Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1402 342

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

Ellis03
07.03.2022 5 z 5

Tohle bylo skvěle. A drsné… hodně drsné.
Na začátku takový celkem milý, ochranitelsky a vnimavy chlapec - sice trosku sebestredny a dost cilevedomy, ale konec (hlavně ohledne Lucy Gray) byl pro mě překvapivý i přes to, ze jsem věděla jaký je z předchozí trilogie.
Bylo tady vážně skvěle zachyceno, jak a čím ho dokázali utvořit v to, čím se stal. Jak dokázali podchytit ty ´správné´ vlastnosti a pomoci jich ho zmanipulovat, Jak chtěli.
Určitě bych nenašla část, která by mi přišla nudná. Naopak - pro mě to byla jedna z mala knížek, kde jsem si užívala opravdu každou stránku a byla plna zvratu.

Veronika33
23.02.2022 3 z 5

Oproti pôvodnej trilógií veľké sklamanie, dej sa strašne tiahol bez nejakej väčšie akcie, v podstate riešené dokola politika, hlad, jedlo a zranenia. Pri čítaní máte tendenciu fandiť Snow-i, ale jeho sociopatické sklony Vás v tom krotia. Piesne v texte pre mňa úplne navyše. Bola som zvedavá na ďalšiu knihu z prostredia Panem-u, ale sklamanie.

BarBarBar
15.02.2022 5 z 5

Tak tohle byla paráda! Přečteno jedním dechem. Korju jsem si prakticky okamžitě oblíbila, fandila mu a soucítila jsem s ním. Nakonec se, ale přeci jen začal proměňovat do podoby v jaké ho známe v Hunger games. Vůbec by mi nevadil další díl. Přeci jen kniha končí když je mu 18, klidně by se vešli i díly dva.

PavlínaSkopal
12.02.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která osvětlila mnoho temných míst z původní trilogie. Četla se úplně sama.
Jen by nebylo od věci, kdyby k ní vyšel zpěvník s písněmi, které se zde objevily, ideálně i s českými překlady.

katerina2907
12.02.2022 5 z 5

Působivé vylíčení, jak může hlavní postava v krutém světě postupně vyzrávat, nabírat sílu a proměňovat se.
Kniha je mnohem silnější než Hunger games a neprávem stojí v jejich stínu.

Adla173
05.02.2022 4 z 5

Balada o ptácích a hadech osvětluje mnohé věci a motivace některých postav, které známe z Hunger games. Na základě místních recenzí jsem se na knihu těšila, ale bála jsem se zmiňovaných nudných pasáží. A ony nepřišli. Pokud neočekáváte akci střídající akci, jako tomu bylo u Hunger games, má vám i tato knížka co nabídnout.
Zaměřuje se na jednotlivé postavy a rozvíjí jejich psychologii, což ráda ocením. A že někomu přijdou postavy rozporuplné? To jsme podle mě svým způsobem tak trochu všichni.

bacouch
26.01.2022 2 z 5

Hunger games miluju, ale tohle bylo fakt slabý. Postavy se chovají strašně rozporuplně a v jedné kapitole jsou citoví rozervanci a měkotové a v druhé jsou hnedka teroristi (...)? Bylo to pro mě hrozně nevěrohodný. Do toho nesympatický postavy (tu mrňavou Maud Ivory jsem měla po pěti minutách chuť zašlapat do země), furt se tam jen zpívalo (autorka asi nevěděla, co napsat, tak tam vždycky prdla nějakou tesknou vodrhovačku) a bylo to dlouhý jak tejden před vejplatou. No shrnu-li to tak: příliš mnoho slov, příliš mnoho tónů a nepatrné množství děje, či nějaké hloubky.

Ema24
25.01.2022 5 z 5

Upřímně jsem nečekala nic, co by předčilo Hunger games. Proto jsem knihu otvírala s tím, že to dobrý bude (autorka přeci umí psát), ale nebude to stejně úžasné jako Hunger games.
• • •
To, co jsem ovšem otevřela mě nadchlo a rozhodně to předčilo má očekávání!

Líbilo se mi, že jsem se během čtení dokázala vžít do Korji a tak rychle si ho oblíbit, i děj knihy mi přišel zajímavý a celkově mi chyběl autorčin styl psaní.
• • •
Knihu rozhodně doporučuji k přečtení! - Snow přeci vždy vítězí!

alabra
20.01.2022 4 z 5

Děj tady není nejdůležitější, je zdlouhavý a místy nudný. To, co stojí za přečtení, je mistrnné zachycení duševního dozrání Korji v tyrana, který nechce být spojován s city, jež by ho mohly oslabit, ovlivnit, manipulovat s ním.

karolina259
20.01.2022 4 z 5

Moje první reakce, když jsem dočetla knihu bylo "WAU" tak tohle jsem nečekala. Úplně se mi stáhla hruď a byla z toho úplně vydená s míry. Znovu se mi po dlouhé době ukázalo, že jsou mezi námi autoři, který dokážou vytvořit postavu, která vás nenechá v klidu spát. Chci tím říct, že Snow už od začátku šel tvrdě za svým, ale pořád tam bylo kousek dobra. Na konci bylo už vidět, že i ten kousek dobra je pryč. Knížka je vážně originál, kdy se člověk mění kvůli okolí a ze životních lekcí. Obrní se, aby přežil. O tom je podle mě tato kniha. A když se nad tím zamyslíme, je to pravda. Každý člověk, co něco hrozného prožil se změní a chce od toho života víc. Nebyl to žádný šťastný konec. Člověk si musí vybrat, jestli udělá něco špatného, ale stane se z něj vítěz. Nebo dobrého a možná skončí v troskách. Přesně jako hladové hry. Chápu jeho chování, ale to je o povaze člověka. Já bych tohle nedokázala. Autorka předvedla fakt úžasný výkon o charakteru lidí. Předvedla tam všechno možný a my můžeme jasně uvažovat, jak bychom se zachovali my. Jinak knížka sama o sobě příběhem byla zajímavá, ale myslím si, že z pohledu Katniss se mi to líbilo více. :) bylo tam více děje. Balada o ptácích a hadech mi přišlo, že autorka chtěla ukázat charakter lidí a co je k tomu vede, se takhle chovat. A to se jí zatraceně povedlo :)

Kaila146
19.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Korja byl skvělý, stejně jako všechny ostatní postavy. J e mi dost líto Sejana :(

Monisek.B
16.01.2022 4 z 5

Ke knize jsem se dlouho nemohla propracovat, ve čtečce jsem jí měla asi rok, než na ní konečně přišla řada (abych řekla pravdu, nečetla jsem skoro vůbec, ne že bych ji řadila někam na konec dlouhé fronty...). Stejně jako Hunger Games se příběh čte krásně, baví vás a i když je chvílemi nudný a zdlouhavý, zajímá vás, jak to vlastně dopadne.. Resp víte, jak to dopadne, známe přece starého Korju, ale spíš tedy jde o to, jak se k němu postava dopracuje. Někdy kolem 60% jsem si říkala, že už to nemá o čem být a příběh nadále moc nepostupoval, ale prostě jsem se na konec tak těšila, že jsem knihu nakonec dočetla během víkendu. Mno, vlastně to stojí za přečtení. :-)

Damonka12
08.01.2022 2 z 5

2,5 Čekala jsem že kniha bude zajímavější a ne tak zdlouhavá, určitě by bylo mnohem lepší a záživnější, kdyby měla o 150 stránek méně.

Evar88
08.01.2022 4 z 5

Příběh z doby, kdy byl Panem ještě mladý, Coriolanus Snow student a Hladové hry v plenkách... První polovina mi připomínala poslední knihu ze série Hunger games - trochu těžkopádná a trvalo mi, než jsem se začetla. Pak už vše běželo jako po másle. Opět se konaly hladové hry, které svým pojetím spíše připomínaly gladiátorské zápasy. Aréna se obešla bez všech vymožeností, jak je známe z pozdějších ročníků, ve kterých bojovala Katniss. Coriolanus Snow se z dychtivého a ctižádostivého studenta stal trenérem, který se snažil zachránit svou milou, aby ho právě nezvladatelná ctižádost a touha po moci a uznání opět odřízla od všech, které má rád. Dozvíte se, jak se z hladového mladíka stal člověk, který jednou bude prezidentem. Dozvíte se také, jak vznikla píseň Oběšencův strom a nenávist Snowa k reprodrozdům. A rozhodně budete trpět nad osudem postav, které si přese všechno zachovali notnou dávku empatie.

Janiss_89
06.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Nečekala jsem, že mě to tak chytne, jelikož fanoušek Hunger Games jsem tak z hmm 60%. Toto mělo švih, zvrat, napětí. Postava Lucy mi moc nesedla, ale přesto i mě obalamutila. Cely ten 10 ročník HG mi přišel takovy zvlaštní, ale totalně napínavy. Libilo se mi, jak nám byl ukázán počátek experimentů na lidech a vytváření nebezpečných tvorů. A teď Snow. Postava Snowa mě ze začátku trochu udivovala, jak se z toho kluka stal Prezident Snow? Jo ale konec to bylo už jiné kafe. Jednoduše "Snow vždy vítězí". Sakra jo, oblíbila jsem si ho.

parvitas
01.01.2022 5 z 5

Ako som neznášala Snowa v Hrách o život, v Balade som si ho zamilovala. Jeho osud asi ani iný nemohol byť, ale tak som v to dúfala...
Myslím, že najlepšie o tom napísala Maťka Straková, vystihla aj moje pocity, takže sa len pridávam - fanúšikovia nebudú sklamaní a knihu určite stojí za to prečítať. Našla som tu vysvetlenie Snowovho vzťahu k ružiam, k drozdajkám aj k samotným hrám o život, pretože on sám sa stal mentorom a aj to bol boj.
Aj na samotné Hry sa vďaka tejto knihe budem pozerať už inakšie, na samotné pozadie a intrigy... (Len ma zaujalo, že až toľko rokov trvalo, kým sa z toho stala tak vymakaná šou, pretože ich mohli "vylepšovať" už dlho predtým.)
Coriolanov vzťah k Lucy bol ambivalentný, ale tým, ako bol cieľavedomý, tak asi to inak ani skončiť nemohlo... (Romantickú líniu by som aj oželela, až tak presvedčivá nebola, ale autorkou použila schému dievčaťa z 12. okresu, na ktoré nikto nevsadí, podobne ako to bolo aj pri pôvodnej trilógii.) Bavilo ma, že jeho vývoj nie je primočiary, že jeho rozhodnutia nie sú iba čisto čierno-biele (dobré a zlé), ale v podstate si ich pred sebou (a pred svetom) vie zdôvodniť a obhájiť. Je skvelý manipulátor a otázky ohľadom etiky sa tiahnu celou knihou.

Mabie
31.12.2021 5 z 5

Tak tohle nebylo “holčičí čtení”.
Příběh se mi líbil a zápletka se opravdu zaplétala. Kromě výjimek tu nebyl skoro žádný kladný hrdina, ale že bude Snow až tak pokřivená kreatura už od mladých let, to mi trochu vyrazilo dech. Nějak mám poslední dobou štěstí na nesympatické, sebestředné hrdiny. Spousty věcí byly jen naznačené a závěr byl překvapivý …a hodně depresivní.
Celkově se mi to moc líbilo.

zaz
29.12.2021 5 z 5

Neznámý příběh, ale zajímavý. Doporučuji.

NeznámáL
23.12.2021

(SPOILER) SPOILER! SPOILER! SPOILER!

Musím se přiznat, že první polovina knihy mě vůbec nebavila. Snow mě rozčiloval, připadal mi divný, plochý, "ubrečený". Lucy Gray mě nepřesvědčila, štvala mě a od začátku jsem čuchala, že nebude úplně košér. Taky se mi nelíbilo, jak měli vyřešené hry. Říkala jsem si, že když už mají 10. ročník, mohlo by to k něčemu vypadat. Pořád jsem čekala, až se Snow začne přetvářet v to, co znám z Hunger Games. Jsem ráda, že jsem se dočkala a začala jsem ho konečně uznávat. Ve špatnostech jsem mu vyloženě fandila. Jakmile jsem se přehoupla přes nudnou první polovinu, už jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Nejvíc mě bavily pasáže, kdy se Snow snažil obhajovat své činy, že to dělal pro dobrou věc, nebo klidně i pro "vyšší dobro". Zastřelí Mayfair, ale je to vlastně hrozně v pořádku, protože jeho láska tu holku nesnášela a byla ohrožením. Že má na rukou krev i Sejana, kterého na venek pokládal za svého přítele, a pak mu nevadilo ho zradit... a ještě si to opět obhajoval... to je přesně to, co jsem od té knihy chtěla. Také oceňuji písně. Sice jich někdy bylo moc a pár jsem jich přeskočila (box of shame), ale Oběšencův strom jsem si přečetla několikrát a ještě jsem si u toho pobrukovala melodii, kterou nám už vtiskla před pár lety Jennifer Lawrence. Takže za mě spokojenost a doufám, že budu mít možnost si přečíst víc příběhů z Panemu.

Vevericka.eva
21.12.2021 5 z 5

Za mě super. Konečně jsme poznali i druhou stránku světa Hunger Games. Snow a jeho psychologie mě nadchla.