pipa36 Online pipa36 komentáře u knih

Pouto Pouto Anna Todd

Počáteční skepse po přečtení prvního dílu byla s každým dalším pokračováním odplavována a nahrazována nefalšovanou zábavou a zájmem. Je to opravdu napsáno velmi podrobně, takže jste přímo vtaženi do děje a máte pocit, že prožíváte každý den, mejdan, přednášku, průšvih, zklamání, kamarádství a vše ostatní s hlavními postavami. Při čtení této série jsem se opravdu bavila, po dočtení je ve mně dokonce jakési „prázdno“, které touží se do tohoto světa vrátit. Ale…
Čtvrtý díl nedokázal konkurovat svým třem předchůdcům – vtipem, dynamikou příběhu, poutavostí, prostě ničím. Asi do poloviny knihy to ještě bylo jakž takž dobré, ale ten zbytek (konec) mě opravdu zklamal. Nejvíc mě na celém příběhu odrazovala snaha hlavní hrdinky „změnit“ svého kluka v toho „dokonalého“ – věčná touha něžného pohlaví uchopit, sežvýkat, vyplivnout a chlubit se, jak je výsledek dokonalý. O tom byla právě i druhá polovina čtvrtého dílu – rebel a vyvrhel Hardin z prvního dílu byl na konci celé série chápavým, inteligentním a vnímavým „rytířem“, který se ze všeho nejdřív zajímá o city své drahé polovičky… Můj názor je trochu jiný – život není o změně, ale o kompromisu.
První polovina knihy tak 4*, druhá maximálně 2*. Výsledná za 3.
Doplnění cca po 1 týdnu po dočtení:
Dozvuky této série ve mě pořád rezonují, fakt to bylo dobrý. Ale souhlasím s názorem níže (rosie.black) - děj měl zůstat na vysoké škole a neroztahovat ho až na usazené čtyřicátníky...

30.07.2020 3 z 5

Tajemství Tajemství Anna Todd

I když kniha opět začíná přesně tam, kde skončil minulý díl, tentokrát se nám děj výrazně posunul. Už nešlo jen o "otrhávání lístků květiny" se slovy má mě rád - nemá mě rád (chce mě - nechce mě), v knize výrazně přibylo děje. Avšak nevím, jestli se mi to líbí. Sice jsem se opravdu bavila, kniha opět nepostrádala neuvěřitelnou čtivost a velmi často jsem se opravdu od srdce zasmála, jak to bylo vtipné, přece jen se mi však moc nelíbí směr, který to nabralo. Mě se i přes věčné hádky a výbuchy více líbil Hardin jako vlk v rouše beránčím a ne ten nový Hardin jako beránek s tváří vlka. I z tohoto důvodu se mi předchozí díl líbil více. Uvidíme, jak to bude pokračovat, protože rovnou otevírám další díl :-).

29.07.2020 4 z 5

Přiznání Přiznání Anna Todd

Příběh navazuje přesně tam, kde skončil první díl. Posun je pouze v tom, že mezi hádka - sex - hádka - sex - hádka se sem tam vklíní i troška rozumu v celé jeho náctileté kráse. I když se tento komentář může zdát spíše kritickým, není to tak - je to sice hodně rozvláčné, ale opravdu velice čtivé. Nakonec přece jen lapena příběhem otevírám třetí díl :-).

26.07.2020 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Žádná houpačka, ale vztah jak na horské dráze. Rozhodně nejsem romantik, takže možná i proto jsem hlavní hrdinku většinu knihy vnímala spíše jako nevyzrálou nánu a "vztah", ve kterém se nakonec s Hardinem usadili, jako takový divně splácaný nepřirozený útvar. Opravdu mě téměř frustrovalo to jejich věčné vzájemné nekonečné ujišťování se o tom, jak se milují, a to na závěr jakéhokoli rozhovoru - i třeba o tom, jak mají rádi kafe. No řekněte, bavilo by vás to v reálném životě i po týdnu? Já bych měla problém už na konci prvního dne. Nicméně i když bylo chování hlavních hrdinů mnohdy nelogické (hádka - sex - hádka - sex - hádka...), a v případě hlavní hrdinky naivní a hysterické, přece jen to příběhu udávalo jakousi dynamiku, která mě u knihy udržela až do konce. Přečtení nelituji, zkusím ještě další díl - ale moc si od toho neslibuji. Na to, abych si myslela, že s někým chodit znamená naprostá ztráta soukromí partnerů (všechno MUSÍ dělat spolu, a když ne, je to špatně...) - na to už jsem asi stará :-).

25.07.2020 3 z 5

Jako led Jako led J. Lynn (p)

Takové lehké čtení k vodě - vtipné, svižné, nenáročné. Příběh se mi líbil, jen celá část se Zachem mi připadala umělá, jakoby vložená dodatečně.

24.07.2020 3 z 5

Láska pod parou Láska pod parou J. Lynn (p)

Přečteno během jednoho dovolenkového dne - lehké čtení, které téměř tři čtvrtiny ubíhá samo. Potom se to ale zkomplikuje - autorce se dle mého názoru docela věrně podařilo vykreslit sebedestrukční chování lidí s diagnózou, kterou v knize trpěla hlavní hrdinka. Závěr příběhu byl takový hodně americký a až přehnaně romantický - v reálném životě to tak ale vždycky není. Takoví lidé zůstávají často sami, protože všechny, kterým na nich záleží, jednoho dne od sebe prostě odeženou, protože jsou opravdu sami o sobě přesvědčení, že jsou špatní a nic dobrého si nezaslouží. A konce potom bývají smutné.
Ale čtení to bylo dobré - hvězda dolů za ty romantické plky na konci.

19.07.2020 3 z 5

Bouře začíná Bouře začíná Damian Dibben

Sérii jsem náhodou našla v knihovně, protože mě zaujala obálkou. Letmo jsem otevřela a nahlédla - a zavřela až po dočtení. Nejsem cílovka, ale i přes dětskost a určitou naivitu příběhu je děj opravdu napínavý a ve spojení s možností cestovat v čase zajímavý. Série u nás šla z ruky do ruky a všem se to moc líbilo.
Škoda, že knihy tohoto typu (pro děti okolo 10 let) mají na DK tak málo hodnocení a je tedy velmi složité se v tomto žánru jakkoli orientovat. Stejnou náhodou jsem před časem v knihovně narazila na sérii Ulysses Moore - taky byla staršího data vydání, ale dětem se moc líbila.

19.07.2020 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Velice dobré, čtivé a napínavé.
Agent Interpolu Luc Callanach se z osobních důvodů nechal přeložit z francouzského Lionu k policejnímu sboru v Edinburghu, kde se jeho prvním případem stává únos prominentní právničky. Když je nedlouho poté unesena i velmi oblíbená farářka, je jasné, že případy spolu souvisí, ale nikdo neví jak...
Autorce se kromě velmi dobře vystavěného případu podařilo obzvlášť bravurně vykreslit hlavního záporáka - to byl opravdu úchyl k pohledání. Možná k tomuto dojmu přispěl svým vynikajícím výkonem i pan Šťastný, který v audioverzi podal výborný výkon. Doporučuji - knihu i audioknihu.

18.07.2020 5 z 5

Buď se mnou Buď se mnou J. Lynn (p)

Podobnost s Elle Kennedy a její sérií Off-Campus už nemůže být náhoda, ovšem dle data vydání je originálem série Počkám na tebe - začala vycházet o rok dříve. Sérii Off-Campus jsem již četla, takže můžu srovnávat - obojí je dobré, na léto k pláži přesně akorát, i když Off-Campus je dle mého názoru výrazně "pikantnější". Lehké, velice čtivé, a i když se hlavní hrdinové chovají místy opravdu hodně naivně, rádi jim to věříte.
Kniha se mi moc líbila, jen ten přeslazený závěr byl na mě trochu moc, proto hvězda dolů. Super čtení, doporučuji!

08.07.2020 4 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Výjimečně pohodové čtení - příběh o tom, že i outsideři nemusí být zrovna oškliví a namakaní svalovci můžou oplývat i inteligencí... Sice tam shledávám podobnost s jednou z knih série Off-campus od Elle Kennedy, ale vůbec to nevadilo. Velice příjemně se to četlo, svým způsobem to bylo i napínavé - prostě se od knihy nedalo odtrhnout. Takže jednohubka na letní plážový den... Doporučuji.

04.07.2020 5 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

Neurazí, nenadchne. Knihou vás provází jednoduchý a nekomplikovaný děj, který rychle ubíhá a díky celkem sympatickým hlavním postavám tak nějak "plyne". Mezi mladinkou hrdinkou a starším fešákem to sice skoro celou knihu jiskří, ale tak nějak se do ničeho nechtějí pouštět (teda alespoň on). No, ale jak to tak bývá, stejně neodolá...
Místy to bylo i vtipné, ale něco tomu chybělo.

03.07.2020 3 z 5

Temnota Temnota Anthony Horowitz

Napínavé od začátku do konce, psáno jednoduchým a srozumitelným jazykem - prostě příjemné čtení.
Tento díl pojednává o dalších členech Pětice, a to dvojčatech Jamiem a Scottovi. Tak jako ostatní z Pětice neměli jednoduché dětství a díky svým schopnostem se velice záhy objevili v hledáčku organizace Temnota, která je chce využít ke svým záměrům. Dvojčata jsou násilně rozdělena - Scotta unese Temnota a Jamie je neprávem obviněn z vraždy. Jamie však nehledí na nebezpečí, které mu hrozí, a odhodlaně hledá bratra, se kterým ztratil veškeré spojení. Na této cestě se dozvídá, kým vlastně je, co je to Pětice a Strážci brány, a jaké hrozí světu nebezpečí.
Přímočaré, jednoduché, čtivé. I když předpokládám, jak se budou vyvíjet další knihy (4. díl - pátý člen Pětice, 5. díl - rozhodující bitva), s očekáváním otevírám další díl.

16.06.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Bryndzovy hrdinky jsou bezesporu zajímavé, a i když to jsou většinou v jistých směrech asociálky, čtenář chápe jejich chování a tak nějak je má rád. Za sebe musím říct, že postava Kate Marshallové je mi výrazně sympatičtější, než kdy byla postava Eriky Fosterové z předchozí série.
Poslouchala jsem jako audiobook s Martinem Stránským - celkově knihu hodnotím velmi kladně, a to příběh i zpracování audioknihy.

13.06.2020 5 z 5

Zlověstná hvězda Zlověstná hvězda Anthony Horowitz

Příběh jednoduchý, místy napínavý a zajímavý.
Okolnosti zavedou hlavního hrdinu tentokrát do Peru, kde se řízením osudu po pár chvilkách ocitá úplně sám, bez prostředků a dá se říct i bez naděje na lepší zítřky. Pomocnou ruku mu podá chudý žebravý chlapec, který je v příběhu důležitější, než se zpočátku zdá. A tak spolu putují přes celé Peru a snaží se odvrátit blížící se katastrofu - otevření brány a návrat Starých.
Teď potřebuji něco nenáročného a jednoduchého - tato série to splňuje, takže v ní určitě budu pokračovat.

07.06.2020 4 z 5

Krkavčí brána Krkavčí brána Anthony Horowitz

Po přečtení jednoho pro mě docela psychicky náročného thrilleru jsem hledala něco odpočinkového, a do rukou mi přišla tato kniha. Nekomplikované, tajemné, a i když je hlavní hrdina nebetyčný smolař, který jde z jednoho průšvihu do druhého, fandíte mu. Moc dobře se to četlo, dostalo se mi přesně toho, co jsem očekávala. Jdu na další díl.

29.05.2020 4 z 5

Vikingova čarodějka Vikingova čarodějka Kelli A. Wilkins

Místy až úsměvně naivní, takové opravdu velmi jednoduché čtení. Kdyby tam nebyla ta téměř až trapně milostná linka, bylo by to výrazně lepší. Nic od toho nečekejte, je to taková oddechovka na víkend, která vám nic nedá, jen vás (místy i příjemně) zabaví. Za dva dny po dočtení však vůbec nebudete vědět, že jste to četli a o čem to bylo.

25.05.2020 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Jestli jsem si u prvního dílu myslela, že “...činy jsou velmi brutální...” a "...kam se na ně hrabou severské kriminálky...", tak to jsem ještě nečetla druhý a třetí díl. Bylo to dobré, napětí správně dávkované (doslova po kapkách), kratší kapitoly příběhu hodně prospěly. Určitě doporučuji, ale ne slabším povahám.

23.05.2020 5 z 5

Klíč Klíč Emily Rodda (p)

Celou sérii jsem si prozřetelně půjčila pro děti v knihovně těsně před jejím zavřením (karanténa), takže děti i já jsme měli opravdu hodně času na přečtení. Teď k vlastní knize: je to hodně dětské ("mluvící bojové prase" asi hovoří za vše), ale dobré. Děti příběh opravdu zaujal, takže šly z jednoho dílu do dalšího. Mě teda byla extra nesympatická postava Mimi, ale musím přiznat, že k příběhu to tak nějak patřilo. Hodnotím 4*, příjemná oddechovka.

22.05.2020 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Jen jsem chtěla uzavřit sérii - ale byla to fuška. 90% knihy tvoří nezáživná účelová omáčka, která spěje k alespoň trochu zajímavému, nikoli však uspokojivému konci - rozhodně se nejedná o důstojné zakončení původně slibně rozjeté série. Nelogické, dětinské, většinu knihy bych hodnotila jediným slovem: "Bóže...". Letmý návrat do kulis města Spáleniště i Labyrintu se mi líbil, ale byl takový těžkopádný - ne, že by kniha nebyla místy napínavá, ale působilo to jaksi hluše, nelogicky. Příběhu nepomohla ani spisovatelova snaha zapůsobit na emoční strunu čtenářů na konci knihy při volbě "bruneta či blondýna?". Dávám 2*, Kód horečky už asi nedám.

O měsíc později:
Nakonec mi to nedalo a podívala jsem se na filmové zpracování - už chápu rozčarování těch, kteří nejprve koukali, pak teprve četli... Ano, filmy skutečně literární předlohu překonaly, a to v mnoha směrech. A i když se první dva filmy s knihami celkem shodují, třetí díl si jde (díky bohu) vlastní cestou. Filmy jsou napínavé, efektní, a hlavně - smysluplné. To se obzvlášť o třetím dílu knižní podoby jaksi říct nedá.

08.05.2020 2 z 5

Černé slunce Černé slunce Graham Brown

Fakt, že je kniha opravdu čtivá, bohužel nevyváží všechny její ostatní nedostatky. Původně dobrodružný žánr je prošpikován špióny a informačními agenturami převážné části vládnoucího světa (ve výčtu mi chyběla snad jen Stassi), nelogickými náhodami, útokem na emoční cítění v podobě dítěte, které bylo vystaveno lékařským experimentům, a v neposlední řadě také milostnou linkou. A jako třešnička na dortu změna zlouna v dobráka od kosti (slováci pro to mají nádherný výraz "prekabátiť"). Uf. To už je fakt trochu moc. Ale přesto to bylo čtivé, takže za 3*.

24.04.2020 3 z 5