Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1422 1422

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

renisla
29.11.2020 5 z 5

Bombastická! Čekala jsem na ni a překvapila mne v mnoha oblastech.

Annkag
23.11.2020 5 z 5

Úžasné čtení.Osobně jsem si oblíbila mladého Snowa.
Bylo zajímavé číst o tom ako sa vlastně Hladové hry vyvíjeli než nadopudli podobu jakú SME znali z kníh Hunger Games.
Miestami sa to četli těžce ale v konečném výsledku to stálo za to.
Určitě doporučuji všetkým fanúškům Hladových her...Snow nakonec nebyl vždy tým hajzlíkom jakého ho známe a překonal životní překážky které se na něm dost podepsali.

domihruzkova
23.11.2020 5 z 5

Návrat do uzavřené série se často nepovede, ale to naštěstí není případ téhle knihy, protože Balada o ptácích a hadech se neskutečně povedla!!
Příběh mě naprosto vtáhl a pohltil a to do takové míry, až jsem Coriolanovi "fandila" a doufala, že své skrz na skrz zkažené dílo dotáhne do konce. Dokonce !! mě rozčilovaly momenty, kdy to vypadalo, že by se mohl obrátit na dobrou stranu. Nevím, čím to je, ale řekla bych, že to dost vypovídá o nadání a umu paní spisovatelky.

Danago
21.11.2020 5 z 5

Knížka mě vrátila zpět do doby kdy jsem Hunger Games hltala a milovala, opět se dostavilo stejné nadšení.
18 ti letý Corionalus Snow - studuje a snaží se udržet svůj status mladíka z vyšších kruhů, bohužel jde to velice těžko, protože jeho rodina přišla o veškerý majetek a jeho jedinou možností jak studovat dál na univerzitě je získat stipendium.
V této knize se vracíme v čase zpět do doby, kdy se pořádá10. ročník Hladových her. Hladové hry, tak trochu ztrácení na přitažlivosti. Je nutné je obohatit o nové prvky. Novým nápadem je přidat ke splátcům tzv. trenéry, kteří jsou vybráni z řad studentů. Ti se ovšem s novým úkolem vypořádají velice různě. Přesto každému z nich jde o vítězství jejich splátce.
Corionalus Snow se stává trenérem splátkyně z 12. kraje Lucy Gray, která sice nemá naději na vítězství, ale svou povahou, nezlomností, odvahou ba i hrdostí snad i určitou noblesou dokáže svého trenéra i diváky přitáhnout.
Corionalus Snow se velice dlouho jeví jako milý, velmi lidský a chytrý mladík. Spíše společnost kolem něj je zlá, nespravedlivá, tvrdá. Nedá vám to a oblíbíte si jej, škoda že z předcházejících dílů víme, že takový nezůstane, co se stane, že se radikálně změní, nebo je v každém z nás dobro i zlo a nakonec převládne jenom jedno. I když autorka občas malinké pochyby na čtenáře vypustí není to dost , aby vás připravila na ten celkem rychlý a převratný konec.
Kniha je úžasná , úžasná, úžasná. Nezklamala mě ani maličko. Vůbec by mi nevadilo, kdybych ji četla dříve než sérii Hunger Games, mnoho toho doplňuje a vysvětluje . Kéž by autorka na tuto knihu navázala nějakou další ať už před nebo po... Chtěla bych vědět víc. A styl jakým jsou knížky napsány je skvělý.

LucyBooks
20.11.2020 5 z 5

Jedním slovem PECKA! Přesně takovou knížku jsem potřebovala. Pořádné fantasy, kterému nechybí krutost. Ač je to delší dobu co jsem četla (pouze 1.díl)/viděla filmy, byla jsem nadšená opět z tohoto světa, snad ještě více. Tenkrát ve mně film ani takový dojem nezanechal. Rozhodně mě knížka nalákala na původní trilogii.
Postavy jako Lucy Gray, její skupina nebo Jessup mi byly sympatické a to (bohužel) i Corionalus Snow - ten je zde 18 letý, trenér splátkyně z 12. kraje Lucy Gray, když se pořádá 10. ročník Hladových her.
Povede se jim spolu vymyslet jak na soupeře? Tak to se budete muset dočíst sami.
Myslím si, že není špatné vidět Snowa nejdříve za mlada, má to smysl jako celý příběh, rozšíří to znalosti z tohoto světa. A boží, skvěle doplňující obálka celý děj je třešnička na dortu.
Já jsem po dlouhé době opět nadšená a určitě doporučuji všem.

Arlienen
17.11.2020 4 z 5

Na knihu jsem nedočkavě čekala a odpočítavala jsem čas, kdy se mi dostane konečně do rukou. Rozhodně mi to čekání stálo za to. Kniha se čte v podstatě sama. Je to čtivé a napínavé. Nutí čtenáře ke čtení a nedá mu čas na její odložení.
Co říct o hlavní postavě? Všichni víme, že Snow je padouch. To je po přečtení série Hladových her jasné. Bohužel v této knize je úplně jiný. Je sympatický a čtenář je jim dokonce okouzlen a má pro něj pochopení. Tento stav trvá asi do cca tři čtvrtin knihy. Pak nastane naprostý chaos. Úplně mi to vyrazilo dech, jak se Snow ze vteřiny na vteřinu změnil. Byl to nakonec ten Snow, kterého jsem od začátku knihy čekala.

RaDaR26
12.11.2020 4 z 5

Povedený a čtivý prequel, skvěle zachycená proměna Snowa, výborné vedlejší postavy, podmanivý závěr a hlavně návrat do světa Hunger games! Milovník této série si nemůže tuto knihu nechat ujít. Jen nemějte očekávání, že hlavní hrdina je dobrák jako Katniss. Coriolanus Snow je rozporuplná postava a na konci příběhu se vám odhalí v celé své kráse.

Fortuna7
11.11.2020 5 z 5

Skvělé!!! Autorka zase ukazuje jak skvěle umí psát. Příběh Coriolanuse byl velice originální a opravdový. Balada o ptácích a hadech je knížka, která ve vás nechá spoustu emocí. Mohu jen doporučit.

dontbullshitme
10.11.2020 3 z 5

Bylo osvěžující číst knihu s vypočítavou a zrádnou postavou, ale jak já ho nesnáším.. jo, to je asi dobře, asi se jí to povedlo. Děj mě sice místy nebavil, ale našly se i chvíle, kdy jsem nemohla přestat číst a byla zvědavá, co se stane, takže pro mě 50:50. :)

Marcel7
10.11.2020 5 z 5

Do této knihy jsem šla s nízkým očekáváním, protože všichni víme, jak je to s prequely k úspěšným sériím. Nicméně jsem pro svůj mozek potřebovala lehkou četbu a svět, ve kterém se cítím pohodlně (tohle zní dost ironicky, vím). Nicméně styl jakým je kniha vyprávěna, introspekce hlavních postav, rozebírání situací a emocí, je naprostá paráda a je strašně milé vidět, že spisovatelka počítala s vývojem svých čtenářů a věděla tak, že si může dovolit hloubavější témata, čímž knížku vyšvihla na vyšší úroveň, se kterou jsem byla velmi spokojená. Ano, může se místy zdát trochu vleklejší a skok ve třetí části knihy byl trochu násilný a připomínal jinou knihu, ale podle mě všechno dopadlo tak jak má. I ten abrupt přerod do poslední části knihy měl na čtenáře stejný dopad jako vývoj děje na Coriolana. Kniha končí velmi otevřeně a byť se víceméně vše dá dovodit a uzavřít v myslích čtenářů, myslím, že většina se shodne na tom, že to nestačí a naprosto nutně potřebujeme další pokračování této série, kde se nám dovysvětlí děje vedlejších postav a pozvolný postup postavy hlavní, tedy Snowa. Doufejme, že se dočkáme!

lapetitedeny
08.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Hunger Games před lety dobyly svět a dlouho stály na výslunní jako jedny nejikoničtějších young adult dystopií. A teď po letech přichází prequel. Pokud se obáváte, že se autorka jen snaží navázat na bývalou slávu, ale doopravdy už v téhle sérii nemá dál co předat, pletete se – Balada o ptácích a hadech má totiž příběh, který stojí za to vyprávět.

Dopředu je třeba počítat s tím, že i když jde o stejné univerzum, Balada o ptácích a hadech je od původní trilogie významně odlišná. Suzanne Collins se totiž rozhodla mnohem hlouběji ponořit do psychiky hlavního hrdiny i rozboru společnosti a samotné lidské podstaty.

Cílem Balady o ptácích a hadech není změnit váš pohled na neblaze proslulého prezidenta Snowa, ani odhalit, že on to byl vlastně dobrý člověk, dokud ho život nezlomil. Ne, cílem Balady ve skutečnosti je ukázat vám jeho cestu, dát vám možnost nahlédnout do jeho hlavy a pochopit okolnosti jeho prostředí i pohnutky, které ho ženou vpřed.

Coriolanus není milý kluk se zlatým srdcem, není ale ani úplně špatný. Je ctižádostivý, pragmatický a disciplinovaný. Ví, co chce a pevně si za tím jde. Především je ale loajální – ke své rodině, ke Kapitolu, ke svým cílům. V knize můžeme postupně sledovat, jak ho události v jeho životě proměňují, jak na ně reaguje a jak zpracovává dobu i Hladové hry a to je prostě skvělé.

Není to ale přitom jen o Coriolanovi – skvěle zpracované jsou i vedlejší postavy. Okouzlující splátkyně Lucy Gray, o jejímž příběhu bych toho opravdu chtěla vědět ještě o něco víc. Sejanus, s jehož vnímáním kapitolské reality se pravděpodobně dokáže ztotožnit většina z nás. Všichni do jednoho mají své příběhy a na jejich osobnost se podepsala válka i krutá vláda Kapitolu.

Suzanne Collins v Baladě o ptácích a hadech ukazuje Hladové hry, tak jak je neznáme. Jako nepříjemnou záležitost, která zatím nebaví ani Kapitol. V knize se přitom střetává soucit s povinností a odplatou. Pokud by vás nezajímal příběh Coriolana, ale patříte mezi fanoušky Hunger Games, už jen sledování Hladových her v jejich počátcích pro vás bude zajisté neuvěřitelně zajímavé. Kapitolská společnost se totiž liší od té, kterou známe z příběhu Katniss, tolik, až to snad není možné.

Tempo knihy je kvůli důkladnému ponoru do hlavy protagonisty poměrně pomalé. Corionalus totiž hodně přemýšlí a analyzuje své okolí. Autorce se přitom povedlo naprosto skvěle stylem psaní a jazykem vystihnout jeho povahu, za což jí patří velká poklona.

Každopádně to není tak, že by se v knize nic nedělo, právě naopak. I přes pomalejší tempo se toho v knize stihne stát opravdu hodně. Příběh ve čtenáři dokáže zas a znova vzbuzovat napětí i překvapovat, takže ve výsledku jde o neuvěřitelně záživné čtení.

Balada o ptácích a hadech se neskutečně podařila a já jsem moc ráda, že se autorka rozhodla do něčeho takového pustit. I když jde stále o young adult, kniha je oproti původní sérii vyspělejší a hlubší, skvěle pracuje s psychologií postav, precizně vykresluje soudobou společnost a výborně pracuje s otázkou morálky.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

petuzla5591
08.11.2020 5 z 5

Právě jsem dočetla a jako cože?! Upřímně ze začátku jsem Coriolanovi fandila a Lucy Gray jsem si oblíbila a ten konec....a co si budem, písnička Oběšencův strom byla skvělá, v hlavě jsem slyšela hudbu.???? Pokud očekáváte něco tragického, jako výmluvu, proč je Snow takový jaký je, není to kniha pro Vás...

Acourtofbook
07.11.2020 5 z 5

Zpočátku jsem měla trochu strach se do Balady vůbec pouštět, protože jsem si říkala, jestli třeba jenom autorka nechtěla vyždímat peníze na její úspěšné sérii, ale to se nestalo a Balada byla fakt výborná. Jako samozřejmě to na tu hlavní trilogii Hunger games nemělo, ale i tak to mělo své kvality a moc se mi to líbilo. Příběh sám o sobě byl dobrý, ale mně se na tom nejvíce líbilo to, že jsme mohli sledovat celý ten vývoj Hladových her, jako například proč někdo něco tak vymyslel, koho to byl nápad, atd. Taky mě hrozně moc bavilo sledovat ty souvislosti s Katnissiným příběhem a asi nejlepší moment byl pro mě ten, když v Baladě zazněla písnička The Hanging tree. V Baladě celkově najdete spoustu zajímavostí o Hunger games, které jste třeba předtím nevěděli, a jestli vám nebylo něco jasné v příběhu Katniss, tak tady naleznete odpovědi. Trochu jsem se teda ze začátku bála co se týče charakteru Snowa, protože jsem si myslela, jestli Balada není kniha toho typu on byl padouch, protože se mu v minulosti stalo něco hrozného, takže za to, co pak dělal, vlastně vůbec nemůže. To se však nestalo a Snow byl takový parchant už od začátku. On přesně věděl, co chce, šel si za tím a vůbec nebral ohledy na ostatní. Lucy Gray byla skvělá postava sama o sobě, akorát mi v knize trochu chyběly kapitoly i z jejího pohledu. Trochu mě teda zklamal ten konec, který skončil otevřeně, a přijde mi, že po něm vyvstalo více otázek než odpovědí, takže vážně doufám, že se dočkáme i dalšího dílu.

5⭐/5⭐ Pokud máte rádi sérii Hunger games, tak je pro vás Balada o ptácích a hadech prostě povinnost a já vám zaručuji, že rozhodně nebudete zklamání.

nniikka
06.11.2020 5 z 5

Balada je úžasná kniha z pohledu Snowa jako hlavního hrdiny to tu ještě nebylo. Kniha se mi líbila víc než Hunger games Katniss jsem neměla ráda. Libil se mi vznik hladových her do podoby jak je známe z knih. Ze začátku byl děj pomalý druhá část měla rychlý spád. Velice se mi kniha libila a doporučuji všem co mají rádi původní serii.

retro.saurus
05.11.2020 4 z 5

I po tolika letech od vydání poslední knihy původní trilogie se jedná o důstojný návrat do světa Hunger games. Oba příběhy se proplétají jako živý organismus a postupně odhalují nečekané souvislosti. Kniha celou dobu jen tak líně plyne a proto je velká škoda toho uspěchaného konce. Vážně rád bych si celý příběh přečetl znova, ale z pohledu Lucy Gray, protože nejasný konec mě nutí pokládat si otázku - PROČ?

Bezkyne9
02.11.2020 4 z 5

Balada - cekali jsme dlouho... :) S laskyplnou vzpominkou na trilogii a snahou nemit ocekavani jsem se nechala mile prekvapit pribehem o Korjovi. Jedna se o dobry pribeh, poctivy. Dlouhy, presto ctivy. Bavil me vyvoj Snowovi postavy (hajzlik od zacatku, vsechna drobna rozhodnuti, podtrzena navic jeho inteligenci a uvedomenim, ho krasne vykreslila), spojeni a odkazy na Katnissin pribeh a atmosfera deje, prostoupeneho starymi pisnemi a symboly. Suzanne Collinsova je Pani autorka, Balada to potvrdila. Vrele doporucuji :)

Ocásek
02.11.2020 4 z 5

Balada o ptácích a hadech byla velmi očekávaná kniha všemi fanoušky původní trilogie Hunger Games. Jelikož i já patřím mezi fanoušky HG rozhodla jsme se dát Baladě šanci a nezklamala mě.
Bylo úžasné vidět Hunger Games z úplně jiného úhlu pohledu. Hladové hry zde nejsou takové, jak je známe z původní trilogie. Úroveň her je úplně jiná - hry nemají takový ohlas, splátci jsou zavřeni jako zvířata v klecích, kde se někteří z nich ani nedožijí her. V knize je spousta spojitostí s trilogii HG, ale i spousta nových otázek.
Coriolanus (do teď netuším, jak to jméno správně vyslovit) je jiný než ho známe, ale už v mládí byl ambiciózní, sobecký a vypočítavý intrikář. Druhou hlavní postavou je Lucy Gray, splátkyně z dvanáctého kraje, která vlastně není z dvanáctého kraje. Lucy je malá a křehká dívenka, která byla zároveň neskutečně silná.
I přes pomalý začátek, kdy jsem měla problém se začíst, se mi knížka líbila. Pokud patříte mezi fanoušky Hunger Games, tak si Baladu musíte přečíst. Jinak já doufám, že bude i knížka o Haymitchovi a o Finnickovi.

anid
02.11.2020 5 z 5

To byla jízda, ale upřímně kdo nemá rád Hunger games tak se mu toto také nebude líbit. Bylo super vidět, jak fungovali první Hladové hry. Kdo sakra tuhle nelidskou věc vymyslel, a jak se vůbec mohla ujat. Navíc bylo také zajímavé sledovat, jak se Snow dostal k moci
Celkově postavy byly větší tahák knihy než děj samotný. Bylo zajímavé sledovat Snowa, který sice rozhodně nebyl úplně dobrý a normální člověk, ale něco dobrého v něm bylo. Jak se z něj stává ten psychopat, kterého známe z trilogie. Lucy Gray je také velice zajímavá postava. Vztah, který se tam nachází je velice toxicky, takže žádnou romárťárnu. Taky nečekejte že tam budou nějaké vyloženě dobré postavy,

vlkove
31.10.2020 5 z 5

Řekněme si to na rovinu, původní trilogii se to nemůže rovna. Hlavní odlišnost vidím v postavách od kterých se následně odvíjí děj. V původní trilogii jsou hlavními lákadly postavy, bezmoc, nespravedlnost, vůle bojovat a v neposlední řadě i nějaká ta láska. Zde musím přiznat, že se Snowem jsem se nemohla nikterak sžít. Snow je sebestředný a prospěchářský zmetek, ale zase na druhou stranu alespoň se dozvíme co vedlo k jeho dalšímu jednání. V žádném případě ho nelze litovat.
Líbí se mi vykreslení vzniku hladových her a dokreslení spojitostí s původní trilogií. Oceňuji vložené texty písní a osvětlení vzniku písně o oběšenci.
Bylo to dobré, čtivé a napínavé čtení obsahují minimum nudný částí. Knihu doporučuji, prostě mi jen chyběla Katniss a Peeta.

Anezves
28.10.2020 5 z 5

No, co k tomu říct... Nevím co jsem čekala, ale bylo to úžasné. Hunger games miluju a v další knihu z tohoto světa jsem ani nedoufala. Bylo zajímavé sledovat vývoj toho, jak hry vlastně vypadaly původně a proč se to všechno změnilo. Velice doporučuji.