré, na léto k pláži přesně akorát, i když Off-Campus je dle mého názoru výrazně "pikantnější". Lehké, velice čtivé, a i když se hlavní hrdinové chovají místy opravdu hodně naivně, rádi jim to věříte.
Kniha se mi moc líbila, jen ten přeslazený závěr byl na mě trochu moc, proto hvězda dolů. Super čtení, doporučuji!

Počkám na tebePočkám na tebeJ. Lynn (pseudonym)

Výjimečně pohodové čtení - příběh o tom, že i outsideři nemusí být zrovna oškliví a namakaní svalovci můžou oplývat i inteligencí... Sice tam shledávám podobnost s jednou z knih série Off-campus od Elle Kennedy, ale vůbec to nevadilo. Velice příjemně se to četlo, svým způsobem to bylo i napínavé - prostě se od knihy nedalo odtrhnout. Takže jednohubka na letní plážový den... Doporučuji.

Až léto skončíAž léto skončíP. Ward

Neurazí, nenadchne. Knihou vás provází jednoduchý a nekomplikovaný děj, který rychle ubíhá a díky celkem sympatickým hlavním postavám tak nějak "plyne". Mezi mladinkou hrdinkou a starším fešákem to sice skoro celou knihu jiskří, ale tak nějak se do ničeho nechtějí pouštět (teda alespoň on). No, ale jak to tak bývá, stejně neodolá...
Místy to bylo i vtipné, ale něco tomu chybělo.

TemnotaTemnotaA. Horowitz

Napínavé od začátku do konce, psáno jednoduchým a srozumitelným jazykem - prostě příjemné čtení.
Tento díl pojednává o dalších členech Pětice, a to dvojčatech Jamiem a Scottovi. Tak jako ostatní z Pětice neměli jednoduché dětství a díky svým schopnostem se velice záhy objevili v hledáčku organizace Temnota, která je chce využít ke svým záměrům. Dvojčata jsou násilně rozdělena - Scotta unese Temnota a Jamie je neprávem obviněn z vraždy. Jamie však nehledí na nebezpečí, které mu hrozí, a odhodlaně hledá bratra, se kterým ztratil veškeré spojení. Na této cestě se dozvídá, kým vlastně je, co je to Pětice a Strážci brány, a jaké hrozí světu nebezpečí.
Přímočaré, jednoduché, čtivé. I když předpokládám, jak se budou vyvíjet další knihy (4. díl - pátý člen Pětice, 5. díl - rozhodující bitva), s očekáváním otevírám další díl.

Kanibal z Nine ElmsKanibal z Nine ElmsR. Bryndza

Bryndzovy hrdinky jsou bezesporu zajímavé, a i když to jsou většinou v jistých směrech asociálky, čtenář chápe jejich chování a tak nějak je má rád. Za sebe musím říct, že postava Kate Marshallové je mi výrazně sympatičtější, než kdy byla postava Eriky Fosterové z předchozí série.
Poslouchala jsem jako audiobook s Martinem Stránským - celkově knihu hodnotím velmi kladně, a to příběh i zpracování audioknihy.

Zlověstná hvězdaZlověstná hvězdaA. Horowitz

Příběh jednoduchý, místy napínavý a zajímavý.
Okolnosti zavedou hlavního hrdinu tentokrát do Peru, kde se řízením osudu po pár chvilkách ocitá úplně sám, bez prostředků a dá se říct i bez naděje na lepší zítřky. Pomocnou ruku mu podá chudý žebravý chlapec, který je v příběhu důležitější, než se zpočátku zdá. A tak spolu putují přes celé Peru a snaží se odvrátit blížící se katastrofu - otevření brány a návrat Starých.
Teď potřebuji něco nenáročného a jednoduchého - tato série to splňuje, takže v ní určitě budu pokračovat.

Krkavčí bránaKrkavčí bránaA. Horowitz

Po přečtení jednoho pro mě docela psychicky náročného thrilleru jsem hledala něco odpočinkového, a do rukou mi přišla tato kniha. Nekomplikované, tajemné, a i když je hlavní hrdina nebetyčný smolař, který jde z jednoho průšvihu do druhého, fandíte mu. Moc dobře se to četlo, dostalo se mi přesně toho, co jsem očekávala. Jdu na další díl.

Vikingova čarodějkaVikingova čarodějkaK. A. Wilkins

Místy až úsměvně naivní, takové opravdu velmi jednoduché čtení. Kdyby tam nebyla ta téměř až trapně milostná linka, bylo by to výrazně lepší. Nic od toho nečekejte, je to taková oddechovka na víkend, která vám nic nedá, jen vás (místy i příjemně) zabaví. Za dva dny po dočtení však vůbec nebudete vědět, že jste to četli a o čem to bylo.

Noční lovecNoční lovecC. Carter

Jestli jsem si u prvního dílu myslela, že “...činy jsou velmi brutální...” a kam se na ně hrabou severské kriminálky, tak to jsem ještě nečetla druhý a třetí díl. Bylo to dobré, napětí správně dávkované (doslova po kapkách), kratší kapitoly příběhu hodně prospěly. Určitě doporučuji, ale ne slabším povahám.

KlíčKlíčE. Rodda (pseudonym)

Celou sérii jsem si prozřetelně půjčila pro děti v knihovně těsně před jejím zavřením (karanténa), takže děti i já jsme měli opravdu hodně času na přečtení. Teď k vlastní knize: je to hodně dětské ("mluvící bojové prase" asi hovoří za vše), ale dobré. Děti příběh opravdu zaujal, takže šly z jednoho dílu do dalšího. Mě teda byla extra nesympatická postava Mimi, ale musím přiznat, že k příběhu to tak nějak patřilo. Hodnotím 4*, příjemná oddechovka.