Carrie

Děj prvního románu mistra horroru se odehrává mezi americkými teenagery. Hlavní hrdinka je nešťastná, neatraktivní dívka, pronásledovaná svými vrstevníky a tyranizovaná matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie v sobě neočekávaně odhaluje paranormální schopnosti a malé, klidné městečko Chamberlain se stává jevištěm děsivých událostí... méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/1130/carrie-1130.jpg 4.12471
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Hufendy

Moje první kniha od Stephena Kinga a určitě ne poslední. Carrie jsem stihla přečíst za dva dny a jsem s ní naprosto spokojená

StephenKingje

Carrie je dobrá kniha.Ale více o tomhle nemůžu říct.Sice se mi líbil nápad školačky která má paranormální schopnosti atd. (Nechci vám prozradit konec),taky se mi líbilo jak ta knížka byla napsaná a taky se mi líbil konec.Ale podle mně to mohlo být rozsáhlejší a nemělo to takovou fantazii jako jiné knížky.Ale tady beru v potaz že to byl Kingův první román takže mu odpouštím ty chyby.Dávám 75-80%.

evin84

Za me ne,uz bych ji znovu necetla.Ze me Kingista asi nebude.

Michaleus

Dobre, toto by som nenazval hororom, skôr psychologickou drámou. Príbeh šikanovaného dievčata vyrastajúcej vo veľmi zlom prostredí má temne budovanú atmosféru od začiatku do konca. Príbeh sa dá síce ľahko predvídať, napriek tomu máte stále temnú predtuchu a dúfate, že príbeh sa nebude vyvíjať tak, ako čakáte. Pri veľkolepom závere autor využíva zvláštnu psychológiu - chvíľu máte pocit, že je už všetko v poriadku a nikto nebude zomierať a zrazu BUM - ďalších 60 úmrtí.
Ako každá kniha, aj táto má svoje nevýhody - veľmi ma iritovali vsuvky z novín a kníh a tiež sa mi nepáčil mierne zmätočný štýl autora. Áno, vsuvky mierne dopĺňali atmosféru, ale za cenu toho, že sa čitateľ môže stratiť v deji, to rozhodne nestojí.
Môj celkový názor na túto knihu je taký, že ako prvotina je úžasná. Málokto vie napísať svoju prvú knihu tak dobre, ako Stephen King. Páčila sa mi dokonca viac ako Osvietenie. Veľmi odporúčam a nebyť otravných vsuviek, dám 5 hviezd.

Carol96

První Kingova kniha a opravdu super kousek. Dobrý psychlogický příběh o šikaně dívky, která se od ostatních lišila. Mě se kniha velice líbila a určitě bych jí doporučila.
Viděla jsem i asi dvě filmové adaptace a také byly celkem povedené.

Highlander

Ne, ne a ne.
Řekl jsem si, že zkusím Kinga. Kdysi dávno. Čím začít?
Mno, co třeba Carrie? Je to prý jeho prvotina, líbila se mi filmová obálka (film jsem neviděl mimochodem), není to tlustý jako já - takže bych tím nemusel zabít moc času, když by mě to nebavilo...
Prostě to nešlo. Je to už nějaký ten rok, co jsem to zkoušel přečíst, ale prostě se to nedalo. Nudné, roztáhlé, o ničem. Respektive rozsáhlé pojednání o menstruaci a dospívání mladé dívky. Ne, díky, to jsem si mohl koupit Bravíčko.
Obvykle bych i ohodnotil, protože i nedočtená kniha nějak zapůsobila - ale tady hodnotit nebudu, protože mě kniha odradila tak brzy, že by i mně přišlo blbé hodnotit. Obzvlášť když bych hodnotil dost nízko.

pedroK

První kingovka, co jsem četla a styl psaní mi okamžitě učaroval a vydrželo mi to už 22 let. Výborné psycho!

Radous79

Z nostalgie 5 hvězd. První co jsem od Kinga četl.

Vincenzoci

Abych se přiznal, tak jsem z toho zmatený. Na jednu stranu dobrý námět a zajímavé téma, ale místy mi to přišlo natahované a snad i trochu šité horkou nití. Články z novin a nějaké policejní záznamy/výpovědi sice byly dobré na dokreslení dané situace, ale měl jsem pocit, že sotva se něco malého událo, hned tam musí něco z toho být. Nicméně se mi knížka opravdu líbila a závěr byl ve velkém stylu. :-)

Rade

Trochu horor kombinovaný s příběhem šikanované středoškolačky. Pro mě i zajímavý pohled na prostředí amerických středních škol v sedmdesátých letech; je opravdu možné, že dívka mohla jít na vlastní maturitní ples jen, když ji pozval spolužák?
Články z novin a výňatky z fiktivních knih příběh vhodně doplnily, takže se kniha chvílemi blíží reportáži a navozuje pocit, že se jedná o skutečnou událost. Autorův rukopis je už tady nezaměnitelný.
Nicméně: Přehnaná šikana, přehnaně ujetá matka, žádná sympatická postava, pozdější apokalypsa, to vše na mě působilo spíš nepříjemným dojmem, než že bych se nějak bála, nebo knihu prožívala…
Tři plus.

EnaryFeniel

Díky bohu za moji mamku, která mi dávala prostor, jak k růstu, tak k rozhodování. Že za ní mohu kdykoli přijít a vím, že se mi dostane podpora. To, co Carrie neměla. Takový nešťastný člověk, se naučí držet zlost v sobě, až se to jednou nedá vydržet.

MacinaS

Super :) bohužel mě trošku vyváděly z míry vsuvky- výpovědi, úryvky z novin, etc. :(

evickakyticka

Tohle je už tak známá věc, že nedokáže překvapit. Když čtu Carrie, v pozadí vidím i její zfilmovanou verzi (z r. 1976). Nejvíc na mě působí Carriina matka - tož takovou já mít, si to už dávno hodím... Snad nemusím uvádět spoiler, když napíšu, že to Carrie v závěru pořádně rozjede a všem vytře zrak:) Úzká knížka pro jeden večer na osvěžení Kingových začátků.

helena8550

Na příběh, který je v knížce, by stačily tři stránky. Sám o sobě není nezajímavý, ale přišel mi strašně ošizený. Zasloužil si víc. Děje bylo smutně málo a přesto se hrozně vlekl. Vsuvky s výňatky z knih a článků působily jen a jen rušivě, často jsem je přeskočila, k příběhu prakticky nijak nepřispívaly. Výpovědi svědků pro mě často taky zbytečné - vždy klidně dvakrát třikrát zopakované to samé jen trochu jinými slovy.

papaja

Nápad mi přišel velmi dobrý, myslím, že kdyby kniha nebyla jednou z jeho prvních knih, tak by ji dotáhl lépe. Když porovnám s tím, co jsem četla, tak dávám ***, ale určitě kniha stála za přečtení. Původní film mi proti knize nepřišel dobrý, pro mne vynechal několik zásadních okamžiků a řekla bych, že v konečném důsledku vyzněl jinak i charakter postavy.

Mystique899

Carriin příběh mě nadchl. Ukazuje, čeho jsou lidé schopní. Kingův styl psaní je dobrý, upřímný. Knížka je správně dlouhá. Líbila se mi scéna na maturitním plese, ničení města. Všem doporučuju knížku i film. Většinou píšu recenze delší, ale tentokrát mi nějak došla slova.

-Endy-

Asi bych uvítala rozsáhlejší časové období ukázek šikanérského mordoru, který si Carrie musela vytrpět...ten jsme viděli v praxi vlastně jen na několika příkladech (jasně, zrovna to byly ty nejhorší, ale stejně).

Motivace Sue Snellové mi připadá nanejvýš pochybná.

Sheemas

Vynikající dílo od Kinga, příběh který okamžitě v táhne do děje, a i když každý tuší kam směřuje a jak to nakonec i dopadne, nenechá čtenáře odejít dřív než po dočtení poslední věty. Poměrně krátká knížka se skvělým příběhem a v mém případě přečtena za jedno dopoledne.

martina.culik

Potvrzuje se, že by si měl dát člověk opravu pozor, z koho si utahuje. Tuto knihu jsem přečetla za jednu noc a i když bylo jasné, kam to všechno směřuje, nemohla jsem ji odložit.

Erezka

Jsem nadšená. Kniha je krátká, už od začátku je jasné, jak do dopadne a co se bude dít (díky různým vsuvkám), přesto jsem to četla jedním dechem napnutá jako kšandy. Kniha není rozsáhlá, což považuji za velmi dobré, protože více toho není potřeba a jenom by to přidalo nudné a nedůležité pasáže. A vsuvky, které se některým čtenářům v diskusi nelíbily a ztěžovaly jim čtení, se mi naopak líbily velice a přidaly dílu na zajímavosti a větší realističnosti.

hellena1523

Nepatří mezi můj top od Kinga, ale vzhledem k tomu, že jde o prvotinu, tak musím uznat, že je velmi povedená. Styl autorova psaní zřejmě nesedne každému. Popravdě, ani já nejsem právě skalní fanynka, a Carrie se mi četla poměrně těžce, přesto byla velmi sugestivní a mnohé části mrazivé.

jirka7739

Moje první od Kinga a na zážitku to bylo znát. První půlku jsem si zvykal na autorův styl, ovšem druhá půlka parádní.

blonďatá.luc

Hlavní dějová linka se mi líbila, měla správný spád. Rušivě na mě působily "vsuvky" - výpovědi svědků, výpisky z novin či knížek. Na druhou stranu právě to doplňovalo děj, bez toho by si čtenář spoustu věcí musel domyslet.

Katys96

První kniha kterou jsem od autora četla.Věděla jsem,že je Stephen King oblíbený autor ale nevěděla jsem s jakou lehkostí,jednoduchostí ale zároveň dramatičností popsal jednoduchý a velmi dobrý příběh.
Příjemně mě tato kniha překvapila a v nejbližší době plánuji kouknout i na film.verzi.

boxas

Upřímně řečeno, ono by se dalo leccos v knize zkritizovat, určitě King napsal lepší věci...ale na druhou stranu: komu se takhle povede jeho první knížka?!
Možná kdyby ji napsal později, byla by "dotaženější", postavy by byly plastičtější, zápletka propracovanější a celkově by měla knížka o dobrých 200 až 300 stran víc. Ale byla by pak lepší?
Carrie je jako nevybroušený diamant. A to je dobře.

bakunin
08.12.2016

Přečetl jsem to jedním dechem, ikdyž to není moc rozsáhlé dílo, pořád to patří mezi špičku žánru.

dreamhex
23.11.2016

Carrie trochu předběhla její pověst, před čtením je třeba brát ohled na to, že to je autorův první (vydaný) román. Postavy nejsou zpracované tak jako u dalších Kingových románů, jen nevím jestli bych knížku řadil mezi horrory, v podstatě se nemáte kde bát. I přes to všechno je Carrie poměrně zajímavým dílem a obsahuje pár zajímavých prvků. Fanoušci Kinga určitě nebudou zklamaní.

TallulahDragon
19.10.2016

Na prvotinu velmi dobré. První jsem viděla film, takže jsem věděla, jak všechno skončí. Stejně jsem ale Carrie přečetla za chviličku. Jediné, co mi scházelo, byla plastičnost postav. K té se nejspíš King propracoval až časem, v Carrie jí moc není.

Seteh
06.09.2016

No... čekala jsem více. Navzdory zdejšímu hodnocení musím říct, že mne osobně kniha příliš nenadchla. Nejvíce se mi líbily pasáže, ve kterých figurovala Carriina matka, ty mi přišly asi nejpůsobivější a zároveň "správně hororovité". :) Jinak jsem se celkem často ztrácela a místy jsem ani nevěděla, k čemu se vztahuje to, co zrovna čtu. Chtěla bych od Kinga přečíst i další knihy, doufám ale, že budou psány trochu jiným stylem, než Carrie. Filmové zpracování, které jsem viděla později mne bavilo více.

danny_21
06.09.2016

A zrodil se Král ... Stevova prvotina, která vlastně určuje autorovo budoucí žánrové zaměření ( většinou ). V Carrie se na malém prostoru stylově roztáčí kola mystiky, tvrdých konfrontací ať rodinných nebo mezi vrstevníky a krvavých detailů. Na první kus velká spokojenost - 80 %