Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1402 342

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

inssomnia
17.08.2022 4 z 5

3,5*
Mírné zklamání. Možná jsem čekala něco trochu jiného. Postavy byly skvělé, zákulisí Hladových her a jejich začátky jak by smet. Myslím, že mírné proškrtání by rozhodně neuškodilo. Místy byl příběh zdlouhavý a trochu nudný. Ale mám hroznou chuť si znovu přečíst původní trilogii. :D

Marylaa
07.08.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem musela odolat nutkání podívat se na konec knihy (což normálně nedělam). Stejně by to nebylo nic platné, na konci se člověk dozví jen to co ví od začatku: že Snow je záporák. A přitom dost velkou část knihy bylo těžke ubránit se tomu aby byl člověku sympatický. A to se mi na te knize líbí.

Marie022
07.08.2022 5 z 5

Zajímavé číst o Snowovi který miluje (z HG ho známe jenom jako toho krutého dědka, nebo aspoň já mám ten dojem) a aspoň do jisté míry se chová jako člověk.
Hrozně mi bylo líto Sejana, fakt, po tomhle jsem v noci nespala. Ale náznak Snowovy podstaty tu probleskoval i teď, smýšlení že vše co dělá, dělá ve jménu Kapitolu.
Moc se mi líbilo zavedení romance do příběhu, Lucy Gray byla zvláštní, ale velmi sympatická postava, ikdyž konec mě trochu zklamal. Na druhou stranu se dalo očekávat že happy end nebude.
Tak či tak to byla skvělá knížka a úžasný příběh, a já ho vřele doporučuju :)

tereza1198
24.07.2022 4 z 5

Na mě byla kniha příliš rozvleklá. Dlouho se nic nedělo a mnoho informací se opakovalo stále dokola. Líbil se mi vývoj postavy Coriolana, který si dokáže ospravedlnit i seběvětší hnus a sám sebe vidí jako kladného hrdinu, který ctí Kapitol. Větší akce přišla až nakonec. I sledovat ty desáté Hladové hry musela být celkem nuda.

Kakho-Oto
18.07.2022 4 z 5

(SPOILER) První část knihy (Trenér) mě bavila nejméně, byla dost rozvleklá. Druhá část knihy (Stipendium) se mi líbila podstatně více, obsahuje zejména průběh 10. ročníku Hladových her. Třetí část knihy (Mírotvůrce) byla ještě o něco lepší – teprve zde se začal Snow měnit k horšímu, aby na konci čtenář konečně poznal toho parchanta, který byl hlavním padouchem trilogie Hunger games. Postavy Sejana Plintha a Lucy Grayové byly velmi sympatické, ale, bohužel, nedalo se očekávat, že tato kniha bude mít happy end. Navzdory tomu doporučuji knihu k četbě, alespoň tedy těm, kterým se líbí série Hunger games. Kniha také osvětluje, proč měl Snow jistou slabost ke Katniss Everdeenové – nejen jako zástupkyně Dvanáctého kraje mu připomínala Lucy Grayovou. Pokud si dobře pamatuji, v Hunger games bylo uvedeno, že z Dvanáctého kraje vyhrály před Katniss a Petou jen dvě osoby, takže jednou z nich byla Lucy Gray, kterou Snow do určité doby miloval. Rovněž Balada o ptácích a hadech se zřejmě dočká filmového zpracování.

aquaver
17.07.2022 5 z 5

Trilogii Hladových her jsem už četla pár let zpátky a celkem dost jsem si je oblíbila. Takže dříve či později jsem se k této knize musela dostat. A ani nevím jak, ale měla jsem ji přečtenou velmi rychle a bavila mě celou dobu. Očekávání splnila. Sice jsem věděla jaký Snow je, ale jako ten konec byl i na mě moc. Takhle rychle otočit postoj k Lucy. A co se týče samotného Snowa, tak asi půjdu proti ostatním, ale že bych si ho tedy nějak oblíbila se říct nedá, naopak mi z něho bylo dost zle. I když je pravda, že ze začátku jsem si taky říkala, že snad nejde o tu samou postavu jaká byla v předešlých knížkách (což tím asi dokazuje jak je kniha výborně napsaná, obzvlášť vývoj jeho charakteru). Za mě byl super Sejanus. Toho jsem si oblíbila, podobně jako to bylo u Peety... o to víc mě ten konec přijde krutý a bolestný... vlastně bych i řekla přímo odporný.
Určitě moc doporučuji. Je to pěkné doplnění k Hladovým hrám. Zvažuji že si přečtu celou trilogii znovu.

Johny van M.
13.07.2022 3 z 5

Návrat k Hladovým hrám by byl fajn, ale zde jsou samotný hry spíš v pozadí. Celkově mě příběh moc nevtáhl a stěžejní romance mi přišla skoro až trapná. Osekat to o všechny ty pasáže s jídlem a zpíváním (a neustálý opakování jmen mi přišlo už taky za hranou), vzejde z toho solidní novela (ale víc písmen, víc peněz) a mě by čtení místy až neštvalo. Ale knížku jsem nejenže neodložil, naopak jsem si celkem užil finální twist a transformaci postavy Snowa a to šílený tempo posledních cca 50ti stran.

tulipi
04.07.2022

Do knihy jsem se zpočátku nějak nemohla začíst, ale podařilo se a byť se mi některé části zdály poněkud rozvleklé, četlo se dobře.
Příběh rozhodně nepostrádá napětí, jasnou dějovou linku, ani překvapivé zvraty.

VeronikaZ
27.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Já jsem z návratu do světa Panemu nadšená. Čtenář ví, že Snow nebude žádný velký klaďák, přesto jsem mu první půlku knihy trochu věřila. V druhé půlce jsem zas věřila Lucy, že není tak pitomá, aby ho opravdu milovala. Zároveň se nám hezky odhaluje vznik Hunger games, jak je známe z předchozích knížek.

Pogy
27.06.2022 4 z 5

Sérii Hunger Games mám moc ráda jak ve filmovém či knižním zpracování. Byla jsem proto velmi zvědavá na tuto knížku a musím říct, že mě nezklamala. Bylo velice zajímavé sledovat jak se z Snow postupně mění v toho, kým pak byl v HG. Za mě bezvadná kniha.

studentice
25.06.2022 3 z 5

Bylo to zajímavé, ale Hunger games se to podle mě ani zdaleka nevyrovnalo. Souhlasím s dalšími názory, že druhá půlka se autorce povedla mnohem méně

Nasko
12.06.2022 5 z 5

Úžasný příběh odhalující Snowovo politické a rodinné pozadí, motivace a názory.

Původní Hunger Games dostávají větší smysl, dozvídáme se, jak a proč vznikly, bavila mě i Tigris a informace o Kapitolu.

Moc se mi nelíbil český překlad balad, ale s poezií je to prostě těžké. :)

Za mě naprostá spokojenost a doporučila bych to všem fanouškům původní trilogie.

Marsí5
07.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Původní Hunger games mě sice tolik nenadchly, i tak jsem nemohla odolat a nedoplnit si další část příběhu :-)
Nevím, jestli autorka s touto knihou počítala už u předchozích částí, ale je vidět značný posun ve stylu psaní. Příběh mi sedl mnohem víc, moc dobře se četl, rychle mě vtáhl do děje.
Nedozvíme se celý životní a kariérní postup prezidenta Snowa - je nám představena jen část jeho mládí, která ale velmi zásadně ovlivnila pozdější trilogii. Ve své podstatě není mladý Coriolanus zlý člověk, ale drží se svého hodnotového žebříčku a snaží se udělat vše potřebné, aby dosáhl svého snu - moci. Díky tomu je nakonec schopný jít přes mrtvoly... Doslova....

Guarnere
18.05.2022 4 z 5

Bylo to hodně čtivé a v podstatě se mi to hodně líbilo, čtenář se alespoň dozví o pozadí Her a samotného prezidenta, také důvodu, proč mu 12. kraj tak trochu “ležel” v žaludku. Ale část, kterou strávil jako mírotvorce, mi úplně nesedla. Nevím, prostě mi přišlo, že postava v předchozích částech nebyla vykreslena tak, aby pak zastával tak radikální názory. Jistě to byl zhýralý spratek, který ztrátu bohatství těžce nesl, ale že by opravdu věřil tomu, že Kapitol pro kraje dělá vše, co může a jejich obyvatelé jsou prostě jen zvířata, podlidi, co si za svou bídu mohou sami, se mi věřit nechtělo. Nehledě na to, že ta jeho averze vůči reprodrozdům mi přišla příliš vyhnaná do extrému - působilo to dojmem, že je to tam právě proto, aby čtenářům Hunger games došlo, jak šíleně mu Katniss musela vadit… Ale jinak jsem spokojená, dostala jsem tak nějak vše, co jsem od knihy očekávala…

SněžnáSova
06.05.2022 5 z 5

Nemám slov jak tohle bylo propracované. Hrozně ráda čtu o záporných postavách a podívat se do hlavy krutému Snowovi bylo husté. Kniha je sice celkově pomalejší ale miluju ty balady. A jak říká Míša Radši Knihu odhalí tajemství. Celkově jsem s knihy měla smíšené pocity kdy jsem v jednu chvíli Snowovi i fandila a ke konci my bylo až špatně s jeho chování .Mě jinak fascinuje vývoj hladových her .Pro fanoušky Hunger Games je to kniha kterou si musí přečíst.

Rihatama
02.05.2022 4 z 5

Hunger games jsem až na jednu krátkou epizodu neviděla, ale i ta mě navnadila, abych si je přečetla. A začala jsem s Baladou o ptácích a hadech, která představuje prequel k Hrám o život. To je výhoda pozdního čtení této série, protože jsem tak mohla začít od prvopočátku. Ano, ano, jde o YA literaturu a s tím jsem do toho šla. Označení je naprosto správné. Odpovídá tomu nejenom věk hlavních hrdinů, ale i úroveň jejich verbálních projevů a duševních pochodů. Co mi tak úplně s YA literaturou nesedělo, byla míra násilí. Než mi to došlo. Vždyť kdo jiný než děti/mládež nejsou schopné s veškerou vážností posoudit vážnost svých činů nehledě na to, jaké důsledky nesou. Collinsová nadto využívá davové psychologie a aplikuje do důsledku zákonitosti přežití, které odhalují nejtemnější kouty lidské duše. Kdo jiný také dokáže v jednu chvíli milovat a v druhou nenávidět...? Suma sumárum příjemně přesvědčivá, dobrodružná sci-fi literatura plná napětí a zvratů, která nastoluje i závažná morální dilemata. Hladové hry na život a na smrt s charakterově nevyrovnanou, ale postupně stále zřetelněji oportunistickou a cílevědomou hlavní postavou Coriolana Snowa, stojí za přečtení. Mimochodem reprodrozdi je dost vtipně a příhodně pojmenovaný jeden zdejší ptačí druh.

Briv
24.04.2022 5 z 5

Vzhledem k tomu, že Hunger games mě opravdu všechny bavily, tak jsem se těšila i na tuto knihu. Neměla jsem od ní přehnané očekávání a to je možná dobře. Trochu jsem tušila, že nemá šanci překonat to, co již bylo napsáno a je to tak. Není to špatné, docela mě čtení bavilo, člověk se dozví o minulosti Snowa.

Josetto
01.04.2022 4 z 5

Knižka bola dobrá, ale záver mohol byť trošku rozvinutejší za mňa 4*

Ermeston009
31.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Ze začátku jsem byla nadšená ale od druhé části kdy se hlavní hrdina stane mírotvorcem mě to ze začátku nudilo a pak naprosto vytočilo. Coriolanus se začne chovat jako totální pitomec a já jsem šíleně vytočená. A ten konec? Hrůůůza. Chtěla jsem třísknout knihou a říct: “co to do pr… je?”
Přece jenom hodnotím 3*/5* kvůli hezkému podání a moc pěkný začátek.

Izi167
11.03.2022 4 z 5

Ač je to kniha naprosto skvělá, mám k ní jednu výtku - ocenila bych na konci kapitolku, kde by byl popsán jen ve zkratce jeho následný postup na kariérním žebříčku. Dost možná je to podrobněji popsané v původní trilogii, to si nepamatuji (už je to nějakou dobu, co jsem knihy četla), nicméně mi připadá logické, že když kniha vychází s takovým odstupem od předchozích, nějaká rekapitulace následného jeho života by nemusela vadit. Osobně mi poslední kapitola s jeho počátky intrik a "odstraňováním překážek" úplně nestačí, ačkoli je to hezkým nastíněním.