Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1336 333

Hunger Games / Hry o život série

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

Komentáře 333 Recenze 23

Lenisk@
Lenisk@
včera 5 z 5

Mě kniha nadchla. Doma jsem ji měla několik let, než jsem ji konečně otevřela. Po těch letech jsem si dokonce i celé Hunger Games pamatovala spíš letmo (filmy jsem viděla jednou, knihy jsem četla na začátku roku 2018). A bylo to velké plus, tak moc velké, že jsem četla příběh nějakého Snowa (ano, já si dokonce myslela, že to je nějaký předek Snowa z HG, neměla jsem souvislosti, kolik času zbývá do nám známého děje původních knih) a ani jsem netušila, jak to skončí. Teď se sobě směju, ale myslím, že právě díky své nevědomosti jsem si knihu užila. Asi to nebudu dál rozebírat, jen dodám, že okamžitě po dočtení jsem během týdne (podruhé) přečetla celou trilogii. A pořád je to dobrý!

april4
april4
předevčírem 4 z 5

Mimo jiné pohled do historie Hladových her, kdy člověk může porovnat, co vše (a jak) se během let změnilo. Zajímavý je i vývoj a "růst" Coriolana Snowa. Napsáno stejně čtivě, jako samotné Hunger Games.

Brou
Brou
20.02.2024 5 z 5

I přes svou délku se jedná o velmi čtivou knihu. Velmi příjemně překvapilo provázání s trilogií a vykreslení hlavní postavy.
Suzanne Collins opět nezklamala - vykreslila děsivý svět Hladových her, který vás pohltí a i přesto, že chcete knížku znechuceně zavřít, čtete dál. O několika postavách budu ještě dlouho přemýšlet.

Johana
Johana
12.02.2024 3 z 5

Nejprve mi kniha přišla dobrá - ale celkem rychle se ukázalo, že ústřední postava není ani tak zajímavě rozporuplná, což asi měla být, jako spíš pilinami vycpaná a dočista tím marná, otravná a nudná. Ostatní figury taky nestály za mnoho a sám popis her se mi vlekl jak úterý...

Baladu jsem se snažila přečíst asi rok, nakonec se povedlo, nicméně nedoporučuji. Jedině snad skalním fanouškům série.

risha03
risha03
05.02.2024 5 z 5

Velmi čtivá kniha, stejně jako samotné Hunger games. Člověk se dokáže vcítit do Coriolana, neb byť byl záporák, kniha je z jeho pohledu. A každý je hrdina vlastního života.

Současně je zde propracovanější myšlenka hladových her. Tam kde jsi si pokládal u Hunger games otázky typu “jak a “proč, a odůvodňoval to to “orwellolovka pro puberťáky, která se ale dobře čte, zde mluvíme o pěkných vysvětlení chováni lidí při nebezpečí, a ukázání, že v každém z nás je zvíře, jsme pouze svázání Lockovou či Hobbsovou Společenskou smlouvou. Poklona spisovatelce.

Neil Gaiman prohlásil, že neexistuje špatná kniha pro děti. Nechte je si vybrat své vlastní knihy, byť vám jejich myšlenky mohou připadat jak pouhé klišé. Ty knihy jsou dobré, pokud je od beletrie dovedou mnohem dál. A tato kniha opravdu vede úvahami dál. Kdo ví, třeba si díky ní někdo přečte Leviathana.

xninax
xninax
01.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Knížka se mi vcelku líbila, ale nepřišla jsem na důvod, proč by se do sebe měli vůbec zamilovat. Neměli vůbec nic společného. To co jeden zbožňoval, druhý nesnášel (hudba, příroda, volnost x pravidla, moc, pověst). Proto jsem jim nevěřila a nebyla ani tolik vytažena do jejich románku.

ReziEngli
ReziEngli
30.01.2024 3 z 5

Dočteno. Musím říct, že jsem tuhle knihu trošku protrpěla. Asi mi hodně uškodilo, že jsem od ní měla velká očekávání. Původní trilogii Hunger Games miluju, a těšila jsem se, že se do toho světa prostřednictvím Balady vrátím. Ale bohužel nadšená jsem byla opravdu jenom chvíli, zbytek knihy jsem spíš trpěla. Dle mého by ta kniha mohla být o dost kratší, proškrtaná. Vůbec mi nesedly ani hlavní postavy, jediná která mě jakž takž bavila byl Coriolanus, a to hlavně kvůli jeho myšlenkám. Naopak Lucy Gray mě celou knihu příšerně štvala.

Je to fakt škoda, ale ke knize se v budoucnu vracet nebudu. Jednou stačilo, ráda zůstanu jen u původní trilogie.

vevera6
vevera6
22.01.2024 4 z 5

Původně jsem tuhle knihu vůbec číst nechtěla - čekala jsem, že kniha o Snowovi bude nudná politická fraška, kde semtam někoho otráví. Nakonec mi trochu zklamalo, že knížka zabírala pouhých pár měsíců jeho života a že nejspíše o něm vyjde další knížka (smíšené pocity - bude to zajímavé, ale víceméně ho nesnáším, takže to bude i "otravné").
Úryvek ke konci mi rozsekal : "Coriolanovi se zalily oči slzami. Oběsí ho, ale ona mu bude nabízku a budevědět, že byl nefalšovaně dobrý člověk" ....jelikož Korja rozhodně není ani falešně DOBRÝ. Cokoliv "dobrého/správného" co vždycky udělal, bylo pouze ze sobeckého důvodu toho, že on bude působit dobře, že z toho bude mít peníze, slávu a podobně. Lucy manipuloval od začátku až do konce, ale převrátil si to v hlavě tak, že z ní udělal manipulátorku a z toho jak byl extrémně zamilovaný se dostal během 5 minut, kdy na ní najednou vyběhl s puškou připravený zabíjet.

První dvě čási knížky až do konce her jsou poutavé, i když samotné hry nejsou zrovna akční. Třetí část mi osobně bavila nejméně.
Celkově je to napsaný hezky. Na to, že Suzanne se "specializuje" spíše na dětské knížky jí psaní Hunger Games opravdu jde.

Edona
Edona
03.01.2024 4 z 5

Ke knize jsem se sice dostala až po shlédnutí filmové adaptace, ale vůbec to ničemu nevadilo. Naopak jsem mohla srovnávat.. Díky tomuto spin-offu můžeme vidět, jak se proměňuje Snowova povaha směrem k charakteru, který známe z Hunger games. Ačkoliv se zpočátku může zdát Snow líbivý, vše dělá jen na oko. Vše dělá ve svůj prospěch, ve svém nitru je zlý a zákeřný od začátku. Postava Lucy Gray nedostala mnoho prostoru a to mě trochu mrzí. Závěr mě nenechává chladnou, škoda, že se asi nedovíme, co se stalo dál.

Doporučuji!

Belisima
Belisima
01.01.2024 3 z 5

Prvni polovina knihy me velmi bavila. Pak uz me to spis otravovalo.

koki.veru
koki.veru
01.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Jelikož mám sérii Hunger Games moc ráda,těšila jsem se,až se dostanu k této knize. Ze začátku jsem byla dost překvapená, jaký Snow byl, chvílemi jsem ho měla i docela ráda,ale postupně se začal pěkně vybarvovat. Konec byl velice překvapivý, zvlášť co se týče Lucy,ale na druhou stranu jsem to asi měla čekat,že ti nějak takhle dopadne. Byla jsem trochu zklamaná ze samotných hladových her,že tam nebyl víc popisovaný ten jejich souboj a že byly takové nijaké,ale je pravda,že on je teprve Snow (jakmile se stane prezidentem) více rozvine a "zlepší". Každopádně se velice těším na film.

Roux
Roux
31.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Rychle jsem knihu četla, abych si mohla pustit film. Teď vlastně nevím jestli ho chci vůbec vidět. Zřejmě jsem jediná, kdo si u smrti Sejana řekl: "Konečně. Cos jako čekal?". Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. U Corionaluse mi nepřišel ten zrod Prezidenta Snowa jako opodstatněný. Vlastně se tak moc nestalo, v knize se několikrát ukázalo, že ho pouze doháněla jeho bujná fantasie a vykonstruované teorie, které nebyli pravdivé (ano milý Snowe, nevytvářejte si žádné domněnky). Od Lucy jsem čekala trošku víc. A opravdu jsem čekala, že ta tyranie, kterou Snow předváděl bude mít hlubší kořeny a logiku. Konec? O tom pomlčím. Je pravda, že na: "Trvalo to deset, patnáct let, ale nakonec mě přemluvil." to nemá....

Nechápejte mě špatně, Hunger Games má v mém srdci stálé místo (samozřejmě až na ten epilog), ale tohle byl takový čajíček. Z lásky k trilogii a vodítkům k ní dávám takhle vysoké hodnocení.

Taufa
Taufa
31.12.2023 5 z 5

Jazyk má kniha krásný, čte se sám a detailní ženský popis příběh ještě zlepšuje. Balada o ptácích a hadech dává skvělý čtenářský zážitek z fantasy minulosti a možná i budoucnosti o zbytečnosti války... Hlavní postava zastává spíše negativní názory, což je zajímavě neobvyklé. U této knihy jsem si uvědomil, jak nelze u filmu zpracovat vše a oprávněně má kniha 84 %! Trilogie Hunger games je ještě o stupínek lepší, ale rozhodně DOPORUČUJI!...

Barakoudel
Barakoudel
27.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem nečetla knížku, která by mě nutila tak intenzivně číst dál, že jsem ji přečetla za tři dny. V některých chvílích jsem dokonce zůstala sedět s otevřenou pusou údivem nad zvratem v ději.

Na hodnocení však srážím jednu hvězdičku.
1) Dva překlepy v knize.
2) Za Cor. vlasy, které byly údajně spálené, ale v dalším ději se na to zapomnělo.
3) Za uspěchanost / nenávaznost romantické linky.

Musím však říct, že ve mně knížka vyvolala spoustu neodbytných pocitů. Třeba zrovna na s478 velkou váhavost, zda tu knížku chci vůbec dočíst a zda si radši nechci vymyslet svůj vlastní konec.

Určitě však budu mít příběh v hlavě ještě hodně dlouho.

pipa36
pipa36
24.12.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale kniha mě nedokázala vtáhnout do děje tak, jako předchozí díly - celkově příběh gradoval do napínavého konce, ale začátek byl takový neslaný nemastný. Některá díla se nemají uměle natahovat...

BellaBernasconi
BellaBernasconi
23.12.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dokopala díky filmu a děkuju za to, protože je to opravdu dobré a je to mnohem lepší než film.

Rita1970
Rita1970
19.12.2023

kniha lepší než film

*-*Kleny*-*
*-*Kleny*-*
18.12.2023 5 z 5

Kniha se pohybuje na velmi vysoké úrovni. Propracovaností, detailními popisy myšlenkových pochodů hlavní postavy, zároveň není zdlouhavá a velmi čtivá. Autorka je opravdu talent, jak všechno vymyslela a skvěle popsala.
Po dočtení mám ale takový zvláštní divný pocit, jako kdyby se ten příběh nestal i skrze to, že Snow pak bude žít snad do devadesáti a tohle se stalo kolem jeho plnoletosti. Napadlo mě několik variant, jak to s Lucy nakonec dopadne, ale, že to skončí takto, to jsem nečekala. Tak nějak jsem jejich lásce věřila. Ale pořád je to balada, takže člověk ve šťastný konec doufá marně, až k němu vše směřuje.
Zajímavý je i fakt, že aréna je v tomto příběhu úplně vedlejší prvek, ale v původní trilogii jde hlavně o ni.
Nějak mě tato kniha zasáhla mnohem víc, než původní trilogie. Nejspíš je to tím, že vím, jak to skončí. Že Panem tu bude dalších minimálně 60 let a Snow s ním.
Celou dobu mě zajímalo, jak to autorka udělá? Jak se ze Snowa stane nejmocnější muž Panemu, když v jednu chvíli v knize ztratí úplně všechno - bohatství, postavení a ještě se zamiluje do dívky, která chce utéct daleko za dvanáctý kraj.
Tato kniha objasňuje hned několik věcí z trilogie, které mě zajímaly, a to kdo byl Tygra (nějak jsem si vždy myslela, že to spíš byla nějaká Snowova dávná milenka :´D), odhaluje celý příběh písničky o Oběšenci, ze které mě mrazí pokaždé, když ji slyším, a taky už vím, proč Snow tak nesnáší reprodrozdy a proč ho tedy Katniss o to více provokovala. Trilogie najednou dává mnohem větší smysl. Navíc se mi moc líbila ta vznešená neobvyklá jména.
Ovšem do kina se na to celkem bojím jít, co to semnou udělá, už jen čtení je silný zážitek. Desáté hladové hry jsou nejsou o moc děsivější než ty sedmdesáté, ale jsou mnohem více takové syrové, beznadějné, nepromyšlené, chaotické.
Nicméně opět kvalitní čtení.
Are you, are you
coming to the tree...

KnihomolkaKatka
KnihomolkaKatka
18.12.2023 4 z 5

Oproti původní trilogii je tato kniha lepší, přesto si s autorkou nějak moc nesedíme. :( Hodnotila bych tak na 3,5 hvězdičky. Ze začátku jsem z knihy byla docela nadšená, ale postupem čtení moje nadšení opadávalo, občas jsem se ztrácela v tom, kdo je Splátce a kdo trenér a vůbec mi tak nějak přijde, že na to, jak moc je kniha hipovaná by mohla být lépe zpracovaná.

Nikiny
Nikiny
17.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako vždy čtivá a skvěle napsaná kniha. Nikdo se nerodí zlý... Zlým se stává díky vlivu prostředí, v němž žije a v němž ho vychovávají.... ale i přesto... tak bezpáteřní člověk... až mi bylo zle, že jsem s ním ze začátku trochu soucítila. I když vím, co to bylo v Hunger Games za člověka. I když vím, že se postava Coriolana musela vyvinout tímto směrem. Pořád jsem "doufala", že se vydá správnou cestou. Jen škoda toho nedokončeného příběhu o jeho vzestupu na post prezidenta...