pipa36 pipa36 komentáře u knih

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Poslouchala jsem jako velmi dobře načtenou audioknihu (čte Vasil Fridrich).
Moc se mi to líbilo. Jedná se o příběh, v němž hlavní postava retrospektivně vzpomíná na události, které se staly v době jejího dětství před 30 lety. Tyto vzpomínky se prolínají se současností a vnášejí do příběhu další dimenzi náhledu na stejnou věc – jak z pohledu dvanáctiletého kluka, tak z pohledu toho samého kluka, jen o 30 let staršího. V čem je ovšem kniha velmi odlišná od ostatních, je styl, jakým je napsána. Jedná o thriller s absencí jakéhokoliv vyšetřování a policejní práce, nejsou zde žádní detektivové a podezřelí a vše, co k tomu patří. Je tu jen parta malých dvanáctiletých dětí, které prožívají svůj všední život s občasnými (ne vždy zcela příjemnými) nevšedními zážitky. Pro mě to byla osvěžující a velmi příjemná změna. K tomu překvapivý konec s prvky velmi černého humoru…
Po pravdě řečeno mě překvapuje relativně nízké hodnocení této knihy, ale každému se asi nelíbí to stejné. Ač je King možná mistrem tohoto žánru, jeho knihy mě nikdy nebavily tolik, jako tahle (některé jsem ani nedočetla - frázovité, příliš roztažený děj s mnoha a mnoha a mnoha odbočkami od hlavního děje...). Já dávám 5*, fakt se mi to líbilo.

21.04.2020 5 z 5

Černý déšť Černý déšť Graham Brown

Po dlouhé době jsem sáhla do dobrodružného žánru - úplně špatná volba to nebyla, ale...
Jak už to v tomto žánru bývá, i tady se autor nevyhnul zaběhnutým klišé alá nesmrtelní hrdinové, zatímco nepřátelé různých biologických druhů padají jako mouchy. Z druhé strany mě ale kniha skutečně bavila, protože to bylo opravdu čtivě a tak nějak lehce napsané. Ten, kdo hledá hluboké charaktery nebo dobře popsané svalovce, pro toho tato kniha není. Je určena spíše pro ty, kdo mají zájem o tématiku Mayů a s ní spojené různé konspirační teorie o jejich životě, umění, inteligenci a vědění, zániku a hlavně kalendáři.
Za mě tak 3,5 hvězdy - určitě si přečtu i druhý díl, protože jak říkám: čtivé a napínavé.

10.04.2020 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Typický americký thriller, v němž se řeší brutální a neobyčejně “dobře” promyšlené činy psychicky vyšinutého vraha. Velmi dobře se to četlo, neustále se něco dělo.

27.03.2020 5 z 5

Sluha dvou pánů Sluha dvou pánů Carlo Goldoni

Kdykoli, kdekoli - ať již jako kniha nebo představení z Národního divadla, pobaví vždy. Často a ráda se k ní vracím.

21.03.2020 5 z 5

Nestydaté pohádky Nestydaté pohádky Jitka Moody

V knihobudce na nádraží ležela otevřená tato kniha, takže jsem nahlédla - nikoli se zájmem, ale nevěřícně. Ještě nikdy jsem žádnou knihu neohodnotila jako "odpad", ale u této "knihy" udělám výjimku. Ani nestydaté, ani pohádky. Brak nejhrubšího zrna.

15.03.2020 odpad!

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Taková typická americká detektivka, ze které na vás dýchne hektická a místy hodně ponurá atmosféra Drsného Harryho. Bylo to dobré - činy velmi brutální (tohle snad nevymyslí ani severská krimi), ale překvapivě dobře se to četlo. Hodně mě zklamal konec - celou knihu to bylo napínavé až k prasknutí, žádné indicie, které by vedly k pachateli, motiv činů taky ne a ne najít, a najednou zlom a bác... padouch se po těch letech potřebuje vykecat a všechno vysvětlit. Prostě Drsný Harry. Ale jinak dobrý, do dalších dílů určitě půjdu.

09.03.2020 4 z 5

Věž zajatců Věž zajatců Thomas Thiemeyer

Opět jsem poslouchala jako audioknihu. Líbilo se mi to, i když ve srovnání s prvním dílem je tento trošku slabší. Už to nebylo takové to překvapení z náhodného nákupu "Jéje, to je fakt dobrý", jen jsem spíše chtěla vědět, jak to bude pokračovat. Zklamaná jsem určitě nebyla, ale první díl měl větší grády, byl víc napínavý. Největší zásluhu na mém nižším hodnocení má zkratkovité chování jedné postavy úplně na konci příběhu. Opět jsme se dočkali otevřeného konce, který napovídá pokračování - dle informací na DK to bude brzo :-), tak snad bude i audioverze. Na další díl se těším, určitě si jej přečtu (poslechnu).

08.03.2020 4 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Moc ráda se k této knize vracím - byla to jedna z mých nejčtenějších během dětství. Vždy jsem v ní přečetla úplně vše - říkadla, básničky, pohádky... Klidně pořád dokola. Psáno úžasným jazykem, který podtrhuje kouzlo pohádek. Moc pěkné.

02.03.2020 5 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Napínavý příběh Jirky a jeho kamarádů z pražské čtvrti Prašina, kde nefungují žádné elektrické, elektronické ani jiné stroje a přístroje. Velmi zajímavý nápad, velmi pěkně zpracovaný - moc příjemné zjevení v českém literárním rybníčku. Hlavní postava není žádný hrdina, spíš takový pos*ra a smolař, kterému nikdy nic nevyjde, jak by chtěl, ale je chytrý a rozhodně sympatický. Kniha se mi moc líbila - poslouchala jsem velmi dobře zpracovanou audio verzi v (jako vždy výborném) podání pana Rumla.

24.02.2020 5 z 5

Angličtina pro jazykové školy I. - Metodický průvodce Angličtina pro jazykové školy I. - Metodický průvodce Stella Nangonová

Kdysi nám na jazykovce podle této knihy lektorka připravovala jednotlivé lekce. Možná i díky tomu byly hodiny zajímavé - a pohledem zpět také můžu konstatovat, že z tohoto období jsem si z angličtiny asi odnesla nejvíc. Vždy záleží nejen na kvalitě učebnic, ale také na lektorovi. A já v tomto případě měla štěstí.

23.02.2020 5 z 5

Spáleniště: Zkouška Spáleniště: Zkouška James Dashner

Druhý díl série, který za svým starším bráchou jaksi pokulhává. O akci nebyla nouze, ale stejně tomu jaksi chyběla šťáva. Spousta otázek a tajemství, na které ne a ne najít odpovědi, až mi to místy připadalo jako umělé natahování děje. Postava Brendy mě iritovala - připadala mi afektovaná, její dle mého názoru zbytečné začlenění do děje jsem jaksi nepochopila. Třetímu dílu dám ještě šanci, ale spíš jen abych dokončila sérii. Třeba mě příjemně překvapí.
Hodnotím tak 2,5*.

20.02.2020 3 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Poslouchala jsem jako audioknihu v rámci výzvy - velmi dobře zpracovaná, včetně hudebních předělů a interpreta (Lukáš Hlavica). Byla to moje úplně první kniha od této autorky, ale ač jsem se snažila, jak chtěla, poetiku příběhu jsem si nedokázala vychutnat tak jako při sledování televizního a filmového zpracování s Davidem Suchetem v hlavní roli. Nějak mi to nešlo. Jsem však ráda, že jsem si knihu poslechla. A i když je to možná barbarské, do budoucna si Agatu Christie nechám pro sledování v televizi.

13.02.2020 3 z 5

Deník malého poseroutky Deník malého poseroutky Jeff Kinney (p)

Poslouchala jsem s dětmi - něco mi připadalo vtipné, něco ne. To je asi dáno věkem a pohledem na věc. Ale dětem se to líbilo.

07.02.2020 3 z 5

Vím, že máš duši Vím, že máš duši Jeremy Clarkson

Poslouchala jsem jako audioknihu - bylo to dobré. Klasický (původní) Clarksonův inteligentní humor bez urážek okolí a všeho, co se hýbe. Jeho glosy a přirovnání jsem kdysi i teď měla moc ráda - tahle kniha je jich plná. Doporučuji.

07.02.2020 3 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Po této knize (sérii) jsem pokukovala už od jejího vydání, tzn. opravdu dlouho. Přečtení rozhodně nelituji - myšlenka zasazení děje do obrovského labyrintu a života v něm se mi fakt líbila. Svižné tempo, zápletka k rozluštění, napínavost děje - to vše dělá tuto knihu zajímavou. Ovšem hvězdu dolů dávám za místní "placerský" argot - jaksi mi nesednul, zezačátku mi dokonce vadil. Nicméně kniha dobrá, hned jsem otevřela druhý díl.

02.02.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Poslouchala jsem jako audioknihu. Bylo to dobré, ale řadím se mezi skeptiky - tajemno na mě rozhodně nepůsobilo ani tajemně, ani zlověstně. Nebylo to však knihou, ale mnou. Prostě na tyto věci nevěřím.

05.01.2020 3 z 5

Noční země Noční země Kai Meyer

Už mě to nebavilo tak, jako první díl - moc odboje a suchopárného vysvětlování (a obhajování vlastních názorů včetně filozofování nad jejich oprávněností a dopadem pro společnost...). Původně jsem tuto sérii začala číst hlavně kvůli třetímu dílu, který jsem si chtěla zařadit do výzvy (slovo "kniha" v názvu), ale nějak jsem to nestihla. Tento díl se mi místy četl hodně namáhavě - nemám ve zvyku v textu přeskakovat, takže jsem se tím vším musela prokousat. Nudné pasáže střídaly napínavé, ale těch suchopárných bylo zhruba do půlky knihy bohužel více. Dávám tři hvězdy a než všechno zapomenu, začnu číst i ten poslední díl. Snad to bude lepší.

31.12.2019 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Zajímavé. Rozhodně jsem nečekala, že mě tato kniha takhle chytne. Poslouchala jsem jako audiobook během vánočního cestování za rodinou - ani se mi nechtělo vystupovat z auta :-). Jedná se o naprosto reálný popis naprosto nereálné situace - nevím, do jaké míry jsou situace v knize (obecně míněno pobyt v kosmu) a jejich řešení možné, ale napsané to bylo poutavě, s humorem a pro laika celkem srozumitelně (použité výpočty s převedením jednotek na pirát-ninja byly výborné). Za mě velmi dobrá kniha, doporučuji.

31.12.2019 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Doposloucháno. Už podruhé se loučím s tímto úžasným světem, a pocity mám úplně stejné, jako kdysi - něco tak úžasného člověk často nepotká. Znovu smekám, paní Stehlíková :-).

11.12.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Při cestě za zimními radovánkami jsem se po 2 letech opět vrátila do úžasného světa, který paní Stehlíková stvořila, tentokrát ve formě audioknihy, načtené paní Ježkovou. Ke knihám jsem se chtěla vrátit až za pár let, až bude celá série dopsaná, ale prostě jsem nevydržela. Mé pocity jsou stejné, jako tehdy - příběh je úžasný, neotřelý, napínavý, promyšlený, krásný..., styl vyprávění autorky je opravdu podmanivý. Takže dnes přijde na řadu druhý díl, a potom... Doufám, že půlroční frustrace z toho, že mě jiné knihy nezajímají, přejde dříve.
A paní Ježková by za svůj přednes zasloužila samostatné, také hodně vysoké hodnocení.

09.12.2019 5 z 5