Exorcista – souboj s ďáblem

Vykopávky starobylých hrobek v Iráku končí. Muž, jenž se na nich podílel, ví, že vedle vzácných památek spatřilo světlo světa také zlo od úsvitu věků ohrožující lidstvo. Už jednou se s ním střetl a málem za to zaplatil životem… Strhující příběh plný napětí, mystiky, děsu a tajemství, často považovaný za nejdramatičtější horor všech dob od vydání Draculy Brama Stokera. Stejného úspěchu jako román mezi čtenáři si dobyl i stejnojmenný film u diváků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10031/big_exorcista-e1A-10031.jpg 4.4361
Literatura světová, Horory

Vydáno: , Baronet

The Exorcist, 1971

Kniha Exorcista – souboj s ďáblem

Archie

Cekal jsem neco jineho a byl jsem prijemne prekvapen. Hororova linie je vyvazena s psychologickou i "detektivni", sceny posedlosti jsou intenzivni a kniha stale uhani jako o zavod. Desive, sugestivni, presto zadna céčková reznicina. Za 2 vecery bylo po.

Hotovson

Upřímně mi to moc nechytlo, hlavně ten začátek - 1. část - byl pro mě docela utrpení, nečetlo se to vůbec lehce, chytnout se v ději byl docela problém...

Když jsem se konečně propracoval k jádru pudla, tak vlastně nevim, jak to na mě mělo působit. Necítil jsem žádnou hrůzu, strach, mrazení v zádech, husí kůži, nic...

V době vydání to možná šokovalo svojí otevřeností a dost detailnim popisem některejch scén, dnešní doba je už bohužel taková, že ne. Nebo jsem nějakej moc otrlej, kdo ví?

Ten konec? Pro mě zase spíš rozpaky, takže jak už sem napsal. Ve svej době určitě zlomový dílo, nebo minimálně vybočující z řady. V dnešní době všemožnejch úchyláren se to jeví jako třikrát louhovanej pytlík čaje. Takže 3,5 hvězdy, vzhledem ke stáří díla dam 4. Film jsem neviděl a ani se do toho nějak nehrnu, páč si nedělam iluze o efektech 70. let, takže bych na tom byl podobně jako s knihou.

kristie
15.10.2021

Film jsem neviděla a asi ani neuvidím, neb na něj nenajdu odvahu. Kniha byla ovšem skvělá, jsem ráda, že nešlo o pouhou "lekačku" s cílem čtenáře šokovat. Na knize je znát, že od jejího napsání uplynul nějaký ten čas a o to víc na mě celá atmosféra dopadala. Ze stejného důvodu mě příjemně překvapil pragmatický přístup Karrase a obecně církve k vymítání. Autor si dal také hodně práce s odbornými termíny a daignostikou jak v neurologii, tak poté v psychiatrii. S tím, jak byla každá možná diagnóza vylučována, narůstala beznaděj, strach a bezmoc ve všech zúčastněných a tyto pocity se úspěšně lepily i na mě jako čtenáře. Rozhodně doporučuji, do sychravého podzimního počasí je to kniha jako dělaná.

heavy66
03.10.2021

Miluju satanskou tématiku a Exorcista patří k jejím vrcholným dílům. Nic nevadí, pokud jste viděli film. Souboj pekelných a božích mocností o tělo a duši malé Regan si užijete i tak, kniha vás ponoří do temnoty, hrůzy a beznaděje. Pokud mohu doporučit, pusťte si k četbě Tubular Bells od Mika Oldfielda!

To-z-kanálu
09.08.2021

Vymítač ďábla je vynikající v jakékoliv podobě. Film z roku 1973 mám moc rád. Scénář napsal sám autor knihy a získal za něj Oscara. Byl jsem zvědavý, jaká bude knížka. Potěšila mě stejně jako film. Fakt nevím, co bych vytknul. Příběh je působivý i tím, že byl inspirován skutečným případem z roku 1949.

IvikaS
02.04.2021

Škoda, že finální část nebyla víc rozvedená, přišlo mi to trochu odbyté a chování Regan odpovídalo spíše mnohem mladšímu dítěti než dvanáctileté dívce a tvrdit, že ještě nezná sprostá slova? Jinak super počtení.

karaliene
03.02.2021

Autor se nenechal zlákat atraktivním potenciálem tématu a nešel jen po efektech. Do vyprávění zahrnuje zdánlivě podružné, ale stěžejní téma dokonale doplňující větší či menší detaily, včetně příběhů a vnitřních bojů postav probíhajících na pozadí, ale určujících emoční nádech příběhu.
Překvapil mě obratným zacházením s odbornými termíny a přesnými informacemi z oblasti teologie a psychiatrie (až mě zaskočilo, že za těch 50 let nedostály velkých změn ani přístup církve k exorcismu, ani poznatky psychopatologie k symptomatice posedlosti).
Skvělá kniha, která rozhodně není jen hororem.

Usire
25.01.2021

Tísnivá atmosféra a nepříjemné pocity při čtení, tak přesně toto čtenář dostane. Je to však mnohem více než pouze horor. Už jenom postoje církve k exorcimu je zajímavý. Kniha klade mnoho znepokojivých otázek na čtenáře a né všechny jsou dořešeny.