Město schodů

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248277/mesto-bulikov-mesto-schodu-PTN-248277.jpg 4.2158

Božská města (1.)

City of Stairs (2014)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Město schodů

alekis

Opravdu hodně dobrá fantasy. Kdo jako dítě z duše miloval pohádky, musí milovat i (dobrou) fantasy. Nebudu psát nic o ději, je přiblížen v anotaci a mnoha komentářích níže, proč se opakovat.
Zajímavá myšlenka: zdali lidé dělají to, co chtějí bohové, nebo naopak, bohové konají tak, jak si to přejí lidé a dokonce se podle jejich přání i mění.
Zajímavá osobnost: seveřan Sigrud, pobočník Shary, hlavní postavy. V jeho předešlém životě se jako stín skrývá tajemství, které je zatím pouze naznačeno. Jeho boj s vodní obludou je popsán velice dramaticky a přitažlivě.
Zajímavá perlička: do každého vlákna létajícího koberce je jeho tvůrcem - jedním z bohů, vetkána schopnost nadnášet. Stačí jen pět vláken na to, aby nadzvedly těžce vyzbrojenou velkou železnou loď, vyrobenou potají v poušti. Celkem šest takových lodí potom poletí nad nepřátelské území - a vítězství bude v kapse. Pokud jim to ovšem někdo nečekaně nepřekazí :).
Závěr: každou knihu osvěží a dodá jí šťávu, když se do ní zapasuje špetka dobré romance. Ta tady téměř úplně chybí. To jediné by se snad dalo vytknout. Jinak je to další skvělá věc, kterou jsem s potěšením přečetla na základě něčí zmínky zde v Databázi. A to na mě čekají další dva díly! Jupíí! :)

kikikrat

Váhala jsem zda dát 5 hvězd nebo 4, kdyby šlo 4,5 dám to. Ale nakonec jsem se rozhodla upřednostit celkový dojem z knihy. Poprvé jsem měla v nějaké knize potřebu lepíkovat protože tam bylo tolik krásných slov. Děj plynul pomalu tak aby člověk poznal celý jejich svět a přitom nechybělo napětí a akce. Na konci knihy je leccos vysvětleno a vsěchno do sebe tak nějak zapadne. Za mě tedy ano! I když mi trochu vadil počet stran a že to přeci jen neplynulo o trochu víc.

SONP

Opravdu hodně Mievillovské, krásně vymyšlený svět. Bohužel však pro mne nefungoval hlavní příběh, nechci tvrdit, že byl nezáživný, ale nějak mne prostě nevzal za srdce. Snad proto, že politika pro mne ve fantasy moc nefungovala nikdy, a to ani v sáze o zaklínači, kterou jinak zbožňuji. A právě politiky je tu opravdu hodně. Mnohem víc mne zaujaly epizodní příběhy o mládí hlavní hrdinky, Sigrudův příběh a další menší úkazy, kterých je v knize požehnaně. 70%

Eponka

Začátek je zdlouhavý a nudný. Pak se to docela rozjede ale čekala jsem víc moc mě to neuchvátilo některé pasáže byli zajímavé a dobře se četli a některé ne :/. Čekala jsem větší zvraty a napínavější příběh. Takové oddechové čtení části o božstev byli zajímavé.

Atuin

Tak to je hodně dobrý kousek...
Má to takový prachettovsko - Miévillský nádech, s tím že jim do toho mumlá ž
ze spaní Rowling nebo Martin, ale ti dva poslední jen hodně vzdáleně. Jako by poslední tři debatovali o tom prvním a vyšlo z toho toto, ovšem Martin u toho naštěstí usnul.

Fascinující svět, opravdu. Originálně popsaný i nepopsaný. Zaujme vás dost zásadní historie, která má svá specifika a kniha se hemží čímsi povědomím, takže se člověk cítí jako doma. Činné a Nečinné předměty, Skladiště a striktní pravidla různých Ministerstev jsou stejně zajímavé jako hrdinka se svým parťákem. Bulikov má velký potenciál ačkoliv autor nemíří přímona cíl, tak trochu vedle a právě tím je přesnější.5/5
Ve fantastice je dnes málo opravdu dobrých kousků, ale tohle je výborný zážitek. Pokud už se v tomto žánru něco výborného objeví u mě to má 5* jistých....

TomTomis

Musím říci, že jsem si tuhle městskou fantasy užíval. S hlavní postavou jsem se prodíral řešením vraždy, která stojí na začátku příběhu. Plynutím děje jsem se dozvídal o Božstvech, jejich úloze v této společnosti. Po ulicích jezdí automobily a do toho všeho se promítají zbytky magie bývalého světa. Pouštím se hned do dalšího dílu a jsem zvědavý, jak se bude příběh dál posouvat.

Mrkvaakh

Relativně tradiční fantasy karty Bennett rozdává s nebývalou elegancí a pokorou. Ačkoliv má v rukách město plné magie, vypráví svůj příběh spíše jako detektivku, která se sice trumfy nebojí odhalit, ale dělá to jen ve správnou chvíli a na správném místě. Takže zatímco je děj občas civilní, jindy překypuje akcí nebo nadpřirozenem, a pak se opět nohama pevně postaví na zem. Kouzelné na celém tomhle oscilování je, že nepůsobí násilně. Bennett svůj svět i děj zkrátka postavil tak, aby v něm měly místo relativně všední i nadpřirozené události – a výsledek je opravdu skvělý.

O kus dál jej navíc posouvají vynikající postavy, kterým nedělá problém vyvolat ve vás emoce: Jejich život vám Bennett naservíruje zcela přirozeně, takže si bez problémů najdete oblíbence i charaktery, které vám budou pít krev. Což je velká výhra. Nakonec už jen dodám, že ačkoliv je Město schodů první díl trilogie, netáhne ho to ke dnu – není z něj cítit snaha nechat si to nejlepší pro pokračování. Události v něm jsou velké a důležité, a kdyby bulikovské putování vyšlo samostatně, bez problémů by fungovalo.

mave8rick

Kniha se mi velmi líbila. Jste skutečně vrženi do světa popsaného v anotaci: "o živých špionech, mrtvých bozích a pohřbené historii," o které si říkáte: "co to sakra je?" Po úvodní kapitole, která nastiňuje svět se vám otvírá úžasný příběh, ve kterém hlavní protagonista zažívá pozoruhodné věci. Postupně se vám vykreslují nejen hlavní postavy a jejich osobnosti, ale i samotné město, které je svým vlastním organismem.

Určitě mohu doporučit každému koho anotace a obálka zaujala stejně jako mě. Myslím si, že zklamáni rozhodně nebudete! Já si nechám příběh trochu uležet a v budoucnu se určitě vrhnu na další díly.