pipa36

Přečtené 257Síla
říjen 2020 (10.-17.)
Síla 2017, S. Pettersen

Super! Další svět, do kterého se hlavní hrdinka vydala, se mi se vší tou ledovou surovostí moc líbil. Napínavé od začátku do konce - ještě 8 stran před koncem jste si nebyli jistí, jak to dopadne (a to 3 strany zabírá poděkování autorky...). Moc se mi to líbilo, vůbec mi nevadil ani fakt, že je to YA - světy, které autorka vytvořila v jednotlivých dílech, byly celkem kompaktní a dobré, každý s vlastními zákonitostmi a principy. Škoda toho mírně chaotického druhého dílu, ve srovnání s ostatními bych ho zpětně hodnotila spíše 3 než 4 hvězdami.


Plíseň
říjen 2020 (03.-09.)
Plíseň 2017, S. Pettersen

Dobré pokračování, i když pro mě už ne bez výhrad. Stále to bylo čtivé a napínavé, ale už ne tak propracované, jako v prvním dílu. I když se největším úskalím tohoto dílu mohl stát nový svět, do kterého autorka uvrhla svoji hlavní hrdinku, není tomu tak. Nejvíce mi na hlavní hrdince začala vadit její naivita, která dosáhla nové, a snad již maximální úrovně, včetně nelogičnosti jejího cestování po celém světě s jejím novým známým (opravdu to postrádalo jakýkoli smysl i vysvětlení). V některých momentech jsem se dokonce ztrácela a nechápala, proč je někdo vlastně kladným a druhý záporným hrdinou - i když jsem pasáže s vysvětlením četla vícekrát, jejich význam mi unikal. Je možné, že to bylo způsobeno úsporností jazyka, jakým byla kniha napsána - to, co jsem v prvním dílu shledávala přínosem, bylo zde spíše chaosem. Nicméně určitě si nenechám ujít závěrečný díl, protože i přes zmíněné nedostatky mě příběh opravdu bavil a jsem zvědavá na rozuzlení.


Ódinovo dítě
září 2020 (24.-28.)
Ódinovo dítě 2016, S. Pettersen

Výborná fantasy (ano, pro mládež), psaná úsporným jazykem. Příběh před námi otevírá celkem složitou a docela dobře propracovanou společnost aetlingů, jejichž výrazným fyzickým znakem je ocas. Patnáctiletá Hirka se od všech odlišuje tím, že právě tuto fyzickou část těla postrádá – a tím je odsunuta na okraj společnosti. Je však silná a chytrá, takže si z předsudků ostatních až tak moc nedělá. Na věci si dokáže udělat vlastní názor, a i když na svět pohlíží s notnou dávkou respektu (v některých případech spíše naivity), rozhodně to není žádný strašpytlík. V jejím životě jsou důležité pouze 2 osoby – její otec a její o tři roky starší přítel z dětství, který však patří do úplně jiné sociální skupiny, a tudíž je jejich přátelství něčím naprosto zapovězeným. Jenže Hirka má opravdový problém, se kterým jí může pomoct právě jen její nejlepší přítel. Tím se však rozpoutá kolotoč, který nakonec změní celý svět, který Hirka do té doby znala. Na rozdíl od jiných fantasy knih jste zde vhozeni přímo do děje, ve kterém musíte plavat. A i když se jedná o fantasy s velmi propracovaným světem, sociálními vazbami, božstvy a názvy, vysvětlení pojmů nepřichází a nepřichází. Postupně jste v příběhu nuceni některé zákonitosti a výrazy pochopit až z průběhu děje. Když k tomu ještě přidáte severská jména a pojmenování (vazba na severská božstva vychází už z názvu knihy), může pro někoho být čtení této knihy opravdu oříškem. Ale ten, kdo vydrží a počáteční nezdary překoná, je odměněn dobrým a poutavým příběhem. K celkové čtivosti přispívá i autorčin styl psaní, který je i přes velký počet stran velice úsporný – v knize je použita spousta jedno až dvouslovných vět, které v řadě za sebou dávají čtenáři málem víc, než složitě vykonstruovaná souvětí. Mimo jiné byla v knize celkem dobře popsána až fanatická víra v něco, co nikdy nikdo neviděl, a přesto tato víra řídí životy všech. Jak se člověk upíná na to, že nejsme odpovědní sami za sebe, ale za vše dobré může ten, kdo nás střeží (v tomto případě Vidoucí), a za vše špatné jeho protipól (zde Kolkagga jako nástroj Vidoucího v podobě trestu). Konec byl takový zvláštní, zůstalo ještě celkem dost nezodpovězených otázek. Určitě si nenechám ujít pokračování – jsem zvědavá, jak se příběh bude dál vyvíjet.


Defy: Nebezpečná láska
září 2020 (14.-15.)
Defy: Nebezpečná láska 2019, L. J. Shen

Zbytečně příliš vulgární. Ale i nadále čtivé a jednoduché.


Scandalous: Šokující láska
13. září 2020
Scandalous: Šokující láska 2020, L. J. Shen

Tak tohle bylo.... úchylný. A jsem úchylná já, když mi to přesto připadlo "zábavný"? Úchylný totiž bylo úplně všechno – od hlavního hrdiny (arogantní sociopat, prostě ho*ado k pohledání), přes věkový rozdíl hlavních postav až po "praktickou stránku" jejich vztahu. Ale přesto to bylo v něčem lepší, než předchozí dva díly. Edie, osmnáctiletá blonďatá surfařka a dcera nového společníka FHH, se potýká se spoustou problémů, většinou proto, že odmítá cokoliv, co by pocházelo od jejího otce. Aby toho nebylo málo, přitahuje ji poslední nezadaný FHH – Trent, svobodný třiatřicetiletý otec malé čtyřleté holčičky, která nemluví. Trent je sice celkem obstojný sociopat (v mnoha věcech si nezadá ani se svým psychopatickým kamarádem z prvního dílu - Viciousem), ale jako "správný starší chlap" odolává – ale asi je jasné, jak dlouho jeho odolnost vydrží… Samotnou mě překvapilo, že jsem tuto knihu přes její zjevnou úchylnost snad úplně ve všem shledala "zábavnou" a "lepší" než předchozí díly. Rozhodně to nebylo čtivější nebo vtipnější, ale tak nějak reálnější, uvěřitelnější (i přes obvyklý přeslazený závěr jejích úchylných hrdinů :-)). A naprosto chápu, proč má tato autorka dva tábory čtenářů - ty, kteří její knihy hodnotí jako výborné a ty, kteří vůbec nechápou, co ji vedlo k tomu, aby něco takového vůbec napsala - natož vydala.


Jedna noc s ním
12. září 2020
Jedna noc s ním 2020, E. Kennedy

Taková harlekýnka na sobotní odpoledne. Neměla jsem žádná očekávání, jen jsem prostě u kamarádky otevřela knihu, co ležela na stole. No... Příběh hollywoodského sexy playboye a prosté servírky z Manhattanu je stejně nepravděpodobný v knize, jako by byl ve skutečnosti. Sice on je velice charakterní a ona opravdu cílevědomá, ale pořád je to takové... klišoidní? Hezky se to četlo, ale nevěřila jsem jim - obzvlášť dovolená na Bahamách na mě působila uměle.


Ruckus: Šílená láska
srpen 2020 (27.-31.)
Ruckus: Šílená láska 2020, L. J. Shen

Příběh dalšího ze čtveřice FHH, tentokrát Deana. Dobře se to četlo, místy to bylo i vtipné, ale překvapení se nekonalo. Deanův přístup k dobývání ženy jeho srdce byl z jedné strany přímočarý a zarputilý, z druhé strany lehce egoistický (spíše ve smyslu že věděl, co chce než ve smyslu přehlížení zdravotního stavu své vyvolené). Jen mám (asi trvalý) problém s přeslazenými konci v tomto typu knih. Sice sama nevím, jak jinak by měly končit, ale takové to pohádkové "...a žili šťastně až navěky..." mě neuspokojuje. Za mě 3*. Konec léta - konec knižního pankáčství.


Vicious: Divoká láska
srpen 2020 (22.-26.)
Vicious: Divoká láska 2019, L. J. Shen

Docela se mi to líbilo, ale nějak jsem si nemohla najít cestu k hlavnímu hrdinovi - myslím, že jsem vcelku tolerantní člověk, ale s čím opravdu neumím pracovat, je arogance. A hlavní hrdina byl teda arogantní psychouš jak vyšitej. Možná i proto jsem některá jednání hlavních postav nechápala a připadalo mi to "divné". Než skončí léto, ještě to zkusím s pokračováním.


Barva půlnoci
22. srpen 2020
Barva půlnoci 2019, L. J. Shen

Moje první kniha od této autorky - nebylo to špatné, ale... Příliš jednoduchý a až neuvěřitelný děj, zakončený nesmyslnou zápletkou s tak sladkým koncem, že by se za to nemusela stydět ani harlequinka z levných knih. Nicméně dobře se to četlo, za jeden den je po všem. Je to kniha, po které ve vás nic nezůstane - vlastně ani nevíte, co vás přimělo knihu otevřít a začít číst. Hlavní hrdinka, jednadvacetiletá modrovlasá holčina, která před čtyřmi lety při nehodě přišla o oba rodiče, se stane "chůvou" rockera, který má problém snad se vším - s alkoholem, drogami, chováním a hlavně sám se sebou. Jejím úkolem je udržet ho během turné střízlivého a "čistého". A co myslíte, jak to dopadlo? Stejně jako v každé knížce tohoto typu, žádné překvapení. Přidaná hodnota této knihy je nulová, jen se to dobře četlo. Za mě 3*.


Hra
srpen 2020 (13.-15.)
Hra 2020, E. Kennedy

Tento typ knih je spíše na léto na dovolenou (alespoň pro mě). V běžném chaosu mimo dovolenou mě jaksi nebaví, do čtení se většinou musím nutit - jako to bylo u předchozího dílu této série. Ale s třetím pokračováním jsem byla spokojená - svižné, vtipné, lehké, velmi dobře se to četlo. Postava Huntera s jeho pravidly pro kapitány se mi z celé série líbila snad nejvíc... Moc se mi líbil autorčin sarkasmus, který vdechla hlavním postavám - někdy jsem se smála opravdu nahlas. Dávám 4*.


Risk
srpen 2020 (01.-12.)
Risk 2019, E. Kennedy

Bylo to dobré, ale oproti předchozím dílům se mi tenhle zdál slabší. Možná je to tím, že jsem ho nestihla přečíst na dovolené a za běžného provozu to vnímám jinak... Nevím. Každopádně mám pocit, že chemie mezi hlavními postavami fungovala cca do půlky knihy, potom už to bylo tak nějak... jiné? I tak se ale jedná o příjemné čtení, u kterého se velmi dobře bavíte.


Lov
červenec 2020 (30.-31.)
Lov 2019, E. Kennedy

Již dříve jsem od spisovatelky četla sérii Off-Campus, jejíž alfou a omegou byla univerzita Briar. I když jsem to mohla očekávat, stejně mě překvapilo, že se jedná o pokračování této série, kde se objevují původní postavy. Kniha jako taková je velice vtipná - Summer i Brenna mají pořádně prořízlou pusu a s ničím se nemazlí. Moc se mi to líbilo - příjemné, lehké, svižné. Než skončí dovolená, snad ještě stihnu 2 a 3 díl.


Pouto
29. červenec 2020
Pouto 2016, A. Todd

Počáteční skepse po přečtení prvního dílu byla s každým dalším pokračováním odplavována a nahrazována nefalšovanou zábavou a zájmem. Je to opravdu napsáno velmi podrobně, takže jste přímo vtaženi do děje a máte pocit, že prožíváte každý den, mejdan, přednášku, průšvih, zklamání, kamarádství a vše ostatní s hlavními postavami. Při čtení této série jsem se opravdu bavila, po dočtení je ve mně dokonce jakési „prázdno“, které touží se do tohoto světa vrátit. Ale… Čtvrtý díl nedokázal konkurovat svým třem předchůdcům – vtipem, dynamikou příběhu, poutavostí, prostě ničím. Asi do poloviny knihy to ještě bylo jakž takž dobré, ale ten zbytek (konec) mě opravdu zklamal. Nejvíc mě na celém příběhu odrazovala snaha hlavní hrdinky „změnit“ svého kluka v toho „dokonalého“ – věčná touha něžného pohlaví uchopit, sežvýkat, vyplivnout a chlubit se, jak je výsledek dokonalý. O tom byla právě i druhá polovina čtvrtého dílu – rebel a vyvrhel Hardin z prvního dílu byl na konci celé série chápavým, inteligentním a vnímavým „rytířem“, který se ze všeho nejdřív zajímá o city své drahé polovičky… Můj názor je trochu jiný – život není o změně, ale o kompromisu. První polovina knihy tak 4*, druhá maximálně 2*. Výsledná za 3. Doplnění cca po 1 týdnu po dočtení: Dozvuky této série ve mě pořád rezonují, fakt to bylo dobrý. Ale souhlasím s názorem níže (rosie.black) - děj měl zůstat na vysoké škole a neroztahovat ho až na usazené čtyřicátníky...


Tajemství
červenec 2020 (26.-28.)
Tajemství 2016, A. Todd

I když kniha opět začíná přesně tam, kde skončil minulý díl, tentokrát se nám děj výrazně posunul. Už nešlo jen o "otrhávání lístků květiny" se slovy má mě rád - nemá mě rád (chce mě - nechce mě), v knize výrazně přibylo děje. Avšak nevím, jestli se mi to líbí. Sice jsem se opravdu bavila, kniha opět nepostrádala neuvěřitelnou čtivost a velmi často jsem se opravdu od srdce zasmála, jak to bylo vtipné, přece jen se mi však moc nelíbí směr, který to nabralo. Mě se i přes věčné hádky a výbuchy více líbil Hardin jako vlk v rouše beránčím a ne ten nový Hardin jako beránek s tváří vlka. I z tohoto důvodu se mi předchozí díl líbil více. Uvidíme, jak to bude pokračovat, protože rovnou otevírám další díl :-).


Přiznání
červenec 2020 (25.-26.)
Přiznání 2015, A. Todd

Příběh navazuje přesně tam, kde skončil první díl. Posun je pouze v tom, že mezi hádka - sex - hádka - sex - hádka se sem tam vklíní i troška rozumu v celé jeho náctileté kráse. I když se tento komentář může zdát spíše kritickým, není to tak - je to sice hodně rozvláčné, ale opravdu velice čtivé. Nakonec přece jen lapena příběhem otevírám třetí díl :-).


Polibek
červenec 2020 (24.-25.)
Polibek 2015, A. Todd

Žádná houpačka, ale vztah jak na horské dráze. Rozhodně nejsem romantik, takže možná i proto jsem hlavní hrdinku většinu knihy vnímala spíše jako nevyzrálou nánu a "vztah", ve kterém se nakonec s Hardinem usadili, jako takový divně splácaný nepřirozený útvar. Opravdu mě téměř frustrovalo to jejich věčné vzájemné nekonečné ujišťování se o tom, jak se milují, a to na závěr jakéhokoli rozhovoru - i třeba o tom, jak mají rádi kafe. No řekněte, bavilo by vás to v reálném životě i po týdnu? Já bych měla problém už na konci prvního dne. Nicméně i když bylo chování hlavních hrdinů mnohdy nelogické (hádka - sex - hádka - sex - hádka...), a v případě hlavní hrdinky naivní a hysterické, přece jen to příběhu udávalo jakousi dynamiku, která mě u knihy udržela až do konce. Přečtení nelituji, zkusím ještě další díl - ale moc si od toho neslibuji. Na to, abych si myslela, že s někým chodit znamená naprostá ztráta soukromí partnerů (všechno MUSÍ dělat spolu, a když ne, je to špatně...) - na to už jsem asi stará :-).


Jako led
červenec 2020 (22.-23.)
Jako led 2014, J. Lynn (pseudonym)

Takové lehké čtení k vodě - vtipné, svižné, nenáročné. Příběh se mi líbil, jen celá část se Zachem mi připadala umělá, jakoby vložená dodatečně.


Láska pod parou
19. červenec 2020
Láska pod parou 2015, J. Lynn (pseudonym)

Přečteno během jednoho dovolenkového dne - lehké čtení, které téměř tři čtvrtiny ubíhá samo. Potom se to ale zkomplikuje - autorce se dle mého názoru docela věrně podařilo vykreslit sebedestrukční chování lidí s diagnózou, kterou v knize trpěla hlavní hrdinka. Závěr příběhu byl takový hodně americký a až přehnaně romantický - v reálném životě to tak ale vždycky není. Takoví lidé zůstávají často sami, protože všechny, kterým na nich záleží, jednoho dne od sebe prostě odeženou, protože jsou opravdu sami o sobě přesvědčení, že jsou špatní a nic dobrého si nezaslouží. A konce potom bývají smutné. Ale čtení to bylo dobré - hvězda dolů za ty romantické plky na konci.


Bouře začíná
květen - červenec 2020
Bouře začíná 2012, D. Dibben

Sérii jsem náhodou našla v knihovně, protože mě zaujala obálkou. Letmo jsem otevřela a nahlédla - a zavřela až po dočtení. Nejsem cílovka, ale i přes dětskost a určitou naivitu příběhu je děj opravdu napínavý a ve spojení s možností cestovat v čase zajímavý. Série u nás šla z ruky do ruky a všem se to moc líbilo. Škoda, že knihy tohoto typu (pro děti okolo 10 let) mají na DK tak málo hodnocení a je tedy velmi složité se v tomto žánru jakkoli orientovat. Stejnou náhodou jsem před časem v knihovně narazila na sérii Ulysses Moore - taky byla staršího data vydání, ale dětem se moc líbila.


Dokonalé stopy
červenec 2020 (09.-18.)
Dokonalé stopy 2018, H. Fields

Velice dobré, čtivé a napínavé. Agent Interpolu Luc Callanach se z osobních důvodů nechal přeložit z francouzského Lionu k policejnímu sboru v Edinburghu, kde se jeho prvním případem stává únos prominentní právničky. Když je nedlouho poté unesena i velmi oblíbená farářka, je jasné, že případy spolu souvisí, ale nikdo neví jak... Autorce se kromě velmi dobře vystavěného případu podařilo obzvlášť bravurně vykreslit hlavního záporáka - to byl opravdu úchyl k pohledání. Možná k tomuto dojmu přispěl svým vynikajícím výkonem i pan Šťastný, který v audioverzi podal výborný výkon. Doporučuji - knihu i audioknihu.


Buď se mnou
červenec 2020 (05.-07.)
Buď se mnou 2014, J. Lynn (pseudonym)

Podobnost s Elle Kennedy a její sérií Off-Campus už nemůže být náhoda, ovšem dle data vydání je originálem série Počkám na tebe - začala vycházet o rok dříve. Sérii Off-Campus jsem již četla, takže můžu srovnávat - obojí je dobré, na léto k pláži přesně akorát, i když Off-Campus je dle mého názoru výrazně "pikantnější". Lehké, velice čtivé, a i když se hlavní hrdinové chovají místy opravdu hodně naivně, rádi jim to věříte. Kniha se mi moc líbila, jen ten přeslazený závěr byl na mě trochu moc, proto hvězda dolů. Super čtení, doporučuji!


Počkám na tebe
04. červenec 2020
Počkám na tebe 2014, J. Lynn (pseudonym)

Výjimečně pohodové čtení - příběh o tom, že i outsideři nemusí být zrovna oškliví a namakaní svalovci můžou oplývat i inteligencí... Sice tam shledávám podobnost s jednou z knih série Off-campus od Elle Kennedy, ale vůbec to nevadilo. Velice příjemně se to četlo, svým způsobem to bylo i napínavé - prostě se od knihy nedalo odtrhnout. Takže jednohubka na letní plážový den... Doporučuji.


Až léto skončí
červenec 2020 (02.-03.)
Až léto skončí 2020, P. Ward

Neurazí, nenadchne. Knihou vás provází jednoduchý a nekomplikovaný děj, který rychle ubíhá a díky celkem sympatickým hlavním postavám tak nějak "plyne". Mezi mladinkou hrdinkou a starším fešákem to sice skoro celou knihu jiskří, ale tak nějak se do ničeho nechtějí pouštět (teda alespoň on). No, ale jak to tak bývá, stejně neodolá... Místy to bylo i vtipné, ale něco tomu chybělo.


Temnota
červen 2020 (07.-15.)
Temnota 2009, A. Horowitz

Napínavé od začátku do konce, psáno jednoduchým a srozumitelným jazykem - prostě příjemné čtení. Tento díl pojednává o dalších členech Pětice, a to dvojčatech Jamiem a Scottovi. Tak jako ostatní z Pětice neměli jednoduché dětství a díky svým schopnostem se velice záhy objevili v hledáčku organizace Temnota, která je chce využít ke svým záměrům. Dvojčata jsou násilně rozdělena - Scotta unese Temnota a Jamie je neprávem obviněn z vraždy. Jamie však nehledí na nebezpečí, které mu hrozí, a odhodlaně hledá bratra, se kterým ztratil veškeré spojení. Na této cestě se dozvídá, kým vlastně je, co je to Pětice a Strážci brány, a jaké hrozí světu nebezpečí. Přímočaré, jednoduché, čtivé. I když předpokládám, jak se budou vyvíjet další knihy (4. díl - pátý člen Pětice, 5. díl - rozhodující bitva), s očekáváním otevírám další díl.


Kanibal z Nine Elms
červen 2020 (02.-13.)
Kanibal z Nine Elms 2019, R. Bryndza

Bryndzovy hrdinky jsou bezesporu zajímavé, a i když to jsou většinou v jistých směrech asociálky, čtenář chápe jejich chování a tak nějak je má rád. Za sebe musím říct, že postava Kate Marshallové je mi výrazně sympatičtější, než kdy byla postava Eriky Fosterové z předchozí série. Poslouchala jsem jako audiobook s Martinem Stránským - celkově knihu hodnotím velmi kladně, a to příběh i zpracování audioknihy.


Zlověstná hvězda
květen - červen 2020
Zlověstná hvězda 2008, A. Horowitz

Příběh jednoduchý, místy napínavý a zajímavý. Okolnosti zavedou hlavního hrdinu tentokrát do Peru, kde se řízením osudu po pár chvilkách ocitá úplně sám, bez prostředků a dá se říct i bez naděje na lepší zítřky. Pomocnou ruku mu podá chudý žebravý chlapec, který je v příběhu důležitější, než se zpočátku zdá. A tak spolu putují přes celé Peru a snaží se odvrátit blížící se katastrofu - otevření brány a návrat Starých. Teď potřebuji něco nenáročného a jednoduchého - tato série to splňuje, takže v ní určitě budu pokračovat.


Krkavčí brána
květen 2020 (25.-29.)
Krkavčí brána 2007, A. Horowitz

Po přečtení jednoho pro mě docela psychicky náročného thrilleru jsem hledala něco odpočinkového, a do rukou mi přišla tato kniha. Nekomplikované, tajemné, a i když je hlavní hrdina nebetyčný smolař, který jde z jednoho průšvihu do druhého, fandíte mu. Moc dobře se to četlo, dostalo se mi přesně toho, co jsem očekávala. Jdu na další díl.


Vikingova čarodějka
květen 2020 (22.-24.)
Vikingova čarodějka 2014, K. A. Wilkins

Místy až úsměvně naivní, takové opravdu velmi jednoduché čtení. Kdyby tam nebyla ta téměř až trapně milostná linka, bylo by to výrazně lepší. Nic od toho nečekejte, je to taková oddechovka na víkend, která vám nic nedá, jen vás (místy i příjemně) zabaví. Za dva dny po dočtení však vůbec nebudete vědět, že jste to četli a o čem to bylo.


Noční lovec
květen 2020 (11.-23.)
Noční lovec 2013, C. Carter

Jestli jsem si u prvního dílu myslela, že “...činy jsou velmi brutální...” a kam se na ně hrabou severské kriminálky, tak to jsem ještě nečetla druhý a třetí díl. Bylo to dobré, napětí správně dávkované (doslova po kapkách), kratší kapitoly příběhu hodně prospěly. Určitě doporučuji, ale ne slabším povahám.


Klíč
únor - květen 2020
Klíč 2009, E. Rodda (pseudonym)

Celou sérii jsem si prozřetelně půjčila pro děti v knihovně těsně před jejím zavřením (karanténa), takže děti i já jsme měli opravdu hodně času na přečtení. Teď k vlastní knize: je to hodně dětské ("mluvící bojové prase" asi hovoří za vše), ale dobré. Děti příběh opravdu zaujal, takže šly z jednoho dílu do dalšího. Mě teda byla extra nesympatická postava Mimi, ale musím přiznat, že k příběhu to tak nějak patřilo. Hodnotím 4*, příjemná oddechovka.


Vražedná léčba
duben - květen 2020
Vražedná léčba 2015, J. Dashner

Jen jsem chtěla uzavřit sérii - ale byla to fuška. 90% knihy tvoří nezáživná účelová omáčka, která spěje k alespoň trochu zajímavému, nikoli však uspokojivému konci - rozhodně se nejedná o důstojné zakončení původně slibně rozjeté série. Nelogické, dětinské, většinu knihy bych hodnotila jediným slovem: "Bóže...". Letmý návrat do kulis města Spáleniště i Labyrintu se mi líbil, ale byl takový těžkopádný - ne, že by kniha nebyla místy napínavá, ale působilo to jaksi hluše, nelogicky. Příběhu nepomohla ani spisovatelova snaha zapůsobit na emoční strunu čtenářů na konci knihy při volbě "bruneta či blondýna?". Dávám 2*, Kód horečky už asi nedám. O měsíc později: Nakonec mi to nedalo a podívala jsem se na filmové zpracování - už chápu rozčarování těch, kteří nejprve koukali, pak teprve četli... Ano, filmy skutečně literární předlohu překonaly, a to v mnoha směrech. A i když se první dva filmy s knihami celkem shodují, třetí díl si jde (díky bohu) vlastní cestou. Filmy jsou napínavé, efektní, a hlavně - smysluplné. To se obzvlášť o třetím dílu knižní podoby jaksi říct nedá.


Černé slunce
duben 2020 (11.-23.)
Černé slunce 2012, G. Brown

Fakt, že je kniha opravdu čtivá, bohužel nevyváží všechny její ostatní nedostatky. Původně dobrodružný žánr je prošpikován špióny a informačními agenturami převážné části vládnoucího světa (ve výčtu mi chyběla snad jen Stassi), nelogickými náhodami, útokem na emoční cítění v podobě dítěte, které bylo vystaveno lékařským experimentům, a v neposlední řadě také milostnou linkou. A jako třešnička na dortu změna zlouna v dobráka od kosti (slováci pro to mají nádherný výraz "prekabátiť"). Uf. To už je fakt trochu moc. Ale přesto to bylo čtivé, takže za 3*.


Kříďák
duben 2020 (19.-21.)
Kříďák 2018, C. J. Tudor

Poslouchala jsem jako velmi dobře načtenou audioknihu (čte Vasil Fridrich). Moc se mi to líbilo. Jedná se o příběh, v němž hlavní postava retrospektivně vzpomíná na události, které se staly v době jejího dětství před 30 lety. Tyto vzpomínky se prolínají se současností a vnášejí do příběhu další dimenzi náhledu na stejnou věc – jak z pohledu dvanáctiletého kluka, tak z pohledu toho samého kluka, jen o 30 let staršího. V čem je ovšem kniha velmi odlišná od ostatních, je styl, jakým je napsána. Jedná o thriller s absencí jakéhokoliv vyšetřování a policejní práce, nejsou zde žádní detektivové a podezřelí a vše, co k tomu patří. Je tu jen parta malých dvanáctiletých dětí, které prožívají svůj všední život s občasnými (ne vždy zcela příjemnými) nevšedními zážitky. Pro mě to byla osvěžující a velmi příjemná změna. K tomu překvapivý konec s prvky velmi černého humoru… Po pravdě řečeno mě překvapuje relativně nízké hodnocení této knihy, ale každému se asi nelíbí to stejné. Ač je King možná mistrem tohoto žánru, jeho knihy mě nikdy nebavily tolik, jako tahle (některé jsem ani nedočetla - frázovité, příliš roztažený děj s mnoha a mnoha a mnoha odbočkami od hlavního děje...). Já dávám 5*, fakt se mi to líbilo.


Černý déšť
duben 2020 (06.-10.)
Černý déšť 2012, G. Brown

Po dlouhé době jsem sáhla do dobrodružného žánru - úplně špatná volba to nebyla, ale... Jak už to v tomto žánru bývá, i tady se autor nevyhnul zaběhnutým klišé alá nesmrtelní hrdinové, zatímco nepřátelé různých biologických druhů padají jako mouchy. Z druhé strany mě ale kniha skutečně bavila, protože to bylo opravdu čtivě a tak nějak lehce napsané. Ten, kdo hledá hluboké charaktery nebo dobře popsané svalovce, pro toho tato kniha není. Je určena spíše pro ty, kdo mají zájem o tématiku Mayů a s ní spojené různé konspirační teorie o jejich životě, umění, inteligenci a vědění, zániku a hlavně kalendáři. Za mě tak 3,5 hvězdy - určitě si přečtu i druhý díl, protože jak říkám: čtivé a napínavé.


Popravčí
březen 2020 (10.-27.)
Popravčí 2013, C. Carter

Typický americký thriller, v němž se řeší brutální a neobyčejně “dobře” promyšlené činy psychicky vyšinutého vraha. Velmi dobře se to četlo, neustále se něco dělo.


Sluha dvou pánů
březen 2020 (20.-21.)
Sluha dvou pánů 2013, C. Goldoni

Kdykoli, kdekoli - ať již jako kniha nebo představení z Národního divadla, pobaví vždy. Často a ráda se k ní vracím.


Dvojitý kříž
únor - březen 2020
Dvojitý kříž 2013, C. Carter

Taková typická americká detektivka, ze které na vás dýchne hektická a místy hodně ponurá atmosféra Drsného Harryho. Bylo to dobré - činy velmi brutální (tohle snad nevymyslí ani severská krimi), ale překvapivě dobře se to četlo. Hodně mě zklamal konec - celou knihu to bylo napínavé až k prasknutí, žádné indicie, které by vedly k pachateli, motiv činů taky ne a ne najít, a najednou zlom a bác... padouch se po těch letech potřebuje vykecat a všechno vysvětlit. Prostě Drsný Harry. Ale jinak dobrý, do dalších dílů určitě půjdu.


Věž zajatců
únor - březen 2020
Věž zajatců 2019, T. Thiemeyer

Opět jsem poslouchala jako audioknihu. Líbilo se mi to, i když ve srovnání s prvním dílem je tento trošku slabší. Už to nebylo takové to překvapení z náhodného nákupu "Jéje, to je fakt dobrý", jen jsem spíše chtěla vědět, jak to bude pokračovat. Zklamaná jsem určitě nebyla, ale první díl měl větší grády, byl víc napínavý. Největší zásluhu na mém nižším hodnocení má zkratkovité chování jedné postavy úplně na konci příběhu. Opět jsme se dočkali otevřeného konce, který napovídá pokračování - dle informací na DK to bude brzo :-), tak snad bude i audioverze. Na další díl se těším, určitě si jej přečtu (poslechnu).


Špalíček veršů a pohádek
únor - březen 2020
Špalíček veršů a pohádek 1978, F. Hrubín

Moc ráda se k této knize vracím - byla to jedna z mých nejčtenějších během dětství. Vždy jsem v ní přečetla úplně vše - říkadla, básničky, pohádky... Klidně pořád dokola. Psáno úžasným jazykem, který podtrhuje kouzlo pohádek. Moc pěkné.


Angličtina pro jazykové školy I. - Metodický průvodce
? - únor 2020
Angličtina pro jazykové školy I. - Metodický průvodce 1991, S. Nangonová

Kdysi nám na jazykovce podle této knihy lektorka připravovala jednotlivé lekce. Možná i díky tomu byly hodiny zajímavé - a pohledem zpět také můžu konstatovat, že z tohoto období jsem si z angličtiny asi odnesla nejvíc. Vždy záleží nejen na kvalitě učebnic, ale také na lektorovi. A já v tomto případě měla štěstí.


1 ...