Peyka Peyka komentáře u knih

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Thriller,který ohromil svět....určitě ano. Kniha je dobře napsaná,čtivá, téma otřesné, ale dokáže se čtenáři dostat pod kůži, Jacka budete nenávidět (nejhorší na tom je, že je to dost reálný příběh). Naopak naše hlavní hrdinka Grace v roli psychicky týrané manželky mě totálně nechávala bez emocí. Její jednání bylo rezignované už od začátku, její pokusy o útěk působí jen na oko,
jakoby ji ani nevadilo, že ji vězní vlastní manžel. Přišla mi i docela hloupá,ale to je věc názoru. :D Co se mi fakt nelíbilo, bylo finále..konečné střídání kapitol bylo matoucí a přišlo mi,jakoby tam pár kapitol chybělo. Autorka zjevně chtěla urychlit sled událostí. Konec, si myslím, že by ji v reálu asi neprošel. Nicméně kniha stojí za přečtení ;)

24.03.2018 3 z 5

Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Za mě lepší než Mnich..kniha není jenom filozofickou příručkou, ale jedná se i o vcelku zajímavý příběh o hledání štěstí, uvědomění si životních priorit a taky trochu toho yesmanství. :)

21.03.2018 3 z 5

Paní Dallowayová Paní Dallowayová Virginia Woolf

Virginia Woolf je pro mě snad jediná z avantgardní moderní literatury 20. let, která se dá jakž takž číst. Obzvlášť Paní Dallowayová je jedno s těch stravitelnějších děl. Hezky čtěnáři popisuje jeden den v životě snobské paničky Clarissy Dalloway, která netouží po ničem jiném než naplno žít. Není to jednoduché čtivo, protože styl psaní myšlenkovým proudem může být pro čtenáře nezáživný, ale je to jedna z klasik světové literatury. Určitě doporučuji inspirativní i dílo M. Cunninghama Hodiny i filmové zpracování, kde uvidíte Paní Dallowayovou v trošku moderním pojetí.

18.03.2018 3 z 5

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

Velmi zajímavě kompozičně vystavěná kniha o poruše osobnosti. Příběh měl nápad, kniha je pomocí dynamického jazyka (v překladu) čtivě napsaná.

18.03.2018 3 z 5

Paní Boleynová Paní Boleynová Brandy Purdy

Kdo má rád anglické dějiny a obzvlášť kontroverzní éru Tudorovců, knihu doporučuji. :) Je napsaná z pohledu dvorní dámy Jane Parker (později Jane Boleyn), která sice byla považovaná za šedou myš, ale měla oči a uši všude. Velmi čtivě popisuje služby u královen od fanatické Kateřiny Aragonské až po naivní Kateřinu Howardovou. Obzvlášť se rozepisuje o období a životě Anny Boleynové. Čtenář se dozví zajímavosti ze dvora krále Jindřicha VIII.,plno intrik a machinací v tehdejším anglickém království. Upozorňuji,že se jedná o román, nikoliv o faktickou literaturu,takže ať si každý udělá obrázek sám ;)

18.03.2018 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Moje třetí kniha od autora (po Osvícení a Christině), ale pro mě nejlepší. Kingova prvotina se totiž dost liší od jeho ostatní tvorby. Carrie mi sedla svižným stylem, napětím, krátkými větami, King totiž zbytečně nechodí kolem horké kaše a neplní stránky nadbytečnou omáčkou, jak tomu tak je v jeho dalších knihách. Nevim no, na mě je King až moc přeceňovaný autor.

18.03.2018 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Jedna z nejoriginálnějších knih vůbec. Myslím, že už ji rozhodně nikdo netrumpfne. Téma dospívání, kritika konzumní společnosti, člověk jako pokusný králík, tohle všechno pojal A. Burgess velice pravdivě, s pomocí originálního jazyka (doporučuji jak originál, tak český překlad od L. Šenkyříka, který se maximálně povedl). Je ale pravda, že na ten jazyk si je potřeba zvyknout.

17.03.2018 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Ve své době to bylo něco nevídaného, originálního, dneska je vymítání ďábla plná televize i film, obzvlášť béčkové otřesné horory, které nesahají Exorcistovi ani po kotníky. Příběh je napsaný svižně, dramaticky a s napětím, čtete pořád dál, chcete vědět jak to skončí za každou cenu. Kniha je hodně naturalistická i psychologicky dobře vystavěná. U téhle knihy doporučuji i filmové zpracování :-)

17.03.2018 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první Nesbovka, dlouhou dobu jsem se mu vyhýbala kvůli komerci, ale tahle kniha mě dostala. Perfektně vystavěná, komplexní severská detektivka, skládačka, která dává smysl, když vše poskládáte správně. Prostředí Skandinávie je pro detektivky prostě jako dělané, ponurá chladná atmosféra (doporučuji knihy od dvojice jménem Lars Kepler nebo knihy Samuela Bjorka).

16.03.2018 5 z 5

Dívka z 6E Dívka z 6E Alessandra R. Torre (p)

Kniha mě zaujala obálkou, potom obsahem. Překvapivě nezklamala. Četla se celkem dobře, hlavní hrdinka působila kupodivu sympaticky a čtenář s ní v určitých pasážích soucítil. Izolované prostředí vždycky zaujme, protože přenáší úzkost a člověk si představuje, jak by asi jednal v dané situaci. Není to ale detektivka v pravém slova smyslu, i když se dočkáme určité formy vyšetřování, spíš se jedná o psychologický román.

16.03.2018 3 z 5

Skrytá těla Skrytá těla Caroline Kepnes

Předchozímu dílu jsem dala dvě hvězdičky, tomuhle dávám jednu. Prostě u mě Joe Goldberg neboduje a ani bodovat nebude. Kniha pokračuje v bezduchém plácání z předchozího dílu a čtenáře dostává ještě do větších spletí nesmyslného (ne nereálného) příběhu s totálně nesympatickým "hrdinou."

16.03.2018 1 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Tak takovouhle ujetinu jsem dlouho nečetla. Kniha je originálně napsaná, pomocí neobvyklé du-formy, ale to mně na tom nejspíš vadilo nejvíc. Dalo se to číst prvních 200 stránek, zbytek už bylo zbytečné plácání, smršť vulgarit a pohled do vyjebaného mozku hlavního "hrdiny." Přesto jsem se pustila i do druhého pokračování Skrytá těla, ale to jsem neměla dělat :D :D vzdávám hold panu Fowlesovi, který s nápadem fascinace krásnými dívkami a touhy někoho vlastnit přišel v 60. letech v podobě proslulého románu Sběratel. :-)

16.03.2018 2 z 5

Andílek Andílek Mary Kubica

Tuhle knihu jsem četla dřív než Hodnou holku, ale autorčinu prvotinu nepředčila. Celkově se mi líbí styl, jakým Mary Kubica píše - z pohledu postav. Dokáže dobře vykreslit charakter dané postavy a její jednání v určitých situacích. Tady mi byla sympatická postava manžela Heidi, který nevěřil svým očím, když jeho žena přivedla domů cizí holku s dítětem. Naopak postava Heidi mi byla nesympatická, spíš působila otravně, koncem jsem ani nebyla překvapená. Klíčová postava Willow mě nechávala chladnou. Celkově je to dobře vystavěný psychologický thriller, ale na Hodnou holku to nedosáhlo. Nicméně se těším na její třetí dílo Neplakej! :-)

16.03.2018 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Na to, jak je kniha hodnocená a celosvětově proslulá, jsem byla zklamaná. V době, kdy byla poprvé vydaná (1997), což máme přes dvacet let, byla považovaná za něco zcela nového a nevýdaného. I dnes je kniha populární, ale styl, jakým je napsaná, mě nenadchl. Strašně zdlouhavý a víceméně nudně podaný příběh čtenáře moc neuchvátí. Určitě si ale z knihy odnesete pár dobrých tipů a rad do života. :) na mě až příliš filozofické dílo. Znám lepší, čtivější tituly, co se týče duchovní literatury, které nesou stejné myšlenky. ;)

15.03.2018 2 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Jedna z těch lepších motivačních knih, která u mě předčila i přeceňovaného Mnicha, který prodal své ferrari. Děj plyne svižně, hlavní postava působí sympaticky, místy i naivně. Čtenář se občas zasměje nad jeho zmatenými a nechápavými poznámkami. :) Prostředí Bali je prostě lákadlo a v dnešní době, kdy se lidé stále hledají a snaží se žít lepší život, tato kniha je určitě inspirativní. Doporučuji i další knihy od L. Gounelle. ;)

15.03.2018 3 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Na knihu jsem dlouho koukala v knihkupectví, až nakonec skončila v mé knihovně. :) Musím říct, že kniha je velmi dobře napsaná, nebo se každopádně jedná o výborný překlad, to klobouk dolů. Nicméně námětem připomíná knihy Sběratel (John Fowles), Sběratel nevěst (Ted Dekker) nebo psychothriller Ty (Caroline Kepnes) - všechny tyto knihy mají společná témata jako psychopatického ujetého vraha, fascinaci krásnými dívkami, touhu někoho vlastnit. Ale autorka se snažila pojmout příběh originálně, a to se cení. Prostředí obří nádherné Zahrady, kde 'poletují' Motýli v podobě mladých dívek s vytetovanými křídly, a o které pečuje bohatý charizmatický muž jménem Zahradník - to vše je svým způsobem fascinující, přesto znepokojující a zvrácené. Kniha je vyprávěna retrospektivou, od konce, ale perfektně s v ní dá vyznat. Opravdu se četla jedním dechem. Nicméně je pravda, že třetí část knihy je hodně useknutá a nejmíň propracovaná, ale vezmeme-li v potaz, že kniha má další pokračování, doufejme, že autorka se vrátí alespoň trochu k tomuto příběhu v dalším díle. Kažopádně svižné dialogy a detailně popsané prostředí čtenáře dokáží uchvátit a knihu nepustíte. Určitě doporučuji. ;)

14.03.2018 3 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Dlouho jsem s knihami od Agathy váhala, přeci jen nemusím ani Poirota ani slečnu Marplovou, tudíž jsem dala přednost knížce, kde ani jeden z nich nevystupuje :D. Musím říct, že jsem byla nadšená. Stísněná atmosféra izolovaného ostrova, pouze deset osob závislých v podstatě jeden na druhém, postupně mizejících za nejasných okolností...Agatha dokázala ve čtenáři vzbudit pocit úzkosti a napětí až do konce. Sice ten konec je celkem přitažený za vlasy, ale vezmeme-li v potaz, že je to psané ve 40. letech minulého století, kniha předčila svoji dobu, a vlastně tak i paní Christie, které se ne nadarmo přezdívá královna detektivek. Právem tato kniha patří mezi jedny z nejlepších knih vůbec!

07.03.2018 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Tak to je jedna z mala, co jsem odlozila. Pozastavuju se nad celosvetovou fascinaci touto knihou. Docetla jsem do pulky,ale dal to proste nedavam. Dej byl nudny,skakani v letech a strasne moc popsanych postav mi prislo chaoticke. Kniha v anotaci nabizi zcela neco jineho...totalne zbytecne natahovani deje....nevim, jestli je to prekladem, ale dialogy nesly postavam tzv. pres pusu a cely preklad pusobil zastarale na dnesni dobu. Treba se k tomu vratim za par mesicu/let, ale ted na to fakt nemam nervy...

05.03.2018 2 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Perfektni! Jsem naprosto nadsena! Uz dlouho jsem necetla takhle promyslenou a kompozicne takhle slozite vystavenou knihu. Autor vyborne kloubi prvky detektivniho romanu a thrilleru se svymi znalostmi umeni...prostredi francouzskeho Giverny je vykresleno realisticky a zacleneni Moneta a obdobi impresionismu v ramci celeho deje je primo fascinujici...rozzuzleni je necekane, myslim, ze malokdo si vse posklada dohromady, i kdyz autor dava v prubehu indicie, a samotny konec knihy na zaverecnych dvou strankach je dojemny. Urcite zarazuji do mych oblibenych titulu. Doporucuji tem, kteri maji radi chytre knihy na urovni s detektivni zapletkou a nestastnou a zvracenou laskou :)

06.01.2018 5 z 5