pipa36 pipa36 komentáře u knih

Cirkus Maximus Cirkus Maximus Damian Dibben

Super čtení pro mladší čtenáře, ve kterém si své najde i kdekterý dospělý.
Jake Djones se tentokrát vydává do antického Říma, aby zachránil svoji kamarádku ze spárů nebezpečné rodiny Zeldtových. Zároveň se se svými přáteli snaží zabránit zničení tehdejšího světa, u kterého odhalí ohromné spiknutí, které se týká všech strážců minulosti.
Napínavé, skvělé, úžasné - mohu jen a jen doporučit.

05.08.2021 5 z 5

Bentley Bentley Melanie Moreland

Příběh, podání, zápletka - jedno velké zklamání. Jestli jste náctiletá romantická duše čekající na rytíře na bílém koni, tohle je přesně pro vás. Kdekterá Harlequinka z levných knih sice nemá takovou obálku, ale má lepší myšlenku.

05.08.2021 2 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Ke břehům Švédska připlave neoznačený záchranný člun, ve kterém jsou nalezena dvě mrtvá těla. Vyšetřování vede do pobaltských republik, kde se právě schyluje k novým pořádkům a odtrhnutí se od Sovětského svazu. Na pomoc švédským vyšetřovatelům přijíždí lotyšský policista a záhy se sám Wallander ocitá v Rize, která je vše, jen ne přívětivá a přátelská.
První díl této série jsem nedočetla, protože na mě působil příliš archaicky. Psy z Rigy jsem byla "donucena" poslouchat jako audioknihu načtenou p. Vyorálkem v rámci cestování s ostatními v jednom autě.
Kniha mě překvapila - poslouchalo se to dobře, děj měl spád, vše logicky navazovalo (až teda na Wallanderův romantický úlet). Na přednes pana Vyorálka jsem si opravdu musela zvykat, jeho výkon hodnotím spíše jako průměrný až podprůměrný.
Než budu v sérii pokračovat, asi se ještě vrátím k tomu nedočtenému prvnímu dílu...

01.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Románová kronika…
Koupila jsem audioknihu (Vilma Cibulková) jako dárek na přání někomu v rodině, a i když jsem to původně neměla v plánu (ráda se ztrácím ve světech vymyšlených, nikoli těch reálných), nakonec jsem to poslouchala taky. Co k tomu říct? Něco takového se jen tak nezrodí, naprosto chápu vysoká hodnocení a já se přidávám.
I když hlavní postavy "nestopujete" v každém dni, týdnu nebo měsíci jejich života, setkáváte se s nimi v důležitých milnících, které vám dohromady poskládají obrázek jejich radostí, strastí, údělu a života jako takového. Kniha popisuje období na přelomu 19. a 20. století – život tehdy nebyl žádné peříčko, takže úsměvných míst je v knize opravdu jako šafránu. Zato máte pocit, že toho reálného, surového života tehdejší doby si užíváte plnými doušky. A pokud jste citlivka jako já (bohužel, dojímám se snad pokaždé i nad Pinocchiem, když mu ten nos opět a zase vyroste…), není to jednoduché poslouchání – já to poslouchala po troškách asi 14 dní. Mimo jiné jsou v knize popsány události, o kterých český dějepis mlčí – člověk opravdu musí pátrat, aby něco našel, a hlavně musí vědět, co hledá. Kniha vás (nebo mě osobně tedy určitě) proto obohatí nejen velmi dobře popsaným příběhem vystavěným na skutečných událostech, ale také vám strhne růžové brýle a váš pohled na zrod naší republiky již nebude tak romantický, jako býval.
Takhle dobrá kniha se vám dostane do rukou málokdy. Paní Ledecká putuje k mým oblíbeným a opravdu se těším, až si (i když po troškách) přečtu nebo poslechu zbývající části této kroniky. Doporučuji!

24.07.2021 5 z 5

Bane: Prokletá láska Bane: Prokletá láska L. J. Shen

Velmi se mi líbil námět, zpracování již o trošku míň, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně. I když je kniha řazena do série Hříšníků (FHH), dotýká se jí pouze velmi okrajově - hlavní hrdina této knihy není takový psychouš, jako jsme měli tu čest v předchozích dílech, nicméně hodný brejlatý klučík z knihovny to taky není. Sečteno, podtrženo - slabší než předchozí díly, ale pořád dobré a na dovolenkové válení na pláži přesně akorát.

21.07.2021 4 z 5

Scandalous: Šokující láska Scandalous: Šokující láska L. J. Shen

Po roce jsem se náhodně vrátila do světa FHH - příjemný návrat. L. J. Shen ty badboye umí, jen co je pravda - v normálním životě asi nereálné, ale hezky se to čte...

19.07.2021 4 z 5

Smlouva na lásku Smlouva na lásku Alessandra Torre

Taková novodobá Pretty Woman. Nepravděpodobné, ale dobré - jen jsem nějak celou knihu čekala, kdy se z klaďasů stanou záporáci a naopak, a ono nic. Jednodenní záležitost, tak 3,5 hvězdy.

13.07.2021 3 z 5

Dostala jsem jako dárek - audiokniha, kterou namluvil pan Frej. A můžu říct, že to bylo úžasné. Filmy a myšlenky sira Attenborougha mám ráda, fascinuje mě jeho schopnost populární formou vysvětlovat i složité přírodní, sociální a sociologické jevy. Tato kniha nebyla výjimkou - shrnuje snad vše důležité, srozumitelně podané, a přitom apolitické a rozumné. Ne se vším asi souhlasím, protože spousta v knize jmenovaných věcí díky současnému světovému pohledu na ekonomiku (velký zisk, věčný růst) spadá spíše do kategorie utopie, ale dokázala bych si představit, že by tato opatření mohla fungovat a našemu přírodnímu prostředí by to výrazně prospělo (udržitelné zemědělství, zelená města atd.). Nemůžu hodnotit jinak, než jako vynikající počin člověka, který má můj obdiv :-).

05.07.2021 5 z 5

Nyxia nespoutaná Nyxia nespoutaná Scott Reintgen

Druhý díl série Nyxia mi připadl trochu slabší, možná i proto jsem ho četla opravdu dlouho. Nicméně vrácení se k ději mi nečinilo žádné problémy, vždy jsem hned věděla, kdo je kdo a co se v příběhu děje.
Týmy Genesis 11 a Genesis 12 se ocitají na neznámé planetě, kde se seznamují s prostředím a jejími obyvateli. Ne, že by se v příběhu nic nedělo, ale celou knihu to na vás působí tak nějak uměle (zejména návštěva Sedmera) a naivně. Když už se ale prokoušete touhle vycpávkou, dostane se vám relativně uspokojivého a napínavého konce, který vás určitě navnadí okamžitě otevřít poslední díl.
Hodnocení: 3,5*

03.07.2021 3 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Po delší době jsem se k této sérii vrátila - ve formě audioknihy s Igorem Barešem. Poslech mi ale trval dlouho - poslouchala jsem v autě při cestování za prací.
Carl se svým týmem vyšetřuje případ dopravní nehody na ostrově Bornholm, při níž oběť skončila vysoko ve větvích stromu a z různých indicií vyplývá, že se nejednalo o nehodu, ale o úmysl. Vyšetřování se rozjíždí "plným tempem" (s patřičnou Carlovou nechutí), a i když si to Carl nechce přiznat, nakonec v něm případ přece jen vzbudí zájem...
Oproti jiným dílům této série mi připadne tato kniha tak nějak jiná. Nevím, jestli to bylo velkým časovým odstupem od toho, co jsem četla předchozí díly nebo to tak opravdu je, každopádně i přes její odlišnost se mi kniha líbila. A i když Asad neutrousil snad ani jednu (?) poznámku s velbloudy, stejně to bylo vtipné a svižné.

03.07.2021 4 z 5

Alfa samec Alfa samec Vi Keeland

Kniha o mladé psycholožce, která hned v úvodu knihy navzdory povaze svého vzdělání naletí falešnému realitnímu agentovi, který jí pronajme kanceláře, které vlastně k pronájmu vůbec nejsou. A když přijde právoplatný majitel – právník, jaksepatří fešák s výškou téměř 2 metry, naprosto vyrovnaný se vztahem k něžnému pohlaví, ale naprosto bezzubý ve vztahu ke své bývalce – až jí z toho sukně spadne (to doslova)…
Milý, v první polovině i docela vtipný příběh, u kterého se alespoň bavíte:
CITÁT:
…„Večeři platím já. Jako omluvu, že jsem se dneska choval jako kokot, vzpomínáte?“
„Tak vám děkuji. V tom případě doufám, že budete kokot častěji…“
- konec citátu -
Bohužel, i když byla kniha celkem zábavná, má naprosto zavádějící název. Ano, nebylo by to tak komerčně úspěšné, ale zde by se hodilo spíše „Právníkova psycholožka“, „Zamilovaná nájemnice“ nebo něco podobně patetického.
Vzhledem k relativně vysokému hodnocení knihy asi kopnu do vosího hnízda, ale hlavní mužský hrdina svou povahou ani chováním rozhodně neodpovídá označení „alfa samec“. A i když alfa samec může být v soukromí romantický trouba, na veřejnosti má vztah ke své ovečce naprosto jasný, on totiž: nežádá – vyžaduje, dává minimum – bere vše, netoleruje – sám však zkouší, nedává možnosti – manipuluje, ale hlavně – má označkované nejen své území, ale i svou ovečku ("moje, nesahat") – případné soky odrovnává při prvním setkání. Dokonalé vykreslení takového jedince (nebo v tomto případě spíše celé smečky jedinců) se podařilo jiné spisovatelce (L.J. Shen) v sérii Hříšníci – to byly alfa ho*ada jak vyšitý.
Když to shrnu – zábavné, sladké, zavádějící názvem. Proto jen 3*.

27.06.2021 3 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Pro mě velmi povedený návrat do post apo světa, který jsem si plánovala delší dobu. Hunger Games jsem poslouchala kdysi dávno, a i když se mi první díl líbil nejvíc, další mi v paměti taky zanechaly jistou stopu. Takže už jsem věděla, do čeho jdu - poslech audioknihy v dokonalém hereckém i hlasovém provedení Terezy Bebarové, díky které řadím Hunger Games (hlavně první díl) mezi mé nejlepší audioknihy vůbec.
Znovu hodnotím 5* a doporučuji - knihu a ještě víc audioknihu.

06.06.2021

Sluhové zla Sluhové zla Åsa Larsson

Sérii znovu posloucháme v rámci jarních prázdnin s dětmi a moc se nám to líbí. Napětí, humor, tajemství, magie... to vše ve spojení s přednesem pana Vondráčka z příběhu dělá něco, od čeho se nedá odejít. I napodruhé super.

27.04.2021 5 z 5

Neviditelný zloděj Neviditelný zloděj Åsa Larsson

27.04.2021 3 z 5

Dívka ze záhrobí Dívka ze záhrobí Åsa Larsson

27.04.2021 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Promyšlené, napínavé, rozhodně doporučuji k přečtení.
Pokud knihu opět srovnám s předchozí sérií, Kate je mi v mnoha směrech sympatičtější, než kdy byla Erika - je taková uvěřitelnější, normálnější.
Poslouchala jsem jako audioknihu s Martinem Stránským.

24.04.2021 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Knihu mi půjčil kamarád, "že by se mi mohla líbit". Začetla jsem se bez předchozích informací o knize - neznala jsem ani anotace, ani komentáře těch, co již četli.
V mnoha ohledech mě proto kniha překvapila, a to v dobrém. Příběh jako takový je vystavěný docela dobře, ale hlavní hrdina mi byl svým někdy až nelogickým jednáním docela nesympatický. I když to není post apo, skalní příznivci HG si podobnost určitě najdou - ve mě děj evokoval i podobnost s filmem Avatar, ale uvidíme, jak se příběh bude vyvíjet dál. Hned otvírám další díl, můžu jen doporučit.

21.04.2021 5 z 5

Časoběžník Časoběžník Ryan Graudin

Dobrý začátek - zajímavý, dobře popsaný svět daleké budoucnosti, ve které je možné díky cestování časem nahlédnout do jakkoli vzdálené minulosti. Od druhé poloviny knihy se však ve všech těch úrovních, vesmírech, paradoxech a časových osách začnete ztrácet. A když se ztratíte, přestane vás to bavit a dočtete to vlastně jen proto, abyste to dočetli. Dobrý potenciál, zajímavý námět, ale zápletka byla bohužel hodně překombinovaná.

04.04.2021 3 z 5

Grim přízrak Grim přízrak Åsa Larsson