Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1422 1422

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

Prokrastinuji
17.09.2020 5 z 5

“Slyšíš to, Coriolane? Takhle to zní když padá Snow.”
Myslím, že většinu z nás ani v nejdivočejším snu nenapadlo, že se univerzum kraje Panemu ještě někdy otevře. Autorka, ale nechává příběh Katniss Everdeenové spát a vrací se daleko do minulosti s (anti)hrdinou Coriolanusem Snowem v hlavní roli.
Nemůžu vám slibovat, že si Snowa zamilujete. Nemáme tady čistě hodného chlapce, kterému se vyloženě stalo něco špatného a v důsledku toho se zrodil obávaný záporák. Jeho postava je už od útlého mládí komplikovaná a hnaná touhou po úspěchu a slávě. Samozřejmě tady máme i vnější faktory. Jakožto jeden z nejlepších studentů akademie dostane možnost být trenérem jednoho z dvacetičtyř splátců. Jemu je přiřazena dívka jménem Lucy Gray z 12.kraje.
Možná se mnou moc čtenářů nebude souhlasit, ale autorka nechává v mnoha příběhových linkách Balady čtenáře filozofovat. Je Snow klaďas nebo tohle jablko bylo vždy nahnilé? Chce vyhrát pro svůj benefit, nebo aby zachránil tu dívku, co ho vytáhla z plamenů? Kdo je autorem a adresátem slavné písně Hanging Tree? Je Katniss potomkem jedné z postav?
Kniha je rozdělena do tří částí a osobně jsem první dvě části milovala - byly to pro mě ty staré dobré Hunger games. Třetí část je zpočátku skvělá, protože navazuje na šokující vyústění části druhé. Příběh si pořád drží kvalitu, ale najedou je to takový divný přesah. Zajímá vás to, ale na druhou stranu je velká pravděpodobnost, že se vám následující vývoj událostí nebude líbit, protože jste pro ty postavy chtěli jiný konec...
Jak si ty události máte vyložit? Ano, máte nějaké odpovědi, ale zároveň se objevily nové otázky...
Připravte se na pořádnou dávku intrik, manipulce, ale i souhru náhod a štěstí. Autorka z určitého úhlu pohledu opravdu vytvořila další Hunger Games... Myslím však, že pro novou generaci. Tenhle příběh, stojí stoprocentně za povšimnutí a zaslouží si vaši pozornost...
“Víš, co se říká. Představení neskončilo, dokud nezazpívá reprodrozd.”

Boook-planet
17.09.2020 5 z 5

Pane bože, to byla neuvěřitelná jízda! Od první do poslední stránky jsem si čtení vychutnala. Collinsová zas a znova dokazuje jak do detailů má celý koncept promyšlený. V tomto prequelu se dostáváme do dob těsně po válce s kraji a máme tak možnost nahlédnout pod pokličku tvorby a inovací "Hladových her". Prim tu hraje Snow, kterého jsem si okamžitě zamilovala, je to sice pěkné kvítko, ale jeho úsměvům a šarmu jsem neodolala. Tak nějak mi jeho činy přijdou ospravedlnitelné. Zkrátka a dobře, původní sérii miluju, ale tohle taky nemělo chybu! Jeden háček bych tu ovšem přeci jen našla, potřebuji pokračování! Takhle to přeci rozhodně skončit nemůže! Za mě to byla jedna z TOP knih letošního roku a, že už jsem jich pěknou řádku přečetla!

Ann1307
17.09.2020 4 z 5

Prequel k Hunger games! A já měla možnost si ho přečíst ještě před vydáním a jsem za to nesmírně vděčná :))

No a teď k mým pocitům. Já Hunger games nečetla. Ano, slyšíte správně...ale filmy jsem samozřejmě viděla a tím pádem "tak nějak" příběh znám. Celé nové, krásné, bílé vydání na mě čeká v knihovně a já si ho brzy přečtu a těším se na to moc, protože styl psaní autorky mi sedl neskutečně.

Kniha vypráví o mladém Coriolanu Snowovi, o Hladových hrách v jejich počátcích a o tom jak se formovaly a "vylepšovaly".
Snowa si nezamilujete, byl to sobecký parchant už za mladých let, ale jisté sympatie si u mě získal, to přiznávám.
Vlastně jsem mu v téhle knize i tak nějak fandila. :D
Každopádně je to tak, jak to je a Snow rozhodně není Snowem proto, že by mu někdo v životě hrozně ublížil a on má teď právo si to vybít na nebohých splátcích. Rozhodně od knihy neočekávejte jeho ospravedlnění. ;)

Očekávejte akci, příběh, který budete hltat stránku za stránkou, pak chvílemi i slabší místa, kdy si budete říkat "nojo, tak už se někam pohněme", ale pak se to zas rozjede a doplnění mezer, které pravděpodobně máte z původního příběhu a tím pádem dost "aha" momentů. :)

Pokud milujete HG, tahle kniha by vám neměla uniknout. :)

Local_Bunny
17.09.2020 5 z 5

Příběh mladého Snowa je něco, co jsem ani nevěděla, že potřebuju. Pohled na Kapitol, jakožto na město centra zla a bídy pro Kraje. Mysleli jste si, že je zde život růžový a sluníčkový? Ha, jasně. Mladý Coriolanus vás přesvědčí o opaku. Jako chudý chlapec si musí udržet své místo na výsluní a to, přátelé, není jen tak. Již z mládí je jeho život postaven na lži a intrikování.
Část v akademii mě hrozně bavila, stejně, jako průběh her z pohledu trenéra. Nabízí to úplně nový nadhled, jako například zákulisí her a různé úpravy, které tvoří hry tak, jak je známe nyní.
Na každé postavě je skvělé, že má jedinečný charakter a jde vidět, jak jsou odlišní na základě výchovy, která se jim dostala. Celkově kniha dost ukazuje, jak výchova rodiny i okolí mění charakter.
Trošku mě zklamalo, že průběh her nebyl tak brutální, ale i tak se dočkáme dost krve, vražd a hlavně intrik. Pravá zábava začne po hrách, jejíž konec přinese nečekaný zvrat.
Já vlastně do poslední chvíle pořádně nevěděla, co sama autorka zamýšlí, tudíž jsem koncem byla hodně překvapená. Do poslední stránky mě udržovala v napětí.
Na závěr vám jen řeknu, že se ani nedivím, proč je Snow takový bezcitný parchant. Chápu, jaké události ho k tomu vedly a proč se z něj stalo monstrum. Myslím, že svým způsobem ho teď mám i ráda, když znám jeho backstory.
---
Obrovské díky za poskytnutí knihy na recenzi patří Albatros Media a nakladatelství Fragment.