Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1402 342

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

Anor505
29.01.2023 3 z 5

Mám z téhle knížky poněkud rozporuplné pocity. Charakter Coriolana Snowa byl napsaný naprosto skvěle. Myslím, že by na něj perfektně seděla diagnóza disociativní poruchy osobnosti s narcistickými rysy, jinými slovy to byl sociopat jak vyšitý a každá další stránka mě v tom jenom utvrzovala. Žádné velké emoce, vše si logicky odůvodnil a když to nešlo, tak za to mohl někdo jiný.
Bohužel ani ve mně kniha nevyvolala žádné výraznější emoce a ani mě nestrhla tak, jak bych od autorky Hunger Games očekávala. Knihu jsem odkládala a vracet se mi k ní moc nechtělo.

Ctenaricek4
15.01.2023 4 z 5

Bála jsem se, že kniha bude takovým tím typickým nastavováním úspěšné série. Ale...popravdě mě překvapila. Na počátku jsem se Snowem dokonce i sympatizovala, ale postupem času vám dojde, že je to vlastně hajzl, který v podstatě dělá jen to, co je mu prospěšné.
Hodnotím čtyřmi hvězdami.

Knihochod
14.01.2023 5 z 5

Na túto knižku som sa veľmi tešila už od doby, čo som sa dopočula o jej vydaní a takmer okamžite som vedela, že ju jednoducho potrebujem mať. A áno, aj napriek tomu, že okolo nej všade tuto na Instagrame bol neuveriteľný boom. Že Vás prekvapuje, že ja - zástanca názoru, že nebudem danú knižku čítať, pokiaľ bude okolo nej prebiehať akýkoľvek hromadný hurhaj - som si ju prečítala relatívne krátko po tom, čo vyšla? Nuž, zázraky sa očividne čas od času dejú.

Ale teraz teda o knižke. Ako už mnohí iste viete, príbeh rozpráva o mladom Coriolanusovi Snowovi (áno, presne o tom haďom prezidentovi Snowovi z pôvodnej trilógie) a jeho živote počas desiatych Hier o život, kedy sa stal mentorom dievčiny z 12. Obvodu. A môžem Vám povedať, že som sa do toho celého jednoducho zamilovala, keďže sa v tejto knižke mnoho vecí vysvetlilo a objavili sa mnohé spojitosti, vďaka ktorým mi teraz konkrétne udalosti v pôvodnej trilógii dávajú väčší zmysel.

Čo sa tej najhlavnejšej postavy týka, moje sympatie voči Coriolanusovi sa striedali ako na horskej dráhe - chvíľu som ho ľutovala, následne som mala chuť poslať ho do arény a nechať brutálne zavraždiť. Jednoducho jeden obrovský kolotoč sympatií a antipatii. Ale teda veľmi sa mi páčilo, ako nám čitateľom autorka umožnila nahliadnuť do jeho mysle a objasniť, ako a prečo sa z neho stal taký človek, akým sa stal.

Čakala som od tejto knižky mnoho a taktiež som mnoho dostala, čiže sklamaná vôbec nie som. I keď neodpustím si jemnú poznámku na záver, ktorou Vás, dúfam, na túto knižku nalákam ešte viac - ten koniec som naozaj nečakala!

Odporúčam všetkým, ktorých bavila pôvodná trilógia, pretože toto si jednoducho musíte pre ucelenie celého obrázku prečítať!

Mimochodom, tá obálka je naozaj nádherná i keď som bola veľmi smutná, pretože sa mi celá tá fólia, čo bola na vrchu, zošúchala. Ako keď sa had z kože vyzlieka. Ale tým, že je kniha o Snowovi (čo je taký had), beriem to tak, že to bol zámer.

TBRbezkonce
02.01.2023 3 z 5

Hunger games mě docela bavilo, ale nebyla to žádná pecka. Balada o ptácích a hadech mě zklamala. Za prvé, je to humbooktip a mě to nijak neoslovilo. Za druhé, je to tak nějak kostrbatě napsané, podobně jako HG, děj se pomalu rozjíždí (vlastně mám pocit, že se skoro nerozjel) a nic vás nenutí číst dál. a co se týče romantické linky, tak je dost málo uvěřitelná. Chybí tam chemie a celkové chování postav. Tři hvězdičky za dobrý nápad na příběh (protože příběh jako takový je paráda, ale ten styl!).

Erlif
28.12.2022 4 z 5

První část knihy má opravdu velmi velmi a velmi pomalý rozjezd a seznámení s tím, jak Kapitol funguje v začátku, jak "připravují" splátce na arénu.... A člověk opravdu doufá, že už budou v aréně a začne ten příběh, na který člověk čeká... Děj samotných her pak ale netrvá nijak dlouho...
V knize se odehrávají 10. Hladové hry - takže sledujeme opravdu začátek, nic na co jsme zvyklý z HG. Vidíme spoustu nedokonalostí a také, že tento projekt je stále "v plenkách".
Zároveň v knize poznáváme život Snowa a to jaký je, proč se chová, tak jak se chová. Nebudu říkat, že jeho chování chápu nebo s ním snad sympatizuji... je to prostě kniha o záporné postavě celého Kapitolu... a kniha spíše donutí čtenáře zamyslet se nad tím "a jak by ses zachoval ty v jeho situaci? Budeš spíš jako Coriolanus nebo jako Sejanus..?"
Kniha je opravdu dobře psaná a je poutavá, i když má pomalý rozjezd, čte se opravdu dobře a člověk poodhaluje jednotlivé vrstvy Snowa.
Jediné, co mi přišlo uspěchané byl konec a dějová linka s Lucy, tam mám stále i po dočtení pocit, že tam chybělo ještě něco, aby kolečka správně dosedla. Ale možná je to jen můj pocit...

Pro ty co jako já doufali, když to začali číst, jestli se objeví Haymitch než to vůbec začali číst, neobjeví :)

dr.romca
26.12.2022 5 z 5

Kdo četl Hunger Games určitě nečekal od Snowa a Lucy - šťastný život až do konce

Anushka1
25.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Návrat do světa Hladových her byl hodně dobrý. Původní sérii jsem přečetla teprve letos, takže děj mám ještě celkem v živé paměti. Proto bylo zajímavé sledovat život Coriolania Snowa v době, kdy byl ještě náctiletým studentem a být svědkem toho, proč se z něj stal bezcitný člověk bez jakéhokoliv pocitu viny.
Coriolanus Snow je nadějný student, který se ale potýká s následky války. Jeho rodiče jsou mrtví a ač se navenek snaží vypadat, že se u něj nic nezměnilo, skutečností je, že přišel o většinu peněz a kolikrát nemají s jeho sestřenicí Tigris a babičkou skoro co jíst. Chystají se další Hladové hry a on se stane trenérem dívky Lucy Gray z Dvanáctého kraje. Coriolanus se začne s dívkou sbližovat a ona mu trochu otvírá pohled na svět mimo Kapitol. Coriolanus pochopí, že mimo hlavní město žijí také lidé a začne s Lucy Grey soucítit. Soucit však časem přeroste v něco jiného, silnějšího a Coriolanus chce Lucy pomoct přežít, ať to stojí, co to stojí. Staví se tak do role, kdy musí přemýšlet, jestli se má řídit pravidly státu nebo srdce.
Příběh je stejně čtivý jako původní trilogie a my máme možnost nahlédnout do Panemu, který je chvíli po válce a vzpamatovává se ze všech hrůz. Hladové hry nejsou ještě tak populární a hlavně mimo Kapitol o ně nemá skoro nikdo zájem. Jsme svědky toho, jak se vytváří některá pravidla, která budou v budoucnu nedílnou součástí her. Čtení mě hodně bavilo a já se celkem těším na film, který se chystá.

Gazetka
24.11.2022 5 z 5

Lepší než celé HG. Vytříbený styl psaní, propracované postavy a neotřelé zvraty. Absence čistě kladných hrdinů mi vyhovovala. Po přečtení vidím prezidenta Snowa v původní sérii úplně jinýma očima.

janulle92
19.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha mi dala velmi zabrat. Podle recenzí a hodnocení jsem čekala něco víc. Začátek celkem nudný, nechtělo se mi do toho vůbec, protože v tom nebylo nic co by mě překvapilo. Pomalu jsem se rozjela a teda mám smíšený pocity. Někdy s Coriolanem sympatizuji, soucitim a někdy naopak mě štve. Mezi ním a Lucy Gray mi chybí ta chemie, emoční stránka, v některých částech jsem nedokázala věřit, že by měl být Snow zamilovaný. Postavy mě celkem v tomhle Prequelu štvaly, ale to neznamená, že je kniha špatná. Vybudování světa HG je skvělý, jak se autorka drží věcí, které byly jmenovany v původní sérii HG, např. reprodrozdi, i narážky, které mi připomínaly Katniss. Čast, kdy byla Lucy Gray v aréně, byla pro mě asi nejnudnější. Kdyby byla z pohledu Lucy, a zaměřovalo by se to na její činnost v tu dobu, bavilo by mě to určitě jako u Katniss. Po konci arény to byla taky nuda. Když byl Coriolanus ve 12. kraji, bavilo mě to nejvíc. Jak ale přišly určité vraždy, tak jsem chtěla se čtením skončit. Nedivím se Lucy Gray, že radši asi zdrhla. Písně a básně dokázaly zachovat jistou úroveň, a ráda jsem je četla víckrát. Není to ale tak špatný, takových 3,5*

AndreaOn
31.10.2022 5 z 5

Přesně ve stejném duchu jako Hunger Games, moc se mi to líbilo a jsem ráda, že vím, jak to vlastně bylo tak nějak se Snowem, aspoň lehce :)

Viky007
28.10.2022 4 z 5

Uf, tohle mi dalo zabrat. Nečetlo se to vůbec lehce. Pomalý děj, depresivní atmosféra a filozofické hloubání nad lidským svědomím...
Byla to Coriolanova cesta od příliš ambiciózního studenta k psychopatovi, který je schopný pro slávu a moc jít i přes mrtvoly. Chvílemi to byl i sympaťák a já s ním soucítila. Svým činem ve 12. kraji však všechny sympatie rozmetal. Hnus.
Láska mezi ním a Lucy byla dost zvláštní. Nejsem si jistá, jestli jsem jim to věřila. Už tím, jak o ní tvrdil, že mu patří... Šel z toho mráz po zádech. Takže ve zkratce: Lucy Grey chtěla hlavně přežít, Coriolanus chtěl moc. Tohle prostě nešlo dohromady.

"Půjdeš se mnou,
ptám se tence
k stromu, na němž v noční chvíli
vraha kdysi oběsili
divné věci se tu děly
divnější než zajdeme-li
k tomu stromu oběšence..."

Anička.pa
24.10.2022 5 z 5

Musím říct, že jsem od této knihy neměla žádné očekávání, měla jsem spíše obavy, aby mi to nepokazilo serii Hunger games. Naštěstí jsem byla překvapená až z knihy nadšená. Je skvělé se dozvědět, jak se vlastně tyto hry vyvíjeli a kdo na tom měl svůj velký podíl. Všechny postavy byly skvěle vykresleny. Do poslední chvíle jsem si říkala, kdy přijde ten zvrat a Snow se promění v tu osobnost, která nám je známá, konec jsem vůbec nečekala a zajímal by mě, co se událo i poté. Těším se na filmové zpracování a doufám, že toto není jediný prequel :-)

inom
19.10.2022 3 z 5

POZOR SPOILER

Uf. Tak takhle smíšené pocity jsem z knihy dlouho neměla. První polovina knihy za mě trochu nuda - po celou dobu čtení si říkám že jde o taký slušný průměr až jemný podprůměr až nedošlo na poslední kapitolu, tedy alespoň na její začátek. Za mě výborný nápad a naprosto mě to probralo. Došlo to až do takového stádia, že jsem začínala být nadšená. Emoce, které mi během celé knihy chyběly se najednou objevili v plné kráse a už jsem netrpělivě čekala na peckový konec, ke kterému se to schylovalo. Dokud nedošlo k obrovskému zklamání. Konec jakým se autorka rozhodla ubírat mě zklamal. To, že se rozhodla nechat osud Lucy záhadou se mi vůbec nelíbilo. Úplně jsem očekávala, že dojde k velkému finále, kdy se Snow setká tváří v tvář Lucy a všichni dobře víme, kdo by z toho vyšel jako vítěz. Také bych očekávala na konci větší emoce od Snowa, přece jen byl celou knihu do Lucy zamilovaný. Čekala jsem nějakou vnitřní válku mezi láskou k Lucy a láskou ke Kapitolu. Prostě byla celá kniha nějaká bez emocí. Škoda, opravdu velká škoda, protože nápad to byl výborný. Přesto se těším na film, na něj mám velmi vysoká očekávání.

Grohlinka
10.10.2022 3 z 5

Pro me velike prekvapeni, nemyslela jsem si, ze me to vude bavit, ale bavilo a moc. Vyborna sonda do psychologie postav a dalsi stripky ze sveta Hunger games a jeho vyvoje v case. I Coriolanus mi byl celkem sympaticky, nebo alespon jsem mu v jistych vecech dokazala porozumet, i s nim sympatizovat. Doufam, ze se jeste nejake knihy z tohoto univerza dockame.

Annkag
19.09.2022 5 z 5

Opakovaně jem se přesvědčila že svět Hunger Games mě jakýmsi zvráceným způsobem fascinuje.
Opakovaně jsem však přesvědčena že poslední část Mírotvorce byla trocha nudná a zdlhava avšak pro příští osobnost Snowa důležitá.
Opakovaně jsem se přesvědčila že Dvanáctý kraj je něčím zvláštní a přitažlivý.

Thalin
16.09.2022 4 z 5

Neměla jsem kdo ví jaké očekávání, vlastně jsem věděla jen to, že se to má točit kolem Snowa zamlada. A pořád jsem měla trošku problém v tom klukovi vidět toho budoucího bezcitného starého taktika. Místy se knížka trošku táhla přiznávám, že začátek a vlastně i část po ukončení Hladových her, mě tolik nebavily. Sice tam jsou zvraty takřka na konci každé kapitoly, ale bylo to místy vyplněno vcelku nepotřebným dějem. Kdo mi moc nesedl byla Lucy Gray, ale možná bych si ji oblíbila víc, kdyby se to během her víc točilo kolem ní. Například pohled z arény. Protože jinak na mě způsob Her působil docela nudně, ne moc propracovaně. Holt to asi vylepšili až časem.
Lucy mi přestala vadit vlastně až na konci a tam mě zase svým chováním nemile překvapila. Ale jejich vztah mi přišel celý takový zvláštní, nejen to vyústění. Čekala jsem, co ze Snowa udělá toho zmetka nebo co k tomu alespoň povede. V tom jsem spokojená tak z části, asi jsem čekala něco víc dramatického. Pořád ale hodnotím dost kladně. Sice bych něco s klidem vyškrtla, ale jinak to byl hodně solidní prequel.

gnatalka
06.09.2022 5 z 5

Svět Hunger Games je mojí největší srdcovkou už od dětství.
Trochu jsem se bála toho, že hlavní postavou bude prezident Snow, ale zcela zbytečně. Bylo super se dozvědět o jeho minulosti, vztahu s Tigris, pozorovat jeho myšlenky a hledat odkazy na trilogii, kterých tam bylo plno. Možná jedinou výtkou je posledních cca 50 stran, které mi přišly celkem uspěchané.
Každopádně jako celek je kniha skvělá, možná i srovnatelná s původní trilogií.
A doufám, že dostaneme další prequely ze světa Hunger Games, protože po dočtení mám milion otázek :D

saez
30.08.2022 4 z 5

Kdy člověk odhodí svou lidskost a co ho k tomu vede? A jak se s tím popere jeho svědomí? Čekala jsem jen návrat do světa Hladových her a dostala jsem možná trochu víc než jsem čekala. Mám jisté výhrady, ale příběh vyhrál.

SimonaM86
26.08.2022 4 z 5

Dočteno.
Závěrečná tečka za Hunger Games a stvoření krutého prezidenta Coriolanuse Snowa - jen nepatrný náznak lidstvý a lásky, který byl uhašen v zárodku a touha po uznání a moci, která zvítězila a převálcovala všechny morální hodnoty, které člověk v sobě má.
Snow vždycky vítězí.
Původní sérii s Katniss se to vyrovnat nemohlo, ale jako fanouškovi Hunger Games, se mi to líbilo.
Moc se těším na filmové zpracování, jak si s tím poradí!

AriaLovesBooks
23.08.2022 3 z 5

Jsou zahájeny již desáté Hladové hry a osmnáctiletý Coriolanus Snow se připravuje na svou velkou příležitost - získat slávu jako mentor jednoho ze splátců. Byla mu přidělena dívka z dvanáctého kraje, a ačkoliv není zprvu nadšený, ukáže se, že Lucy Gray není taková, jaká se zdá být. Postupně s ní začně soucítit a musí se rozhodnout, jestli se má řídit pravidly, anebo poslouchat své city...

Tato kniha mě celkem dlouho lákala. Důvod byl jasný: jsem velkým fanouškem série Hunger Games. Když jsem si přečetla, o čem příběh pojednává, začala mě tato kniha k sobě táhnout čím dál tím víc a víc. Rozhodla jsem se ji číst v angličtině a jsem za to moc ráda, protože jsem se dozvěděla hodně nových slov, která jsou na dosti vysoké úrovni.

Ale teď k mým dojmům z knihy... Příběh mi připadal místy příliš táhlý a nudný. To však nemění nic na tom, že o zvraty v něm nebylo nouze. Často mě různé obraty v ději opravdu překvapily a v tu chvíli byla kniha nesmírně napínavá a poutavá. Ale ty nudné pasáže to dost zkazily. Myslím si, že kdyby se některé stránky vyškrtaly, vůbec by to nevadilo a spíše by to tu knihu vylepšilo. Co se týče popisu, ten byl bezvadný. Autorka nám detailně vylíčila, jak funguje Kapitol a jednotlivé postavy vykreslila dokonale. Uměla do psaní zapojit velké množství emocí, které byly nejvíce cítit v písničce "The Hanging Tree", kterou již známe z trilogie Hunger Games. Na knize se mi nesmírně líbil ten fakt, že nás uvádí do příběhu Coriolanuse Snowa, který se později stane v sérii Hunger Games prezidentem. Tento příběh nám dává nahlédnout za oponu a my během čtení zjišťujeme, co všechno tuto postavu ovlivnilo. Nejvíce dramatický byl samotný konec knihy, díky kterému dokážu mnohem lépe pochopit směřování pana Snowa.

Knihu bych doporučila všem fanouškům Hunger Games. Je však dobré od knihy příliš neočekávat, protože byste po jejím přečtení mohli být zklamaní. Nicméně, nejedná se o žádný brak, jen Hunger Games byly mnohem lepší.