Carrie

Děj prvního románu mistra horroru se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1130/carrie-1130.jpg 4.12935

Carrie (1974)

Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Kniha Carrie

Usměváček

Přečetla jsem to rychle, což je u mě známka toho, že je kniha dobrá. Ale u této mám spíš pocit, že jsem ji chtěla už mít za sebou. Nijak zvlášť mě to neuchvátilo.

Mirin1349

Stephen King je jeden z mých nejoblíbenějších autorů, ale musím říct, že kniha Carrie pro mě nepatří do užšího výběru toho nejlepšího, co kdy napsal. Možná je to i z toho důvodu, že je všude propagovaná jako naprostý kult. Nicméně určitě stojí za přečtení, jen jsem od ní čekala malinko víc.

Morbidus

Kniha přečtená během pár hodin, ovšem pocity z ní vycházející zůstanou nadlouho. Pro mne je nejzápornější postavou knihy Carriina matka - vyrůstat pod jejím vedením, jen velmi těžko zapadnete mezi své vrstevníky. Děj odsýpá s osudovostí tikající bomby a řetězící se události napovídají, že tohle nemůže dopadnout dobře. Úryvky z knih, časopisů a dalších zdrojů děj ještě prohloubily. Prostě kniha dle mého gusta, ovšem King napsal ještě mnohem výživnější věci.

Monačte

Jako takhle - já jsem spíš na červenou knihovnu. A přesto jsem téhle knize dala 4 hvězdy. Takže “něco na té Carrie je”! Ale popořadě - to že je King dobrej ve vykreslování charakterů, to jsem věděla, ještě než jsem si přečetla jeho první knihu. Jeho postavy nejsou ani černé, ani bílé. A každý aspekt jejich chování, zvratů a důvod, proč se jim děje to, co se jim děje, je vysvětlen. Co je ale to nejhororovějši na Carrie? Že občas všichni cítíme a děláme něco, o čem víme, že je to špatné, ale nemůžeme to ovládnout. Že u některých skutků žádné pokání a omluvy nefungují, natož ty falešné a sobecké. Že občas nějaká drobnost, kterou řekneme nebo uděláme, může dramaticky ovlivnit život někomu, o jehož existenci nemáme ani tucha. A když ten někdo bude mít náhodou nadpřirozené schopnosti, celá naše rodina může skončit v plamenech. Nikdy nevíš, komu šlapeš na kuří oko, dokud se nenas*re...

Yko

Nemůžu úplně napsat, že to bylo geniální (jako u jiných Kingovek), ale i tak to bylo krvavě pitoreskní. Trošku jsem se uchechtl při závěrečném rozhovoru Carrie s matkou — „Přišla jsem tě zabít, mami. A ty jsi tu čekala, abys zabila mě.“ —, který pro mě vyzněl jako špatně zahraný scénář, ale možná to bylo způsobeno překladem… Nicméně, skvělá kniha; zajímavý styl střídaní dějové linie s novinovými výtisky a úryvky z "jiných" knih. Pecka.

Polly

Každý kdo zažil šikanu ví, že pocity Carrie popsal Stephen na 100%. Ta nenávist a touha po pomstě co v sobě člověk dusí ... co dodat ... dobře jim tak.

dedliipf

Dostávala jsem se do toho pomaleji. Scéna ve sprše byla hnusná, přesto moc absurdní, což mě nebavilo, ale později se to rozplynulo díky více psychologie.

Možná, že kdyby tam nebyla linka tehdejší přítomnosti různých postav a pracovalo to pouze s výpověďmi z druhé ruky, mělo by to větší kouzlo; netušili bychom, jaké byly skutečné záměry postav, trápilo by to – ale asi bych to vítala.

Každopádně s ohledem na předlohu se mi teď původní filmové zpracování líbí víc. Zvládli to dobře. I po letech jsem si totiž vybavovala atmosféru a srovnávala, jak jsem vnímala příběh filmu a jak vnímám příběh knihy a velmi se to podobalo.

A cením Lovecraftovské odkazy. Ta výchova je tu cítit.

iveta3444
31.12.2018

Super čtení.

n.ezn.amy
14.12.2018

V každé škole se najde třídní otloukánek a tahle holka je ve škole totální outsider, nehezká, zakřiknutá, divně se oblíkající a matka je prostě magor. Protlouká se svým těžkým údělem a když je jednou v životě šťastná a na vrcholu, pak přijde tvrdý pád a pak ... Carrie v sobě probudí svou nenávist. Tuhle holku já mám moc rád.

vendysantos
01.12.2018

Co může vyrůst z dívky, jejíž matka i spolužáci se k ní chovají tak ohavně? Vždyť má za matku náboženského fanatika a místo kamarádů namyšlené a zlomyslné nepřátele. Bývala by skončila mnohem lépe, kdyby kolem sebe měla normálnější okolí.

mulderka
20.11.2018

Kdyby Carrie Whiteové tohoto světa měly možnost si o sobě včas přečíst, možná by z nich aspoň některá dopadla jinak - vždyť nehojící se skryté rány občas pomůže jen rozdrásat a vyčistit...
Za plný počet bez diskuze a pochybností.

sirojezkin
17.11.2018

Komentář je zbytečný - všichni už to četli :)

marhoul
22.10.2018

Jedním slovem: úzkost.

misa1607
14.10.2018

100 % týrání a schazování člověka na úroveň hmyzu, to je opravdu podlost a nelidskost...

p.pavlina
10.10.2018

Velmi zajímavá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Carrie mi tedy bylo upřímně líto a neděsila mě, ale i tak jsem knihu zhltla jako jednohubku.

elisabeth03
06.10.2018

ÚŽASNÉ! Bála jsem se, plakala, ale i vzteky třískala do zdi!

welcomeboredom
28.09.2018

neohrabaně napsané (myšlenky v závorkách), ale jinak asi není co vytknout - čtivé, krátké a úderné

darkwood
25.09.2018

Aj keď veľmi neobľubujem Kingove knihy, túto som si prečítala, keďže som videla obe filmové spracovania. Bola som milo prekvapená, postavy boli skvelo vykreslené, hlavne matka Carrie a rovnako ma nadchol samotný záver. Proste keď vyvraždiť celé mesto, tak poriadne :D

jfialova
22.08.2018

Dobrá kniha, ale jde poznat, že to ještě není úplně "ono". První kniha, takže autor se ještě trochu hledá. Téma ale zajímavé, stále aktuální. Šikana je hnus.

ktulu
16.08.2018

Nejlepší jednohubka, když je člověk nas*anej na celý svět. Omlouvám se za expresionismus, ale jinak to vyjádřit prostě nejde.

ankaras
05.08.2018

Pěkné počtení i pro někoho, kdo tento žánr nevyhledává, ale hrozně mě ruší při čtení ty autorovo závorky v textu.

daniska
03.08.2018

Moje druhá kniha od Kinga. Libila se mi i film nebyl špatný.

Martial
25.07.2018

Nooo... Carrie - hustá holka - nadělala pěknou paseku...

MinaHawke
16.07.2018

Téma hodně zajímavé, bylo mi Carrie vážně líto, ať už to bylo kvůli šikaně a nebo kvůli matce.

Olous1
13.07.2018

Kniha se mi líbila,ale téma šikana ve škole a bláznivá matka...z toho je mi až úzko.Jinak dobře napsané. Knihu jsem si vybírala na čtenářskou výzvu.

Marceloo
01.07.2018

Neuveritelné majstrovské dielo od Stephena Kinga.

Jeden z najsilnejších zážitkov, aké môže fanúšik hororového žánru v literárnej, ale aj filmovej podobe nájsť. V knihe sa spája sociálna kritika, ukazuje sa tu nebezpečenstvo fanatizmu a taktiež sú tu detailne zachytené problémy, ktoré trápia tínedžerov, v prvom rade šikana na školách, kde sa tí ''populární'' zameriavajú na tých slabších.

Velmi ma zaujala fragmentácia, ktorú Stephen King v tejto knihe využíva naplno a jeho práca s bujnými postavami, ktorých správanie sa radikálne mení v priebehu niekolkých sekúnd, je výborným komponentom pre budovanie zlovestnej atmosféry. Tá samozrejme vyvrcholí na plese, kde Carrietta, rovnako ako čitatel, zistí, ako ďaleko je schopná zájsť a aké peklo sa v mestečku rozpúta.

Záver vyvoláva otázky, či sa Carriettino konanie dá akceptovať, a za mňa má toto dievča jednoznačné áno. Šikana je totiž ešte stále prehliadaná, a tak má táto kniha viac ako 40 rokov od jej vzniku stále čo povedať.

Viem, že z objektívneho hladiska nejde o prevratné literárne dielo, ale mne osobne je táto kniha aj vďaka výbornej filmovej adaptácii a bravúrne zahranej postave Carrietty, ktorú stvárnila Sissy Spacek, tak blízka, že jej nemôžem dať nič iné ako plné hodnotenie.

petrarka72
19.06.2018

První Kingova vydaná kniha, spíš cvičení stylu než cokoli jiného. Opravdu příliš úporné připravování na závěrečnou apokalypsu, výjimečně si myslím, že film předčí předlohu... Ovšem pachuť z toho, jakého ultrahnusu jsou lidi ("děti") schopni, zůstává.

Lethania
10.06.2018

Dávám 'jen' tři hvězdy, ale z toho důvodu, že prostě nevím, jestli se mi kniha líbí nebo ne. Možná je mé rozhodnutí zkreslené filmem, který jsem viděla jako první. Možná, že něco, co by mělo mít jen sto stran, je zbytečně natahované k 'epickému' závěru, který by taky zasloužil urychlit. Každopádně mě kniha nezaujala, postavy byli nesympatické a celý příběh uměle prodloužený.

Red_Fox
21.05.2018

Zajímavé pojetí vyprávění příběhu z pohledu více osob. Je tu však ALE...

Nevyhovovalo mi neustálé "žhavení" na velké finále. Mám zkrátka raději překvapení. Když se pak konečně dostavila očekávaná scéna, přinesla s sebou zpočátku napětí, ale svou délkou popisu začala nakonec nudit. Věnovaná tomu snad třetina knihy byla na mě prostě příliš. Vyprávění od více osob zde dokonce začalo škodit.
Dalším problémem bylo, že mi žádná z postav nepřirostla k srdci. V podstatě mi bylo jedno, co se s nimi stane...

Myslím, že se ze schopností Carrie dalo vytěžit více. King si zkrátka zvolil tuto cestu, někomu bude vyhovovat, někomu ne.

plqa
16.05.2018

Carrie je velmi dobrá a velice napínavá kniha. Je škoda, že je tak krátká, protože ji člověk přečte za chvíli. Rozhodně ji všem doporučuji.